Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu. Kontrakcie a iné znaky blížiaceho sa pôrodu

Pre každú fázu tehotenstva sú príznačné isté symptómy poukazujúce na postupný vývoj nového života v brušku matky. Aj tretí trimester tehotenstva dokáže poriadne zamávať ženským organizmom, a preto v tomto čase mnohé tehotné ženy začínajú pozorne sledovať aj tú najmenšiu zmenu v tele, ktorá by mohla nasvedčovať tomu, že sa blížia do dlho očakávanej cieľovej rovinky. Treba si však uvedomiť, že niektoré signály organizmu sú klasifikované „len“ ako príznaky pôrodu, ktorý by mal nastať v blízkej budúcnosti.

Publikované: 25.09.2023
Aktualizované: 25.09.2023
Obsah článku:

V článku sa venujeme rozličným príznakom blížiaceho sa pôrodu, ktoré sa môžu miestami ponášať na skutočné symptómy organizmu naznačujúce spustenie pôrodu. Veríme, že zhrnutie najčastejších znamení o blízkosti termínu príchodu dieťatka na svet pomôže pripraviť budúcich rodičov na veľké tehotenské finále.

Prvé príznaky blížiaceho sa pôrodu

V rámci tretieho trimestra tehotenstva nastáva čas, keď sa organizmus ženy pripravuje na pôrod. V tele tehotnej ženy sa tak spustí niekoľko procesov, ktoré naznačujú, že dochádza k postupnému prispôsobeniu sa nevyhnutným požiadavkám posledného štádia tehotenstva, a teda pôrodu.

Kým niektoré príznaky pôrodu sa prejavujú dlhodobo v priebehu celého tretieho trimestra, iné sú špecifické pre obdobie posledných dní pred pôrodom. Z hľadiska tehotnej ženy je potrebné, aby si bola vedomá jednotlivých náznakov blížiaceho sa pôrodu. Niekedy si ich totiž môže veľmi ľahko zameniť za symptómy prebiehajúceho pôrodu.

Aj v tejto problematike súvisiacej s tehotenstvom však platí individuálnosť každého prípadu. Zatiaľ čo niektoré tehotné ženy si môžu konkrétne predpôrodné signály všímať už niekoľko týždňov, iným sa objavia až pár hodín pred samotným pôrodom. Možná je aj situácia, že k žiadnemu náznaku pôrodu nedochádza, čo tieto gravidne ženy stavia priam pred hotovú vec.

Prvé príznaky blížiaceho sa pôrodu

Zmena ťažiska tela a bolesti krížov

S blížiacim sa termínom pôrodu si môže tehotná žena všímať isté náznaky toho, že sa samotný plod prispôsobuje finálnej fáze svojho pobytu v maternici. V tomto čase dochádza k poklesu plodu do oblasti panvy, čím sa pripravuje na púť pôrodnými cestami.

Tento jav je príznačný pre posledný mesiac, resp. finálne dva až štyri týždne tehotenstva. V rámci príznakov pôrodu u druhorodičky, resp. skúsenejšej tehotnej ženy môže dochádzať k zostupu plodu do pôrodných ciest v neskoršom štádiu tretieho trimestra, a to zopár dní pred pôrodom. Klesnutie maternice spôsobuje nielen odľahčenie niektorých vnútorných orgánov tehotnej ženy, na ktoré bol prevažnú časť tehotenstva vyvíjaný citeľný tlak, ale i zmenu ťažiska prejavujúcu sa zvláštnou chôdzou podobnou tučniakom.

Prispôsobovanie vnútornej anatómie gravidnej ženy blížiacemu sa pôrodu je umožnené zvýšenou hladinou hormónu relaxínu, ktorý má na starosti uvoľnenie svalstva a kĺbov na uľahčenie priechodu bábätka cez panvu. Tento hormón je však zodpovedný aj za zhoršenú koordináciu tela a sťažený pohyb v posledných týždňoch tehotenstva.

„Tučniačiu chôdzu“ spôsobuje práve tlak dieťatka na panvu, v dôsledku ktorého sa rozširuje postoj tehotných žien. Na takto zmenené ťažisko si musia ženy rýchlo zvyknúť, aby dokázali svoje pohyby primerane koordinovať. Nie je to však také jednoduché. Ťažiskové zmeny sa totiž odzrkadlia aj na bolestiach chrbtice, najčastejšie v krížovej oblasti. Tento nepríjemný jav je teda výsledkom prirodzených fyziologických zmien, ktoré potenciálne vedú k ľahšiemu priebehu pôrodu.

Tlakom hlavičky na panvu do predpôrodnej rovnice prichádza ďalší nezvaný hosť, a to v podobe hemoroidov. Pre tehotné ženy je vhodné si na tento nepríjemný pocit, ktorý hemoroidy sprevádza, zvyknúť čo najskôr, pretože s najvyššou pravdepodobnosťou sa po prirodzenom pôrode opäť objavia.

Voľnejšie a ľahšie dýchanie

Spomínané klesnutie dieťatka do panvovej oblasti dokáže významným spôsobom prispieť k odľahčeniu niektorých základných systémových procesov organizmu tehotnej ženy. Medzi tie patrí napríklad dýchanie. Keďže maternica klesne, uvoľní sa priestor pre pľúca i bránicu, čo vedie k voľnejšiemu dýchaniu. Vďaka tomuto javu sa v treťom trimestri eliminuje jedna z najčastejších príčin dýchavičnosti u tehotných žien. To však neznamená, že sa žena úplne zbaví pocitu vyčerpania.

Príznaky pôrodu – kontrakcie

Frekventované nutkanie močiť

Kým vnútorné orgány v oblasti hrudného koša si doslova vydýchnu, tie v spodnej časti tela tehotnej ženy dostanú riadne zabrať. Týka sa to najmä močového mechúra, na ktorý je vplyvom poklesu maternice vyvíjaný väčší tlak. K náhodným pohybom a kopancom plodu do tohto orgánu sa tým pádom pridá ďalšia sila, ktorá núti ženu k frekventovanej návšteve toalety.

Prirodzenou súčasťou posledného trimestra tehotenstva je samovoľný únik moču, ktorý treba vedieť rozoznať od odtoku plodovej vody. Kým moč je charakteristický žltastým sfarbením a pre každého človeka známym zápachom, plodová voda je priam priehľadná a nedisponuje žiadnym špecifickým zápachom. Obrovský rozdiel medzi plodovou vodou a močom spočíva v schopnosti tehotnej ženy zadržať ich odtok. Zatiaľ čo unikaniu moču dokáže ako tak zabrániť aj napriek uvoľnenému panvovému svalstvu, plodovú vodu za žiadnych okolností nezastaví.

Hnačka pred pôrodom a novoobjavená chuť do jedla

Predpôrodná hnačka patrí taktiež k prvým príznakom blížiaceho sa pôrodu. Kým niektoré ženy majú problémy so zažívaním v priebehu celého tehotenstva, iné ťažkosti s trávením takéhoto charakteru zažívajú až ku koncu tretieho trimestra. Za hnačky pred pôrodom zodpovedá taktiež hormón relaxín, ktorý pôsobí na svalstvo konečníka. Tak vznikajú hnačky, v ktorých dôsledku môže dochádzať k dehydratácii tela. Tehotné ženy by preto mali prijímať čo najväčšie množstvo tekutín, pričom by ich od tohto úkonu nemalo odradiť ani vyššie uvedené časté močenie.

K hnačkám môže veľmi jednoducho prispieť novoobjavená chuť do jedla, ktorá vzniká odľahčením tráviacej sústavy vplyvom poklesu maternice do panvovej oblasti ženského tela. Tehotná žena totiž môže nadobudnúť pocit, že jej tráviace ťažkosti vo forme pálenia záhy skončili, no nemusí to tak byť u každého.

Hnačka pred pôrodom

Striedanie vyčerpania a inštinktu hniezdenia

Vnútorná príprava ženského organizmu na blížiaci sa pôrod sa môže ľahko odraziť na fyzickom i psychickom vyčerpaní gravidnej ženy. Táto skutočnosť je vzhľadom na prebiehajúce zmeny a bolesti sprevádzajúce tretí trimester tehotenstva úplne prirodzená a netreba sa jej brániť. Preto je potrebné využiť akúkoľvek šancu na oddych.

Avšak pre posledné tri až štyri týždne tehotenstva je príznačný špecifický jav nazývaný „inštinkt hniezdenia“, ktorý spočíva v detailnej príprave domácnosti na príchod nového člena rodiny. Do tejto kategórie činností zapadá veľké upratovanie príbytku, kontrola potrebnej výbavičky, no najmä pranie, žehlenie, skladanie a následné organizovanie detského oblečenia. Hniezdenie vo veľkej miere súvisí s hormonálnymi zmenami, ktorými si tehotná žena pred pôrodom prechádza, pričom tento jav je príznačný pre všetkých cicavcov, a teda nielen pre ľudí.

Bez ohľadu na to, či tehotná žena patrí do kategórie energických žien pred pôrodom alebo skôr k tým vyčerpaným, v prvom rade je potrebné, aby počúvala svoje telo. Práve to sa bude podstatne podieľať na samotnom pôrode, ktorý vyžaduje čo najvyššiu mieru fyzickej i duševnej pohody.

Zmeny vaginálneho výtoku

Medzi prvotné príznaky pôrodu patrí zmena sfarbenia, konzistencie a množstva vylučovaného vaginálneho výtoku. Tehotná žena môže v posledných týždňoch pred pôrodom zaregistrovať uvoľňovanie vodnatejšieho alebo naopak hustejšieho sekrétu. Zároveň môže mať náznaky lepkavosti a ružovejšej farby, ktorú spôsobuje prímes krvi. Ak si tehotná žena všimne vyšší obsah krvi vo vaginálnom výtoku, je nutné okamžite kontaktovať svojho lekára. Krvácanie z pošvy pred pôrodom je náznakom komplikácií, ktoré treba identifikovať čo najskôr.

Takýto vaginálny výtok žene naznačuje, že v jej pohlavnom ústrojenstve dochádza k prípravám na proces pôrodu. V prípade niektorých tehotných žien môže dochádzať k nepohodlným bodavým bolestiam v oblasti pošvy. Dôvodom sú citlivé nervy, na ktoré zosunutá maternica vytvára citeľný tlak.

Tehotným ženám sa z dôvodu frekventovanejšieho výtoku odporúča nosenie hygienických vložiek. Tie sú prospešné aj v prípade, že má žena podozrenie na predčasný pôrod. Na základe výtoku zachyteného na vložke dokážu lekári určiť, či ide o bežný vaginálny sekrét, alebo postupne odtekajúcu plodovú vodu.

Tehotenstvo vaginálny výtok

Odchod hlienovej zátky

Uvoľňovanie nadmerného množstva vaginálneho výtoku však môže súvisieť aj s odchodom hlienovej zátky, ktorá v priebehu celého tehotenstva zabraňuje priechodu infekcií a baktérií k dieťatku. Nachádza sa v oblasti krčka maternice, kde vykonáva svoju funkciu ochrancu samotného krčka, maternice i plodu.

V dôsledku blížiaceho sa pôrodu dochádza k jeho uvoľneniu. Kým u niektorých tehotných žien tento sekrét pripomínajúci hlieny odíde naraz v jednom celku, v prípade iných dochádza k postupnému uvoľneniu zátky v menších kúskoch. Tehotná žena si preto odtok hlienovej zátky nemusí ani všimnúť. Hlienová zátka sa však niekedy uvoľňuje až počas pôrodu. Niektoré ženy si môžu dokonca odtok hlienovej zátky zmýliť s plodovou vodou, avšak existujú isté charakteristické črty týchto sekrétov, vďaka ktorým je ich možné ľahko rozoznať.

Zatiaľ čo plodová voda je vodnatá a priezračná, hlienová zátka má hustú konzistenciu, pričom jej sfarbenie závisí od množstva faktorov. Najčastejšie je to biela, ružovkastá alebo šedo-zelená farba. Hoci vylúčená nie je ani tmavšia červená farba, ktorú zapríčiňuje prímes menšieho množstva krvi v hlienovej zátke vplyvom zmien krčka maternice pred pôrodom.

Treba si však uvedomiť, že bezprostredne po odchode hlienovej zátky nemusí hneď nasledovať spustenie pôrodu. Kým u niektorých žien nastane pôrod do niekoľkých hodín po uvoľnení zátky, iné hlienovú zátku vylúčia dva týždne pred pôrodom. Odchod hlienovej zátky je preto klasifikovaný ako príznak blížiaceho sa pôrodu.

Fyziologické zmeny krčka maternice pred pôrodom

Vyššie uvedené uvoľnenie hlienovej zátky v značnej miere súvisí s prípravou pohlavného ústrojenstva tehotnej ženy na pôrod. Začína odtekať v čase, keď dochádza k fyziologickým zmenám v oblasti krčka maternice. V dôsledku spomínaného tehotenského hormónu relaxínu dochádza k uvoľňovaniu svalstva v tejto oblasti, čo vedie k postupnému otváraniu krčka maternice. Svalstvo a tkanivá sa v tejto oblasti zmäkčujú, čím sa zjednodušuje priechodnosť plodu cez pôrodné cesty.

Skracovanie a otváranie krčka maternice v mnohých prípadoch signalizuje, že dlho očakávaný pôrod je už za dverami. Hoci niekedy môže dochádzať k situáciám, kedy sa postupné otváranie vaginálnej bránky začne už niekoľko týždňov pred pôrodným termínom. Ak otváranie sprevádzajú kontrakcie, hrozí predčasný pôrod.

V prípade, že k otváraniu krčka maternice dôjde napríklad v šiestom mesiaci tehotenstva, lekár z dôvodu potenciálneho predčasného pôrodu či iných komplikácií prikáže žene oddychový režim. V takejto situácii je pravdepodobná hospitalizácia v nemocnici, kde dochádza k opätovnému zašívaniu krčka maternice. Aj z tohto dôvodu zaraďujeme zmeny krčka maternice do príznakov pôrodu. Telo každej ženy je iné, a preto dochádza k otváraniu a skracovaniu krčka maternice rôznou rýchlosťou. Ak sa otvára rýchlo, je možné, že pôrod nastane do dvoch dní. Hoci možné je aj to, že bábätko príde na svet až týždeň po prvých náznakoch dilatácie krčka maternice.

Otváranie krčka maternice pred pôrodom

Poslíčkovia môžu tehotnú ženu ľahko zmiasť

Poslíčkovia, tiež známi ako Braxton-Hicksove kontrakcie sú príznakmi pôrodu, ktoré u prvorodičky môžu vyvolať presvedčenie, že nastal čas pôrodu. Opak je však pravdou. Tieto falošné kontrakcie sa môžu objaviť jeden až tri týždne pred samotným pôrodom, pričom k nim najčastejšie dochádza v podvečerných až nočných hodinách.

V prvom rade si treba všímať intenzitu, frekvenciu a sprievodné symptómy falošných sťahov maternice. Na bolestnej škále je ich možné prirovnať k menštruačným bolestiam a na rozdiel od skutočných kontrakcií sa nevyznačujú frekvenčnou pravidelnosťou. Z hľadiska bolesti dochádza skôr k striedaniu intenzity ako k postupnému zvyšovaniu ich sily. Ak takéto bolesti tehotná žena pocíti, je dobré zachovať pokoj a návaly bolesti začať stopovať. Na základe iregulárnej frekvencii je možné konštatovať prítomnosť falošných kontrakcií.

Pre Braxton-Hicksove kontrakcie nie sú príznačné žiadne vedľajšie symptómy v podobe bolesti v krížoch či chrbta. Ak však žena nedokáže bolesti rozoznať od skutočných pôrodných bolestí, odporúča sa aplikácia teplej sprchy na podbrušie a chrbticu. Vplyvom teplej vody pôsobenie poslíčkov pominie.

Pocity pred pôrodom

Kým vyššie menované fyziologické zmeny boli klasifikované skôr ako znaky blížiaceho sa pôrodu, a teda prípravy ženského tela na pôrodný proces, znaky pôrodu (ako kontrakcie a odtok plodovej vody) sú jasnými signálmi, že pôrod započal.

Odtok plodovej vody vyžaduje presun do pôrodnice

Odtečenie plodovej vody spôsobí prasknutie plodového obalu, v ktorom sa v priebehu celého tehotenstva nachádzalo rodiace sa bábätko. Pôrod sa však spustí ešte pred odtečením plodovej vody. Tento fyziologický jav signalizuje skutočnú nevyhnutnosť odchodu do pôrodnice.

Množstvo, v ktorom plodová voda odtečie, vo veľkej miere závisí od miesta prasknutiu plodového obalu. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch dochádza k typickému, vo filmoch zobrazenému odtečeniu plodovej vody v jednom náhlom a intenzívnom prúde, inokedy uniká plodová voda postupne.

Aj z tohto dôvodu sa ženám v posledných týždňoch pred pôrodom odporúča používať hygienické vložky, pričom nezaškodí, ak si na posteľ položia uterák. Niektorým tehotným ženám plodová voda neodtečie aj napriek tomu, že sa ich pôrod v skutočnosti začal. Vtedy má prasknutie plodového obalu pod taktovkou pôrodník. Odtok plodovej vody značí, že k hlavnému štádiu pôrodu by malo potenciálne dôjsť v najbližších 24 hodinách. Netreba preto váhať nad odchodom do pôrodnice. A to ani v prípade, že tehotná žena nepociťuje pre pôrod typické kontrakčné bolesti.

Začiatok pôrodu odchod do nemocnice

Ako začínajú pôrodné bolesti?

Keďže sme si už v predchádzajúcich odsekoch článku charakterizovali falošné kontrakcie, mali by sme zodpovedať aj otázku „ako zistím, že mám kontrakcie?“. Na rozdiel od poslíčkov sú skutočné kontrakcie sprevádzajúce pôrod podstatne intenzívnejšie, pričom podstatná je aj ich pravidelnosť.

Medzi pridružené symptómy pôrodných kontrakcií patrí najmä silná bolesť v brušku a chrbte, a to najčastejšie v krížovej oblasti. Na rozdiel od falošných kontrakcií, pri tých reálnych teplá sprcha nepomôže. Aby ich žena dokázala identifikovať, je potrebné si opäť všímať intenzitu a frekvenciu návalov bolestí. Tieto faktory budú zaujímať aj lekára po príchode do pôrodnice.

Skutočné sťahy maternice sprevádzajúce pôrod sú príznačné narastajúcou silou bolestí, pričom časové intervaly medzi jednotlivými návalmi sa vplyvom blížiaceho sa pôrodu zmenšujú. Kým spočiatku bolesti pretrvávajú približne 15 až 20 sekúnd, pričom sú medzi nimi 20-minútové oddychové intervaly, s blížiacim sa pôrodom sa predlžuje trvanie bolestí a skracuje prestávka medzi nimi.

V prípade, že si v priebehu jednej hodiny tehotná žena odstopuje pravidelné opakovanie kontrakčných bolestí každých 10 minút, odporúča sa presun do nemocnice. Aj napriek tomu, že pôrodné bolesti v takomto znení pôsobia priam desivo, pravdou je, že majú obrovskú zásluhu na zrýchlení dilatácie krčka maternice. Čím rýchlejšie sa k sebe jednotlivé návaly kontrakčných bolestí pridružia, tým skôr bude mať rodička po pôrode.

Príznaky pôrodu u prvorodičky – skúsenosti

Skúsenosti s pôrodom sa, prirodzene, líšia od ženy k žene, pričom toto konštatovanie nadväzuje aj na problematiku prvotných príznakov pôrodu. Zatiaľ čo jedna diskutujúca mamička mala bezpríznakové predpôrodné obdobie a porodila pár dní po tom, čo jej doktor oznámil, že bábätko tak skoro nepríde, druhá mala extrémne intenzívne návaly kontrakcií, po ktorých do troch až piatich hodín porodila.

Niektoré diskutujúce poznamenali, že im v priebehu posledných troch dní pred pôrodom postupne odtekala hlienová zátka. Iné zase prízvukovali, že skutočné kontrakcie nemusia byť vždy pravidelné. Avšak ich intenzita hovorí za všetko a je potrebné okamžite ísť do pôrodnice.

Príznaky pôrodu skúsenosti Modrykonik

Príznaky pôrodu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V súvislosti s príznakmi pôrodu sme v sekcii otázok a odpovedí objasnili ďalšie zaujímavé aspekty tejto problematiky, pričom pre akékoľvek iné dodatočné otázky či pripomienky našich čitateľov je k dispozícii neustále kontrolovaná sekcia komentárov.

Príznaky predčasného pôrodu sú mnohokrát totožné s tými pri pôrode v termíne, no najpodstatnejší rozdiel je práve v časovom horizonte, v rámci ktorého začínajú. Ak symptómy ako nadmerné množstvo vaginálneho výtoku s možnou prímesou krvi, tlak v podbruší, neustávajúca tlmená bolesť chrbta či kŕče v bruchu často v kombinácii s hnačkou zaregistrujete pred 37. týždňom tehotenstva, pravdepodobne ide o predčasný pôrod. Pociťovať môžete aj pravidelné kontrakcie, ktoré môžu, no nemusia bolieť, pričom najjasnejším znamením nadchádzajúceho pôrodu je odtok plodovej vody. V takejto situácii je nutné ísť ihneď do pôrodnice. V prípade pociťovania akejkoľvek podozrivej zmeny, ktorá vám nepríde v poslednom mesiaci tehotenstva prirodzená, je lepšie kontaktovať svojho lekára.

Ako to už z názvu vyplýva, pomáha pri akejsi relaxácii svalstva a kĺbov tela tehotnej ženy, ktoré v takejto uvoľnenej podobe prispievajú k uľahčeniu priechodu plodu pôrodnými cestami. Prirodzene vplýva na svalstvo maternice, mení tvrdosť pôrodných ciest a tepnových stien, čím zvyšuje objem krvi, ktorý prúdi do tela. Vo svojej podstate prispôsobuje a pripravuje ženské telo na pôrodný proces.

Pri pôrode je potrebné, aby bol krčok maternice otvorený na 10 až 12 centimetrov. Takáto veľkosť je primeraná na priechod hlavičky bábätka cez pôrodné cesty. Pôrodu, samozrejme, dopomáha aj skutočnosť, že detská lebka je mäkká a poddajná, čo znamená, že sa dokáže prispôsobiť pôrodným cestám, cez ktoré dieťatko prichádza na svet.

Áno, ak prasknutie plodového obalu nastane pred 37. týždňom tehotenstva, ide o predčasný príznak pôrodu. Tento jav môže súvisieť s vaginálnymi infekciami či fajčením v priebehu tehotenstva, no je ho možné pozorovať aj v prípade viacpočetných tehotenstiev. Aj preto existuje vysoká pravdepodobnosť, že pri očakávaní dvojčiat dôjde k predčasnému pôrodu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(92.2%)