Deti

Bábätká sa počas prvého roka naučia veľa nových činností a schopností. Počas prvých 28 dní sa dieťaťko označuje ako novorodenec, potom sa do konca prvého roku nazýva dojča. Vo veku od jedného do troch rokov už ide o batoľa. Vo všetkých obdobiach vývoja sa vyskytujú rôzne radosti, ale aj komplikácie. Starostlivosť o dieťa je náročná a v každom období je dôležité niečo iné. V prípade novorodenca a kojenca je dôležitá dobrá výživa a poskytovnaie bezpečnosti a lásky, u batoľaťa je vývoj dynamickejší. Dieťa začína chodiť a rozprávať, treba ho motivovať a hrať sa s ním. Pripravili sme pre vás články, z ktorých sa dozviete všetko, čo potrebujete pri starostlivosti a výchove o dieťa vedieť. Pozreli sme sa na rôzne choroby, najčastejšie problémy pri výchove či jednotlivé procesy, ktorými si dieťa prechádza. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte o svoje skúsenosti.

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne u detí. Príznaky (Jedna vyrážka), priebeh, prenos a inkubačná doba

Kým niektoré druhy ochorení sú ojedinelé, iné sa skloňujú v súvislosti s konštatáciami, že si nimi každé dieťa musí prejsť. Detskou chorobou prislúchajúcou do druhej kategórie sú veľmi známe ovčie kiahne.
Piata choroba

Piata choroba u detí. Červené fľaky ako príznaky

Choroba tváre sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku 5 až 15 rokov. Okrem ľahšieho priebehu je veľkým plusom i to, že dieťa automaticky získava protilátku proti vírusu, ktorý chorobu spôsobuje, a má doživotnú imunitu.
Šiesta choroba

Šiesta choroba u detí. Ako dlho trvá? Vyrážky ako príznaky

Šiesta choroba najčastejšie postihuje deti do 3 rokov v období prerezávania zúbkov. K prejavom patria zvýšená teplota, vyrážky a nezriedka zvýšená sekrécia z nosa.
Plienková dermatitída u detí

Plienková dermatitída u detí. Ako na zapareniny u bábätka

Plienkovú dermatitídu je síce možné považovať za veľmi rozšírenú a známu, no predsa s ňou nejedna matka mnohokrát bojuje. Preto je veľmi dôležité poznať rozličné príčiny skrývajúce sa za nepríjemnými zapareninami.
Zvýšená teplota u detí

Zvýšená teplota u detí bez príznakov? Dlhodobo pretrvávajúca teplota u bábätka je nebezpečná

Aký prístup k meraniu teploty je v závislosti od veku dieťaťa najideálnejší? Prečo je u bábätiek v prvých mesiacoch života podstatná rýchla reakcia? V článku vám všetko podrobne vysvetlíme.
Diagnózy na predĺžený rodičovský príspevok

Diagnózy na predĺžený rodičovský príspevok. Starostlivosť o dieťa do 6 rokov

Čo podmieňuje prolongáciu rodičovského príspevku? Ako je to so zdravotným stavom dieťaťa v súvislosti s rodičovským príspevkom? O tom si môžete prečítať v našom článku.
Monitory dychu

Monitor dychu na nohu, na plienku alebo pod matrac. Recenzie chvália Nanny a Babysense

V našom článku sme pre rodičov pripravili porovnanie najlepších monitorov dychu, krátke charakteristiky a zároveň pre rodičov máme aj návod na to, ako vybrať monitor dychu či ako ho umiestniť.
Atopický ekzém u detí

Atopický ekzém u detí a ekzém u bábätka na ruke, tvári alebo bruchu

Atopický ekzém je možné účinne liečiť. Forma liečby do veľkej miery závisí od toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. Ako vyzerá atopický ekzém u detí?
Upchatý mliekovod

Upchatý mliekovod na bradavke – príznaky. Ako ho uvoľniť a ako masírovať

Proces kŕmenia môžu narušiť isté ťažkosti v prsných žľazách, ako upchatý mliekovod či mastitída, ktoré žene spôsobujú nepríjemné bolesti. Je veľmi podstatné poznať základné črty, príznaky a možnosti liečenia.
Siedma choroba

Ruky, nohy, ústa – siedma choroba. Liečba, infekčnosť, inkubačná doba

Siedma detská choroba je menej známy typ ochorenia u detí, ktorý sa môže ľahko preniesť aj na dospelého človeka. Aké sú najčastejšie prejavy, príčiny a priebeh ochorenia?
Fontanela

Fontanela – veľká, vypuklá, ale aj prepadnutá. Kedy sa zrastie a prečo pulzuje

Lebka novorodenca je tvorená nielen lebečnými kosťami, ale i tzv. fontanelami. Majú množstvo pozitívnych vlastností, ktoré prispievajú k správnemu vývinu dieťatka.
Optimálna výška a váha dieťaťa

Optimálna výška a váha dieťaťa podľa veku. Hmotnostné tabuľky detí

Či je výška a váha dieťaťa optimálna, je potrebné pravidelne kontrolovať a sledovať, aby bolo možné zachytiť akékoľvek náznaky nezdravého vývinu.
Obvod hlavy detí podľa veku

Obvod hlavy novorodenca a detí podľa veku (tabuľka)

Okrem optimálnej hmotnosti a výšky detí je potrebné tiež sledovať rast jednotlivých častí ich tela, ktoré môžu potenciálne ovplyvniť ich budúci vývoj. Do tejto kategórie spadá napríklad hlavička dieťaťa.
Spánok detí podľa veku

Spánok detí podľa veku – tabuľka. Koľko spánku potrebujú bábätká?

Dostatočne dlhý a kvalitný spánok v optimálnych podmienkach ovplyvňuje vývoj dieťaťa, jeho správanie, schopnosť vnímať či učiť sa. Koľko spí novorodenec, dojča, batoľa?
Psychomotorický vývoj dieťaťa

Psychomotorický vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

Najintenzívnejší je vývoj dieťaťa v prvom roku života, potom sa spomaľuje až do puberty. V článku sme zhrnuli, ako vyzerá vývoj dieťaťa od narodenia do 18 mesiacov.
Druhé vzpriamenie bábätka

Druhé vzpriamenie bábätka. Ukážeme cviky a ako trénovať

Existujú isté stupne motoriky, ktoré by malo každé dieťa v určitom čase dosiahnuť. Takým prípadom je aj model druhého vzpriamenia.
Vankúš proti preležaniu hlavičky

Vankúš proti preležaniu hlavičky. Aké sú recenzie a skúsenosti

Ako prevencia preležania detskej hlavičky vraj slúži vankúš proti zležaniu hlavičky. Na túto ortopedickú pomôcku však existujú mnohé protichodné názory.
Povinné a nepovinné očkovania detí

Povinné a nepovinné očkovania detí na Slovensku

Proti ktorým prenosným ochoreniam sú povinné očkovania na Slovensku? Aké vakcíny pre deti fungujú na princípe odporúčania? Pozrite si ich zoznam.
Prvé očkovanie bábätka

Prvé očkovanie bábätka – skúsenosti, reakcie (teplota, opuch, začervenanie)

Súčasťou primárnych zdravotných prehliadok novorodenca sú prvé očkovania. Tie so sebou veľakrát prinášajú isté vedľajšie účinky, ktoré vyžadujú dôkladnú pozornosť rodičov.
Vojtova metóda pre bábätká

Vojtova metóda pre bábätká – cviky na hlavičku, nohy a podporu lezenia + video

Vojtova metóda je osvedčený spôsob cvičenia s deťmi, ale svoje uplatnenie si nájde aj pri dospelých pacientoch. Má Vojtova metóda nežiaduce účinky? Je potrebné mať na Vojtovu metódu kurz?
Kraniálna ortéza

Kraniálna ortéza – Remodelačná helma na preležanú hlavičku

Čo to vôbec kraniálna ortéza je a na akom princípe funguje? Všetko o tejto remodelačnej ortéze určenej na elimináciu deformácií novorodeneckej lebky sa dočítate v článku.
Zležaná hlavička bábätka

Zležaná hlavička bábätka. Ako vyzerá preležaná hlavička?

Poddajná štruktúra je príznačná najmä pre lebku novorodenca. Niekedy vplyvom rozličných externých faktorov dochádza k preťaženiu istých lebečných častí, a tak vzniká problém zležanej hlavičky bábätka.
Dysfázia

Dysfázia – vývinová porucha reči. Oneskorený vývin reči u detí

Narušený vývoj reči – vývinovú dysfáziu možno diagnostikovať až zhruba medzi 3. až 4. rokom života, niekedy diagnostika prebieha dokonca až neskôr (5. – 7. rok). Ako sa oneskorený vývin reči prejavuje?
Chlapčenské mená

Moderné aj netradičné chlapčenské mená pre deti – TOP 50

Zatiaľ čo niektorí ľudia majú v krstných menách pre svoje potomstvo jasno, iným táto úloha spôsobuje problémy až do posledného okamihu. Aké chlapčenské mená patria k najobľúbenejším?
Dievčenské mená

Moderné, najpopulárnejšie aj netradičné dievčenské mená pre deti – TOP 50

Mnohí rodičia túžia potom, aby meno dieťaťa bolo výnimočné. V našom článku nájdete najlepšie, najkrajšie, najunikátnejšie, ale tiež tradičné a moderné mená pre dievčatá.
Ako zvýšiť tvorbu mlieka

Ako zvýšiť tvorbu mlieka? Potraviny, homeopatiká aj odsávanie

Materské mlieko je z hľadiska výživy nenahraditeľné. Čo je dobré na tvorbu mlieka? Zaberá čaj na tvorbu mlieka a aké sú babské rady, ktoré pomôžu podporiť tvorbu mlieka?
Dyslexia

Čo je dyslexia a ako vzniká – prejavy v poruche čítania

Dyslexia sa prejavuje tým, že dieťa si nedokáže priradiť písmená k ich zvukovej podobe, písmeno teda pozná, no nedokáže identifikovať, ktoré to je. Ako riešiť poruchy čítania? Ako vzniká dyslexia?
Aspergerov syndróm

Aspergerov syndrom a jeho prvé prejavy u detí

Aspergerov syndróm sa preukazuje poruchami správania, sociálnych interakcií a komunikácie. Čo je podstatou tejto genetickej anomálie a aké sú jej prejavy?
Hysterické záchvaty u detí

Hysterické záchvaty u detí. Ako ukľudniť hysterické dieťa a vyhnúť sa záchvatom plaču

Nie u každého dieťaťa je obdobie vzdoru plné hysterických záchvatov, plaču a kriku. Ak však takáto situácia nastane, je dobré vedieť, čo robiť, keď má dieťa hysterický záchvat.
Ako naučiť dieťa R

Ako naučiť dieťa R. Logopedické básničky, cvičenia, pomôcky + video

Hláska R patrí v slovenskom jazyku k najťažším hláskam na vyslovenie, u detí sa vo výslovnosti objavuje relatívne neskoro. Kedy má dieťa vedieť povedať R? Aké rečové cvičenia na R pomáhajú najviac?
Skladovanie materského mlieka

Skladovanie materského mlieka v chladničke, v mrazničke aj pri izbovej teplote

Skladovanie materského mlieka je možné, a to dokonca hneď niekoľkými metódami. Je vhodné opätovné ohrievanie materského mlieka? Ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote?
Zavádzanie príkrmov

Zavádzanie príkrmov. Prvé príkrmy od 4. mesiaca – recepty

Prinášame vám najdôležitejšie informácie týkajúce sa etapovitého zavádzania príkrmov pre bábätká. Venujeme sa časovému horizontu nastoľovania nového menu a spôsobom, ako zavádzať príkrmy.
Čo nejesť pri dojčení

Čo nejesť počas dojčenia – sú vhodné mak, zázvor, bryndza či čokoláda počas kojenia?

Strava počas dojčenia má mnohé obmedzenia. V tomto období sú určité zakázané potraviny, ktorým sa musia mamičky vyhýbať. Čo sa nesmie jesť pri kojení?
Polohy pri dojčení

Polohy pri dojčení. Je vertikálna tá správna a najlepšia?

Neexistuje správny a nesprávny spôsob dojčenia, mamička si s dieťaťom musí nájsť polohu, ktorá bude obom vyhovovať. Je však dôležité poznať viac pôloh a techník dojčenia.
Ako naučiť dieťa rozprávať

Ako naučiť dieťa rozprávať – ako ho motivovať, keď dvojročné dieťa nerozpráva?

Pri učení dieťaťa rozprávať je dôležitá trpezlivosť a tiež snaha motivovať dieťa k rozprávaniu. Ako motivovať dieťa k rozprávaniu? Čo robiť keď dieťa nechce rozprávať? A kedy má začať dieťa rozprávať?
Odplienkovanie

Odplienkovanie za týždeň. Ako odučiť dieťa od plienok a ako dlho to trvá?

Otázkou mnohých mamičiek je, kedy je ten správny čas s odúčaním od plienok začať. V našom článku sa okrem tejto informácie dočítate aj o tom, prečo je leto na odplienkovanie najlepšie.
Ako naučiť dieťa na nočník

Ako naučiť dieťa na nočník za 7 dní. Rady, ak 2-ročné dieťa nechce sedieť na nočníku

Tréning chodenia na nočník si vyžaduje správne načasovanie. Odplienkovanie dieťaťa je výzvou a ide ruka v ruke s učením na nočník. Naše pravidlá a zásady vám pomôžu naučiť dieťa na nočník rýchlejšie.
Obdobie vzdoru

Obdobie vzdoru – rady, ako ho zvládnuť. Kedy sa začína a ako dlho trvá?

Vzdor u detí je prirodzený jav. Rodič sa s ním u svojho dieťaťa skôr či neskôr stretne. Je dobré vedieť, ako zvládnuť obdobie vzdoru u detí. Ako dlho trvá, ako sa prejavuje a ako riešiť obdobie vzdoru?
12-mesačné bábätko

12-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

12-mesačné bábätko však už je dieťaťom, ktorého vývoj bude napredovať z týždňa na týždeň. Aktívne sedenie, džavotanie, prvé slová a prvé kroky po dvoch nohách. Zdokonaľuje to, čo sa doteraz naučilo.

11-mesačné bábätko

11-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Smerujúc k míľniku 1 roka sa rodičia u 11-mesačného dieťaťa môžu dočkať významných pokrokov. Dieťa má potrebu všade loziť, začína poznať časti svojho tela a napodobňovať určité úkony.

10-mesačné bábätko

10-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Ak sa niečo dieťa pred mesiacom naučilo a bola to novinka, v 10. mesiaci to už bude o level lepšie. Dieťa sa bude zdokonaľovať vo všetkom, čo doteraz vie.

9-mesačné bábätko

9-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Deti sú od 9. mesiaca komunikatívnejšie, hravejšie a menej sa boja iných dospelých. Stále však môže byť prítomná separačná úzkosť. Dieťa aktívnejšie chápe účel predmetov.

8-mesačné bábätko

8-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

8-mesačné dieťa už lozí po štyroch a nemá problém sa dostať z miesta na miesto. Ak ste si doteraz vraveli, že vaše dieťa je neposed, na štyroch bude loziť úplne všade a pár očí navyše sa určite hodí.

7-mesačné bábätko

7-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Pre 7. mesiac je charakteristický progres v pohybe dieťatka. Dieťatko je sociálne aktívnejšie, prvé zúbky sú už zvyčajne viditeľné a dieťa tiež reaguje na zvolanie svojho mena. Čo ešte dokáže?

6-mesačné bábätko

6-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Hoci sa často každý mesiac vo vývoji bábätka označuje za „zlomový“, v prípade 6. mesiaca to rozhodne platí. Hoci mu stále patrí status dojčaťa, 6-mesačné dieťa je už vnímavým a chápavým členom rodiny.

5-mesačné bábätko

5-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Z bábätka sa v 5 mesiacoch stáva dieťa, ktoré aktívne vyhľadáva spoločnosť a reaguje na všetky podnety. Čo má vedieť 5-mesačné bábätko alebo čo by malo dokázať a musí už naozaj vedieť sedieť?

4-mesačné bábätko

4-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

V priebehu 16 týždňov dieťa narástlo a má ešte väčšiu chuť sledovať všetko, čo sa deje okolo neho. Jeho snahou je viac komunikovať, mumlanie nahrádza živé džavotanie a aktívny smiech.

3-mesačné bábätko

3-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

3-mesačné bábätko už začína prejavovať svoju vôľu, interaguje s okolím intenzívnejšie, dlhšie bdie a výraznejšie zmeny nastávajú aj v psychomotorickom vývoji dojčaťa. Čo všetko dokáže?

2-mesačné bábätko

2-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

U 2-mesačného dieťaťa dochádza k ďalším pokrokom, ktoré bábätko definujú. Meniť sa budú spánkové návyky, správanie a obohatia sa komunikačné nástroje malého drobca. Čo má vedieť 2-mesačné bábätko?

1-mesačné bábätko

Mesačné bábätko – čo dokáže 4-týždňové bábätko a ako vníma mamu?

Z vášho novorodeniatka bude týždeň čo týždeň nový človiečik a všetky jeho pokroky sa budú odohrávať priamo pred vašimi očami. Ako vníma bábätko mamu a čo dokáže 1-mesačné bábätko?