Druhé vzpriamenie bábätka

Druhé vzpriamenie bábätka. Ukážeme cviky a ako trénovať

Komplexná starostlivosť o bábätko je zodpovednosťou, ktorá zahŕňa nielen napĺňanie základných životných potrieb dieťaťa, ale aj zabezpečenie jeho zdravého a správneho vývoja. Pod túto oblasť patrí duševný i fyziologický vývin bábätka, pričom obe si vyžadujú dôslednú a pravidelnú pozornosť rodiča. V rámci rozvoja fyzických atribútov novorodenca možno hovoriť aj o psychomotorickom vývoji dieťaťa. Na základe pozorovaní a štúdií boli v priebehu rokov vymedzené isté časové intervaly, v ktorých by mali deti dosahovať stále nové stupne motorických zručností. Sem patrí napr. lezenie, poloha sedu bez opory či druhé vzpriamenie.

Publikované: 28.09.2023
Aktualizované: 28.09.2023
Obsah článku:

Je pravdepodobné, že mnohým ľuďom pojem druhé vzpriamenie bábätka nič nehovorí, a preto je dôležité sa tejto téme povenovať. A to najmä v zmysle všeobecnej charakteristiky daného motorického vývojového stupňa, jeho načasovania, spôsobu podmieňovania rozvoja takýchto zručností u dieťaťa či opatrení v prípade, že u bábätka k primeranému vývoju motoriky nedochádza.

Čo je druhé vzpriamenie bábätka?

Keďže novorodenec v priebehu pôrodu prechádza úzkymi pôrodnými cestami, ktorým sa musí fyziologicky prispôsobiť, rodí sa so značným svalovým napätím vyžadujúcim postupné uvoľňovanie. Dieťatko spoznáva svet jednak mentálne, ale i svojou motorikou, ktorú treba uňho rozvíjať a venovať jej dostatok pozornosti. Práve tá totiž zaručí zdravý vývin dieťaťa a jeho bezproblémovú budúcnosť z hľadiska zdravotných ťažkostí pohybového aparátu.

Existujú isté stupne motoriky, ktoré by malo každé dieťa v určitom čase dosiahnuť, no treba si pamätať, že prípad každého dieťaťa je veľmi individuálny. To znamená, že dieťa vykoná určitý pohyb alebo zaujme určitú polohu bez nutnej opory rodiča vtedy, keď na to bude pripravené z aspektu psychomotorického vývoja.

Takým prípadom je aj model druhého vzpriamenia, ktorý spočíva v schopnosti udržať sa v polohe bruškom smerom k podložke s hrudníkom odlepeným od nej, pričom oporu dieťatko nachádza vo svojich vlastných, v lakťoch vystretých rukách a stehnách. Úspešné druhé vzpriamenie je dosiahnuté vtedy, keď sa bábätko bruškom nedotýka podložky, a teda nedochádza k prehýbaniu chrbtice.

Pomocou druhého vzpriamenia sa dieťatko učí presúvať ťažisko na potrebné miesta s cieľom dosiahnutia dostatočnej koordinácie pri iných stupňoch vývoja, ako je lezenie, ktorému druhé vzpriamenie vo veľkej miere napomáha. Kým totiž druhé vzpriamenie bábätko natrénované nemá, svojím nekoordinovaným pohybom pri lezení skôr pripomína raneného vojaka.

Čo je druhé vzpriamenie bábätka?

Kedy by k druhému vzpriameniu malo dôjsť?

Načasovanie tohto vývojového stupňa je v rámci odborne vypracovaných tabuliek uvádzané na šiesty mesiac, pričom v praxi dosiahnutie druhého vzpriamenia u väčšiny bábätiek prebehne niekde na rozmedzí štvrtého až ôsmeho mesiaca. Ako sme však už vyššie uviedli, každé dieťatko je individuálne, takže sa nič nestane, ak v deň dosiahnutia šiesteho mesiaca života, bábätko nedokáže túto náročnú polohu zaujať. Niektoré detičky totiž potrebujú viac času na posilnenie a precvičenie potrebných svalov, vďaka čomu následne dôjde k úspešnému pokroku v ich psychomotorickom vývoji.

Ako trénovať druhé vzpriamenie

Pravdaže, rodič sa musí vývoju svojho bábätka patrične venovať, a to v záujme eliminácie akýchkoľvek väčších vývojových odchýlok dieťaťa v porovnaní s ostatnými rovesníkmi. Veľmi dôležitou podmienkou pre úspešné zvládnutie druhého vzpriamenia je dostatočné posilnenie brušného svalstva. Dieťatko treba stimulovať, aby s abdominálnymi svalmi pracovalo.

Pre úspešné druhé vzpriamenie existujú isté cviky, ktoré môžu dieťatku dopomôcť k nadobudnutiu schopnosti zaujatia tejto fyzicky náročnej pozície, a následného udržania sa v danej polohe. Kým totiž dieťatko „neodhalí tajomstvo“ úspešného druhého vzpriamenia, v priebehu niekoľkých sekúnd stráca silu vo vystretých, nevytrénovaných rukách, ktoré automaticky upaží, a hrudníkom dopadá späť na podložku.

Šteklenie či opora bruška

Rodič v takej chvíli musí vyvinúť istú formu podpory svojho bábätka v snahách o dosiahnutie druhého vzpriamenia, pričom tak môže urobiť rozličnými spôsobmi. Dieťatku napomôže jemné pošteklenie alebo podobratie bruška, čím pociťuje istú fyzickú oporu blízkej osoby, ktorá ho motivuje k vyvíjaniu väčšieho úsilia pri dosahovaní vytúženého vzpriamenia. Ak rodič vidí, že sa bábätko opäť drží na vzpriamených rúčkach, jemnú oporu treba presunúť spod bruška na panvu dieťatka, aby čo najdlhšie zaťažovalo brušné svalstvo.

Čo je druhé vzpriamenie bábätka?

Cvičenie s fit loptou

Pomôže však aj malá fit lopta alebo iný druh lopty na cvičenie, na ktorú je potrebné dieťatko uložiť v pozícii ľahu na brušku. Spúšťaním bábätka na lopte smerom nadol dochádza k vzopretiu vystretých rúk dieťatka o podložku, čo precvičuje jeho schopnosti udržať sa v tejto polohe. Takýto cvik je možné obohatiť motivačnou hračkou, ku ktorej sa dieťatko na lopte približuje a s vystretými pažami sa k nej naťahuje.

Cviky za pomoci zrolovanej dečky

Ďalšia zaujímavá aktivita na podmienenie trénovania druhého vzpriamenia u bábätka si vyžaduje pomôcku v podobe zrolovanej dečky či uteráku, ktorým je potrebné dieťatku podoprieť hrudník, čím sa dosiahne poloha podobná druhému vzpriameniu. Dieťa sa opiera o podložku stehnami, na uteráku má položený hrudník, pričom rúčky sú vystreté smerom k podložke. Rodič pri tomto cviku podopiera panvu dieťatka. Pozornosť bábätka sa v tejto pozícii stimuluje obľúbenou hračkou, ktorú je však v záujme zamedzenia zbytočného záklonu hlavičky nutné udržiavať vo výške očí dieťaťa.

Tento cvik s hračkou a uterákom, resp. dečkou je možné pozmeniť aj na verziu, v ktorej zrolovaný uterák slúži ako prekážka, za ktorou sa skrýva hračka. Tú dieťatku rodič spoza prekážky vyťahuje a znovu ju skrýva, čím sa dosiahne dostatočná stimulácia na to, aby bolo dieťatko nepriamo prinútené k trénovaniu polohy druhého vzpriamenia. To znamená, že dieťatko v snahe vidieť spoza prekážky vytiahnutú hračku, ktorú už rodič medzitým stihne opätovne schovať, sa zaprie o vystreté paže a dvíha hrudník z podložky, aby dokázalo nakuknúť za deku.

Druhé vzpriamenie bábätka v 6 mesiacoch

Pozor na falošný pocit bezpečnosti!

Bábätko je síce potrebné podopierať, kým jeho fyziológia neumožňuje úspešné zvládnutie určitého modelu psychomotorického vývoja, avšak v prípade, že dieťa ešte nemá dostatočné zručnosti na zvládanie istého pohybu či zaujatie konkrétnej polohy, netreba ho stimulovať za pomoci nutnej opory. Bábätku sa totiž môžu v mozgu dané pohyby alebo polohy zafixovať ako zvládnuté, pričom tomu fyziologicky tak vôbec nie je.

Problém nastane v momente, keď sa bábätko psychicky odhodlá k vykonaniu daného pohybu či polohy, pričom neoplýva dostatočnými pohybovými zručnosťami, čo vedie k logickému neúspechu s potenciálnym výsledkom v podobe zranenia. Tento nesúlad medzi psychickým presvedčením dieťatka a jeho motorickými zručnosťami je spôsobený tzv. falošným pocitom bezpečnosti, ktorý vo svojom bábätku nechtiac vyvolávajú samotní rodičia.

Čo robiť, ak dieťa nerobí druhé vzpriamenie?

Ak zdravé bábätko nerobí v psychomotorickom vývoji žiadne väčšie pokroky, nemusí to značiť nič vážne. Každé dieťa je totiž iné, čo znamená, že isté vývojové odchýlky sú úplne prirodzené. Pokiaľ rodičia nadobúdajú pocit, že niečo nie je v poriadku, návšteva svojho pediatra je najlepším krokom. Lekár dieťatko prešetrí, pričom následne môže odporučiť ďalšie vyšetrenia u neurológa či fyzioterapeuta. Včasné odhalenie problému zabezpečí jeho skoré odstránenie, a tým pádom i prevenciu voči budúcim ťažkostiam pohybového aparátu.

Psychomotorický vývoj dieťaťa – skúsenosti

Mamičky na diskusných fórach sa v súvislosti s touto témou zhodnú v jednom, a to v zbytočnom učení dieťaťa na základe modelu psychomotorického vývoja, na ktoré ešte nie je plne pripravené. Odporučili rôzne cvičenia, ktoré sme spomenuli v predchádzajúcich odsekoch, pričom v niektorých prípadoch ani tieto cviky nemusia mať úspech. Všetko totiž závisí od samotného bábätka, ktoré môže patriť k tým lenivejším, čo sa odrazí na menších odchýlkach v porovnaní s rovesníkmi.

Diskutujúce zdôraznili, že netreba vo všetkých ohľadoch počúvať rodinu a známych, ktorí si často myslia, že poznajú deti lepšie ako samotné matky. Bábätkám sa stačí dostatočne venovať, posilňovať a precvičovať ich svalstvo, čo v blízkej dobe rozhodne prinesie želané výsledky. Jedna mamička dokonca poznamenala, že ak by vo vývoji dieťatka nastala nejaká chyba, pediater sa o svoje pochybnosti s rodičmi určite podelí.

Druhé vzpriamenie babätka skúsenosti Modrykonik

Druhé vzpriamenie babätka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Vývoj bábätka v akejkoľvek sfére je jedným z najdôležitejších aspektov rodičovstva. Preto je podstatné hovoriť o jednotlivých štádiách života dieťatka, ale aj o spôsoboch, ako pomôcť potomkom robiť pokroky bez toho, aby sme ich k tomu nútili. Špecifickosť témy druhého vzpriamenia obmedzila množstvo informácií, ktoré je v súvislosti s psychomotorickým vývojom dieťaťa možné spracovať, a preto sme si niekoľko zaujímavostí odložili do sekcie otázok a odpovedí. Ak však disponujete akýmikoľvek ďalšími pripomienkami či otázkami, smerujte ich do komentárov, ktoré neustále kontrolujeme.

Nie, dieťatko nikdy netreba nútiť do takej polohy, na ktorú sa ešte necíti byť dostatočne pripravené. Okolo piateho až šiesteho mesiaca dochádza k svojvoľným pokusom o druhé vzpriamenie, pričom túto skutočnosť je možné vidieť v snahe dieťatka presunúť ťažisko v ľahu na brušku z lakťov na dlane pevne vystretých paží. Keď rodič spozoruje, že sú snahy bábätka o druhé vzpriamenie viditeľne márne, a teda ešte nedokáže svoju váhu pomocou brušného svalstva a s oporou ručičiek udržať, prichádzajú na rad cviky, ktoré podmienia posilnenie príslušných svalov, vďaka čomu sa dieťatko nakoniec dočká vytúženého úspechu v podobe druhého vzpriamenia.

Prvé vzpriamenie, tiež známe ako pasenie koníkov, je úspešné v momente, ako dieťatko primerane posilní potrebné svalstvo a podarí sa mu symetrické držanie tela na brušku s lakťovým podopretím a vyrovnanou chrbticou. Tento model psychomotorického vývoja deti väčšinou zvládajú v treťom až štvrtom mesiaci života.

Nie, detská výbava v takejto podobe nadmerne preťažuje kĺby a svalstvo dieťatka, ktoré by mali byť posilňované postupným trénovaním. Predčasné vystávanie dieťatka v chodítku alebo poskakovanie v príslušnej detskej pomôcke by mohlo bábätku v budúcnosti spôsobiť bolesti v oblasti chrbtice, hlavy či kĺbov. Tie sa môžu prejaviť v čase rastových špurtov, ale aj v dospelosti. Dieťa nadobudne jednotlivé zručnosti vtedy, keď bude jeho telo pripravené po duševnej i fyzickej stránke.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.6%)