Tehotenstvo

Nová etapa v živote budúcej mamičky je sériou životných zmien. Každé tehotenstvo je iné, napriek tomu sa vyskytujú spoločné znaky a problémy, s ktorými sa potýka počas tehotenstva každá žena. Prvé príznaky tehotenstva pociťujú niektoré ženy takmer hneď od začiatku gravidity, u iných sa objavia až po pár týždňoch. Niektoré ženy dokonca nevedia, že sú tehotné dlhšiu dobu, pretože sa u nich objaví menštruácia, resp. niekoľkodňové slabé krvácanie v dôsledku uhniezďovania oplodneného vajíčka. Zaujíma vás priebeh tehotenstva týždeň po týždni, správna životospráva, prípadne možné komplikácie počas tehotenstva? V našich článkoch sa dozviete všetky informácie, ktoré vás zaujímajú. 

Hematóm v tehotenstve

Hematóm v tehotenstve – prečo vzniká a ako dlho sa vstrebáva

Zdravotný stav ženy potrebné v priebehu celej dĺžky tehotenstva dôkladne sledovať a kontrolovať, aby bolo možné predísť komplikáciám. Toto platí aj pre stav, keď v maternici dochádza k vzniku hematómu.
Spermiogram

Spermiogram: Teratozoospermia, Azoospermia – výsledky, hodnoty, vysvetlivky

Rok čo rok sa zvyšuje počet párov, ktoré majú ťažkosti s otehotnením, pričom takmer v polovici prípadov je potvrdený problém na strane muža. Aj z tohto dôvodu je potrebné podstúpiť vyšetrenie nazývané spermiogram.
Vnútromaternicové teliesko Mirena

Vnútromaternicové teliesko Mirena – skúsenosti. Kedy a ako sa vyberá

Jednu z najvyšších úrovní efektivity v rámci ochrany pred neželaným tehotenstvom majú vnútromaternicové telieska. Aké sú výhody a nevýhody vnútromaternicového telieska Mirena?
Výpočet termínu pôrodu

Najpresnejší výpočet termínu pôrodu podľa poslednej menštruácie alebo dátumu oplodnenia

Presný termín príchodu dieťatka na svet ovplyvňuje nespočetné množstvo faktorov, ktoré môžu zo dňa na deň všetky plány zmiesť zo stola. Avšak aspoň približný termín sa zíde každej budúcej mamičke.
Sterilizácia ženy

Sterilizácia ženy – skúsenosti, negatíva, ceny. Ako prebieha podviazanie vaječníkov?

Sterilizácia ženy je vo svojej podstate stála forma antikoncepcie. Žena totiž stráca svoju plodnosť, pričom tento úkon je vo väčšine prípadov nezvratný.
Hysterektómia – odstránenie maternice

Hysterektómia – odstránenie maternice. Skúsenosti, rekonvalescencia, komplikácie a riziká

Hysterektómia je chirurgické odstránenie maternice, prípadne aj ostatných reprodukčných orgánov. Operácia sa môže vykonať rôznymi spôsobmi a v rôznom rozsahu.
Mykóza v tehotenstve

Mykóza v tehotenstve. Opakujúca sa a neliečená spôsobuje pálenie v pošve

Vedeli ste, že 3 zo 4 žien sa počas života stretnú s určitou formou kvasinkovej vaginálnej infekcie? Zvlášť mykózu v tehotenstve treba efektívne a včasne liečiť.
Paralen v tehotenstve

Paralen v tehotenstve. Ako často môžem užívať a aké je dávkovanie

Vedeli ste, že viac ako 50 % tehotných žien užíva v tehotenstve lieky s obsahom paracetamolu? Je užívanie Paralenu v tehotenstve nebezpečné? Je stanovené odporúčané dávkovanie? Čo hovoria štúdie a výskumy?
Kašeľ v tehotenstve

Čo na kašeľ v tehotenstve? Vlhký suchý alebo dráždivý. Ktorý sirup nie je nebezpečný?

Kašeľ je zvyčajne obranným mechanizmom, ktorý dokáže ženám v tehotenstve život značne znepríjemňovať. Pri liečbe ochorení i kašľa je navyše nevyhnutné brať ohľad aj na dieťatko v brušku.
Týždne tehotenstva na mesiace

Týždne tehotenstva na mesiace. Ktorý týždeň tehotenstva je ktorý mesiac

Pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad, aby ste vedeli, v akom týždni či mesiaci tehotenstva sa práve nachádzate. Koľko týždňov má tehotenstvo? 4., 5., 12., či 18. týždeň tehotenstva, ktorý je to mesiac?
hCG hormón a tehotenstvo

hCG hormón a tehotenstvo – hodnoty, test, tabuľka po týždňoch a vyšetrenie

Vedeli ste, že zvýšená hladina tohto hormónu spôsobuje nevoľnosť? Ako stúpa hCG? A viete ako zistiť hCG hodnoty? Všetko dôležité sa dočítate v tomto článku.
Vysadenie antikoncepcie

Vysadenie antikoncepcie – skúsenosti (menštruácia, tehotenstvo, vplyv na akné)

Čoo obnáša proces vysadenia užívanej antikoncepcie? Na aké vedľajšie účinky by mala byť žena pripravená, ak plánuje vysadiť niektorý z dostupných druhov hormonálnej antikoncepcie?
Umelé oplodnenie (IVF)

Umelé oplodnenie (IVF) – cena, priebeh, skúsenosti

Umelé oplodnenie – IVF spočíva v komplexnom postupe trvajúcom niekoľko týždňov až mesiacov. Čo obnáša umelé oplodnenie a ako prebieha?
Prolaps maternice

Prolaps maternice – operácia, ale aj cviky na spadnutú maternicu

Spadnutá maternica môže v závislosti od fázy, do ktorej sa prolaps prepracuje, výrazne ovplyvňovať každodenný život ženy. Aj preto je potrebné si o tejto téme naštudovať čo najväčšie množstvo informácií.
Preeklampsia v tehotenstve

Preeklampsia v tehotenstve aj po pôrode. Príznaky, následky aj hospitalizácia

Zatiaľ čo niektoré prejavy po istom čase pominú, iné ostávajú permanentnou súčasťou tehotenstva a vyžadujú si oveľa vážnejší prístup. Medzi takéto príznaky patrí vážne ochorenie nazývané tehotenská preeklampsia.
Escapelle

Escapelle – recenzie, skúsenosti a vedľajšie účinky tabletky po styku

 V prípade, že došlo ku kompletne nechránenému sexu, je potrebné vybrať sa cestou núdzovej antikoncepcie. Tabletka po styku Escapelle je možné použiť do 72 hodín od nechráneného styku.
Pesar

Pesar – skúsenosti. Ženský kondóm aj v tehotenstve

Pripravili sme si článok o rozličných typoch pesarov, ich princípe a spôsobe používania, pričom si v skratke uvedieme slabé i silné stránky tejto formy ochrany proti neželanému tehotenstvu.
Vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko – cena, skúsenosti. Ktoré je najlepšie?

Vnútromaternicové teliesko je rozšíreným a pomerne lacným spôsobom ochrany pred neželaným tehotenstvom. Ako vnútromaternicové teliesko vyzerá, aké druhy existujú a aské sú účinky IUD?
Kyretáž maternice

Kyretáž maternice po pôrode, potrate, ale aj v prechode – menopauze

Indikácie pre vykonanie kyretáže maternice sú rôzne, patrí medzi ne napríklad zamlčaný potrat či nezastaviteľné krvácanie z maternice. Ako prebieha kyretáž a v akých prípadoch ju žena musí podstúpiť?
Spontánny potrat

Spontánny potrat – ako prebieha potrat, aké sú príčiny a príznaky potratu

Náhle a nechcené ukončenie tehotenstva v jeho počiatočných štádiách nazývame spontánnym potratom. Týka sa 15 až 20 percent žien. Ako prebieha a ako dlho trvá zotavovanie?
Antikoncepčný krúžok

Antikoncepčný krúžok (hormonálny vaginálny) – cena, skúsenosti, nevýhody

Antikoncepčný krúžok je jedným zo spôsobov ochrany pred potenciálnym tehotenstvom. Viete, ako vaginálny krúžok aplikovať a aké sú jeho pozitíva a negatíva?
Masáž hrádze

Masáž hrádze – postup a návod, kedy začať. Tento olej má dobré recenzie

Poškodeniu hrádze počas prirodzeného pôrodu alebo jej nastrihnutiu lekárom sa dá vyhnúť rozličnými spôsobmi. Medzi ne patrí aj tzv. masáž hrádze.
Druhy antikoncepcie

Druhy antikoncepcie – hormonálna, nehormonálna a ich formy

Rozdiely sa odzrkadľujú nielen na vedľajších účinkoch a pozitívach, ale aj na postupe aplikácie jednotlivých druhov antikoncepcie. Dôležitá je predovšetkým účinnosť danej antikoncepcie.
Ovulácia

Ovulácia – príznaky a výpočet po menštruácii. Kedy je bolestivá?

Z hľadiska plodnosti ženy a šance na tehotenstvo je enormne dôležitá ovulačná fáza. Počas tejto fázy cyklu sú u ženy aktuálne plodné dni, ktoré si orientačne môže vypočítať. Ako dlho trvá ovulácia?
Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve

Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve

Vonkajšie zmeny ženského tela sú len pre okolie viditeľným zlomkom toho, čo tehotenstvo v organizme spôsobuje. K príznakom patria aj únava, pocit celkovej slabosti tela a točenie hlavy v tehotenstve.
Depresia v tehotenstve

Depresia v tehotenstve – smútok, strach a negatívne myšlienky v tehotenstve

Negatívne myšlienky vyvolajú úzkosť a stres – v súčte to môže znamenať, že takýto stav sa vyvinie natoľko, že prejde do tehotenskej depresie. Ako sa vyhnúť tehotenskej depresii?
Anémia v tehotenstve

Anémia v tehotenstve – chudokrvnosť. Nedostatok železa v krvi a jeho príznaky

Málo železa v tehotenstve je stav, ktorý je spôsobený najčastejšie v dôsledku zvýšených nárokov organizmu na zásobovanie plodu. Ako liečiť anémiu – chudokrvnosť v tehotenstve?
Najpresnejší výpočet plodných dní

Najpresnejší výpočet plodných dní aj pri nepravidelnom cykle. Kedy dievča, kedy chlapec?

Existuje niekoľko viac či menej presných metód na výpočet plodných dní. Je Jonášova metóda naozaj presná? Pomôže pri výpočte plodných dní kalkulačka?
Kegelove cviky v tehotenstve

Kegelove cviky v tehotenstve na panvové dno. Cviky pre tehotné + video

Svaly panvového dna počas tehotenstva znášajú zvýšenú zaťaž plodu, maternice, placenty či močového mechúra. Posilnenie panvového dna, ktoré zabezpečujú aj Kegelove cviky, prináša množstvo benefitov.
Výpočet pohlavia dieťaťa

Výpočet pohlavia dieťaťa podľa Jonáša, podľa veku rodičov alebo podľa čínskeho horoskopu

Ak pohlavie nie je možné určiť na základe ultrazvukového snímku, uchyľujú sa nedočkavé mamičky k iným spôsobom výpočtu pohlavia dieťaťa. Ako funguje výpočet pohlavia dieťaťa podľa rôznych metód?
Diastáza

Diastáza v tehotenstve a po pôrode. Aké cviky pomôžu?

Vzhľadom na to, akými zmenami si ženské telo v tehotenstve prechádza, je diastáza považovaná za jeden z najčastejších fyziologických javov. Prečo vzniká diastáza po pôrode? Aké sú na diastázu cviky?
Ovčie kiahne, osýpky alebo pásový opar v tehotenstve

Ovčie kiahne,osýpky alebo pásový opar v tehotenstve. Aké sú riziká?

Osýpky, ovčie kiahne alebo pásový opar v tehotenstve? Dobre známe infekčné ochorenia, ktoré sa nám spájajú predovšetkým s detstvom. Aké rizikové sú tieto ochorenia v tehotenstve pre ženu a dieťa?
Bazálna teplota

Bazálna teplota pred menštruáciou, po ovulácii a v tehotenstve

Jedným zo smerodajných faktorov, ktoré by mala žena túžiaca po dieťatku pravidelne kontrolovať, je bazálna teplota. Akým spôsobom sa mení bazálna teplota v plodné dni a ako ju merať?
Prvý ultrazvuk v tehotenstve

Prvý ultrazvuk v tehotenstve sa robí v 12. týždni

Aby sa žena uistila o správnom priebehu gravidity, je ideálne a odporúčané absolvovať rôzne gynekologické vyšetrenia. Najdôležitejšou súčasťou pravidelných kontrol u lekára je ultrazvuk.
Zápal močových ciest v tehotenstve

Zápal močových ciest v tehotenstve – príznaky a liečba

Močové ústrojenstvo je v tehotenstve náchylnejšie na výskyt infekcií a zápalov močových ciest. Ako zápal močových ciest liečiť? Je časté močenie v tehotenstve príznakom zápalu či infekcie močových ciest?
Pupočná šnúra

Pupočná šnúra – kedy vzniká, aká je dlhá, kedy ju po pôrode odstrihnúť

Napriek tomu, že má pupočná šnúra len pár desiatok centimetrov, dokáže zabezpečiť všetko potrebné pre správny vývoj dieťaťa. Pozreli sme sa na niekoľko faktov a zaujímavostí o tomto zázraku prírody.
Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve – z čoho je, ako vzniká, príznaky a liečba

Streptokok skupiny B môže u tehotných žien spôsobiť infekcie močových ciest či infekciu placenty a plodovej vody. Kedy je streptokok v tehotenstve neškodný a kedy predstavuje problém?
Morfologický ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk – čo to je, kedy sa robí, aká je cena

Morfologickým ultrazvukom sa zisťujú abnormality v štrukturálnom vývoji a raste dieťaťa, ale i poloha placenty (genetický ultrazvuk). Veľký ultrazvuk je považovaný za najdôležitejší ultrazvuk v tehotenstve.
Chrípka, nádcha a prechladnutie v tehotenstve

Chrípka, nádcha a prechladnutie v tehotenstve. Účinná liečba zastaví príznaky

Každé ochorenie v tehotenstve v budúcej mamičke vyvolá obavy o seba i o bábätko. Či už ide o nádchu, prechladnutie alebo chrípku, netreba panikáriť. Čo pomáha na nádchu a chrípku v tehotenstve?
Herpes v tehotenstve

Herpes v tehotenstve. Čo na herpes na pere alebo v nose

Vyhnúť sa tomuto ochoreniu je ťažké, pokiaľ raz v tele je, môže sa prejaviť kedykoľvek. Preto sa budúce mamičky často obávajú, že sa u nich objaví práve počas tehotenstva. Môže herpes ohroziť bábätko?
Čaj v tehotenstve

Aký čaj v tehotenstve? Lipový, mätový alebo zelený?

Obzvlášť v tehotenstve je zdravý pitný režim dôležitý, pretože nedostatok tekutín spôsobuje bolesť hlavy, únavu či vznik zápchy. Je počas tehotenstva vhodný čierny, biely alebo zelený čaj?
Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve

Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve. Čo na nádchu pre tehotné? Pomáha aj naparovanie nad slanou vodou

Sú kvapky do nosa v tehotenstve bezpečné? Ako je to so sprejmi do nosa a akými alternatívnymi liečebnými metódami sa môžu tehotné ženy pokúsiť o zdolanie nádchy? V článku sa to dozviete.
Vitamíny pre tehotné

Najlepšie vitamíny pre tehotné. Prírodné vitamíny v tehotenstve majú dobré recenzie

Ak čakáte alebo plánujete bábätko, mali by ste začať svoje telo rozmaznávať. Vitamíny a minerály by mali byť pravidelnou súčasťou vašej výživy. Aké vitamíny brať v tehotenstve?
Probiotiká pre tehotné ženy

Probiotiká pre tehotné ženy. V tehotenstve sú najlepšie prírodné

Probiotiká tehotnej žene poskytnú široké spektrum benefitov. Majú pozitívny vplyv na mamičku i dieťa, pôsobia na trávenie (hnačky, zápchy), budujú imunitu a zmierňujú príznaky alergie.
Bolesť zubov v tehotenstve

Čo na bolesť zubov v tehotenstve. Je anestézia u zubára, trhanie zuba alebo röntgen rizikom pre dieťa?

Traduje sa, že každé tehotenstvo stojí budúcu mamičku jeden zub. Ako to je s röntgenom zubov a liekmi proti bolesti? Je povolené bielenie zubov v tehotenstve? Treba sa obávať trhania zuba počas gravidity?
Bylinky v tehotenstve

Bylinky v tehotenstve. Vhodné + tie nevhodné: šalvia, medovka, ibištek, bazalka, tymian, harmanček

Bylinky pomáhajú pri trávení, pri prechladnutí a kašli, dokážu prečistiť pečeň aj obličky. Ako je to však s bylinkami v tehotenstve? Ktoré sú vhodné?
Magnézium v tehotenstve

Magnézium v tehotenstve. Odkedy, dokedy a koľko magnézia v tehotenstve užívať

V tehotenstve sa potreba príjmu horčíka zvyšuje o 15 až 30 %. Zároveň sa pre hormóny zvyšuje aj jeho spotreba v organizme. To znamená, že príjem tohto vzácneho minerálu by tehotná žena mala zvýšiť.
Nespavosť v tehotenstve

Nespavosť v tehotenstve – príčiny, skúsenosti a rady, ako zaspať

Prečo je budenie sa v noci počas tehotenstva problém? Kedy sa nespavosť v tehotenstve objavuje? Ako zaspať v tehotenstve a čo na pokojný spánok pomáha?
Spanie na bruchu v tehotenstve

Spanie na bruchu alebo ležanie na chrbte v tehotenstve

Problémy so spánkom sú počas tehotenstva viac ako bežné. Na kvalitu spánku vplýva množstvo faktorov, niektoré z nich môžete ovplyvniť a dopriať si tak zaslúžený oddych.
Nízky tlak v tehotenstve

Nízky tlak v tehotenstve. Prvá pomoc, ak je tlak hraničný – ako zvýšiť nízky tlak?

Mnoho budúcich mamičiek ostáva zaskočených, že sa u nich objaví nízky tlak v tehotenstve, hypertenzia alebo výkyvy tlaku. Čo pomáha na nízky tlak?
Bolesť krížov v tehotenstve

Bolesť krížov v tehotenstve. Čo na bolesť chrbta v prvom trimestri, ale aj 9. mesiaci

Bolesti krížov sa najčastejšie objavuje v 5. až 7. mesiaci, ale nezriedka môžu potrápiť už na začiatku tehotenstva. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti chrbta v tehotenstve?
Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve – čo znamená hnedý, žltý a čo biely

Odpovede na otázky, či je hustý výtok v tehotenstve normálny a kde pramení príčina rozlične sfarbených výtokov z pošvy počas tehotenstva, sme zhrnuli v nasledujúcom článku.
Zápcha v tehotenstve

Zápcha v tehotenstve. Čo pomáha na silnú a bolestivú zápchu

POčas tehotenstva sú prirodzené pohyby tráviaceho ústrojenstva znížené, spomalenie črevnej peristaltiky je príčinou zápchy v tehotenstve. Čo pomáha?
Aniball

Aniball pre tehotné – skúsenosti, recenzie, odporúčania

V súvislosti s hrádzovou oblasťou ženského tela existujú spôsoby, akými sa žena môže aspoň pokúsiť vyhnúť nutnému nastrihnutiu počas prirodzeného pôrodu, a to tzv. aniball balónikom.
Tabletka po styku

Tabletka po styku – potratová tabletka na prerušenie tehotenstva

Existujú situácie, keď príchod potomstva nie je pre ženu práve neprijateľnejšie (finančné, vekové či vzťahové okolnosti). Na takéto účely slúži tabletka po styku.
Tŕpnutie rúk a nôh v tehotenstve

Tŕpnutie rúk a nôh v tehotenstve. Čo pomáha na mravčenie?

Tŕpnutie rúk v tehotenstve, mravčenie v nohách či brnenie v prstoch. Aj tieto javy bývajú relatívne často súčasťou tehotenstva. Čo pomáha na tŕpnutie nôh a rúk v tehotenstve?
Opaľovanie v tehotenstve

Opaľovanie v tehotenstve. Spálenie brucha neriskujte. A čo opaľovací krém alebo solárium?

Neoddeliteľnou súčasťou pobytu pri mori je opaľovanie, ktoré si v tehotenstve vyžaduje obzvlášť veľkú opatrnosť. Na čo si treba pri opaľovaní v tehotenstve dávať pozor?
Vysoký tlak v tehotenstve

Vysoký tlak v tehotenstve. Príznaky aj liečba, ako znížiť tlak

Tlak v tehotenstve, primárne počas prvého a druhého trimestra, výrazne kolíše, čo môže zapríčiniť jeho zvýšenie alebo zníženie. Čo znamená vysoký spodný tlak? Ako znížiť vysoký tlak v tehotenstve?
Strie v tehotenstve

Čo na strie v tehotenstve? Najlepší je krém a olej. Čo pomáha najviac?

Počas tehotenstva sa pokožka nedokáže s rýchlymi výkyvmi hormónov a hmotnosti vyrovnať. Stráca na elasticite, elastínové a kolagénové vlákna vyšším napätím praskajú. Čo na strie v tehotenstve?
Fajčenie v tehotenstve

Fajčenie v tehotenstve a jeho následky. Elektronická cigareta ani žuvací tabak nie sú riešenie

Nech predstavuje závislosť na fajčení akokoľvek náročný problém, nikotín počas tehotenstva preukázateľne negatívne vplýva na zdravie plodu. Čo spôsobuje fajčenie v tehotenstve? Ako prestať fajčiť v tehotenstve?
Hnačka v tehotenstve

Hnačka v tehotenstve v 1., 2. a 3. trimestri? Zelená môže byť infekčná

Čo značí hnačka v tehotenstve, za akých fyziologických okolností sa mení sfarbenie riedkej stolice a čo možno očakávať od tohto tehotenského symptómu v priebehu jednotlivých štádií tehotenstva?
Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesť hlavy v tehotenstve. Čo pomáha na silnú migrénu?

Čo zaberá na bolesť hlavy či migrénu v tehotenstve? V článku sme zhrnuli najmä tie formy liečby, ktoré možno aplikovať aj svojpomocne v domácom prostredí.
Farbenie vlasov v tehotenstve

Farbenie vlasov v tehotenstve. Je bio farba na vlasy vhodná pre tehotné?

Považuje sa farbenie vlasov v tehotenstve za bezpečné? Aká farba na vlasy je určená pre tehotné? Odpovede na tieto i ďalšie otázky sa dozviete v článku.
Káva v tehotenstve

Káva v tehotenstve. Klasická alebo bezkofeinová raňajková melta?

Kedysi bola káva počas tehotenstva striktne zakázaná, dnes už jej pitie jednoznačne zakázané nie je. Je vhodná klasická káva počas tehotenstva alebo radšej uprednostniť bezkofeínovú verziu?
Bolesť hrdla v tehotenstve

Bolesť hrdla v tehotenstve. Čo pomáha na silnú bolesť pri prehĺtaní?

Zhrnuli sme najvhodnejšie formy liečby tehotenskej bolesti hrdla, pričom sme sa zamerali najmä na klasickú liečbu, ktorú môže žena vykonávať i svojpomocne v domácom prostredí.
Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy v tehotenstve sú často bolestivé a krvácajúce. Ako ich liečiť?

Problémy s opuchom alebo krvácaním zlatej žily nie sú len výsadou tehotných žien, no práve počas tehotenstva je vysoká pravdepodobnosť, že sa tento problém objaví. Ako liečiť krvácajúce hemoroidy?
Cvičenie pre tehotné

Cvičenie pre tehotné. Najlepšie cviky v tehotenstve a aké cviky necvičiť

Nie všetky cviky a aktivity sú počas tehotenstva povolené. Kedy začať cvičiť? Je vhodné cvičenie počas všetkých trimestrov? Ktoré cviky sú počas tehotenstva najlepšie a ktorým sa vyhnúť?
Odber pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi – cena 700 € a skúsenosti s odberom

Odber pupočníkovej krvi sa realizuje priamo pri pôrode. Odber môže byť realizovaný za rôznymi účelmi. Následne je možné túto krv uskladniť. Aké je cena odberu a čo hovoria skúsenosti ľudí?
Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka a vplyv na dieťa. Príznaky zmierni správny jedálniček

Ako sa prejavuje tehotenská cukrovka a aké sú jej príznaky? Aký mať jedálniček, ak mám tehotenskú cukrovku? Je potrebné podstúpiť vyšetrenie pre diagnostiku gestačnej cukrovky?
Hlienová zátka

Hlienová zátka – ako vyzerá, odchádza aj pred pôrodom?

Hlienová zátka má funkciu akéhosi ochrancu plodu pred infekčnými hrozbami po dobu celého tehotenstva. Ako vyzerá hlienová zátka v tehotenstve?
Huby v tehotenstve

Huby v tehotenstve. Môžu sa jesť šampiňóny a iné hríby?

Niektorí ich radia medzi zakázané potraviny v tehotenstve, iní hovoria o ich obsahu minerálov a vitamínu B. Môžem jesť šampiňóny v tehotenstve? Ktoré hríby v tehotenstve možno konzumovať?
Popôrodná depresia

Popôrodná depresia – znaky, prejavy, príbehy. Vieme, ako dlho trvá

V čom spočíva popôrodná depresia, ako dlho trvá, s akými symptómami sa žena v tomto psychickom stave stýka? V našom članku sa dozviete všetko podstatné.
Kontrakcie

Kontrakcie každých 5 minút. Kedy ísť do nemocnice?

V súvislosti s príchodom potomka na svet sú kontrakcie rozhodne jedným z najvýraznejších príznakov pôrodu. Ako spoznať kontrakcie? Ako zistím, že mám kontrakcie? Čo sú to cvičné – falošné kontrakcie?
Jonášova metóda

Jonášova metóda – kalkulačka na výpočet počatia. Skúsenosti hovoria, že funguje

Jonášova metóda umožňuje výpočet pohlavia – vhodný termín pre splodenie chlapca alebo dievčaťa a taktiež určiť obdobie pre splodenie životaschopného dieťaťa. Ako Jonášova metóda funguje?
Biochemické tehotenstvo

Biochemické tehotenstvo – ako ho spoznať a ako mu predísť

Takýto druh tehotenstva dokážu dnešné super citlivé tehotenské testy zachytiť, no v skutočnosti toto tehotenstvo netrvá dlhšie ako 5 až 6 týždňov a končí sa včasným potratom. Čo je to biochemické tehotenstvo?
Lietanie v tehotenstve

Lietanie v tehotenstve. Je dlhý let v prvom trimestri nebezpečný?

Pre dlhé lety v tehotenstve je dôležité, aby graviditu nesprevádzali väčšie zdravotné komplikácie, ale i štádium tehotenstva, v ktorom sa žena nachádza.
Opuchnuté nohy v tehotenstve

Opuchnuté nohy v tehotenstve. Čo pomáha na bolesť a puchnutie nôh

Opuchnuté nohy v tehotenstve nie sú ničím nezvyčajné. Je však dôležité mieru opuchov sledovať a pre prípad, že sa objavia, je vhodné aplikovať postupy, ktoré žene od opuchov uľavia.
Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy v tehotenstve. Kedy vzniká, čo pomôže a ako ho zmierniť?

Tehotné ženy počas pálenia záhy pociťujú nepríjemnú kyslosť a pachuť v ústach, ktorá môže napínať na zvracanie. Čo pomôže na pálenie záhy v tehotenstve? Naozaj pomáha sóda bikarbóna na pálenie záhy?
Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve po týždňoch. Koľko pribrať, ukáže tabuľka

Či počas tehotenstva priberiete 8 alebo 15 kg, nemusí hrať rolu, kým je v tehotenstve všetko v poriadku. Priberanie v tehotenstve po týždňoch či trimestroch má pre budúce rodičky hlavne orientačný význam.
Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo – príznaky, skúsenosti, hodnoty hCG a ukončenie

Dôvodom mimomaternicového tehotenstva je, že oplodnené vajíčko nezostúpilo do maternice, ale uhniezdilo sa mimo nej. Ako sa zistí mimomaternicové tehotenstvo? Aké má príznaky, príčiny a aká je liečba?
Čo nejesť v tehotenstve

Čo nejesť v tehotenstve. Zakázané potraviny pre tehotné – surové mäso a alkohol vynechajte

Alkohol v tehotenstve je prísne zakázaný, čo však také orechy, hríby alebo bryndza v tehotenstve? Ktoré potraviny sú v poriadku a čomu sa, naopak, vyhnúť v tehotenstve?
Uhniezdenie vajíčka

Uhniezdenie vajíčka – bolesť v podbrušku, krv, výtok a iné príznaky

Uhniezdenie vajíčka do maternice je proces, ktorý definitívne rozhodne o tom, či bolo oplodnenie vajíčka úspešné. Je možné cítiť oplodnenie alebo ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici?
Prvé pohyby bábätka

Prvé pohyby bábätka. Kde a kedy cítiť prvé pohyby v brušku?

Ako rozoznať pohyby bábätka? Kedy cítiť prvé pohyby v brušku? Čo znamenajú rýchle pohyby bábätka v brušku? Na všetko dôležité nájdete odpoveď v tomto článku.
Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Tvrdnutie brucha v tehotenstve. Kedy je nebezpečné? Čo znamená tvrdnutie brucha pred pôrodom?

Čo znamená tvrdnutie brucha v tehotenstve? Vzhľadom na množstvo možných príčin tvrdnutia brucha v tehotenstve vám predstavíme najčastejšie dôvody tohto javu a vysvetlíme, prečo sa to deje.
Aké krvné skupiny nemôžu mať spolu deti?

Aké krvné skupiny nemôžu mať spolu deti? Spôsob, ako zistiť krvnú skupinu dieťaťa + tabuľka

Krvné skupiny partnerov môžu vplývať na priebeh tehotenstva, jeho rizikovosť, ako aj na samotný vývoj plodu. Prečo je dôležité zistenie krvnej skupiny? Aká kombinácia krvných skupín je najhoršia a aká najlepšia?
Menštruácia počas tehotenstva

Menštruácia počas tehotenstva. Krvácanie a špinenie v tehotenstve

Môžu menštruácia a tehotenstvo prebiehať v ženskom organizme súčasne? Čo zapríčiňuje krvácanie v prvom trimestri tehotenstva? Túto problematiku sme rozoberali v článku.
Nevoľnosť v tehotenstve

Nevoľnosť v tehotenstve. Točenie hlavy, pocit na zvracanie a grganie. Poradíme, čo pomáha

S tehotenskou nevoľnosťou sa v prvých týždňoch gravidity stretáva takmer 80 % žien. Príznaky sú individuálne a u každej tehotnej ženy sa môžu objaviť iné. Čo pomáha pri zvládaní nevoľností v tehotenstve?
Kyselina listová v tehotenstve

Kyselina listová v tehotenstve – ako dlho ju užívať a aké je dávkovanie

Prečo je vlastne kyselina listová považovanú za taký dôležitý vitamín v prípade tehotných žien? Aké má kyselina listová účinky? A čo môže spôsobiť nadbytok kyseliny listovej?
Úplne prvé príznaky tehotenstva

Úplne prvé príznaky tehotenstva – výtok, bolesť krížov, hnačka, časté močenie, nevoľnosť. Kedy sa objavia?

Aké sú prvé príznaky tehotenstva po oplodnení, čo ich spôsobuje a ako sa s nimi vyrovnať, sme pre vás zhrnuli v článku.
40. týždeň tehotenstva

40. týždeň tehotenstva – pohyby, bolesti, tvrdnutie brucha a pôrod

Malý človiečik v brušku je už v 40. týždni definitívne pripravený na príchod na svet. Dôležité je uvedomiť si, že pôrod môže prísť každú chvíľu. Zaručene však už majte zbalenú tašku do pôrodnice.

39. týždeň tehotenstva

39. týždeň tehotenstva – výtok, tvrdnutie brucha a bolesti. Aký je to mesiac?

Tretí trimester je na konci a u vás sa už pokojne mohli objaviť prvé príznaky blížiaceho sa pôrodu. Ako sa cíti mamička v 39. týždni tehotenstva? Čo robí bábätko v brušku?

38. týždeň tehotenstva

38. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, výtok, bolesť v podbrušku, pocity a pohyby

V tomto týždni sa telo ženy štandardne pripravuje na pôrod. Stále sa objavujú rôzne príznaky a v rôznej intenzite. Čo ženu čaká v tehotenskej poradni? Aké majú ženy pocity?

37. týždeň tehotenstva

37. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, tvrdnutie brucha, bolesť v podbrušku a pocity

Ukončený 37. týždeň tehotenstva je podľa medicínskych kritérií míľnikom, ktorý definuje, že dieťatko je donosené a môže sa vybrať na svet. Ako vyzerá čoskoro novorodenec v brušku?

36. týždeň tehotenstva

36. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, váha plodu a pohyby. Aký je to mesiac?

Posledný 9. mesiac ženy často opisujú ako ten najhorší, pretože viaceré príznaky sú také intenzívne, že spôsobujú výrazné nepohodlie. Ako sa žena cíti v 36. týždni tehotenstva? Aké zmeny sa dejú vo vývoji bábätka?

35. týždeň tehotenstva

35. týždeň tehotenstva – video, bolesti, priberanie a pohyby bábätka

Každá mamička to môže vnímať inak, no faktom je, že na základe predpokladaného termínu ostáva do pôrodu 5 týždňov. Ako vníma mamička tehotenstvo v tomto štádiu?

34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva – pohyby, predčasný pôrod, priberanie a bolesti

34. týždeň je termínom nástupu na materskú dovolenku, teda 6 týždňov pred stanoveným termínom pôrodu. Pôrod je čochvíľa tu a bábätko, resp. malý novorodenec už finalizuje svoje dozrievanie.

33. týždeň tehotenstva

33. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, priberanie a pohyby. Čo znamená tvrdnutie brucha?

Ak ste práve v 33. týždni, podľa predpokladaného termínu ostáva do pôrodu okolo 7 týždňov. Ako vyzerá bábätko v brušku a v akej je polohe? Aké príznaky tehotenstva ženy v 33. týždni pociťujú najviac?

32. týždeň tehotenstva

32. týždeň tehotenstva – pohyby, váha dieťaťa, vyšetrenie a príprava na pôrod

Tehotenstvo napreduje a 32. týždeň znamená, že do pôrodu ostáva približne 8 týždňov. Telo budúcej matky sa mení a aj organizmus sa pripravuje na pôrod.

31. týždeň tehotenstva

31. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku

V 31. tt dieťatko reaguje na hlasy, zmenu teploty či chuť plodovej vody. Ako vyzerá bábätko v brušku? Čakajú mamičku nejaké plánované vyšetrenia?

30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu, bolesti a pohyby v brušku

Okrúhly míľnik v podobe 30. týždňa znamená len jedno. Ak všetko pôjde, ako má, za 10 týždňov budete v náručí držať vytúženého potomka. 7. mesiac je takmer na konci.

29. týždeň tehotenstva

29. týždeň tehotenstva – pohyby, váha bábätka a veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

Pôrod sa nezadržateľne blíži, bábätko stále rastie, no pravdepodobne rastie aj vaše bruško a pribúdajúce kilogramy už nevidno len na váhe. Deň „D“ vás čaká už o 11 týždňov.

28. týždeň tehotenstva

28. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby a priberanie. Hrozí predčasný pôrod?

Začiatok tretieho trimestra, 7. mesiac tehotenstva a do pôrodu ostáva v ideálnom prípade ešte 12 týždňov. Prečo je dôležitý Rh faktor krvi v prípade matky i otca? Ako sa bábätko vyvíja?

27. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, priberanie, pohyby a veľkosť bruška

Práve sa skončil 6. mesiac tehotenstva a 7. mesiacom štartuje tretí trimester. Ako sa cíti bábätko v brušku? S čím by mala tehotná žena v 27. tt počítať?

26. týždeň tehotenstva

26. týždeň tehotenstva – priberanie, veľkosť plodu a tvrdnutie brucha

Druhý trimester je takmer na konci a v brušku sa toho stále deje veľa. Ako sa cíti mamička v 26. týždni tehotenstva? Ako sa má bábätko v brušku?

25. týždeň tehotenstva

25. týždeň tehotenstva – tvrdnutie brucha, pohyby, priberanie a predčasný pôrod

Do pôrodu ostáva ešte alebo už len 15 týždňov, teda niečo vyše 3 mesiacov. Ako sa má bábätko v 25. týždni tehotenstva? Aké príznaky pociťuje mamička?

24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby bábätka, ultrazvuk a video

V 24. týždni tehotenstva, teda v polovici 6. mesiaca vás čaká, ideálne, ešte 16. týždňov do pôrodu. Ako prebieha vývin bábätka v 24. týždni? Je vhodné podstúpiť 3D ultrazvuk? Čo je to OGTT vyšetrenie?

23. týždeň tehotenstva

23. týždeň tehotenstva – priberanie, pohyby, ultrazvuk a veľkosť bruška

Práve sa začína 6. mesiac tehotenstva. Dieťatko sa čoraz viac začína podobať na novorodenca, ktorého budete o niekoľko týždňov držať po pôrode v náručí. Ako rastie bábätko a ako sa cíti budúca mamička?

22. týždeň tehotenstva

22. týždeň tehotenstva – pohyby, váha, priberanie a ultrazvuk

Tehotenstvo v tejto fáze mnoho žien opisuje ako veľmi príjemné obdobie. Viaceré „tehuľky“ už obmieňajú šatník, nakupujú výbavu pre dieťa, pretože poznajú pohlavie. Ako sa vyvíja plod v 22. týždni tehotenstva?

21. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Každý týždeň so sebou prináša počas tehotenstva rôzne zmeny. Čarovné je zároveň to, že u každej ženy prebieha tehotenstvo inak. Ako sa žena cíti v 21. tt? Ako sa vyvíja plod v 21. týždni tehotenstva?

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva – bruško, morfologický ultrazvuk, pohyby plodu a video

20 týždňov tehotenstva z predpokladaných 40 už máte za sebou. Prakticky sa nachádzate v polovici tohto čarovného obdobia. Ako sa vyvíja bábätko v 20. týždni tehotenstva? Kedy je potrebné podstúpiť amniocentézu?

19. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk. Čo ak necítim pohyby bábätka?

Ako sa bábätko vyvíja v 19. týždni tehotenstva? V akom mesiaci sa nachádzate? Čo so sebou táto fáza gravidity prináša? odpovede na tieto i ďalšie otázky nájdete v článku.

18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, priberanie a ultrazvuk

Začiatok 5. mesiaca je tu a veľa žien avizuje, že cítia prvé pohyby bábätka. Typické je v tejto fáze aj výraznejšie priberanie. Bábätko je už veľké asi ako mango alebo šalátová uhorka.

17. týždeň tehotenstva

17. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby, bolesti v podbrušku a priberanie

Od oplodnenie už prešlo približne 15. týždňov. Plod je veľký ako granátové jablko a prechádza ďalším obdobím rapídneho rastu. Ako bábätko vyzerá v 15. týždni tehotenstva a ako žena vníma zmeny na svojom tele?

16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva – pohlavie, pohyby, ultrazvuk + video

V 2. trimestri sa dávajú nevoľnosti a viaceré príznaky na ústup a ženy sa cítia lepšie, preto sú aktívnejšie a lepšie naladené. Plod si prechádza ďalšími vývojovými zmenami, ktoré sa dejú z týždňa na týždeň.

15. týždeň tehotenstva

15. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, ultrazvuk a bruško. Ktorý je to mesiac?

Bruško už v 15. týždni môže byť u viacerých žien vidno. Pohyby však ešte v tomto štádiu tehotenstva nemožno cítiť. Bábätko má veľkosť hrušky, jablka alebo väčšieho pomaranča.

14. týždeň tehotenstva

14. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, bruško a ultrazvuk

Viaceré príznaky tehotenstva môžu byť na ústupe, no objaviť sa môžu iné – opuchy nôh či tehotenská nádcha. Ako sa cíti žena v 14. týždni tehotenstva? Ako sa vyvíja plod začiatkom druhého trimestra?

13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva – pohlavie, riziká, ultrazvuk a veľkosť plodu

Posledný týždeň 3. mesiaca býva u mnohých žien charakteristický tým, že dochádza k ústupu viacerých príznakov. Ako sa bábätko vyvíja a je už vidno tehotenské bruško?

12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva – ktorý je to mesiac? Veľkosť plodu, ultrazvuk a pohlavie bábätka

Prvý trimester vrcholí. Aké zmeny môže žena pozorovať? Aké čakajú mamičku v 12. týždni tehotenstva vyšetrenia? Je už vidno tehotenské bruško? Ktorý mesiac je 12. týždeň tehotenstva?

11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Plod v brušku rastie ako z „plodovej vody“ a budúca mamička si na sebe môže začať všímať ďalšie príznaky. Aké vyšetrenia podstúpite? Môžete už pozorovať tehotenské bruško?

10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, príznaky, veľkosť bruška a bolesti v podbrušku

Začína fetálna fáza a najdôležitejšie orgány začínajú postupne spúšťať svoje procesy. Plod už je veľký ako jahoda a aktívne sa hýbe. Stále je však príliš malý na to, aby mohla žena tieto pohyby cítiť.

9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva – príznaky, veľkosť bruška, ultrazvuk a veľkosť plodu

V tele ženy sa toho deje naozaj mnoho. Embryo deň po dni naberá kontúry a začína sa čoraz viac podobať na človeka. Hoci veľkosťou je to stále ekvivalent olivy či arašidu. Ako sa vyvíja bábätko v brušku?

8. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, bruško, príznaky. Čakám dvojičky?

Navonok ešte tehotenstvo až na pár vizuálnych zmien nebude viditeľné. Bruško ešte nerastie, no prsia môžu byť už až o číslo väčšie. Ako sa žena cíti v 8. tt?

7. týždeň tehotenstva

7. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesti v podbrušku, veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

V 7. týždni tehotenstva sa embryo rýchlo vyvíja a rastie. Ultrazvuk už dokáže odhaliť aj detaily ako oči, viečka či dokonca ústa. Budúca rodička na sebe môže pozorovať ďalšie zmeny, ktoré bude zároveň aj cítiť.

6. týždeň tehotenstva

6. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, príznaky, bruško. Čas na ultrazvuk?

4. týždeň od oplodnenia a 6 týždňov od poslednej menštruácie znamená, že v tele ženy sa dejú väčšie a väčšie „zázraky“. Ako vyzerá bábätko v 6. týždni tehotenstva? Aké príznaky tehotná žena pociťuje?

5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, bruško, bolesti v podbrušku a veľkosť plodu

V 5. týždni sa dieťatko opäť vyvíja, bunky sa pomaly menia na orgány a vyvíjajú sa aj systémy. Väčšina žien už na sebe začína pozorovať určité príznaky vrátane meškajúcej menštruácie.

4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva – príznaky, ultrazvuk, bolesti v podbrušku, hCG

Tehotenstvo sa na konci prvého mesiaca dostáva do fázy, keď možno konštatovať, že žena je tehotná a čaká bábätko. Od tohto okamihu sa jej telo, organizmus i psychika začnú výraznejšie meniť.

3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesť v podbrušku a veľkosť plodu

 V treťom týždni môže byť prítomný tehotenský hCG hormón, no treba myslieť na to, že vajíčko ešte nemusí byť pevne uhniezdené v maternici. Čo sa v tele ženy v priebehu 3. týždňa tehotenstva odohráva?

2. týždeň tehotenstva

2. týždeň tehotenstva – príznaky, bruško, veľkosť plodu. Ísť na ultrazvuk?

Napriek tomu, že v tehotenskej knižke – denníku bude spätne zapísaný 2. týždeň tehotenstva, fakticky ešte tehotenstvo u ženy nie je prítomné. Aké špecifiká so sebou prináša 2. týždeň „tehotenstva“?

1. týždeň tehotenstva

1. týždeň tehotenstva – príznaky hneď prvý týždeň

Prvý týždeň tehotenstva je v ponímaní gravidity akousi predprípravou ženského tela na úspešné oplodnenie vajíčka spermiou muža. Zároveň to znamená, že technicky ešte žena „tehotná nie je“.