Chlapčenské mená

Moderné aj netradičné chlapčenské mená pre deti – TOP 50

Voľba toho správneho a jedinečného mena pre bábätko je jednou z najdôležitejších a najvzrušujúcejších povinností, ktoré rodičov v priebehu tehotenského obdobia, resp. hneď po pôrode čaká. Zatiaľ čo niektorí ľudia majú v krstných menách pre svoje potomstvo jasno priam od vlastného detstva, iným táto úloha spôsobuje problémy až do posledného okamihu. Je to úplne pochopiteľné, keďže meno si so sebou človek nesie celý svoj život, a teda je vhodné zohľadniť niekoľko rôznych aspektov ovplyvňujúcich výber mena.

Publikované: 18.07.2023
Aktualizované: 18.07.2023
Obsah článku:

V nasledujúcich odsekoch nášho článku sme sa sústredili na moderné a nezvyčajné chlapčenské mená, pričom sme zhrnuli aj niekoľko faktorov, ktoré zavážia pri vymýšľaní toho najvhodnejšieho mena pre synčeka.

Ako vyberať mená pre deti?

V priebehu približne 16. týždňa tehotenstva nastane moment, keď rodičia zistia pohlavie bábätka. Väčšinou sa v rodine rozvíria debaty ohľadom mena pre prichádzajúce dieťatko. Dôležité však je, aby sa rodičia rozhodovali bez ohľadu na to, čo si myslí zvyšok rodiny. Koniec koncov je to vaše dieťatko a vy by ste mali mať právo finálneho rozhodnutia. Pokojne si vypočujte návrhy svojich príbuzných a známych, no nenechajte sa nimi ovplyvniť proti vlastnej vôli.

Na Slovensku, ako aj v iných zahraničných krajinách, je ešte stále vo zvyku pomenovávať dieťa po rodičovi alebo inom predkovi. Je to pekná a pre rodinu dojímavá tradícia, no ak sa rozhodnete pokračovať v hľadaní iného mena, nesúvisiaceho s vaším doterajším rodokmeňom, je to úplne v poriadku. Zohľadniť by ste však mali niekoľko faktorov.

V prvom rade je dobré, ak sa krstné meno dieťaťa hodí k jeho priezvisku. Existujú zásady, na základe ktorých by ste mali ku komplikovanejšiemu priezvisku vybrať kratšie a jednoduchšie krstné meno, pričom sa oplatí zamyslieť nad vyznením celého mena, ktoré dieťa po narodení získa. Ak priezvisko obsahuje množstvo spoluhlások, vytvorte si istú rovnováhu výberom krstného mena s prevahou samohlások. Meno dieťaťa tak bude znieť o niečo sviežejšie.

Aj keď sa rodičia často nechajú pri hľadaní mena pre deti uniesť, je podstatné, aby si uvedomovali fakt, že dieťa v budúcnosti dospeje a stane sa z neho plnohodnotný člen spoločnosti, ktorý by mal mať meno vhodné aj pre dospelého človeka. Myslite teda na to, že malinké bábätko raz vyrastie a vďaka nesprávne zvolenému menu sa môže potenciálne stať terčom výsmechu svojich rovesníkov.

Dôkladne zvážte tiež pomenovanie dieťaťa podľa vášho idola alebo obľúbeného umelca, pretože nikdy nemôžete tušiť, v akej spojitosti sa bude meno konkrétnej známej osobnosti skloňovať o niekoľko rokov neskôr.

Ako vybrať meno pre chlapca

Najčastejšie mená chlapcov za rok 2022

Ku koncu novembra 2022 vydal tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zoznam najčastejších chlapčenských mien. V roku 2022 prvenstvo získal Jakub. Toto meno bolo mimochodom veľmi obľúbené aj v predchádzajúcich rokoch. Štatistiky tiež potvrdzujú, že trendom posledných rokov je, že rodičia svojim deťom dávajú stredné mená, napr. Tomáš Dominik Kováč a podobne. Ktoré ďalšie chlapčenské mená boli v roku 2022 rodičmi vyberané najčastejšie?

Najčastejšie mená chlapcov za rok 2022

*V zátvorke je číslo, ktoré udáva počet zápisov na matrike od začiatku roku 2022 k 30. 11. 2022.

Moderné mená pre chlapcov

Zatiaľ čo v rebríčku najpopulárnejších mien pre deti, konkrétne pre chlapcov, dlhé roky vedú mená ako Jakub, Samuel, Adam, Michal alebo Tomáš, do módy prichádzajú aj moderné mená. Odôvodnenie tohto trendu je jednoduché.

Rodičia v mnohých prípadoch totiž túžia po tom, aby bolo ich dieťa naozaj jedinečné. Predovšetkým by však boli najradšej, ak by sa v budúcnosti ich potomok neocitol v situácii, keď bude v škôlke alebo v škole jedným z mnohých detí s totožným krstným menom. Medzi obľúbené moderné mená patria nasledovné:

Moderné mená pre chlapcov

Krátke meno pre chlapca

Krátke neobyčajné mená pre chlapcov

Ako sme už vyššie uviedli, popri komplikovanejších priezviskách, ktorých je na Slovensku neúrekom, sa najlepšie vynímajú jednoduché krstné mená. Čoraz viac sa preto na území našej krajiny rozmáhajú kratučké, často až jednoslabičné chlapčenské mená.

Mnohé z nich, samozrejme, pochádzajú zo zahraničia, pričom svoj dlhší ekvivalent majú aj v slovenskom kalendári. Pravdou však je, že krátke meno má istý šmrnc. Nasledujúce krátke chlapčenské mená zažívajú v posledných rokoch veľký rozmach.

Krátke neobyčajné mená pre chlapcov

Netradičné chlapčenské mená

Slovenskí rodičia si v priebehu posledných rokov obľúbili aj veľmi nezvyčajné a netradičné mená, pri ktorých je nižšia pravdepodobnosť, že sa v ich okolí vyskytne chlapček s rovnakým krstným menom. Atypické mužské mená z nášho zoznamu majú rozličný pôvod, a to od írskeho cez hebrejský až po srbský.

Netradičné chlapčenské mená

Anglické chlapčenské mená

Top chlapčenské mená amerického a anglického pôvodu

Obrovský rozkvet americkej a anglickej kultúry sa stále viac a viac odráža aj na popularite chlapčenských mien s pôvodom v menovaných krajinách. V prípade pre Slovákov nezvyčajných mien treba myslieť na to, že vaše dieťa bude musieť zakaždým okoliu pripomínať, ako presne sa jeho meno vyslovuje.

Anglické a americké chlapčenské mená

Nemecké mená pre chlapcov

Popri anglických a amerických menách sú čoraz populárnejšie nemecké krstné mená pre chlapcov. Aj medzi týmito menami sa nájdu také, ktorých o niečo menej atraktívnejšie ekvivalenty majú svoje miesto v slovenskom kalendári. To však nemení nič na tom, že slovenskí rodičia preferujú skôr tie s cudzou formou a výslovnosťou. Zopár príkladov z nášho zoznamu nemeckých chlapčenských mien sa dokonca už niekoľko rokov v kalendári vyníma.

Nemecké mená pre chlapcov

Chlapčenské mená zoznam

Talianske mužské mená

Ak hľadáte ešte unikátnejšie chlapčenské mená, rozhodne sa oplatí siahnuť do zoznamov krstných mien s talianskym pôvodom. Talianske mená sú veľmi zaujímavé, no treba myslieť i na to, že mnohokrát ide o dlhšie krstné mená so zdvojenými spoluhláskami. Rovnako ako v prípade vyššie uvedených chlapčenských mien s cudzím pôvodom aj deti s talianskymi menami teda môžu v budúcnosti čeliť problémom so správnym písaním a výslovnosťou ich mena.

Talianske mužské mená

Výber chlapčenského mena pre dieťa – skúsenosti

Mamičky sa pri výbere mena nechajú rady inšpirovať a v diskusiách často žiadajú o radu pri výbere chlapčenského krstného mena. Taktiež sa pýtajú, či dieťaťu môžu dať viac krstných mien a ktoré sa k sebe hodia najviac. Výber mena môže mať rôzne postupy a je len na rodičoch, aké meno svojmu chlapčekovi vyberú.

Chlapčenské mená skúsenosti Modrykonik

Chlapčenské mená diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V prípade, že ste v našom článku o netradičných a moderných chlapčenských menách nenašli informácie, ktoré ste hľadali, neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí, pričom na voľnú diskusiu a kladenie ďalších otázok slúži naša sekcia komentárov. Snažíme sa na ne reagovať čo najskôr.

Na Slovensku sa bežne stretávame s maďarskými menami, keďže ide o jednu z najsilnejších národnostných menšín našej krajiny. Za posledné roky sa najviac rozmohli výnimočné mená ako Bendegúz, Levente, Zente, no stále sa zachovávajú aj tradičné maďarské krstné mená, ako Máté, Bálint, Bence či Balázs (čítaj: Baláž). Na rozdiel od amerických či pôvodom francúzskych mien síce nie sú tieto chlapčenské mená ťažké na výslovnosť, no slovenská a maďarská výslovnosť sa v mnohých aspektoch líši, a preto tieto deti budú pravdepodobne celý život opravovať rýdzich Slovákov, rovnako ako ľudia s typickými americkými menami.

Slovenská legislatíva ustanovuje, že dieťaťu môžu rodičia dať maximálne tri mená, pričom o zmenu ich poradia alebo zrušenie druhého či tretieho mena môže váš potomok požiadať matričný úrad po dosiahnutí plnoletosti, prípadne ešte v čase neplnoletosti s vaším súhlasom. Zmenu poradia však môže človek učiniť len raz v živote.

Slovenská republika a matričné úrady majú isté zásady, na základe ktorých môžete zapísať na matrike krstné meno len v jeho pôvodnom znení, takže rozhodne zabudnite na akékoľvek zdrobneniny či domáce alternatívy vybraného mena. Nehovoriac o expresívnych výrazoch hanlivého charakteru.

Podstatné je, aby ste brali do úvahy zákonné ustanovenia súvisiace s pomenovaním detí. Primárne je totiž na matričnom úrade potrebné preukázať, že sa konkrétne vami vybrané krstné meno naozaj v niektorom kúte sveta používa. Ak dokážete túto skutočnosť podložiť požadovaným spôsobom, pomenovanie vášho dieťatka neobyčajným a jedinečným menom by nemalo byť problémom.

Slovenská legislatíva v zákonoch upravuje aj túto skutočnosť, a to takým spôsobom, že súrodenci nemôžu mať zhodné krstné meno. Identické meno je prirodzene prijateľné v súvislosti s pomenovaním dieťaťa po predchádzajúcej generácii, čiže po rodičoch či prarodičoch, no za žiadnych okolností nie je možné pomenovať dieťa rovnakým menom, ktorým ste už obdarovali jeho súrodenca.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(89.4%)