Koľko mlieka má vypiť 3-týždňové dieťa?

Koľko mlieka má vypiť 3-týždňové dieťa?

Publikované: 25.03.2024
Aktualizované: 25.03.2024

Dojčenie počas prvých dní po návrate domov z pôrodnice býva v mnohých prípadoch veľmi individuálne a vždy má svoje špecifiká. Príjem živín v podobe materského mlieka (pozn. prípadne umelej mliečnej formuly) je pre rast a zdravie novorodenca nevyhnutný. O to viac v tejto počiatočnej fáze. Mnoho rodičov sa často pýta na to, koľko mliečka má dieťa vypiť v danom týždni alebo v tom mesiaci. Faktom je, že hlavnými ukazovateľmi, či dieťatko prijíma dostatočné množstvo stravy, sú jeho spokojnosť, stolica a prírastok na váhe. Hmotnosť vždy kontroluje aj pediater počas pravidelných návštev, ktoré s novorodencom absolvujete.

Vo všeobecnosti sa hovorí o tom, že novorodenec by mal v priemere vypiť 150 – 180 ml mlieka na kilogram svojej hmotnosti. Ide však o tabuľkovú hodnotu a je úplne bežné, že sa u novorodenca striedajú fázy, keď vypije viac a inokedy zasa menej. Správne priberanie je dobré občas kontrolovať vážením bábätka na detskej váhe. Rozhodne sa nefixujte na váženie deň čo deň. Dieťa stačí vážiť pri pravidelnej kontrole u pediatra. Sústreďte sa na to, aby ste pozorovali reakcie dieťaťa a jeho prejavy. Nie je dôležité ani to, ako dlho dieťa saje, ale to, či efektívne mlieko prehĺta. To je možné odpozorovať u bábätka tým, že pri prehĺtaní mlieka možno pozorovať na brade pauzy, čo značí, že dieťatko má ústočká naplnené mliekom a prehĺta. Kŕmenie počas prvých týždňov môže prebiehať aj 6- až 12-krát do dňa.

Stolicu môže mať dieťa niekoľkokrát za deň. To je dôkaz, že dieťatko stravu efektívne trávi. Taktiež sa netreba báť v prípade, že medzi stolicami môže byť niekedy dlhšia pauza 3 až 10 dní. Sú aj prípady, keď dieťa nemalo stolicu vyše 30 dní a bolo zdravé. Cikať by dieťa malo stále.

A koľko mlieka má vypiť 3-týždňové dieťa? Pokojne sa dávka môže pohybovať od 80 do 180 ml. Všetko závisí od veku dieťatka, jeho schopností sať efektívne. V rámci diskusii viaceré mamičky uvádzajú, že v 3. týždňoch je 100 – 120 ml už slušné množstvo. Počítajte však s tým, že pri dojčení z prsníkov množstvo mlieka len ťažko zmeriate. V prípade, že máte s dojčením problém, neváhajte sa obrátiť na pediatra či laktačnú poradkyňu, no rozhodne sa materského mlieka nevzdávajte. Pri dojčení je možné zaviesť určité techniky a spraviť zmeny, ktoré môžu byť nápomocné a budú viesť k zvýšeniu príjmu dojčenskej stravy u bábätka.

Koľko mlieka má vypiť 3-týždňové dieťa? skúsenosti Modrykonik

Koľko mlieka má vypiť 3-týždňové dieťa? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)