Aký čaj pre novorodenca?

Aký čaj pre novorodenca?

Publikované: 06.11.2023
Aktualizované: 06.11.2023

Pokiaľ dojčíte, tá najjednoduchšia odpoveď bude znieť žiadny. Dojčené bábätko si až do 6. mesiaca vystačí iba s materským mliekom, ktoré ho zasýti aj napojí. Zo začiatku totiž z prsníka tečie redšie mlieko, ktoré uhasí smäd bábätka, postupne zhustne a dodá mu aj všetky potrebné živiny. Pokiaľ dojčiť nemôžete a dieťatko je na umelom mlieku, odporúča sa dávať mu na zriedenie stolice popri umelom mlieku čistú prevarenú vodu alebo nesladený čaj. Od ukončeného 6. mesiaca môžete pri dôjčenom dieťati začať so zavádzaním príkrmov a aj pristúpiť k podávaniu tekutín. Avšak čaj by mal slúžiť ako doplnok pitného režimu a podávať by ste ho mali v nesladenej podobe.

Či už sa rozhodnete pre ovocný alebo bylinkový čaj, je dôležité, aby bol určený špeciálne deťom. Také čaje totiž obsahujú nealergizujúce druhy bylín a ovocia. Najvhodnejší je na podávanie vlažný čaj s teplotou ľudského tela, teda okolo 37 °C, teplejší voľte len v chladnejších obdobiach roka. Vo všeobecnosti sa neodporúča podávať bylinky deťom do cca 3 mesiacov, potom s nimi môžete opatrne začať a až okolo veku 4-5 rokov im môžete variť čaj z rovnakých byliniek ako sebe.

Napriek tomu, že je často súčasťou detských čajov, by ste sa mali vyhýbať harmančekovému čaju pre bábätká. Ide totiž o silný alergén. Ak si ho zvolíte, podávajte ho na začiatku po troškách, aby ste mohli odsledovať, ako naň dieťa reaguje. Pri malých deťoch sa neodporúča ani repík. Naopak, k obľúbeným bylinkám patrí medovka, lipa, materina dúška, fenikel, aníz, šípky či čučoriedka.

Feniklový čaj pre novorodenca? Áno, v bio kvalite je môžné podávať ho už od ukončeného prvého týždňa, inak je vhodný pre deti od 1 mesiaca. Pomáha pri kolikách, nadúvaní i kŕčoch. Jednoducho si ho pripravíte z 2 dl prevarenej dojčenskej vody a 1/2 čajovej lyžičky feniklu. Fenikel zajte polovicou vody a nechajte ho lúhovať 5 minút. Potom bylinky vyberte a dolejte zvyšnú vodu.

Detský čaj pre novorodencov je téma, ktorá zaujíma mnoho mamičiek. Na forách diskutujú o tom, či je detský čaj vhodný od narodenia, najčastejšie sa zaujímajú o feniklový čaj. Zhodli sa na tom, že najvhodnejšie je dojčiť, ak to nejde, mala by pitný režim propri umelom mlieku tvoriť prevarená dojčenská voda a čaj slúžiť len ako doplnok. Neodporúčajú granulované čaje, ktoré obsahujú cukor. Najobľúbenejšou voľbou sú feniklový a anízový čaj pre najmenších, niektoré mamičky odporúčali slabý čierny čaj alebo rascový. Svorne tvrdia, že čaj by ste mali podávať až po napapaní – či už kojíte, alebo podávate umelé mlieko.

Aký čaj pre novorodenca skúsenosti Modrykonik

Aký čaj pre novorodenca mamičky skúsenosti Modrykonik

Aký čaj pre novorodenca diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)