Odtlačok placenty

Odtlačok placenty v martinskej pôrodnici – spomienka na spojenie matky a dieťaťa

Pôrod je silným emocionálnym zážitkom, na ktorý sa väčšina mamičiek po 9 mesiacoch tehotenstva teší. Chcú konečne držať v náručí svoje dieťa a opäť sa dostať do formy. Počas 9 mesiacov je matka s dieťaťom spojená cez pupočnú šnúru (vzniká v 4. týždni tehotenstva), ktorá spája placentu matky s pupkom dieťaťa. Placenta slúži na prísun kyslíka a potrebných živín a z tela dieťaťa odvádza škodliviny.

Publikované: 08.02.2024
Aktualizované: 08.02.2024
Obsah článku:

Tento orgán má kruhový alebo oválny tvar a možno pri ňom rozlíšiť stranu materskú a fetálnu/plodovú. Materská strana (spojená so stenou maternice) má hubovitú štruktúru, fetálnu pokrývajú plodové blany a dá sa nej spozorovať cievna kresba, ktorá plynulo prechádza až k pupočníku, nazýva sa strom života. Odtlačok placenty je jednou z možností, ako si uchovať krásnu spomienku na spojenie matky s dieťaťom čo najdlhšie.

Strom života

Odtlačok stromu života sa v slovenských pôrodniciach nerobí bežne, výnimkou je pôrodnica Martin, ktorá túto možnosť ponúka ženám od novembra 2023. „Na našej klinike sme odtlačky placenty začali robiť v novembri minulého roka. Samozrejme, predchádzalo tomu veľa pokusov a skúmania možností, akoby vyzerali najlepšie a zároveň, aby sme dodržali hygienické postupy. Nakoniec sme prišli na postup a techniku otláčania, aby vznikali krásne stromy života. Snažíme sa vytvárať odtlačky každej rodičke, ktorá má záujem, ale samozrejme, nie vždy to čas a vyťaženosť pôrodných asistentiek dovolí. Túto spomienku vytvárame rodičkám zdarma,“ uviedla martinská pôrodnica.

Odtlačok placenty strom života Urban

Ako taký odtlačok vzniká?

Vytváranie odtlačku je časovo pomerne náročné. Placentu je nutné najskôr umyť a osušiť, potom ju musia nafarbiť akrylovými farbami a otlačiť na výkres. Personál pôrodnice na výkres uvádza meno a základné informácie o bábätku, kto bol prítomný pri pôrode a zvykne tiež dieťatku niečo popriať do života. Na záver musia odtlačok zakonzervovať, aby bola zabezpečená jeho dlhodobá životnosť a nepoškodil ho čas. Presný postup nám v pôrodnici neprezradili, ako však poznamenali, postup „je tajomstvom pôrodnice a v kreativite jednotlivých pôrodných asistentiek.“

Odtlačok placenty postup

Spomienka na celý život

Na pôrod mamička nezabudne, ak sa skomplikoval, časom nepríjemnú skúsenosť odsunie do úzadia, ak bolo všetko v poriadku, pôjde o nezabudnuteľnú spomienku. Takou má byť aj výkres s odtlačkom odkazujúci na telesné spojenie matky a dieťaťa. Samotná pôrodnica ho považuje za „nádherný spôsob, ako si ponechať nezabudnuteľnú pamiatku z vášho pôrodu – stromom života, ktorý symbolizuje spojenie matky a dieťaťa počas deväťmesačného dobrodružstva. Práve táto pamiatka symbolizuje puto, silu ženského tela a jedinečnosť pôrodného zážitku.“ Čo poviete na takúto možnosť? Dali by ste si urobiť odtlačok placenty pri svojom pôrode?

Za informácie ďakujeme Gynekologicko-pôrodníckej klinike Martin (patrí pod UNM), o jej aktivitách sa môžete dozvedieť viac na FB stránke tohto zariadenia.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91.6%)