Prvá menštruácia po pôrode

Prvá menštruácia po pôrode. Menzes očakávajte po šestonedelí

Počas tehotenstva sa mnohé ženy tešia z toho, že majú od menštruácie pokoj. Áno, hormonálne a fyziologické zmeny nemusia byť vždy najpríjemnejšie – ranné nevoľnosti, boľavé kríže, zápcha a nadúvanie či časté močenie sú však prirodzenou reakciou tela na zmeny, ktoré sa v ňom dejú. Hoci sa môžete počas tohto obdobia stretnúť s krvácaním a výtokom, normálna menštruácia nie je počas tehotenstva možná. Preto je dôležitá otázka, kedy po pôrode začne prvá menštruácia.

Publikované: 24.08.2023
Aktualizované: 24.08.2023
Obsah článku:

Dôvodom sú predovšetkým nepríjemnosti spojené s touto každomesačnou starosťou ženy. Ako dlho teda prvá menštruácia po pôrode potrvá, bude silnejšia alebo slabšia ako pred tehotenstvom a môže žena otehotnieť aj v čase, keď po pôrode ešte nemá menštruáciu?

Prvá menštruácia po pôrode najskôr po šestonedelí

Prvá menštruácia sa zvyčajne objavuje 6 – 24 týždňov po pôrode, ale každý ženský organizmus je jedinečný, preto nemožno na otázku, kedy príde po pôrode menštruácia, odpovedať jednoznačne. Niektorým ženám nabehne rok aj viac po pôrode, niektorým hneď po šestonedelí. Dostaviť sa teda môže kedykoľvek počas dojčenia, ale aj 6 týždňov po skončení kojenia. Ak nedojčíte, menštruáciu môžete dostať 4-5 týždňov po pôrode, ale aj 3 mesiace po príchode dieťaťa na svet. Priemer je okolo 3 až 8 mesiacov po pôrode. Počas dojčenia totiž ženské telo produkuje hormón prolaktín, ktorý blokuje funkciu vaječníkov, a teda i nástup menštruácie. Opäť platí, že každé telo je iné a aj jeho hormóny môžu fungovať trochu inak. Hoci majú dojčiace ženy skúsenosti s neskorším nástupom menzesu, nájdu sa tu nejaké výnimky.

Prvá menštruácia po pôrode najskôr po šestonedelí

Očista tela po pôrode – lochie

Po pôrode dochádza k očiste tela, počas šestonedelia je prirodzený výtok zvaný lochia. Nezáleží na tom, či ste rodili prirodzene alebo cisárskym rezom, po pôrode krvácajú všetky ženy. Ide o výtok s obsahom krvi, hlienu a tkaniva maternice, ktorý je výsledkom hojenia a čistenia sa maternice po pôrode. Začína krátko po pôrode a zvyčajne trvá 2 až 6 týždňov, zriedkavo môže trvať dlhšie.

Farba výtoku sa počas tohto obdobia mení – zo začiatku je červený alebo hnedočervený, postupne má tmavšiu hnedú farbu a nakoniec sa jeho farba mení na jasnejšiu. Prvá menštruácia po pôrode sa zvyčajne objaví niekoľko týždňov po skončení výtoku.

Slabá alebo silná menštruácia po pôrode?

Prvá menštruácia po šestonedelí môže byť odlišná od menštruačného krvácania pred tehotenstvom. Nejedna novopečená mamička má skúsenosti s tým, že sa menzes po pôrode vrátil v plnej sile. Prvá menštruácia je často silná a bolestivá, nepríjemné kŕče sa môžu objaviť aj v prípade, že ste nimi pred tehotenstvom netrpeli. Bežne sa totiž s prvou menštruáciou vylučuje výstelka maternice a krvné zrazeniny ešte od pôrodu. Dojčiace ženy majú často veľmi ľahké krvácanie/špinenie pred prvou intenzívnou menštruáciou. Zriedkavejšie je menštruácia slabšia a bolesti v podbrušku nie sú žiadne alebo len minimálne.

Ako dlho trvá menzes po pôrode?

Menštruačné krvácanie po pôrode závisí od mnohých faktorov, napr. od doby, počas ktorej máte lochiu, a hlavne dojčenia. To má vplyv nielen na to, kedy sa menštruácie dostaví, ale aj na to, ako dlho potrvá. Spočiatku býva menštruácia nepravidelná a trvá rôzne dlho. Niekedy môže ísť o slabé špinenie počas dvoch dní, inokedy o silné krvácanie, ktoré trvá aj týždeň.

Menzes po pôrode

Uprednostnite vložky pred tampónmi

Mnoho mamičiek zaujíma, či je vhodnejšie používať po narodení dieťaťa vložky alebo tampóny. Odpoveď gynekológov je jednoznačná – vhodnejšie sú vložky. A to z viacerých dôvodov. Je to pohodlnejšie (predovšetkým, ak ste mali vaginálny pôrod), ale aj hygienickejšie. Pri používaní vložiek máte lepší prehľad o množstve krvi, farbe i o prípadných zrazeninách. Vložky sú lepšou voľbou aj v prípade popôrodného výtoku, vtedy tampóny nie sú vôbec prípustné.

Po výtoku a prvej menštruácii sa v prípade, že všetko prebehne v poriadku, môžete vrátiť k tampónom alebo menštruačnému kalíšku. Nezabudajte na ich pravidelnú výmenu.

Priebeh prvej menštruácie po pôrode (PMS)

Menštruačnému krvácaniu veľmi často predchádza hormonálna nerovnováha a sú s ním spojené typické telesné a psychické ťažkosti. U veľa žien sa preto pri popôrodnej menštruácii môžu objaviť s ňou spojené príznaky. Postretnúť vás môžu zmeny nálad, podráždenosť, strata sebakontroly, agresivita, úzkosť, únava, nepokoj, pokles schopnosti sústredenia sa, prejedanie, bolesti hlavy, chrbta a podbruška. Ak je to aj váš problém, PMS môžete zvládať úpravou diétneho režimu a životného štýlu. Zvýšte príjem tekutín, obmedzte pitie kávy (stačí počas menštruácie), príjem cukru a soli, ale aj červeného mäsa. Doprajte si potraviny bohaté na draslík (banány, paradajky, broskyne) a do jedálnička zaraďte ryby, biele mäso, celozrnné pečivo, špargľu, artičoky, žeruchu, petržlen, figy a datle. Pomáha pohyb na čerstvom vzduchu, nie nadmerná fyzická záťaž, maximálna hygiena a relaxácia (pravidelný spánok, relaxačná hudba, aromaterapia).

Priebeh prvej menštruácie po pôrode

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

S gynekológom sa poraďte v prípade, že máte ťažký priebeh predmenštruačného syndrómu, ak je krvácanie veľmi silné a dlhé (trvá viac ako 7 dní) a máte veľké bolesti. Lekára vyhľadajte i v prípade, že výtok má zvláštny zápach, krvácanie je sprevádzané kŕčmi v podbrušku a teplotou.

Prvá menštruácia po pôrode – skúsenosti

O prvej menštruácii po pôrode ženy veľa diskutujú. Z ich príspevkov na fórach je zrejmé, že to, kedy príde prvá menštruácia po pôrode, je veľmi individuálne. Niektoré mamičky menzes dostali niekoľko mesiacov (mesiac aj dva) po dojčení, teda po pár mesiacoch, roku či dvoch od pôrodu, iné ešte počas dojčenia (10 týždňov aj pár mesiacov). U mamičiek, ktoré nekojili, sa menštruačné krvácanie dostavilo zvyčajne krátko po šestonedelí.

Prvá menštruácia po pôrode skúsenosti Modrykonik

Prvá menštruácia po pôrode diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Dúfame, že ste v našom článku našli všetky informácie, ktoré ste o prvej menšturácii po pôrode hľadali. Na záver sme odpovedali na časté otázky, ktoré vás ohľadom tejto témy zaujímajú. Ak sa chcete opýtať ešte niečo, priestor máte v komentároch pod článkom. Budeme radi, ak sa v diskusii podelíte aj o svoje skúsenosti a pomôžete tak ženám, ktoré sa otázkou prvej menštruácie po pôrode zaoberajú.

Áno, po pôrode sú nepravidelné intervaly menštruácie časté. Rovnako tak dĺžka a intenzita krvácania. Časom by sa mal cyklus „unormálniť“.

Spoliehať sa na dojčenie ako na účinnú antikoncepčnú metódu rozhodne neodporúčame. Menštruácia môže prísť po šestonedelí kedykoľvek, preto keď nemenštruujete, nemôžete vedieť, či náhodou nemáte ovuláciu.

Ak ste sa z nejakého dôvodu rozhodli nedojčiť, mala by sa menštruácia dostaviť za 6 až 8 týždňov po pôrode. V prípade, že ste dojčili a po skončení kojenia menštruácia stále neprichádza, nezúfajte, dostaviť by sa mala do 3 mesiacov. Gynekológa navštívte pre istotu už po mesiaci absencie menzesu, aby vylúčil tehotenstvo.


Komentáre
Natalia 19.Nov.2023
Dobrý deň som 7 mesiacov po druhom cisárskom a mam nepravidelnú menštruáciu vôbec ne dojcim ani som nedojcila mam zmenu hormónov niekedy ma pobolieva podbrušku ale pohlavný styk mávam len raz za 2 mesiace ale chránení cítim sa ako by sa s mojim tele niečo dialo ako by som to nebola ja a priberem môžte mi poradiť co to je ďakujem

Odpovedať

redakcia Mamickovo.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň,
ak sa necítite po takej dlhej dobe po cisárskom reze dobre, treba to riešiť čo najskôr s Vaším gynekológom, resp. s lekárom, ktorý vás ošetroval. On pomocou vyšetrenia najskôr zistí, o čo ide.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(92%)