Dievčenské mená

Moderné, najpopulárnejšie aj netradičné dievčenské mená pre deti – TOP 50

Očakávaná radosť v tehotenstve, dcérka na ceste a vy zvažujete, aké meno je to pravé. Ak sa pozriete do kalendára, uvidíte nekonečne veľa možností. Voľba pri výbere mena je pre niekoho otázkou minúty a pre iného predstavuje hĺbkovú analýzu aj na niekoľko mesiacov. Výber mena je na rodičoch. Nie je pravidlom, že najpopulárnejšie mená pre deti musia okamžite každého zaujať. Mnohí rodičia túžia potom, aby meno dieťaťa bolo výnimočné a hľadajú nezvyčajné, neobyčajné a netradičné dievčenské mená. Možno sa chcú inšpirovať zahraničím alebo chcú pre svoju dcéru krátke a výstižné ženské meno. V našom článku nájdete najlepšie, najkrajšie, najunikátnejšie, ale tiež tradičné a moderné mená pre dievčatá.

Publikované: 17.07.2023
Aktualizované: 17.07.2023
Obsah článku:

Každoročne do slovenského kalendára pribudne niekoľko nových mien. Za oficiálny kalendár so všetkými menami priradenými ku konkrétnym dátumom zodpovedá komisia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. V tejto komisii sú tiež zástupcovia vydavateľstiev a jazykovedci, ktorí posudzujú zaradenie nových mien do existujúceho kalendára. Okrem toho, že komisia reaguje na trendy, prijíma tiež žiadosti o zaradenie nového mena od občanov. Žiadosti následne posudzujú. To len rozširuje budúcim rodičom možnosti, z ktorých môžu mená pre svoje ratolesti vyberať. O to viac môže byť výber pestrejší a komplikovanejší. Možno by ste však mali vedieť, že aj výber mena má svoje legislatívne ustanovenia.

Výber mena pre dieťa reguluje zákon

Vedeli ste o tom, že v slovenskej legislatíve ustanovuje výber mena po narodení dieťaťa aj zákon? Áno, je to tak. Primárnym účelom je, aby mená ľudí mali určité charakteristiky a zároveň, aby niektoré vlastnosti krstného mena neporušovali. Vzhľadom na to, že dnes si ľudia dokážu zmeniť meno aj dodatočne potom, čo majú rodné krstné meno zapísané v matrike (ak sú na to pádne dôvody), regulácia je potrebná, aby sa predišlo nedorozumeniam.

 • Zákon zakazuje, aby bolo meno dieťaťa hanlivé, malo podobu prezývky alebo bolo v podobe zdrobneniny. Taktiež sú zakázané mená s nesprávnou gramatickou podobou, napríklad aby sa začínalo malým písmenom.
 • Dieťaťu môžete dať maximálne tri krstné mená (napr. Jakub Stanislav Marko Kováč).
 • Prvé krstné meno nesmie byť totožné s menom staršieho súrodenca (ak teda doma máte staršieho Filipa, mladšiemu rovnaké meno podľa zákona dať nesmiete).
 • Krstným menom nesmie byť slovo, ktoré pomenúva činnosť alebo predmet (existujú výnimky).
 • Na matrike vám tiež neschvália, ak by ste dievčaťu chceli dať chlapčenské meno alebo naopak chlapcovi meno dievčenské.
 • V prípade, že sa rozhodujete pre cudzojazyčné meno, ktoré v našich končinách nie je známe a nenachádza sa ani v kalendári, je potrebné, aby ste preukázali, že takéto meno skutočne existuje. Matrika od vás môže vyžadovať potvrdenie iného zastupiteľského úradu (zahraničnej matriky), že takéto meno v záznamoch evidujú. V praxi však zvyčajne postačí, ak preukážete, že takéto meno sa používa v iných krajinách. Dôkazom môže by meno fyzickej osoby na internete.

Výber mena pre dievčatko

Najčastejšie mená dievčat za rok 2022

Ku koncu novembra 2022 vydal tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zoznam najčastejších dievčenských mien. Niektoré dievčenská mená do zoznamu pribudli po prvýkrát a iné si len medzi sebou vymieňali priečky. Napríklad v roku 2021 bolo najobľúbenejšie ženské meno Nina, v roku 2020 zasa Ema. V roku 2022 prvenstvo získala Sofia. Toto meno bolo mimochodom najobľúbenejšie aj v roku 2019, 2018, 2017, 2016 a 2014. Štatistiky tiež potvrdzujú, že trendom posledných rokov sa stáva, že rodičia svojim deťom dávajú tiež stredné mená, napr. Sofia Viktória Kováčová a podobne. Ktoré ďalšie dievčenské mená boli v roku 2022 rodičmi vyberané najčastejšie?

Najčastejšie mená dievčat za rok 2022

*V zátvorke je číslo, ktoré udáva počet zápisov na matrike od začiatku roku 2022 k 30. 11. 2022.

Viete, aké mená boli trendom na Slovensku v roku 2000? Pred 23 rokmi boli najčastejšie mená dievčat na Slovensku Kristína, Viktória, Natália, Simona, Veronika, Dominika, Nikola, Katarína, Lucia a Michaela.

Top dievčenské mená v Európe a vo svete

Mnohé podoby mien v posledných rokoch preberáme zo zahraničia. Ukazuje to aj nasledovný výber mien, ktoré dominovali v Európe a vo svete. Taktiež možno konštatovať, že veľmi obľúbené sú krátke dievčenské mená. Dôvodom môže byť predovšetkým ich zvučnosť a jednoduchá výslovnosť. Tu je zoznam top dievčenských mien z Európy a zo sveta za rok 2022.

Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe

Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe

Top dievčenské mená

Najobľúbenejšie dievčenské mená vo svete

Najobľúbenejšie dievčenské mená vo svete

Moderné mená pre dievčatá

Vzhľadom na trendy posledných rokov je možné určiť, aké mená sú považované za moderné. Hoci sa do trendov čoraz častejšie dostávajú aj tradičné mená ako Karolína, Rebeka, Michaela alebo Katarína, moderné mená pri výbere dievčenských mien stále dominujú. V nasledujúcom zozname vám ponúkame inšpiráciu niekoľkých mien, ktoré sú vo všeobecnosti považované za moderné. Napriek tomu, že niektoré sú dobre známe už stáročia, ich popularita je nadčasová.

Moderné mená pre dievčatá

Moderné mená pre dievča

Netradičné dievčenské mená

Neobyčajné mená pre dievčatá sú pre niekoho tabu a pre iných priestorom pre kreativitu. Mnohí rodičia sa neboja siahnuť pri výbere mena po rôznych exotických menách, ktoré často znejú veľmi špecificky. A nejde len o akési cudzojazyčné mená anglického či amerického pôvodu. Niekomu môžu isté mená ľahko evokovať zahraničný pôvod človeka, no faktom je, že nezvyčajné dievčenské mená sú ľahko rozlíšiteľné a už na prvé počutie dokážu zaujať.

Netradičné dievčenské mená

Krátke dievčenské mená

Zvučné, jasné a rezonujúce. Práve také by mali byť krátke mená pre dievčatá. Krátke dievčenské mená majú výhodu v tom, že často nemajú žiadnu inú podobu. Krátke meno sa často nedá hyperbolizovať alebo naopak používať vo forme zdrobneniny. Takéto dievčenské mená sú veľmi frekventované, čo svedčí o ich obľúbenosti.

Krátke dievčenské mená

Krátke dievčenské mená

Talianske dievčenské mená

Taliančina patrí medzi veľmi zvučné jazyky. Rovnako krásne zvučne znejú chlapčenské a dievčenské mená s talianskym pôvodom. Paradoxom je, že v rámci Talianska dominujú práve pôvodom talianske mená, ktoré majú starotaliansky pôvod a vplyv zahraničia je pomerne malý. Samozrejme, aj do Talianska sa presunuli medzinárodné vplyvy a množstvo mien postupne stráca na popularite. Možno práve niektoré talianske dievčenské mená zaujmú aj vás a budú nápaditou inšpiráciou pre váš výber.

Talianske dievčenské mená

Anglické mená pre dievčatá

V prípade anglických dievčenských mien je presah do nášho kalendára násobne väčší než v prípade mien iného pôvodu. Podobne to platí aj o amerických dievčenských menách. Čoraz viac obsahu, ktorý sledujeme v anglickom jazyku spôsobil, že mnohé mená nám v ušiach znejú prirodzene, dobre a zároveň pre nás nie sú také „otrepané“. Mnohé anglické dievčenské mená sú populárne vďaka filmom či seriálom. Pôvodné anglické mená zaujmú na počutie aj svojou vznešenosťou. Páčia sa vám nasledujúce anglické mená pre dievčatá?

Anglické mená pre dievčatá

Anglické dievčenské mená

Americké dievčenské mená

Chcete vedieť, aké dievčenské mená sú trendom v Spojených štátoch amerických? Mnohé americké dievčenské mená sa dostali k nám do Európy a viaceré je počuť aj v našom regióne. Podobne ako v prípade anglických mien platí, že dôvodom popularity týchto mien je, že s nimi častejšie prichádzame do styku vo filmoch, seriáloch alebo rôznych hrách. Nie je teda raritou, že mnohé dievčenské mená v zozname sú už počuteľné aj u nás. Ktoré z nasledujúcich mien vás osloví?

Americké dievčenské mená

Ako vybrať dievčenské meno?

Je veľmi náročné inštruovať rodičov k tomu, ako by mali vyberať meno pre svoje dieťa. Vzhľadom na to, že každý človek má vlastný vkus a páči sa mu niečo iné. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Vybrať dievčenské meno pre niekoho predstavuje jasnú voľbu a od začiatku sa riadi jasným kľúčom. Sú však rodičia alebo nerozhodné mamičky, ktoré nad menom pre svoju malú princeznú dlho a niekedy až pridlho váhajú. Najlepšie je, ak sa dohodnete spolu s partnerom a vyčleníte si čas pre to, aby ste spoločne vybrali meno, ktorého nositeľom bude vaša dcérka. Nezabúdajte, že je potrebné myslieť aj na zákonné ustanovenia, ktoré výber mena regulujú. Aby bol výber jednoduchší, možno práve nasledovné rady vám s výberom mena pomôžu.

 • Skvelou inšpiráciou pri výbere mena je kalendár. Dostupné sú tiež online kalendáre, kde nájdete zoznam všetkých mien, ku ktorým je priradený dátum menín.
 • Určite si, či chcete dať dcére moderné, zahraničné, tradičné alebo neobyčajné meno.
 • Vyberajte krstné meno podľa priezviska. Rodiča často simulujú, ako znie vyslovenie daného mena v spojení s ich priezviskom. V prípade, že máte komplikované priezvisko na vyslovenie alebo je dlhšie, skúste dievčaťu vybrať kratšie a zvučnejšie meno. Ak je priezvisko bežné a jednoduché, nič nepokazíte ani neobyčajným či dlhším menom.
 • Zamerajte sa na začiatočné písmeno krstného dievčenského mena. Nepísaným pravidlom je, že ak sa priezvisko končí napríklad na spoluhlásku, meno by sa malo začínať na samohlásku.
 • Chcete, aby bolo možné z mena vytvoriť skratku alebo naopak zdrobneninu, hyperbolu? Pozor, pri niektorých menách nemožno povedať škaredo či milo, alebo ani jedno, ani druhé
 • Dbajte na výslovnosť mena. Okrem toho, že je dobré vyskúšať si zvukový súlad mena a priezviska, myslite aj na to, že meno môže rezonovať v budúcnosti aj v zahraničí a problematická výslovnosť nie je úplne výhodou.

Ako vybrať dievčenské meno

Výber dievčenského mena pre dieťa – skúsenosti

Ako to už býva, mamičky sa pri výbere mena nechajú rady inšpirovať. Často sa v diskusiách možno stretnúť s prosbami o radu pri výbere dievčenského krstného mena. Taktiež sa mamičky pýtajú na to, či dieťaťu môžu dať viac krstných mien. Zaujímavý bol prístup jednej z mamičiek, ktorá deťom vybrala prvé unikátne meno a ďalšie dve boli spomienkou na starých rodičov. Aj to je dôkaz, že výber mena môže mať rôzne postupy a je len na rodičoch, aké dievčenské meno vyberú. Koniec koncov neplatí, že meno robí človeka.

Dievčenské mená skúsenosti Modrykonik

Dievčenské mená diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Predstavuje pre vás výber mena problém? Neviete sa rozhodnúť medzi konkrétnymi menami? Možno práve v našom článku nájdete inšpiráciu, ktorá vás zaujme a rozhodnete sa pre dané meno po prvom prečítaní a vyslovení nahlas. Ako ste sa pre meno dieťaťa rozhodovali vy? Aké mená ste zvažovali a aké dievčenské meno ste nakoniec vybrali? Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti alebo nám prezradíte zaujímavé meno, ktorého nositeľom je vaše dieťa. Zapojte sa do diskusie.

V roku 2022 boli najčastejšie používané mená dievčat na Slovensku Sofia, Eliška, Nina, Ema, Viktória, Natália, Nela, Sára, Mia, Olívia, Diana, Hana, Anna, Tamara, Júlia, Laura, Emma, Karolína, Michaela, Rebeka.

Medzi populárne krátke dievčenské mená patria napríklad tieto – Ema, Mia, Nina, Zara, Hana, Zoe, Sára, Lea, Lara, Zia, Nora alebo Nela.

Aj na Slovensku môžete natrafiť zriedkavo na niektoré netradičné dievčenské mená, ako Zia, Freya, Senta, Selina, Eliana, Zala, Drakana, Virginia, Nara, Melek, Vasilisa, Rania, Selena alebo Marselina.

V rámci slovenskej legislatívy je možné dať dieťaťu najviac tri krstné mená. Je na rozhodnutí rodičov, aké poradie mien pri zápise do matriky zvolia.


Komentáre
Maťa 20.Jul.2023
Celkom také mrzuté ake všetky mená zahraničné chceme deckám dávať. Ja si teda zakladám na slovenských menách. Viem, je to vec rodičov, ale hrozne sa opičíme. By som chcela vidieť, ako dajú taliani meno dcére že Karolína, Katka a pod. Ešte aj tie mená, ktoré máme sa snažíme urobiť trendy. Nehovoriac o 2 až 3 menách, to je až prehnané.

Odpovedať

Natália 11.Nov.2023

Pod slovenskými menami si predstavujete napríklad Svätopluk, Rastislav, Miroslav, Mojmír, Tichomír? Lebo to sú naše slovenské mená! Nie Zuzka, Jožko, Anka alebo Janko, tieto mena pochádzajú z hebrejčiny tak isto ako Alissa, Rachel a Áron. Mená ktoré si vy predstavujete pod pojmom ,,slovenské mená” sem prišli tým že sme si ich osvojili, tak prečo ste taká zatrpknutá novým menám, ktoré raz možno tiež budú považované za ,,slovenské” (nie len všetko staré je dobre ????)

Ludka) 09.Mar.2024
Úplne suhlams Nataliou mam 3 dcery Tichomíru Annu a Lorenza

Odpovedať

Karolína 27.Apr.2024
Mne napríklad vybral meno otec, ze sa budem volať Karolína. Mam 12 rokov a som zo Sp. Novej Vsi.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.2%)