Pôrod

Napriek tomu, že tehotenstvo a samotné privedenie dieťaťa na svet je pre každú ženu zvyčajne krásnym obdobím, prináša so sebou aj rôzne úskalia. Pôrod môže byť ľahký, častejšie však ide o bolestivú niekoľkohodinovú záležitosť. Pravé kontrakcie sa najmä pri prvom tehotenstve ťažko rozoznávajú od tých falošných a žena často netuší, ako postupovať. Chcete vedieť viac o príprave na pôrod, čo si zbaliť do pôrodnice či o tom, aké sú výhody klasického pôrodu a cisárskeho rezu? V našich článkoch sa dozviete všetko dôležité o pôrode a veciach s ním súvisiacimi.

Oxytocín

Oxytocín na vyvolanie pôrodu – čo to je, skúsenosti a nežiaduce účinky

Len málokto tuší, aký vplyv má oxytocín na ľudský život. V článku sa dozviete nielen to, akým spôsobom ovplyvňuje tento tzv. hormón lásky pôrodný proces, ale aj to, aké formy oxytocínu poznáme a v čom sa líšia.
Spinálna anestézia

Spinálna anestézia pri cisárskom reze – skúsenosti, kontraindikácie a nežiaduce účinky

Prečo sa spinálna anestézia viaže na cisársky rez? Akým spôsobom sa pacientke počas pôrodného procesu podáva? Všetko podstatné o tejto forme znecitlivenia sa dozviete v článku.
Epidurálka pri pôrode

Epidurálka pri pôrode. Epidurálna anestézia – skúsenosti a vedľajšie účinky

Aby šlo našim čitateľkám prehodnocovanie prínosov a možných rizík tejto zmierňujúcej látky účinnej voči pôrodným bolestiam o niečo ľahšie, v článku sme zhrnuli najdôležitejšie aspekty epidurálky.
Odtlačok placenty

Odtlačok placenty v martinskej pôrodnici – spomienka na spojenie matky a dieťaťa

Počas tehotenstva je matka s dieťaťom spojená cez pupočnú šnúru, ktorá spája placentu s pupkom dieťaťa. Odtlačok placenty je jednou z možností, ako si uchovať krásnu spomienku na spojenie matky s dieťaťom.
Popôrodné vložky

Popôrodné vložky. Sú najlepšie Chicco, Bella alebo Samu z dm?

Popôrodné vložky plnia veľmi dôležitú úlohu z hľadiska hojenia i komfortu ženy po vyčerpávajúcom pôrodnom procese. Aké vložky sú v očiach skúsených žien najlepšie?
Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie

Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie? Je to úplne prirodzené

Jednotlivé predpôrodné príznaky na seba veľakrát nadväzujú, resp. majú totožného pôvodcu, a preto prichádzajú do života tehotnej ženy priam naraz. Medzi takéto prvé príznaky pôrodu patrí hnačka i nevoľnosť.
Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu. Kontrakcie a iné znaky blížiaceho sa pôrodu

V treťom semestri mnohé tehotné ženy začínajú pozorne sledovať aj tú najmenšiu zmenu v tele, ktorá by mohla nasvedčovať tomu, že sa blížia do dlho očakávanej cieľovej rovinky. Akú sú príznaky pôrodu?
Vyvolanie pôrodu

Vyvolanie pôrodu – triky, cviky, skúsenosti. Balónik a tabletka na vyvolanie pôrodu

K vyvolávaniu pôrodu sa pristupuje pri prenášaní i v prípade, že by pretrvávajúce tehotenstvo mohlo ohroziť matku alebo plod. Aké spôsoby na vyvolanie pôrodu existujú?
Šestonedelie

Šestonedelie – význam, strava, návštevy. Ako sa počíta a koľko trvá obdobie šestonedelia

V popôrodnom štádiu (šestonedelie) sa žena vyrovnáva s obrovskou záťažou, ktorá súvisela s tehotenstvom a pôrodom, zároveň si zvyká na nové životné okolnosti zahŕňajúce starostlivosť o novorodenca.
Stolica po pôrode

Stolica po prirodzenom pôrode a po sekcii. Glycerínové čípky pomôžu

Bez ohľadu na to, či ste dieťa priviedli na svet prirodzenou cestou alebo ste porodili cisárskym rezom, chodenie na toaletu môže byť stresujúce. Treba sa vyprázdňovania po pôrode obávať?
Prvá menštruácia po pôrode

Prvá menštruácia po pôrode. Menzes očakávajte po šestonedelí

Ako dlho prvá menštruácia po pôrode potrvá, bude silnejšia alebo slabšia ako pred tehotenstvom a môže žena otehotnieť aj v čase, keď po pôrode ešte nemá menštruáciu? V článku sa dozviete odpovede.
Vypadávanie vlasov po pôrode

Vypadávanie vlasov po pôrode. Aká je príčina a čo pomáha?

Lesklá a hustá hriva bola pre vás v tehotenstve samozrejmosťou, avšak po pôrode sa situácia otočila. Prečo ženám po pôrode padajú vlasy? Je padanie vlasov po pôrode normálne? Ako to zastaviť?
Nástrih hrádze

Nástrih hrádze (epiziotómia) pri pôrode. Ako vyzerá a koľko trvá hojenie?

Za akých okolností k nástrihu hrádze dochádza? Čo epiziotómia vôbec je? Ako tento chirurgický zákrok prebieha? V čom spočíva hojenie vzniknutej jazvy? To si povieme v nasledujúcom článku.
Strach z pôrodu

Strach z pôrodu. Ako ho prekonať?

Strach z pôrodu je veľmi prirodzená vec a je úplne v poriadku. Sú však prípady, keď možno hovoriť až o chorobnom strachu z pôrodu a tehotenstva.
Poslíčkovia pred pôrodom

Poslíčkovia pred pôrodom. Ako dlho trvajú falošné kontrakcie? Celý deň aj celú noc

Zatiaľ čo niektoré ženy poslíčkov zažívajú priebežne počas celého tehotenstva, iné sa s falošnými kontrakciami nestretnú vôbec. Ako sa prejavujú poslíčkovia?
Apgar skóre

Apgar skóre novorodenca po pôrode. Čo to vlastne je?

Pomocou Apgar skóre sa vyhodnocuje stav novorodenca bezprostredne po narodení (v 1., 5. a 10. minúte). Celkovo môže novorodenec dosiahnuť 10 bodov.
Pôrod zvonom

Pôrod zvonom. Môže mať vákuový pôrod následky pre dieťa?

Pôrodu zvonom sa hovorí tiež vákuový pôrod alebo pôrod za pomoci vákuumextraktora. Ide o jeden z druhov vaginálnych pôrodov, ktorý sa využíva vo výhradne špecifických prípadoch.
Čo si zbaliť do pôrodnice

Čo si zbaliť do pôrodnice? Podrobný zoznam a výbava do pôrodnice pre mamičku

Ak vás zaujíma, čo je potrebné si zbaliť v rámci mamičkovskej i novorodeneckej výbavičky a či existujú konkrétne požiadavky v závislosti od jednotlivých nemocníc a kliník, prečítajte si náš článok.
Bonding

Bonding po pôrode aj po cisárskom reze. Priloženie novorodenca vytvára puto

Bonding možno charakterizovať ako prvé priloženie novorodenca k brušku alebo hrudníku matky, kontakt koža na kožu. Realizuje sa z dôvodu vytvárania silného emocionálneho puta medzi matkou a dieťatkom.
Cisársky rez alebo klasický pôrod

Cisársky rez alebo klasický pôrod. Aké sú výhody a nevýhody?

Či už preferujete cisársky rez alebo prirodzený pôrod, istej forme bolesti sa v priebehu príchodu vášho bábätka na svet určite nevyhnete. Je veľmi ťažké posúdiť, ktorý je pre matku i dieťa lepší.
Otec pri pôrode

Otec pri pôrode. Áno alebo nie? Výhody a nevýhody

Otec pri pôrode je jednou z možností, ako pomôcť žene pri pôrode. Už len samotná prítomnosť a dotyk milujúceho partnera dokáže byť počas pôrodu pre rodičku veľkou vzpruhou.
Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat na vyvolanie pôrodu. Čo to je a ako sa to robí?

Hamiltonov hmat je úkon, ktorého cieľom je vyvolanie pôrodnej činnosti (sťahov maternice). Ako sa robí Hamiltonov hmat? Má Hamiltonov hmat riziká pre dieťa alebo matku?
Cisársky rez

Cisársky rez v celkovej alebo spinálnej anestézii. V ktorom týždni sa robí a aké sú skúsenosti

V čom spočíva cisársky rez, ako prebieha, v ktorom týždni sa robí plánovaný cisársky rez, ako dlho trvá hojenie jeho následkov? Všetky dôležité informácie sme zhrnuli v nasledujúcom článku.
Príprava na pôrod

Príprava na pôrod. Predpôrodný kurz ako psychofyzická predpôrodná príprava

Pôrod je silným emocionálnym zážitkom, čo znamená, že so sebou prináša aj podstatnú mentálnu a fyzickú záťaž. Najlepšie sa na pôrod pripravíte na predpôrodnom kurze.
Behanie po pôrode

Ako a kedy začať s behom po pôrode. Je vhodný beh po cisárskom reze?

V súvislosti s behaním po pôrode sa stretnete s množstvom odlišných názorov lekárov alebo trénerov. Ako začať behať po pôrode? Kedy je správny čas začať s behaním?