Ovčie kiahne, osýpky alebo pásový opar v tehotenstve

Ovčie kiahne,osýpky alebo pásový opar v tehotenstve. Aké sú riziká?

Osýpky, ovčie kiahne alebo pásový opar v tehotenstve? Dobre známe infekčné ochorenia, ktoré sa nám spájajú predovšetkým s detstvom. S výnimkou pásového oparu, ktorý je skôr charakteristický pre ľudí v strednom a vyššom veku. Ovčie kiahne v tehotenstve predstavujú isté riziko len pre ženy, ktoré ich ešte neprekonali. Je to infekčné ochorenie, ktoré okolo 90 % dospelej populácie prekoná do 20. roku života. Pásový opar je pre zmenu infekčné ochorenie, ktoré vzniká u človeka, ktorý už ovčie kiahne prekonal, ale došlo k ich reaktivácii v dôsledku reinfekcie alebo oslabenej imunity. Osýpky sú taktiež infekčné ochorenie, ktoré dokáže byť pre tehotné ženy pomerne nebezpečné. Vďaka systematickému očkovaniu je však ich výskyt na našom území veľmi nízky. Aké rizikové sú tieto ochorenia v tehotenstve pre ženu a dieťa?

Publikované: 28.08.2023
Aktualizované: 28.08.2023
Obsah článku:

Pre tehotné ženy predstavujú ovčie kiahne či osýpky riziko hlavne vtedy, ak tieto ochorenia neprekonali pred tehotenstvom. V prípade osýpok je riziko ich výskytu nižšie, pretože v rámci základnej vakcinácie je proti nim človek na Slovensku očkovaný a v tele má účinné protilátky. Očkovanie proti ovčím kiahňam je len odporúčané a nepatrí k základným vakcínam. Pásový opar alebo herpes zoster je špecifickým infekčným ochorením, ktorého pôvodcom sú práve ovčie kiahne, ktoré už človek prekonal. Samotný vírus po ich prekonaní však z tela úplne nezmizne a latentne prežíva. Jeho opätovnú aktiváciu môže vyvolať výrazne oslabená imunita, iné ochorenie, nadmerný stres alebo opätovná nákaza už u imúnneho človeka. Poďme sa v texte na tieto infekčné ochorenia pozrieť detailnejšie.

Ovčie kiahne v tehotenstve

Tehotné ženy si často kladú otázku, či sú ovčie kiahne v tehotenstve nebezpečné hlavne vtedy, ak toto riziko bezprostredne vzniká. Napríklad, ak už jedno dieťa rodičia majú a dozvedia sa, že v škôlke sa šíri nákaza kiahní. Sú ovčie kiahne pre tehotnú ženu naozaj také nebezpečné?

Takmer 90 % dospelých prekoná ovčie kiahne do veku 20 rokov. Najčastejšie v predškolskom alebo školskom období. Ide teda o relatívne bežné „detské ochorenie“. Všeobecne platí, že detský organizmus sa s týmto vysokonákazlivým infekčným ochorením vysporiada lepšie ako dospelý. Po prekonaní sa následne vytvára celoživotná látková imunita.

Ovčie kiahne (varicella) sa prenášajú vzduchom ako kvapôčková infekcia, no takisto priamym kontaktom, ak dôjde nenakazená osoba do kontaktu s kožným pľuzgierikom obsahujúcim vírus. Najviac infekčný je nakazený človek 2 dni pred vznikom kožných pľuzgierikov a takisto približne 7 dní od výskytu vyrážok. Inkubačná doba ochorenia je od 6 do 23 dní, v priemere okolo 14 až 17 dní. Výsev trvá približne 5 – 7 dní.

V tehotenstve môžu ovčie kiahne spôsobiť vážne komplikácie, no faktom je, že komplikovaný priebeh sa vyskytuje v minimálnom množstve prípadov. Pri bežnom priebehu ovčie kiahne nepredstavujú riziko pre ženu ani plod. Lekári tehotné ženy ubezpečujú, že pri podozrení na ovčie kiahne netreba robiť paniku, no zároveň takúto vírusovú infekciu nemožno ignorovať. Priebeh je zvyčajne nekomplikovaný a riziko pre tehotnú ženu ovčie kiahne predstavujú, ak sa pridružia iné ochorenia v dôsledku oslabenej imunity.

Pri neliečení a prepuknutí závažnej infekcie môžu ovčie kiahne poškodiť plod, spôsobiť deformácie končatín, vyvolať predčasný pôrod alebo zapríčiniť pôrod mŕtveho dieťaťa. Vírus môže takisto vyvolať potrat. Najnebezpečnejšie sú ovčie kiahne pre tehotnú ženu v období prvého trimestra alebo približne do 20. týždňa tehotenstva. Takisto v posledných dňoch gravidity.

Ak sa ovčími kiahňami nakazí tehotná žena v období pred pôrodom alebo tesne po pôrode, môže to u novorodenca vyvolať novorodeneckú podobu ovčích kiahní (tzv. novorodenecká varicela). Je potrebné navštíviť lekára a stanoviť vhodnú liečbu, aby sa zdravotný stav bábätka neskomplikoval pridružením iných ochorení (napr. zápal pľúc). V tomto období je totiž imunita novorodenca veľmi krehká.

Ovčie kiahne v tehotenstve

Príznaky ovčích kiahní a priebeh ochorenia

Skôr, ako sa žena rozhodne niektoré z nasledujúcich príznakov pripisovať ovčím kiahňam, je vhodné, aby si zistila, či už toto infekčné ochorenie prekonala. Ideálne, ak tak urobí ešte pred otehotnením. Ako zistiť, či som prekonala kiahne v detstve? Takéto zisťovanie sa vykonáva krvným testom na protilátky. Potrebné je teda absolvovať odber krvi u vášho obvodného lekára. Rozborom krvi sa zistí množstvo prítomných protilátok v organizme. Ak je množstvo protilátok nízke, odporúča sa žene pred otehotnením očkovanie proti ovčím kiahňam.

V prvej fáze ochorenia sa objavuje zvýšená telesná teplota nad 38 °C, únava či apatickosť. Tieto prvotné príznaky sa nemusia na začiatku ochorenia nutne objaviť a vyskytnúť sa môžu až z nástupom vyrážok – druhej fázy infekcie. V druhej fáze nastupuje výsev (eflorescencie) na tvári, krku, bruchu, chrbte či v oblasti šije a vlasovej časti hlavy. Pľuzgiere obsahujú samotný vírus, preto je priamy kontakt infekčný. Spočiatku sú vyrážky začervenené, neskôr vodnaté až napokon vysychajú a hoja sa chrastou. Majú tendenciu dráždivo svrbieť.

Liečba ovčích kiahní v tehotenstve

V období gravidity si ľahký priebeh infekcie ovčími kiahňami nevyžaduje špeciálnu terapiu. Zdravotné riziká pre matku i plod podľa odborníkov ovčie kiahne štandardne nepredstavujú. Potrebný je pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín a podpora imunity (vitamíny). Nasadiť sa môžu antihistaminiká alebo sa podáva injekčná terapia gamaglobulínom na podporu imunity. Liečba tekutým púdrom sa neodporúča. Na vysúšanie pľuzgierov sa odporúča používať roztok hypermangánu alebo špeciálne mastičky, krémy a gély. Riaďte sa vždy odporúčaniami lekára alebo lekárnika. Vážnejší priebeh je potrebné konzultovať s infektológom.

Očkovanie proti ovčím kiahňam predstavuje účinnú prevenciu, čo je najlepší spôsob ochrany pred nákazou týmto ochorením. Očkovanie proti kiahňam na Slovensku nepatrí k základným očkovaniam (pozn. je to dobrovoľné očkovanie) a radí sa len k odporúčaním vakcináciám. Ženám, ktoré plánujú tehotenstvo a ovčie kiahne doteraz neprekonali, sa vakcinácia veľmi odporúča. Vznikajú tak v tele účinné protilátky ako odpoveď na nákazu týmto vírusovým ochorením. Bohužiaľ, u žien, ktoré už tehotné sú, sa očkovanie neodporúča a pred prípadnou infekciou by sa mali čo najviac chrániť. V prípade nákazy sa využívajú iné metodické postupy liečby.

Pásový opar v tehotenstve

Pásový opar alebo herpes zoster je ďalšie zo skupiny vírusových – infekčných ochorení. Často sa mu hovorí aj „druhé ovčie kiahne“, pretože pôvodcom tohto ochorenia je varicella zoster virus. Ide v zásade o druhotnú nákazu týmto vírusom, ktorý po prvotnom nakazení (ovčími kiahňami) prežíva v ľudskom organizme v skrytej podobe, pričom sa neprejavuje žiadnymi negatívnymi symptómami vďaka dostatočnej hladine protilátok.

Riziko nastáva v období jeho reaktivácie. K reaktivácii pásového oparu po ovčích kiahňach dochádza približne u 10 až 20 % dospelej populácie. Vyskytuje sa spravidla vo veku nad 50 rokov, častejšie vo vekovej kategórii 65+ alebo 85+ rokov. Opätovnú aktivitu vírusu môžu vyvolať rôzne príčiny – výrazne oslabená imunita – imunosupresia (v tehotenstve veľmi bežný jav), iné ochorenie (napr. imunitné alebo onkologické), nadmerný stres, anémia, podvýživa, vyšší vek, nadmerná fyzická záťaž, chronická únava alebo pooperačný stav. Vírus sa na základe istých podnetov a zdravotného stavu začne opätovne množiť a šíri sa do nervových vlákien.

Inkubačná doba vírusu je 14 dní. Podobne ako pri ovčích kiahňach, vírus sa prenáša kvapôčkovo alebo pri kontakte s pľuzgierikmi, ktoré sú vyplnené vírusom. Pozor si tak musí dávať okolie, ktoré ovčie kiahne ešte nemalo, prípadne starší ľudia nad 60 rokov. Po zaschnutí pľuzgierov sa už vírus priamym kontaktom nešíri. Vysychanie pľuzgierov môže trvať aj 30 dní. V priemere pretrváva pásový opar 14 až 21 dní.

A je pásový opar v tehotenstve veľkým rizikom? Na základe štúdií a prípadov z praxe sa nepreukázal žiadny priamy vplyv pásového oparu na tehotenstvo, jeho priebeh ani na vývoj plodu. Ženy, ktoré pásový opar počas tehotenstva mali, donosili zdravé dieťa. Vo vekovej skupine tehotných žien sa komplikácie objavujú len zriedkavo. Zvýšené riziko sa týka len budúcich mamičiek s indikovanou imunosupresiou, kde sú vyššie riziká komplikácií alebo následkov po prekonaní ochorenia. Riziko môže pásový opar predstavovať ešte v prvom trimestri a v období tesne pred pôrodom. Vtedy sa u bábätka môžu objaviť novorodenecké ovčie kiahne alebo môže pásový opar pôsobiť rizikovo na tehotenstvo a plod, podobne ako v prípade ovčích kiahní.

Pásový opar v tehotenstve

Príznaky pásového oparu a priebeh ochorenia

Zvykne sa mu hovoriť aj herpesvírus, pretože sa prejavuje nepríjemným výsevom v podobe koncentrovaných vriedkov – pľuzgierikov. V prvých dňoch nákazy sa vyskytuje svrbenie alebo kožná bolesť v podobe štípanie či pálenia. Následne sa objavujú kožné pľuzgiere, podobne ako pri ovčích kiahňach. Pľuzgiere majú tendenciu praskať a mokvať. Tekutina je infikovaná vírusom a môže spôsobovať jeho šírenie. Postupne vyrážky schnú (približne 7 až 14 dní) a hoja sa chrastou. Vyrážky sa nesmú škriabať, pretože hrozí riziko sekundárnej infekcie.

Pásový opar je zvyčajne lokalizovaný v oblasti drieku (trupu), hrude, na stehnách, pleciach alebo v oblastí slabín – genitálií. Nebezpečenstvo pre starších ľudí predstavuje pásový opar v uchu alebo v oblasti očí. Spomedzi indikátorov pásového oparu je to tiež nevoľnosť, zvýšená telesná teplota, zblednutie pokožky a nechutenstvo. Tým, že kožné vyrážky sú bolestivé, môžu znepríjemňovať pohyb, obliekanie či sprchovanie alebo iné aktivity. Napriek priebehu ochorenia sa môže zdať, že pásový opar a sprchovanie nejdú dohromady, sprchovanie je dovolené. Samozrejme, bez výraznejšieho drhnutia na postihnutých miestach. Odporúča sa sprchovať vlažnou vodou.

Liečba pásového oparu

Pri liečbe v tehotenstve je potrebné zabrániť tomu, aby sa vírus ďalej rozmnožoval. Ak sa pásový opar v tehotenstve objaví, príznaky sa potlačia podávaním antivirotík, ktoré výrazne skrátia dobu liečby. Na vyrážky je možné používať rôzne krémy, maste (zinková masť) alebo gély. O vhodnosti sa je potrebné poradiť s lekárnikom alebo vaším lekárom. Potrebné je pri výskyte herpesvírusu takisto podporiť imunitný systém vhodnými vitamínovými doplnkami.

Pásový opar v tehtoenstve

Osýpky v tehotenstve

Radí sa k detským chorobám, ktoré sú dnes považované za takmer neškodné. Najčastejšie sa osýpky objavujú u detí do 1 roka. V tehotenstve však osýpky môžu mať negatívny dopad na tehotenstvo a vývoj plodu. Podobne ako iné infekčné ochorenia (napr. ovčie kiahne). Pre tehotnú ženu predstavujú osýpky riziko predovšetkým v prvých 4. mesiacoch tehotenstva. Osýpky môžu infekciou spôsobiť poškodenie plodu alebo zapríčiniť ukončenie tehotenstva – potrat. Objavovať sa môžu po narodení defekty súvisiace s hluchotou, slepotou, rázštepmi alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Veľmi upokojujúce je, že na Slovensku nás chráni prvotná vakcinácia a preočkovanie proti osýpkam. Aj vďaka tomu je dnes výskyt osýpok relatívne nízky. Ak sa človek v detstve nakazil osýpkami, má zaručenú celoživotnú prítomnosť protilátok. Tehotná žena má možnosť dať si vykonať krvný test, ktorým sa určí hladina protilátok voči osýpkam.

Podobne ako ovčie kiahne aj osýpky sa prejavujú výskytom malých červených vyrážok na tele alebo na tvári. Sprievodnými príznakmi môže byť horúčka, únava, nechutenstvo, riedka stolica a apatickosť. Pri liečbe určuje postup lekár. Ak tehotná žena bola v kontakte s nakazenou osobou, lekár môže zvážiť podanie imunoglobínu pre lepšiu imunitnú odpoveď organizmu. Očkovanie proti osýpkam v období gravidity sa neodporúča.

Nedávna situácia s vírusovým ochorením osýpok naznačuje ich zvýšený výskyt. Dôvodom je nižšia regionálna zaočkovanosť. Epidémia osýpok na Slovensku mala v roku 2019 lokálny charakter – hlásených bolo viac ako 318 prípadov osýpok, pričom väčšina bola na východe Slovenska. Zvyčajne išlo o deti do 1 roka. V priebehu roka 2022 už Slovensko neevidovalo ani jeden prípad výskytu osýpok. Najdôležitejšie je, aby rodiča dbali na očkovanie detí proti osýpkam. Prvé očkovanie sa podstupuje vo veku 15 až 18 mesiacov. Následne sú deti preočkované vo veku 5 rokov.

Osýpky v tehtoenstve

Kiahne, osýpky a pásový opar v tehotenstve – skúsenosti

V diskusiách sa ženy najviac obávajú toho, aké predstavujú tieto infekčné ochorenie riziko pre plod. V súvislosti s osýpkami sa ženy odvolávajú hlavne na účinné očkovanie. Zároveň v prospech nízkeho rizika nákazy hrá aj kolektívna zaočkovanosť a nízky výskyt osýpok. V prípade ovčích kiahní sa ženy často obracajú na ostatné diskutujúce, ako zistia, či už ovčie kiahne prekonali. Tie im odporúčajú krvný test u lekára. Takisto uvádzajú, že najväčšie riziko pre tehotnú ženu je v prvom trimestri a tesne pred pôrodom, keď je najväčšia šanca, že sa môže dieťa cez placentu infikovať. Ženy odporúčajú očkovanie ešte pred plánovaným otehotnením. Pásový opar väčšinou nespôsobuje ženám v tehotenstve problémy, no ženy odporúčajú preliečenie tohto stavu po konzultácii s lekárom – infektológom.

Ovčie kiahne,osýpky alebo pásový opar v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Ovčie kiahne,osýpky alebo pásový opar v tehotenstve mamičky skúsenosti Modrykonik

Ovčie kiahne,osýpky alebo pásový opar v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte obavy z týchto infekčných ochorení, akými sú ovčie kiahne, pásový opar alebo osýpky? Nebezpečenstvo predstavujú tieto ochorenia hlavne pre tehotné ženy, ktoré ich neprekonali ešte pred tehotenstvom. Voči kiahňam i osýpkam sú dostupné účinné očkovacie látky, ktoré predstavujú overenú ochranu. Aký je priebeh ochorenia po nákaze ovčími kiahňami či osýpkami? Ako zistíte, či ste už prekonali ovčie kiahne? Čo je to pásový opar? V našom článku nájdete množstvo praktických informácií. Zároveň budeme veľmi radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti s výskytom týchto ochorení v tehotenstve. Vaše rady môžu pomôcť mnohým mamičkám, ktoré sa o túto tému zaujímajú. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Áno, ide však o veľmi výnimočné až raritné prípady. Štandardný druhý priebeh ovčích kiahní býva veľmi ojedinelý, no môže sa vyskytnúť pri enormne oslabenej imunite. Dôvodom opakovaného výskytu môže byť, že dotyčný sa nakazil špecifickou mutáciou vírusu alebo sa len domnieva, že ovčie kiahne v minulosti prekonal. Pokojne pritom mohlo ísť o iné infekčné ochorenie, preto telo nemá vytvorené protilátky. Zvyčajne sa pri druhom nakazení ovčími kiahňami hovorí o pásovom opare, ktorý vzniká reaktiváciou vírusu varicella zoster.

To, či tehotná žena s určitosťou prekonala ovčie kiahne, je možné zistiť len rozborom krvi. Odberom krvi u lekára sa vykoná rozbor krvnej vzorky a analýzou sa zistí, aká je hladina protilátok. V prípade, že protilátky dosahujú stanovenú hladinu, je možné potvrdiť, že žena ovčie kiahne prekonala. Hladina protilátok sa zvyšuje vakcináciou, v tehotenstve sa však očkovanie neodporúča. U dospelých, ktorí ešte ovčie kiahne neprekonali, sa očkovanie odporúča, rovnako ako u žien, ktoré plánujú tehotenstvo.

Pásový opar môže pretrvávať od prepuknutia infekcie po celkové vyliečenie až 4 týždne. V priemere je to 14 až 21 dní, pokým príznaky odznejú a vyrážky zmiznú.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(89%)