Tabuľka, koľko má vypiť novorodenec

Tabuľka, koľko má vypiť novorodenec

Publikované: 21.06.2023
Aktualizované: 15.12.2023

Po narodení dieťaťa mamičky často riešia otázku, koľko materského mlieka by malo dieťa vypiť, aby sa vyvíjalo správne. Dôležité je si uvedomiť, že príjem materského mlieka je pre novorodenca veľmi dôležitý, no takisto závisí od viacerých okolností a individuálnych špecifík. Materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré organizmus bábätka vyžaduje a potrebuje. V prvých dňoch po pôrode bude prijímať malé množstvo materského mlieka, rádovo v jednotkách mililitrov. Tu sa uňho začína tvoriť žalúdočná mikroflóra a materské mlieko tomuto procesu významne napomáha.

Vo všeobecnosti platí zásada, že novorodenec by mal denne prijať 150 – 180 ml mlieka na 1 kilogram svojej telesnej hmotnosti do zhruba 6. mesiaca veku. Následne je vhodné začať s prvými príkrmami. Je úplne prirodzené, že sa môžu striedať obdobia, keď dieťa vypije viac a keď naopak vypije menej. V priebehu prvých týždňov by malo kŕmenie novorodenca prebiehať orientačne 8- až 12-krát do dňa, teda zhruba každé 2 až 3 hodiny, čo je však veľmi individuálne. Rodičia majú často snahu kontrolovať prírastky na váhe, čo nie je žiadna nutnosť. Váženie je dostačujúce pri kontrole u pediatra. Dôležitejšie je, aby dieťa prospievalo, bolo spokojné, nebolo dehydratované a, naopak, aby boli plienky pravidelne plné (moč aj stolica).

Tabuľka, koľko má vypiť novorodenec

V prípade, že sa vám zdá, že dieťa pije málo mlieka, skúste zmeniť polohu dojčenia, vymeňte prsník, pomôžte novorodencovi stláčaním prsníka, pri nedostatku mlieka podporte laktáciu vhodnými potravinami, rozhodne to však nevzdávajte. Mnoho mamičiek sa svojho materského mlieka vzdá a prejde na dojčenie umelým mliekom. Dôležitá je však trpezlivosť. Požiadať môžete o rady takisto laktačnú poradkyňu alebo sa obráťte na skúsenejšie mamičky.

Drvivá prevaha mamičiek potvrdzuje, že množstvo vypitého materského alebo dojčenského mlieka je pri kŕmení veľmi individuálne. Niektoré mamičky uvádzajú, že už v prvých pár prikladaniach dieťa dokázalo sať a potiahnuť si aj 120 ml, iné mamičky hovoria o násobne nižších prírastkoch 10 až 50 ml. Relatívne často mamičky diskutujú aj o výkyvoch v kŕmení, kým sa príjem ustálil. Väčšina mamičiek odporúča pozorovať, ako dieťa priberá a či má pravidelné vyprázdňovanie. Ak je príjem materského mlieka po pôrode príliš nízky, odporúčajú prikrmovať umelým mliekom.

Tabuľka, koľko má vypiť novorodenec diskusia Modrykonik

Tabuľka, koľko má vypiť novorodenec skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Veronika Kadlecová 20.Jul.2023
To sa nedá povedať, koľko má deculo vypiť mlieka. Základ je, že priberá, kaká a je spokojné. Dcéra raz vypila 50 ml, raz 20 ml, raz 90 ml, ako na striedačku. Pri synovi som to už ani nesledovala. Ten napríklad doobeda sa zdal nenásytný a ako sa blížila noc, tak si párkrát potiahol a žiadna veda. Bol spoko.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.4%)