Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie

Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie? Je to úplne prirodzené

Mnohé tehotné ženy sa už spočiatku tehotenstva fyzicky a psychicky pripravujú na veľké finále tohto deväťmesačného obdobia. Avšak ani tie najviac sčítané prvorodičky nie sú pripravené na záverečné týždne tretieho trimestra, pre ktoré sú príznačné isté znaky blížiaceho sa pôrodu. Ak by symptómy prichádzali v rôznych časoch, dalo by sa to ako-tak zvládnuť, no ako naschvál, jednotlivé predpôrodné príznaky na seba veľakrát nadväzujú, resp. majú totožného pôvodcu, a preto prichádzajú do života tehotnej ženy priam naraz.

Publikované: 27.09.2023
Aktualizované: 27.09.2023
Obsah článku:

Medzi takéto prvé príznaky pôrodu patrí hnačka i nevoľnosť. Dá sa týmto fyziologickým prejavom podráždeného tráviaceho traktu zabrániť? Na aké ďalšie príznaky pôrodu sa treba vopred pripraviť? Ako začínajú pôrodné bolesti? Existuje spôsob, ako rozlíšiť skutočné kontrakcie od falošných poslíčkov? Ak chcete spoznať odpovede na uvedené otázky, neváhajte sa ponoriť do nášho článku týkajúceho sa prirodzených znamení nastupujúceho pôrodu.

Hnačka pred pôrodom a prostaglandín

Aj keď hnačka môže potenciálne pôsobiť ako počiatočný signál pôrodu, ktorý nastane do 24 až 48 hodín, často je len sprievodným znamením prebiehajúcich zmien v tele tehotnej ženy. Ťažkosti s trávením a vylučovaním pevnej stolice sa totiž u gravidných žien spájajú s dvíhajúcou sa hladinou hormónu prostaglandínu.

Kým ostatné hormóny v tele sú prenášané krvou do oblastí, v ktorých sú potrebné, prostaglandíny sa produkujú v tých častiach, kde ich organizmus v tom čase najviac vyžaduje. Pred pôrodom sa vplyvy tohto hormónu sústreďujú na maternicu a s ňou súvisiace procesy, ako zmäkčovanie krčka maternice a spúšťanie kontrakcií. Žiaľ, tieto hormóny majú vedľajší efekt v podobe stimulácie čriev, čoho výsledkom sú časté hnačky.

Hnačka pred pôrodom

Hnačka v treťom trimestri v dôsledku pôsobenia relaxínu

Hnačka sa mnohokrát radí medzi príznaky pôrodu. Je to najmä z toho dôvodu, že k nej dochádza v dôsledku prebiehajúcich zmien v organizme gravidnej ženy. Súvis je potrebné hľadať za hormónom s názvom relaxín, ktorý má na starosti uvoľňovanie svalstva a kĺbov panvovej oblasti s cieľom pripraviť pôrodné cesty na prechod dieťatka cez ne.

Relaxín sa však nekoncentruje len na panvové svalstvo. Zameriava sa totiž aj na iné svalové skupiny, medzi ktorými nechýbajú ani svaly konečníka. Zadržiavanie stolice je sťažené, a tým pádom si treba zvyknúť na nepríjemnejšie a frekventovanejšie pobyty na toalete. Tehotné ženy by sa však mali vyhýbať dlhému vysedávaniu na záchode, pretože sa zbytočne vystavujú potenciálnemu vzniku hemoroidov.

Hnačka je na základe uvedených dôvodov úplne normálnou súčasťou prípravného procesu organizmu na pôrod. Ak však hnačka pretrváva dlhšie ako dva dni a je sprevádzaná symptómami ako horúčka či silné kŕče v bruchu, odporúča sa návšteva gynekológa.

Nevoľnosť ako znak blížiaceho sa pôrodu

Nevoľnosť v treťom trimestri, často končiaca zvracaním, môže byť skorým príznakom blížiaceho sa pôrodu. Ak je sprevádzaný ďalšími signálmi – ako hnačka či odtok hlienovej zátky –, od pôrodu tehotnú ženu s najväčšou pravdepodobnosťou oddeľuje len jeden či dva dni. Avšak nevoľnosť môže mať rozličné príčiny.

V prípade, že je pôrod doslova za dverami, proces trávenia sa ako keby vypne, vďaka čomu sa môže organizmus sústrediť na pôrodný proces. Pokiaľ sa teda tehotná žena pred spustením pôrodu najedla, môže dochádzať k zvracaniu, pričom týmto spôsobom sa telo snaží zbaviť prebytočných látok, ktoré nestíha z dôvodu výhradnej koncentrácie na pôrod spracovať a vylúčiť.

Zvracanie pred pôrodom

Zvracanie počas tretieho trimestra

Príčinou zvracania pred pôrodom môže byť aj meniaca sa hladina hormónu progesterónu. Tá dosahuje svoj vrchol niekedy okolo 32. týždňa tehotenstva, čím na jednej strane zamedzuje predčasnému pôrodu, no na strane druhej uvoľňuje črevné svalstvo, spomaľuje trávenie, čo sa môže odzrkadliť na pocitoch nevoľnosti.

Žalúdočné ťažkosti dokážu naštartovať taktiež predpôrodné vitamínové doplnky, a to najmä tie s vysokým obsahom železa. V takomto prípade je vhodné skonzultovať so svojím lekárom možnosť nasadenia iných doplnkov stravy, ktoré nemajú na tráviaci trakt nadmerne dráždivý efekt.

Duševný stav taktiež môže vo veľkej miere vplývať na stav tráviaceho traktu tehotnej ženy. Zvracanie pred pôrodom je preto často pripisované nervozite. Psychická pohoda je veľmi dôležitá pre zdravý priebeh zvyšku tehotenstva i samotného pôrodu, a preto sa nervóznym ženám odporúča konzultovať svoje obavy s lekárom, prípadne do svojho každodenného dňa zaradiť nejaké relaxačné techniky.

Ako dlho stavy nevoľnosti v treťom trimestri pretrvajú, je otázne a extrémne individuálne. Tento faktor totiž vo veľkej miere závisí od fyziologických procesov, ktoré zvracanie spôsobujú. V prípade, že ide o tráviaci problém spojený s bakteriálnym či vírusovým ochorením, nevoľnosť a zvracanie by mali pominúť po absolvovaní príslušnej liečby.

Boj proti hnačke a nevoľnosti

Najdôležitejším aspektom v súvislosti s hnačkou či zvracaním pred pôrodom je hydratácia. Pravidelným dopĺňaním tekutín sa tehotná žena vyhne kontrakciám a s nimi spojeným falošným pôrodom. Ak dochádza k ťažkostiam s udržaním tekutín v organizme, odporúča sa návšteva lekára, prípadne pohotovosti, kde sa tekutiny a potrebné látky podajú tehotnej žene prostredníctvom infúzie.

Zažívacie ťažkosti spôsobujú extrémne rýchle putovanie jedla cez tráviaci trakt, čo vedie k minimálnej absorpcii energie z požitého jedla. Spánok a oddych sú preto pre tehotnú ženu kľúčové.

Ženy by všeobecne mali počas tehotenstva prijímať jedlo častejšie a v menších dávkach, čo platí aj v prípade, že v treťom trimestri trpia tráviacimi problémami. Jesť by mali jednoducho stráviteľné jedlá, ako toasty, krekery, banány či slepačiu polievku.

V záujme vyhnúť sa hroziacej hnačke či zvracaniu je vhodné isté jedlá z jedálnička úplne vylúčiť. Veľkým oblúkom by sa mali tehotné ženy vyhýbať hlavne štipľavým, mastným a kyslým pokrmom, no tiež jedlám s vysokým obsahom tuku. V rámci tehotenstva je tiež dôležité s lekárom prekonzultovať lieky, ktoré je vhodné v prípade hnačky a nevoľnosti pred pôrodom užívať.

Nevoľnosť pred pôrodom

Relaxín a príznaky blížiaceho sa pôrodu

Hormón relaxín má na svedomí prípravu ženského organizmu na blížiaci sa pôrod. Vplyvom tohto hormónu dochádza k uvoľňovaniu panvového svalstva, a teda otváraniu a skracovaniu krčka maternice. Takto sa maternici s plodom umožňuje pokles do panvy, čo vedie k širokému a nekoordinovanému spôsobu chôdze, ktorá pripomína tučniaka.

Na zmenu chôdze tehotnej ženy vplýva i zmena ťažiska, ktorú spôsobuje rastúce bruško a jeho pokles. Veľkosť plodu v treťom trimestri extrémne zaťažuje chrbát tehotnej ženy, pričom najviac si to odnáša krížová oblasť.

Postupná príprava organizmu na pôrod poklesom plodu síce v treťom trimestri uvoľní tlak vyvíjaný na orgány vo vrchnej časti tela (ako sú pľúca či bránica), no tentokrát sa natlačí na močový mechúr, čoho prirodzeným výsledkom je frekventované močenie. Všetky menované signály organizmu na seba viditeľne nadväzujú a patria medzi najčastejšie príznaky pôrodu.

Pocity pred pôrodom a ich súvis s hormonálnymi zmenami

Hormonálne zmeny vyvolávajú v organizme ženy rozličné pocity, pričom pre tretí trimester je príznačné striedanie stavov nadmernej energickosti a vyčerpania. Pre tehotnú ženu je v tomto období veľmi dôležité, aby zbierala sily a energiu na blížiaci sa pôrod, ktorý je jedným z najvyčerpávajúcejších procesov, ktorými si telo ženy môže v priebehu života prejsť.

Návaly energie sú taktiež podmienené hormónmi, ktoré vzbudzujú v žene akýsi inštinkt hniezdenia. Ten spočíva v prípravách domácnosti na príchod bábätka, ako je upratovanie príbytku, organizácia detskej výbavičky, ale tiež pranie, žehlenie a skladanie oblečenia nakúpeného pre dieťatko.

Hormonálne zmeny pred pôrodom

Prvé príznaky začiatku pôrodu

Vplyvom skracujúceho a otvárajúceho sa krčka maternice dochádza k príznaku pôrodu známom ako odtok hlienovej zátky, ktorá má po dobu celého tehotenstva funkciu ochrancu maternice i samotného plodu pred rozličnými infekciami. Hlienová zátka však môže odtiecť bez povšimnutia, a to najmä z toho dôvodu, že sa vplyvom prichádzajúceho pôrodu mení sfarbenie a konzistencia vaginálneho výtoku.

Niekedy k uvoľneniu hlienovej zátky dochádza zarovno s plodovou vodou. Kým niektoré ženy pociťujú únik plodovej vody ako pomalé tečenie priehľadnej tekutiny vodnatého charakteru, iné registrujú pretrhnutie plodového obalu ako jedno veľké šplechnutie, ktorému nedokážu zabrániť. Odtok plodovej vody môže (no nemusí) byť sprevádzané pôrodnými bolesťami, resp. kontrakciami.

Poslíčkovia verzus skutočné kontrakcie

Mnohé tehotné ženy si v priebehu tehotenstva kladú otázku „ako zistím, že mám kontrakcie?“. Riešenie je jednoduché. Frekvencia, pravidelnosť, trvanie návalov pôrodných bolestí a dĺžka časového intervalu medzi jednotlivými kontrakciami sú najpodstatnejšími aspektmi odlišujúcimi skutočné kontrakcie od tých falošných.

Kým skutočné pôrodné bolesti sprevádzajúce pôrod sú príznačné svojou pravidelnosťou a postupným skracovaním „oddychových prestávok“ medzi jednotlivými návalmi bolesti, pre Braxton-Hicksove kontrakcie je typická nepravidelnosť a premenlivosť ich intenzity.

Skutočné kontrakcie pretrvávajú 30 až 70 sekúnd, pričom i trvanie tzv. poslíčkov je premenlivé. Iná je aj intenzita. Kontrakcie sprevádzajúce skutočný pôrod silnejú, pričom ich intenzita často neumožňuje žene prirodzený pohyb či rozprávanie. Poslíčkovia dokážu tiež so ženou zamávať, no sila bolestných návalov je striedavá a je možné ich zmierniť horúcou sprchou či zmenou polohy.

Hnačka pred pôrodom – skúsenosti

Z internetových diskusií je jasné, že hnačka je úplne prirodzená súčasť predpôrodných stavov. Kým u niektorých trvali stavy preháňania tri dni a až potom prišiel pôrod, iné porodili do 24 hodín od prvej hnačky. Jedna z diskutujúcich mamičiek prišla s nepríjemnou skúsenosťou, podľa ktorej ju naraz „prepadla“ kombinácia hnačky, zvracania a kontrakcií. Do 90 minút bol však na svete jej potomok.

Na základe diskusných príspevkov je možné konštatovať, že hnačka a zvracanie sú úplne prirodzenými prejavmi blížiaceho sa pôrodu, pričom sa však nemusia objaviť u každej ženy. Priebeh pôrodu je veľmi individuálny, čo taktiež platí pre predpôrodné štádium, ktoré môže byť pokojne sprevádzané „iba“ kontrakciami a prirodzenými zmenami vo vnútri ženského organizmu v dôsledku príprav na pôrod. Dôležité je preto dôkladne sledovať premeny vo vlastnom tele a v prípade nejasností sa obrátiť na svojho lekára.

Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie skúsenosti Modrykonik

Hnačka pred pôrodom alebo zvracanie diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V snahe držať sa tematiky zažívacích ťažkostí pred pôrodom a iných podobných príznakov blížiaceho sa pôrodu sme niektoré nadväzujúce informácie presunuli do sekcie otázok a odpovedí. Pre akékoľvek ďalšie pripomienky, skúsenosti či otázky súvisiace s danou témou majú naši čitatelia k dispozícii sekciu komentárov, ktorá je neustále kontrolovaná.

Nie, predpôrodná hnačka nemusí byť pravidlom. Z doterajších štúdií dokonca vyplýva, že tráviacimi ťažkosťami v období pred pôrodom trpia zhruba 4 % tehotných žien. Nábeh na predpôrodnú hnačku majú tie ženy, ktoré s takýmito zažívacími problémami bojujú aj počas menštruácie. Deje sa tak pre zhodu medzi prostaglandínmi vznikajúcimi pred pôrodom a tými, ktoré spôsobujú menštruačné kŕče.

Nie, zažívacie ťažkosti nemôžu spôsobiť nástup pôrodu. Avšak pozor si treba dávať na dehydratáciu, ktorá prichádza ruka v ruke s hnačkou. Nedostatok tekutín v tele môže spustiť kontrakcie (bez nástupu pôrodu) alebo falošný pôrod, a preto je veľmi dôležité, aby tehotné ženy v období búrlivých črevných problémov prísne dodržiavali pitný režim.

Áno, plod v maternici čoraz viac rastie, čo vedie k vytváraniu tlaku na žalúdok a črevá. Tento rastový proces plodu môže spôsobovať nielen pálenie záhy, ale i nevoľnosť a zvracanie.

Široká verejnosť je mnohokrát presvedčená o tom, že odchod do nemocnice je potrebný v momente, ako zacítite prvé kontrakcie, avšak odborníci odporúčajú sledovať pravidelnosť, frekvenciu a intenzitu pôrodných bolestí. Platí to najmä v prípade, že čakáte prvé bábätko. Niektorí pôrodníci využívajú tzv. pravidlo 4-1-1, ktoré spočíva v potrebe dostavenia sa do pôrodnice v čase, keď kontrakcie prichádzajú každé 4 minútytrvaním jedného návalu pôrodných bolestí po dobu 1 minúty, pričom ich prítomnosť pociťuje tehotná žena celú 1 hodinu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(90.8%)