Bolesť krížov v tehotenstve

Bolesť krížov v tehotenstve. Čo na bolesť chrbta v prvom trimestri, ale aj 9. mesiaci

Bolesti krížov a chrbta sú jedným z najčastejších problémov tehotných žien – trpia nimi viac ako 2/3 budúcich mamičiek. Bolesť krížov sa objavuje v 1., 2. aj 3. trimestri a súvisí s prípravou tela na rastúce bábätko. Telo jednoducho reaguje na fyziologické a hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom a zmenou ťažiska.

Publikované: 26.07.2023
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Bolesti krížov sa najčastejšie objavuje v 5. až 7. mesiaci, ale nezriedka môžu potrápiť už na začiatku tehotenstva. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti chrbta v tehotenstve? Ako bolesť krížov riešiť? Všetky odpovede súviace s bolesťou chrbta počas tehotenstva nájdete v našom článku.

Príčiny bolesti chrbta a krížov v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v priebehu krátkej doby k váhovému prírastku, čo vedie k preťaženiu svalov a ich únave. Nemyslíme tým len pribúdajúce kilá na váhe, ale aj rastúce bruško, ktoré zvyšuje nároky na celé telo, chrbát nevynímajúc. Rozpína a zväčšuje sa maternica, tlačí na orgány. Mení sa ťažisko, bruško vytŕča dopredu a krížové ohnutie chrbtice sa prehlbuje. Hoci sa snažíte držanie tela novému stavu prispôsobiť, svaly, ktoré sa do udržania rovnováhy zapájajú, sú preťažované.

Samozrejmosťou sú počas tehotenstva hormonálne zmeny, vplývajúce nielen na stavbu kolagénových štruktúr, ale aj na zloženie medzibunkovej hmoty spojivových tkanív. Telo produkuje okrem iného progesterón a relaxín, ktoré telo pripravujú na pôrod. Relaxín rozširuje pôrodné cesty, zvyšuje schopnosť stien tepien naťahovať sa, znižuje odpor krvných ciev, uvoľňuje stenu maternice, čím uľahčuje pôrod. Počas tehotenstva sa mnohé ženy potýkajú so stresom, ktorý zas prispieva k tuhnutiu a napätiu vo svaloch. To všetko môže viesť k bolestiam chrbta.

Jednou z príčin bolesti sú i cievne zmeny – keďže maternica tlačí na cievy, dochádza k zmene v cirkulácii tkanív. Panvové orgány majú v priebehu tehotenstva zvýšené nároky na prekrvenie, telo sa musí viac namáhať, aby im ju dodalo, čo spôsobuje bolesť v bedrovej oblasti.

Bolesť krížov v 1., 2., 3. trimestri

Bolesti chrbta sú signálom, že sa s telom niečo deje. Záleží na tom, kedy sa vyskytujú, kde presne vás bolí a pri akých činnostiach.

V 1. trimestri je bolesť krížov u mnohých žien jedným z príznakov tehotenstva, objavuje sa v čase uhniezdenia vajíčka a je tiež dôsledkom rozpínajúcej sa maternice. V 2. trimestri za bolesťou stojí narastajúce bruško a namáhanie chrbtových svalov. Podpisujú sa na nej aj hormóny, ktoré napomáhajú uvoľňovaniu väzov (spojivové tkanivo medzi svalmi a kosťami) v panve a chrbtici. Bolesť pretrváva aj v 3. trimestri (či už ide o 30. alebo 35. týždeň tehotenstva) a ovplyvňuje napr. spánok nastávajúcich mamičiek či vstávanie z postele alebo pohovky.

Bolesť chrbta neznamená v tehotenstve len bolesť krížov, bolieť vás môže nielen v oblasti bedrovej chrbtice a dolnej časti chrbáta, ale aj v oblasti zadnej panvy, krčnej chrbtice a hornej časti chrbta, v oblasti pliec a hrudného koša. Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom zaťažení chrbtice pri stoji, sede, dvíhaní bremien, spôsobiť ju môže chôdza po schodoch, výstup z auta či vstávanie zo stoličky.

Čo na bolesť krížov? Odpočinok aj cvičenie

Najúčinnejším prostriedkom, ako sa vyhnúť bolesti krížov a chrbta celkovo, je prevencia, zahŕňajúca pravidelnú fyzickú aktivitu a vyhýbanie sa aktivitám, ktoré bolesť spôsobujú. Treba sa vyvarovať dlhého státia a sedenia, teda dlhodobého statického zaťaženia chrbtice. Vhodné je striedať polohy, v sede používať opierku a v stoji prenášať váhu striedavo raz na jednu, raz na druhú nohu. Bolesť môže spôsobiť dvíhanie a nosenie ťažkých bremien, preto sa mu radšej vyhnite. Obmedzte taktiež predkláňanie sa a rotácie trupu. Od bolesti vám uľaví pravidelný odpočinok, pri ležaní je vhodné používať tehotenský vankúš.

Čo na bolesť krížov v tehotenstve

Cviky na bolesť chrbta v tehotenstve

Brušné a chrbtové svalstvo by ste mali posilňovať ešte pred tehotenstvom, pohyb by nemal chýbať ani počas tehotenstva. Na posilnenie chrbtového svalstva je dobrý plank, joga, pilates, plávanie aj cviky na fitlopte. Akýkoľvek pohyb (samozrejme, prispôsobený zdravotnému stavu) je však v tehotenstve plusom. Počas 1. trimestra sa zamerajte na kondičné cvičenia, 2. a 3. trimester na strečingové cvičenia a správne dýchanie. Počas cvičenia by ste mali sledovať svoj tep, ten by nemal presiahnuť 120-140 úderov za minútu.

Ak si na cvičenie doma netrúfate, môžete sa spojiť s kvalifikovaným fyzioterapeutom, ktorý vám pripraví cvičebný plán uspôsobený na mieru.

Tipy, ako zmierniť bolesť chrbta

Tehotenstvo je podľa mnohých mamičiek najkrajším obdobím v živote každej ženy. Áno, je to skúsenosť, ktorá tak môže žene spätne pripadať, avšak často nie je všetko také krásne a jednoduché, ako sa zdá. Hormonálne a fyziologické zmeny môžu spôsobiť ťažkosti, s ktorými sa musí budúca mamička vyrovnať. Jedným z nich je bolesť chrbta. Pripravili sme pre vás tipy, ako ju zmierniť.

  • Zmena obuvi: Pred tehotenstvom ste chodili každý deň v lodičkách a nechcete sa toho vzdať? Správna obuv môže priaznivo ovplyvniť bolesti chrbta. Zvoľte topánky bez podpätkov a tvrdej, hrubej a neohybnej podrážky. Obuv by mala byť čo najľahšia, podporovať držanie klenby a mali by ste v nej mať dostatok priestoru pre prsty.
  • Teplý kúpeľ: Uľaviť od bolesti vám môže teplý kúpeľ, termofor, prípadne striedavé prikladanie teplého a studeného obkladu na kríže.
  • Masáž: Počas tehotenstva nie je vhodné masírovanie krčnej chrbtice a achillových šliach, to neznamená, že sa musíte masáži úplne vyhýbať. Pri bolesti chrbta je veľmi nápomocná masáž chodidiel, členkov, ale aj jemná masáž chrbta. Vždy vám však musí byť príjemná.
  • Prechádzky na čerstvom vzduchu: Čerstvý vzduch vám pomôže odbúrať stres a uvoľniť sa. Prechádzajte sa tak dlho, ako zvládnete, pokiaľ nevládzete, počas dňa skúste občas prerušiť činnosť, ktorú robíte, a doprajte si kratšie prechádzky v miernom tempe.
  • Odpočinok a spánok: Dostatok spánku aj odpočinku zmiernia stres a emocionálne vypätie. Relax vám pomôže si tehotenstvo viac užiť a priaznivo ovplyvní i bolesť chrbta.
  • Zmena polohy spánku: Počas odpočívania a spánku neležte na chrbte, ale voľte polohu na boku – podložte si hlavu a medzi nohy a pod bruško si dajte vankúš.
  • Správne držanie tela: Zvyšujúca sa hmotnosť a zväčšujúce sa bruško vplývajú na držanie tela. Nesprávne držanie tela môže stáť za bolesťami chrbta. Počas chôdze, pri sedení aj v stoji vedome kontrolujte svoje držanie tela.
  • Tabletkám sa vyhnite: Užívanie paracetamolu počas tehotenstva sa považuje za bezpečné, avšak netreba to s ním preháňať. Najlepšie je sa počas tehotenstva liekom vyhnúť, ak nad nimi uvažujete, poraďte sa so svojím lekárom. Týka sa to aj mastí a protizápalových gélov ako VoltarenVeral a Ibalgin. Za bezpečnú sa považuje homeopatická masť na bolesť chrbta v tehotenstve Traumeel S. Nesmie sa nanášať na veľké plochy, čo môže byť pri bolestiach chrbta problém.

Ako zmierniť bolesť chrbta v tehotenstve

Bolesť krížov v tehotenstve – skúsenosti

Ako potvrdilo mnoho žien v diskusiách a fórach, bolesť krížov v tehotenstve je bežná a objavuje sa v každom trimestri. Pri ležaní, vstávaní, pretáčaní sa na bok, niekedy sa vyskytuje spolu s bolesťou kostrče. Zriedka bolesť odznela sama po istom období, častejšie je však nutné cvičenie, napr. na fitlopte alebo tehotenská joga. Pomáha tiež spať s vankúšom medzi nohami či pravidelné masáže. Vyskúšať môžete podporný pás, ktorý spevní kríže a podoprie bruško.

Bolesť krížov v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Bolesť krížov v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Bolesť chrbta a krížov trápi väčšinu tehotných žien. Pretrvávať môže v 1., 2. aj v 3. trimestri tehotenstva, pričom dôvodom sú fyziologické a hormonálne zmeny. Prečo k bolestiam dochádza a ako ich zmierniť, sme vám prezradili vyššie. Ak máte ešte nejaké otázky ohľadom bolestí chrbta alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti s týmto problémom, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Ide o zriedkavejšie prípady, ale bolesť krížov môže značiť vážnejšie zdravotné komplikácie, nielen zmeny súvisiace s tehotenstvom. Môže ísť o zápal močového ústrojenstva, ale aj predčasný pôrod alebo predznamenanie potratu. Pokiaľ je bolesť sprevádzaná horúčkou, vaginálnym krvácaním, pálením počas močenia alebo stratou citu v nohách, navštívte svojho gynekológa.

Pravidelná fyzická aktivita je počas tehotenstva skvelým spôsobom, ako uvoľniť napätie vo svaloch a posilniť ich, čím poskytnete chrbtici lepšiu podporu a zlepšíte svoje držanie tela. Odporúčaná je joga, pilates, plávanie, chôdza i cvičenie na fitlopte.

Najčastejším dôvodom bolestí chrbta v tehotenstve sú hormonálne a fyziologické zmeny (tlak plodu na susedné orgány, divergencia panvových kostí, posun ťažiska), ale dôvodom môžu byť taktiež choroby tráviaceho traktu a pohybového aparátu, choroby urogenitálneho a kardiovaskulárneho systému. Presnú príčinu môže určiť iba lekár, preto by ste ho mali pri prvých bolestiach kontaktovať.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92%)