Čo to je baby blues po pôrode?
O hormonálnych výkyvoch je všeobecne známe, že spôsobujú emocionálne zmeny nielen v tehotenstve, ale aj v období po pôrode. Hladiny hormónov sa podstatným spôsobom menia, čo ovplyvňuje fyzickú i psychickú pohodu ženy. Baby blues pomenúva stav psychickej nestability a emocionálnej labilnosti ženy v popôrodnom štádiu, ktorým trpí 50 až 80 % žien. Ide o krátkodobú zmenu mentálneho stavu matky, ktorá zväčša započína v prvom popôrodnom týždni a približne do týždňa, prípadne dvoch, znovu pominie. Ak stavy baby blues v značnej miere neovplyvňujú každodenný život matky, netreba ich riešiť s odborníkom.
Šestonedelie je považované za čarovné obdobie, v ktorom dochádza k postupnému zoznamovaniu a spoznávaniu sa s bábätkom, avšak v tomto časovom horizonte sa žena nachádza v najzraniteľnejšom stave. Z hľadiska priorít sú totiž potreby matky v porovnaní so starostlivosťou o bábätko a domácnosť na úplne posledných priečkach. Ak sa k tomu pridajú stavy baby blues, matka má čo robiť, aby ju emocionálna nerovnováha nezmohla. Príznačné sú najmä pocity beznádeje, zúfalstva, pochybností, strachu, zlosti, mentálnej únavy a vyčerpanosti, doplnené o spánkový deficit, náhle stavy plačlivosti, úzkosti a problémov so sústredením.
Hoci baby blues radíme k bežnej a menej závažnej forme psychickej nepohody v popôrodnom období, ženy, ktoré týmito stavmi trpia, majú oveľa väčšiu náchylnosť na rozvoj popôrodnej depresie. O častých a neprirodzene dlhších epizódach baby blues je preto potrebné čím skôr oboznámiť blízku osobu. Baby blues je možné od popôrodných depresií odlíšiť vďaka diametrálne rozdielnym emocionálnym stavom, ktoré majú tendenciu vystriedať sa v priebehu krátkeho časového rozmedzia. To znamená, že chvíle psychickej nepohody sú do niekoľkých desiatok minút nahradené pocitmi radosti, nadšenia, šťastia a lásky prechovávanej k bábätku. Pre baby blues totiž platí, že aj napriek fyzickému a psychickému vyčerpaniu, rola matky a materstvo ako komplexný celok ženu ešte stále napĺňa.
Matky v období prežívania baby blues potrebujú pociťovať oporu a pomoc blízkeho okolia, no tiež dostávať relevantné informácie vzťahujúce sa na starostlivosť o bábätko, a to od prebaľovania cez dojčenie až po správny spôsob uspávania dieťatka. Potrebné sú tiež prechádzky na čerstvom vzduchu slúžiace ako účinná psychohygiena alebo rozhovory s najbližšími osobami, aby sa žena dostala z nekonečného kruhu materských povinností. Okolie by tiež malo pochopiť, že čerstvá mamička, ktorá si prechádza šestonedelím, nemusí žiariť šťastím a neustále sa usmievať. Materstvo prichádza s mnohými úskaliami, ktoré môžu zanechávať stopu na mentálnom stave ženy.
U každej ženy má obdobie baby blues iný priebeh. Kým u niektorých pominulo do jedného týždňa, iným matkám znepríjemňovali náhle emocionálne výkyvy takmer celé šestonedelie. Diskutujúce vyzdvihli potrebu dôkladného precítenia každej emócie, pretože ich potláčanie môže prerásť vo vážnejšie psychické problémy, ktoré vyžadujú pomoc odborníka. Čo sa týka riešenia, jednej diskutujúcej pomohlo mojkanie sa s bábätkom a jeho dojčenie, pričom ďalšej zabral pobyt na čerstvom vzduchu počas kočíkovania.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár