Uhniezdenie vajíčka

Uhniezdenie vajíčka – bolesť v podbrušku, krv, výtok a iné príznaky

Ak spolu s partnerom patríte k tým párom, ktorých snahou je priniesť na tento svet potomka, potom vás bude zaručene zaujímať, čo vlastne uhniezdenie vajíčka znamená. Často si prvorodičia pletú tento pojem so samotným oplodnením vajíčka. V skutočnosti je však uhniezdenie vajíčka do maternice proces, ktorý definitívne rozhodne o tom, či bolo oplodnenie vajíčka úspešné. Ak chcete vedieť, či je možné cítiť oplodnenie alebo ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici, dočítate sa to v nasledujúcom článku.

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Vysvetlenie celého proces uhniezdenia vajíčka je samo o sebe komplikované a aby mu bolo možné porozumieť, je dôležité vedieť, čo mu predchádza. Dôležité je samotné oplodnenie vajíčka ženy spermiou muža. To však automaticky neznamená, že žena otehotnie, k tomu je ešte potrebné úspešné uhniezdenia vajíčka v maternici (nidácia). Celý proces má svoje zákonitosti i špecifiká, ktoré môže budúca mamička spozorovať a je dobré ich poznať. Pre ženu je dôležité vždy pozorne sledovať signály vlastného tela, pretože aj vďaka tomu môže mať želaný výsledok, otehotnenie, vyšší predpoklad úspechu.

Oplodnenie vajíčka a ideálny čas cyklu – ovulácia

Samotný proces uhniezďovania vajíčka v maternici začína až potom, čo je vajíčko ženy úspešne oplodnené spermiou muža. K oplodneniu dochádza v istú dobu po pohlavnom styku. V tejto fáze dochádza k splynutiu mužskej a ženskej pohlavnej bunky a nastáva tu výmena genetického materiálu. K tomuto procesu dochádza ideálne počas folikulárnej fázy menštruačného cyklu, keď žena ovuluje. Vajíčko je obalené tzv. folikulom, ktorý sa v priebehu cyklu zväčšuje aj spolu s vajíčkom a produkuje sa tekutina – Graafov folikul. Po dozretí, približne na 14. deň cyklu sa folikul rozpadne (mení sa na žlté teliesko) a dominantné vajíčko sa uvoľní. U ženy dochádza k spomenutému stavu ovulácie.

Dominantné vajíčko putuje cez vajcovod do maternice a počas tejto cesty trvajúcej zhruba 12 až 24 hodín je dôležité, aby sa stretlo s dominantnou spermiou, ktorá prenikne cez obal vajíčka. Podarí sa to len najrýchlejšej a najvitálnejšej spermii. Životnosť spermií je približne 48 až 72 hodín, čo znamená, že oplodnenie môže byť úspešné aj v prípade, že k uvoľneniu ejakulátu došlo 2 či 3 dni pred ovuláciou. Ak sa tak stane, oplodnené vajíčko putuje ďalej do maternice.

Ideálny čas na oplodnenie, resp. pokúšanie sa o otehotnenie je zhruba v polovici aktuálneho menštruačného cyklu ženy. Závisí však od pravidelnosti cyklu ženy a jeho dĺžky. Predovšetkým u mladých žien môže byť dĺžka cyklu menej pravidelná, preto sa môže líšiť aj čas ovulácie. V rámci riadneho 28-dňového menštruačného cyklu dochádza práve zhruba okolo 14. dňa k ovulácii, čo sú v rámci cyklu najplodnejšie dni. To, kedy má žena plodné dni (ovuláciu), je možné zistiť za pomoci ovulačných testov, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Najlepšie je štatisticky realizovať pohlavný styk 3 dni pred ovuláciou alebo 24 hodín po nej. Ovulácia je často sprevádzaná bolesťami v podbrušku či hlienovitým výtokom. Jedným z príznakov je zvýšené sexuálne libido, čo je však veľmi individuálne v prípade každej ženy.

Oplodnenie vajíčka – ovulácia

Môžem cítiť oplodnenie?

Samotné oplodnenie vajíčka, teda okamih, keď sa úspešne stretne dominantná mužská spermia a ženské vajíčko, nie je cítiť. Celý proces sa odohráva vo vajíčkovode a maternici, dôležité je, aby sa ženské vajíčko stretlo s mužskou spermiou a došlo k ich úspešnému splynutiu. O typických príznakoch, ktoré môže žena pociťovať, možno hovoriť až v spojitosti s uhniezďovaním vajíčka do maternice.

Uhniezdenie vajíčka v maternici – trvanie a proces

Uhniezdenie vajíčka v maternici je pre otehotnenie kľúčové, preto samotné splynutie vajíčka a spermie nemusí znamenať automaticky úspech. Hormóny, gestagény (progesterón), sa v luteálnej fáze cyklu postarajú o to, aby bola výstelka maternice hostinná pre oplodnené vajíčko, vďaka čomu je tu predpoklad na úspešné uhniezdenie. A ako dlho trvá uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici?

  • Po spojení vajíčka a spermie dochádza k vzniku bunky, ktorá sa nazýva zygota. Je nositeľom génov a putuje smerom do maternice. V tejto fáze migrácie oplodneného vajíčka je dôležité, aby neuviazlo. Hrozí totiž mimomaternicové tehotenstvo, ktoré väčšinou končí odumretím plodu, no zároveň je rizikom i pre ženu samotnú (krvácanie do brušnej dutiny, prasknutie vajcovodu, vznik zápalu).
  • Po približne 20 až 30 hodinách dochádza k miotickému deleniu buniek v zygote, pričom ostáva zachovaný počet chromozómov (23 od otca a 23 od matky). Delením vzniká blastomér. Oplodnené vajíčko sa teraz skladá z 8 buniek.
  • V ďalšej fáze migrácie sa dostáva vajíčko k maternici a ďalším delením sa vajíčko rozdelí až na 16 buniek. V tejto fáze sa zvykne označovať ako morula.
  • Ďalším delením sa z vajíčka oddeľuje trofoblast (obal), z ktorého sa vytvára placenta, ktorej účelom je následné vyživovanie plodu počas gravidity. Vo vajíčku (morule) sa vytvára duté jadro, ktoré sa nazýva blastula. V tomto štádiu sa už oplodnené vajíčko nachádza v maternici a postupne sa mení na blastocystu, ktoré má oddelenú vonkajšiu a vnútornú hmotu.
  • Trofoblast následne pôsobí enzymaticky na povrch maternice a začína sa uhniezďovanie vajíčka (nidácia).
  • Blastocysta sa postupne zrastá s maternicu (implantuje sa), aby mohlo byť embryo riadne vyživované. Približne 7 dní po oplodnení sa blastocysta uhniezdi v maternici a postupne prichádza do kontaktu s materskou krvou.
  • Začína sa zároveň produkovať hCG hormón, ktorého zvýšená produkcia je jasným signálom, že oplodnené vajíčko sa uhniezdilo v maternici. Celý tento proces trvá približne 13 dní, kým možno hovoriť o stabilnom uhniezdení.
  • Ak prebehlo uhniezdenie vajíčka úspešne, tehotenský test zaznamená v tejto fáze zvýšenú hladinu hCG hormónu, ktorého hladina sa v počiatkoch tehotenstva výrazne zvyšuje.

Uhniezdenie vajíčka v maternici – trvanie a proces

Jednou z možností reprodukcie je aj umelé oplodnenie. Uhniezdenie vajíčka po umelom oplodnení prebieha inak, a to vzhľadom na samotný spôsob oplodnenia, kde sa vykonáva odber vajíčok a odber spermií, ktorými sa vajíčko v laboratórnych podmienkach kontrolovane oplodňuje. Následne je embryo pozorované v laboratóriu po dobu 2 až 5 dní. Potom sa embryo vkladá priamo do maternice (embryotransfer).

Ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici?

Celý zložitý proces uhniezďovania ženského vajíčka od okamihu oplodnenia trvá približne 6 až 7 dní, pričom k definitívnemu uhniezdeniu dochádza zhruba na 13. až 14. deň po oplodnení (splynutí spermie a vajíčka), keď je možné spozorovať zvýšenú hladinu hCG hormónu a tiež ďalšie príznaky. Do doby, kým sa vajíčko uhniezdi v maternici stabilne, je potrebné započítať 5 až 7 dní migračnej fázy, následne zhruba 2 až 3 dni, keď sa nachádza na maternici a ďalšie zhruba 3 dni, keď dôjde k definitívnemu implantovaniu blastocysty do maternice.

Uhniezdenie vajíčka a príznaky

Mnohé ženy v procese uhniezďovania vajíčka mali odlišné pocity a pozorovali na sebe rôzne príznaky. Je dôležité povedať, že žiadne pocity uhniezďovania vajíčka nie sú zárukou toho, že uhniezdenie prebieha alebo prebehlo zaručene úspešne. Mnohé ženy si v rannej fáze tehotenstva nevšimnú niektoré príznaky, iné naopak svoje telo poznajú natoľko, že presne dokážu určiť, že tehotenstvo je vysoko pravdepodobné. Tak teda, ako zistím, či sa vajíčko uhniezdilo?

Uhniezdenie vajíčka a bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku je v prípade uhniezďovania veľmi častým prejavom, o ktorom hovorí mnoho žien. Mnohé z nich tento pocit vystraší, pretože môže byť príznakom zdravotných komplikácií. Bolesť v podbrušku či kŕče v podbrušku si mnohé ženy zamieňajú s menštruačnými bolesťami. Tento príznak teda môže aj zaklamať, no v porovnaní s menštruačnými kŕčmi je táto bolesť skôr krátkodobá a nevracia sa. Pokojne môže ísť pri uhniezďovaní vajíčka o bodavú, ťahavú alebo brnivú bolesť rôznej intenzity, ktorá je však spravidla jednorazová. Sprievodným príznakom je tiež bolesť krížov pri uhniezdení vajíčka.

Uhniezdenie vajíčka a bolesť v podbrušku

Uhniezdenie vajíčka – výtok a krv

Slabý výtok či špinenie v rannej fáze tehotenstva je relatívne časté. Pri uhniezďovaní vajíčka dochádza k tomu, že blastocysta narúša mikrocievy maternice a dochádza k tzv. implantačnému krvácaniu. To má svetločervenú farbu. Nie tmavú ako počas menštruácie. K tomuto výtoku dochádza zhruba 7 dní po ovulácii a často signalizuje, že došlo k oplodneniu. Mnohé ženy si tento príznak často zamieňajú s menštruáciou, pričom môže ísť o jasnú indíciu, že došlo k uhniezďovaniu vajíčka. Takéto krvácanie je slabšie, kratšie a menej intenzívne ako keď ide o klasický výtok počas periódy. Toto špinenie za krátko prestáva a trvá len 1 až 2 dni. Pozor, ak by bolo krvácanie intenzívne, v prvom trimestri môže ísť o spontánny potrat alebo o vážne zápalové ochorenie.

Vyššia bazálna teplota pri uhniezďovaní

Taký obyčajný parameter, akým je telesná teplota tela, vypovedá o tom, že vo vašom tele prebieha alebo prebehlo uhniezdenie vajíčka. Bazálna teplota sa meria hneď po zobudení, bez toho, aby ste vstali z postele kvôli toalete, jedlu alebo tekutinám. Bazálnu teplotu musíte merať v rovnakom čase a pri rovnakých podmienkach. Po oplodnení začína stúpať hladina progesterónu, vplyvom čoho môže kolísať telesná teplota. Zvyčajne sa telesná teplota zvyšuje len o 0,2 či 0,3 °C v porovnaní s predošlým dňom. Aj to môže byť signál, že v tele ženy sa niečo odohráva. Celkovo stúpne teplota až o 1 °C oproti bežnej teplote. Objaviť sa môže postupne mierna horúčka. Aby ste dokázali na základe teploty dedukovať, či môže ísť o proces uhniezďovania vajíčka, je vhodné si teplotu merať ešte pár dní pred oplodnením.

Za ďalšie príznaky možno považovať citlivé prsníky, pocit únavy, zápchu alebo hnačku, bolesti hlavy alebo nevoľnosť či nechutenstvo. Tieto príznaky sú z veľkej časti signálom, že uhniezdenie už bolo úspešné.

Vyššia bazálna teplota pri uhniezďovaní

Čo pomáha na uhniezdenie vajíčka?

Existujú vitamíny na uhniezdenie vajíčka? Ako dopomôcť k úspešnému uhniezdeniu vajíčka v maternici? Častým argumentom, prečo sa otehotnieť nedarí je, samozrejme, vek. Prirodzene, vek schopnosť otehotnieť ovplyvňuje u oboch partnerov (štatisticky viac u žien), no rovnako tak ani mladým sa nemusí podariť splodiť potomka rýchlo. Dôvodov môže byť viac. Na uhniezdenie vajíčka však vo všeobecnosti pomáha, ak si žena sleduje plodné dni počas svojho cyklu. Správne načasovanie je polovica úspechu. Ak chcete vedieť, kedy máte ovuláciu, zakúpte si ovulačné testy.

Dbajte o to, aby bol váš menštruačný cyklus pravidelný. Niekoľkotýždňové odchýlky nie sú prospešné a zároveň môžu predznamenávať vážnejšie zdravotné problémy. V neposlednom rade, celkové zdravie a kondícia sú kľúčové. A to v prípade ženy i muža. Dôvodov, prečo sa oplodnenie nedarí, je veľké množstvo, rovnako ako sa nedarí vajíčku uhniezdiť v maternici. Prevencia v podobe príjmu vitamínov pre tehotné, ktoré nepriamo napomáhajú aj pri uhniezďovaní vajíčka sú teda rozhodne vhodnou voľbou. Nezabúdajte na vitamíny C, B12, B9 – kyselinu listovúminerály, ako horčík, vápnik alebo železo.

Uhniezdenie vajíčka – skúsenosti

Ženy v diskusiách popisujú uhniezďovania vajíčka ako tupé pichanie v jednom bode. Často takúto bolesť spájajú aj s cystami, preto by sa mala žena v prvom rade uistiť, či takýto problém nemá. Viacero mamičiek písalo, že uhniezdenie necítili vôbec alebo sa zhodovalo s príznakmi menštruácie. Z toho jasne vyplýva, že je to individuálne a niektoré ženy uhniezdenie môžu cítiť, niektoré nie. Treba si určite všímať viacero príznakov a uistiť sa tehotenským testom.

Uhniezdenie vajíčka skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás proces uhniezďovania vajíčka v maternici? Chceli by ste vedieť, čo pomáha na uhniezdenie vajíčka? Prečo sa objavuje bolesť v podbrušku alebo krv? Veríme, že náš článok vám na vaše otázky odpovie. V prípade, že máte dodatočné otázky, radi vám ich zodpovieme. Ak máte vlastné skúsenosti s týmito procesmi v tehotenstve, budeme radi za vaše postrehy a názory, ktorými môžete prispieť do diskusie. Môžete tak poradiť ostatným čitateľkám, ktoré táto problematika zaujíma.

Celý proces uhniezdenia vajíčka trvá zhruba 13 dní od okamihu splynutia vajíčka a spermie. Je potrebné sem započítať približne 5 až 7 dní, kedy oplodnené vajíčko migruje do maternice. Tu sa v priebehu 2 až 3 dní uhniezdi a približne 3 až 5 dní trvá, kým sa blastocysta pevne uhniezdi na sliznici maternice. V individuálnych prípadoch sa však proces môže líšiť.

Bolesti či pichavá bolesť v podbrušku pri uhniezďovaní spravidla trvajú veľmi krátko. Oproti menštruačným bolestiam je takáto bolesť kratšia, menej intenzívna a niekedy dokonca len jednorazová. Sprievodné krvácanie je svetločervené a veľmi slabé. Netrvá zvyčajne viac ako 1 až 2 dni.

Nie, samotné oplodnenie žena nemôže cítiť. Ide totiž o proces, kedy vajíčko ženy putuje cez vajcovody smerom do maternice a je dôležité, aby sa počas tohto putovania stretlo s dominantnou mužskou spermiou, ktorá prenikne do vajíčka. Dochádza tak k splynutiu a následne oplodnené vajíčko putuje do maternice, kde začína proces uhniezďovania. O typických príznakoch, ktoré môže žena pociťovať, tak možno hovoriť až vo fáze uhniezďovania vajíčka v maternici.

Doba, kedy je možné vykonať tehotenský test a očakávať relevantný výsledok, je zhruba 7 až 10 dní od vykonania pohlavného styku. Použiť by ste mali kvalitný tehotenský test s vysokou citlivosťou. Takýto test dokáže zaznamenať zvýšenú hladinu hCG hormónu, ktorý v tehotenstve u žien od prvých dní výrazne stúpa.

Vajíčko sa začína uhniezďovať v maternici približne 5 až 7 dní potom, čo bolo oplodnené mužskou spermiou. Počas tohto času putuje cez vajíčkovody do maternice, kde je následne dôležité, aby sa pevne uhniezdilo. V prípade, že sa tak stane, žena je tehotná a zvyšuje sa hladina hCG hormónov, ktoré dokáže zaznamenať citlivý tehotenský test.

Áno, je to možné, hoci zriedkavé. Stať sa to môže hlavne u žien, ktorých cyklus je nepravidelný. Ak je váš cyklus raz kratší, inokedy dlhší, líšia sa aj dni ovulácie a ak praktizujete nechránený styk napríklad krátko po menštruácii, šanca otehotnieť môže byť miestami dosť vysoká.


Komentáre
Beáta Huszová 07.Jul.2023
Keď si tak človek číta ako to uhniezdenie vajíčka v maternici prebieha, čo všetko sa musí stretnúť, aby to prebehlo úspešne, je zázrak, že sa nám s manželom zadarilo 4krát, a to bez nejakých ťažkostí. Už len to, že sa to vajíčko a spermia stretnú je pomaly zázrak. :-)

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91%)