Úplne prvé príznaky tehotenstva

Úplne prvé príznaky tehotenstva – výtok, bolesť krížov, hnačka, časté močenie, nevoľnosť. Kedy sa objavia?

Ako zistím, že som tehotná v prvom týždni? Aké sú prvotné príznaky tehotenstva? Ukáže tehotenský test správny výsledok už pár dní po potenciálnom oplodnení? To sú otázky, ktoré v priebehu svojho života vysloví nejedna žena. Časy, keď ženské pokolenie čerpalo informácie k tejto problematike z rozličných fyzických publikácií, dávno pominuli. Prišiel rad na internet, aby poskytol čo najspoľahlivejšie odpovede na otázky, ktoré sa týkajú veľkej časti svetovej populácie.

Publikované: 11.07.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Aké sú prvé príznaky tehotenstva po oplodnení, ale aj to, čo ich spôsobuje, sme pre vás zhrnuli v nasledujúcich odsekoch. Dozviete sa však aj to, aký je rozdiel v zisťovaní potenciálneho raného tehotenstva prostredníctvom tehotenského testu a prehliadky u gynekológa.

Prvé príznaky tehotenstva po oplodnení

Bežne známe príznaky tehotenstva sú vo svojej podstate reakciou ženského tela na zmeny, ktoré sa v ňom v tom čase dejú. Telo tak dáva žene na vedomie, že došlo k akejsi zmene, ktorej príčinu treba čím skôr nájsť. Niekedy môžu byť tieto signály tela mätúce a ťažko rozoznateľné od primárnych príznakov pred menštruáciou (hormonálne výkyvy, únava, bolesti v podbrušiu atď.).

Kedy sa objavujú primárne symptómy? Prvé príznaky tehotenstva sa niekedy prejavia už po týždni od oplodnenia vajíčka, avšak zväčša to je po pol mesiaci od úspešnej ovulácie. To je približne v čase, kedy by podľa pôvodného scenára mala opätovne nastať menštruácia. Hoci nie vždy to tak musí byť. Ešte pred prvým pozitívnym testom sa môžu prejaviť príznaky, ktoré sú síce výnimočné, no predsa sa dejú. Súvisia najmä s nadmernou produkciou hormónov a zmenami, ktorými sa organizmus prispôsobuje tvorbe nového života.

úplne prvé príznaky tehotenstva

Individuálnosť príznakov raného tehotenstva

Je bežne známe, že každý organizmus je iný, čo ani v prípade príznakov raného tehotenstva nie je výnimkou. U každej ženy môžu byť prejavy úspešného oplodnenia iné. Dokonca je úplne prirodzené, že sú počiatočné symptómy u tej istej ženy individuálne pre každé jej tehotenstvo. Môže sa totiž stať, že pri prvom dieťati má žena závraty, kdežto pri druhom tehotenstve prevažuje zvracanie a nevoľnosť.

Individuálna je tiež intenzita, ktorú jednotlivé symptómy u rôznych žien naberajú, no aj doba, počas ktorej sa ten ktorý primárny tehotenský príznak stane neodlúčiteľnou súčasťou ženského života. Medzi úplne prvé prejavy tehotenstva patrí nadúvanie, ktoré sa môže objaviť okamžite po počatí, no to je v mnohých prípadoch veľmi ťažké ihneď spájať s možným otehotnením. V priebehu jedného až dvoch týždňov sa však objavuje stále viac a viac podozrivých symptómov, ako citlivosť pŕs, bolesť brucha a únava, pričom o niečo neskôr, čiže niekedy v polovici prvého trimestra, nastupuje aj tradičná, veľmi známa ranná nevoľnosť.

prvé príznaky tehotenstva - zvracanie, časté močenie, citlivé prsia

Nevoľnosť, zvracanie a hnačka v tehotenstve

Nepríjemný pocit v žalúdku a nevoľnosť patria k najskorším príznakom tehotenstva, no nemusí to tak byť v prípade každej ženy, aj keď je to mnohokrát v médiách takým spôsobom predostreté. Nevoľnosť nie je vždy stopercentným dôkazom, že je žena tehotná, pričom takisto nemusí byť takýto prejav tráviacej sústavy úplne prvým príznakom tehotenstva. Pravdou však je, že týmto tehotenským symptómom, hocako skoro či neskoro nastane, trpí 60 až 80 % žien.

Niektoré ženy nechuť do jedla a časté zvracanie sprevádza v priebehu celého prvého trimestra. Iné si nevšimnú žiadnu zmenu, a teda o tehotenstve vôbec nevedia, až kým nenastanú prvé viditeľné zmeny na ich tele. Nevoľnosť však koniec koncov patrí k začiatku tehotenstva, pričom po prvých troch mesiacoch ustupuje iným príznakom tela tehotnej ženy. Kým u väčšiny žien je nevoľnosť a zvracanie súčasťou tehotenstva v šiestom až ôsmom týždni, v prípade iných dochádza k týmto skorým príznakom tehotenstva už v prvých dňoch po počatí.

Nevoľnosť sa prejavuje zvyčajne ráno, avšak v niektorých prípadoch k nej môže dochádzať na konci dňa. Najhoršie je, ak nevoľnosť a zvracanie ťažia ženu v priebehu celého dňa. K takejto extrémnej situácii dochádza vplyvom rozličných pachov a iných vonkajších faktorov, ktoré doslova dráždia tráviaci systém tehotnej ženy.

Tehotenská nevoľnosť má, pravdaže, svoje vysvetlenie, ktoré spočíva v neustálych zmenách v tráviacom trakte, kde dochádza k spomaleniu trávenia vplyvom zvýšenej hladiny progesterónu, čo prirodzene spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. Tým pádom žena nadobúda pocit plnosti, čo veľakrát vedie k spomínanej nevoľnosti. Príčinu však možno hľadať aj v produkcii hormónu hCG – ľudského choriogonadotropínu, ktorý sa nachádza v krvi a moči ženy výhradne v čase tehotenstva.

Aby došlo k zníženiu nevoľnosti, je potrebné pravidelne konzumovať menšie množstvá jedla, aby bol žalúdok vždy plný. Ak je pravidelný príjem plnohodnotnej stravy znemožnený konštantným zvracaním, je lepšie navštíviť lekára, resp. nemocnicu, kde sa tehotnej žene zabezpečí prísun potrebných živín prostredníctvom infúzie. Úporné, a teda frekventované a neustupujúce vracanie môže totiž viesť k ohrozeniu samotného plodu, čo je nutné ihneď riešiť.

Nevoľnosť v tehotenstve

Zápcha či nadúvanie ako primárne symptómy tehotenstva

Jedným z veľmi skorých príznakov tehotenstva je nadúvanie. Dochádza k nemu zhruba niekoľko dní po počatí. Tento symptóm mnoho žien pripisuje bežným tráviacim ťažkostiam. No to len v prípade, že takýmito problémami zvykne často trpieť. Počas tehotenstva tento nepríjemný jav zapríčiňuje spomalené trávenie vplyvom zvýšenej produkcie progesterónu, no tiež uvoľnenie hladkých svalov či zníženie peristaltických pohybov čriev.

Všetky vymenované príčiny spôsobujú spomalenie vyprázdňovania žalúdka, čoho dôsledkom je nafúknuté brucho v prvých týždňoch tehotenstva, ale i častá zápcha. Na prekonanie dlhodobých ťažkostí takéhoto charakteru zaberá pravidelné cvičenie, príjem množstva tekutín a potravín s vysokým obsahom vlákniny, čo dopomáha k hoc aj minimálnemu priblíženiu sa k pôvodnej črevnej peristaltike, na ktorú bol organizmus pred tehotenstvom zvyknutý.

Začiatok tehotenstva hlási aj citlivosť na pachy a zmena chutí

Nastala zmena vo vašom ponímaní obľúbeného jedla, zjete to, čoho pach ste predtým nemohli vystáť, a prichádzate na chuť jedlám, ktorých okúsenie vám v minulosti neprišlo ani na um. Zmeny chuťových preferencií patria k najväčším obratom a najčastejším príznakom tehotenstva, ktoré sa vyskytujú už v počiatočnom štádiu, keď žena ešte ani len netuší, že sa v jej tele vyvíja nový život. Túžby po najšpecifickejších jedlách, a to aj uprostred noci, sú symptómami, ktoré sú často vyobrazené vo filmoch a seriáloch, no pravdepodobnejšie sa objavujú až v neskoršej fáze tehotenstva, keď žena doslova prijíma stravu za (minimálne) dvoch.

Rozličné pachy môžu tiež negatívne vplývať na vyššie spomínanú nevoľnosť, takže aj bezvýznamná vec v podobe zmeny dlhoročne používanej voňavky z dôvodu novoobjavených preferencií je viac než pravdepodobná v prípade, že sa nachádzate v prvom trimestri.

Citlivosť na pachy v tehotenstve

Boľavé kríže, meškajúca menštruácia a bolesť v podbrušku

Príznaky pripomínajúce príchod normálnej menštruácie, no žena predsa „svoje dni“ nedostane? Hormonálne zmeny po počatí a samotný rast maternice môžu spôsobovať kŕče podobné tým, ktoré zažíva žena každý mesiac počas menštruácie. V prípade ich príslušnosti k tehotenským symptómom môžu byť intenzívnejšie než keď ide o menštruačné bolesti v podbruší.

Meškanie menštruácie je prvotným a základným znakom, ktorý môže pôsobiť ako signál, že sa niečo v tele ženy deje, no nemusí nutne znamenať hneď tehotenstvo. Mnohokrát môže totiž k omeškaniu cyklu ženy dôjsť v dôsledku stresu, náhleho úbytku na váhe, prebiehajúcej liečbe z nejakého ochorenia či celkového zdravotného stavu ženského organizmu. Všetky tieto príčiny vplývajú na hormonálny situáciu ženy.

Aj v počiatočnom štádiu tehotenstva sa môže objaviť mierne krvácanie alebo výtok tmavšej farby, čo spôsobuje 10 až 14 dní po počatí začínajúca fáza uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici. Výtok krvi však nie je taký silný ako v čase bežnej menštruácie. Existujú taktiež prípady, keď k zvyčajnému menštruačnému cyklu dochádza aj v pokročilej fáze tehotenstva.

Biely vaginálny výtok

Zmena môže v prvotnej fáze tehotenstva nastať nielen v intenzite produkovaného vaginálneho výtoku, ale aj v textúre, ktorá je v čase počiatočného tehotenstva redšieho charakteru, no mení sa aj farba nadobúdajúca mliečnobiely odtieň. Avšak v prípade, že si žena všimne nezvyklú farbu a nepríjemný zápach výtoku, alebo nebodaj pociťuje svrbenie, je potrebné navštíviť gynekológa. Môže totiž ísť o vaginálnu infekciu, ktorú je nutné liečiť.

Bolesť pŕs v tehotenstve

Medzi smerodajné príznaky patrí bolesť pŕs v tehotenstve. V tejto oblasti ženského tela, pochopiteľne, dochádza k viacerým zmenám. Už v počiatočnom štádiu tehotenstva nadobúdajú plnšie a väčšie tvary, no taktiež naberajú na citlivostiCitlivosť prsníkov je primárnym znakom patriacim k predmenštruačným symptómom, no v prípade tehotenstva ide o jav, keď dochádza k nepohodlnosti pri nosení, resp. nenosení podprsenky, pričom každý dotyk či pohyb sa stáva nepríjemným.

Tieto pre ženy veľmi citlivé zmeny má za následok zvýšená produkcia estrogénu a progesterónu jeden až dva týždne po oplodnení. Obvyklou je dokonca zmena sfarbenia bradaviek, ktoré počas tehotenstva nadobúdajú tmavší odtieň, ktorý je v kontraste s bledšou kožou veľmi badateľný.

Bolesť pŕs v tehotenstve

Časté močenie môže byť príznakom raného tehotenstva

K obvyklým príznakom tehotenstva patrí aj časté močenie. Trápi veľké množstvo žien, pričom tento jav je zapríčinený zvýšenou produkciou krvi v tele tehotnej osoby, čo vedie k reakcii zo strany obličiek. V tých dochádza k filtrácii krvi počas detoxikácie, a to formou tvorby väčšieho množstva tekutín, ktoré sa potom musia nejakým spôsobom dostať von z tela. Odôvodnenie tohto tehotenského symptómu tkvie v čoraz viac limitovanom mieste pre moč v mechúre vplyvom rastu maternice, a to už od samotného počatia. Dá sa teda konštatovať, že ide o skorý príznak tehotenstva po oplodnení vajíčka.

Závraty a bolesť hlavy v tehotenstve

Hormonálna zmena v prvých týždňoch tehotenstva znamená pre telo ženy podstatnú záťaž, s ktorou sa musí organizmus nejakým spôsobom vyrovnať. Zvýšená produkcia progesterónu v tele tehotnej ženy spôsobuje mnoho menovaných symptómov, no zapríčiňuje tiež rozširovanie krvných ciev a následné poklesnutie krvného tlaku, čoho výsledkom sú bolesti hlavy a závraty. Prvé príznaky tehotenstva formou migrén je vhodné konzultovať s lekárom, pričom je dôležité, aby mala žena dostatok odpočinku.

Závratom sa tehotná žena nemá ako vyhnúť, ale môže zabrániť ich následkom, ktoré zahŕňajú pády a zranenia, a to okamžitým sadnutím si alebo nadobudnutím polohy ľahu, ak takú možnosť má, s nohami zdvihnutými nad úroveň hlavy, aby došlo k opätovnému prekrveniu mozgu. Ak žena zažíva počas tehotenstva časté závraty, je lepšie, ak mimo domova nosí so sebou fľašu vody, nejakú sladkosť, prípadne má pri sebe druhú osobu, ktorá je jej okamžite nápomocná v prípade, že k takejto situácii dôjde.

Únava v tehotenstve

Jedným z príznakov tehotenstva v prvých dňoch nového stavu, v ktorom sa ženské telo ocitá, je častá únava. A to kedykoľvek v priebehu dňa, dokonca aj v poludňajších hodinách. Spôsobuje to zvýšenie hladiny progesterónu a započaté prípravy organizmu na nasledujúcich deväť mesiacov, kvôli ktorým telo zvyšuje tempo, akým doteraz pracovalo, čo ženu vo veľkej miere, a z pochopiteľných príčin, vyčerpáva.

Tento príznak v počiatku tehotenstva nepatrí k najvýraznejším v súvislosti s možným oplodnením, keďže za pociťovaním únavy možno hľadať viacero iných faktorov. Ak však naozaj ide o tehotenstvo, organizmus jednoducho žene signalizuje, že je potrebné spomaliť a vyhradiť si viac času na odpočinok z dôvodu vyvíjajúceho sa nového života v jej tele.

Únava v tehotenstve

Náhle zmeny nálad, precitlivenosť a úzkosť

Hormonálne výkyvy sú bežnou súčasťou a známou charakteristickou črtou ženskej menštruácie, no sú spájané aj s tehotenstvom. V niektorých prípadoch sa tento príznak v priebehu tehotenstva niekoľkokrát znásobuje.

Nevysvetliteľné zmeny nálad u ženy ako očividný počiatočný príznak tehotenstva sa dokonca vo veľkej miere využíva aj v kinematografii ako do očí bijúci a neprehliadnuteľný signál pre divákov, že si majú všimnúť zmenu, ktorou prechádza ženská aktérka. Hoci vo filmoch je tento symptóm mnohokrát zosmiešňovaný a používaný ako humorná vložka, v realite by sme ho nemali podceňovať, pretože môže mnohokrát viesť k extrémnym prípadom úzkostí a depresií, čo koniec koncov môže negatívne ovplyvniť samotný plod.

Nezvyčajné príznaky tehotenstva

K zvláštnym, nezvyčajným príznakom počiatkov tehotenstva patrí absencia akýchkoľvek symptómov, ktoré by mala žena možnosť zaregistrovať. Keďže žiadne viditeľné ani citeľné zmeny nespozoruje, nemá dôvod spochybňovať, či nie je náhodou tehotná. Takéto prekvapujúce tehotenstvá môžu zažívať napríklad ženy, ktoré majú z nejakého dôvodu dlhodobý problém s nepravidelnou menštruáciou, a teda žiadnu odchýlku od normálu na svojom tele nespozorujú.

Medzi menej „radikálne“, no stále nezvyčajné príznaky môžeme zadeliť upchatý nos u žien v prvom trimestri, na čo vplýva najmä nárast hladiny hormónov. Tým pádom sa tiež zvyšuje produkcia krvi vyvolávajúca citlivosť slizníc, čo spôsobuje upchávanie, svrbenie či potenciálne ľahké spustenie krvácania z nosa.

Nezvyčajné príznaky tehotenstva

Ako zistím, že som tehotná v prvom týždni?

Tehotenský test je najlepším priateľom ženy, ktorá má podozrenie, že je „v tom“. Avšak vždy sa odporúča pred vykonaním prvého testu počkať aspoň dva týždne, resp. 15 dní od nechráneného pohlavného styku. Najvhodnejšie je vyčkať až na obdobie po termíne, kedy mala u ženy pôvodne začať menštruácia. Vždy je nutné nasledovať pokyny spísané v návode na použitie, aby nedošlo k nesprávnemu použitiu, čo by mohlo spôsobiť skreslený výsledok.

Pravdou je, že ani kvalitný tehotenský test nemusí v prvých dňoch po oplodnení preukázať pravý výsledok. V moči sa v tom čase ešte stále nachádza len veľmi nepatrné množstvo hormónu hCG (ľudského choriogonadotropínu), ktoré nemusí test vo vzorke zachytiť. V skorých fázach tehotenstva sa dokonca môže na teste objaviť tzv. duch. Toto pomenovanie označuje slabú čiarku na tehotenskom teste nachádzajúcu sa vedľa prvej, veľmi výraznej čiarky. Druhá čiarka je pár dní po oplodnení veľmi slabunká až neviditeľná, takže v prípade tehotenstva sa v plnej paráde ukáže s väčším odstupom času, keď dôjde k zvýšeniu hladiny tehotenského hormónu.

Je dôležité poznamenať, že charakteristickou črtou spomínaného hCG hormónu, čiže tehotenského hormónu, je jeho prvotná prítomnosť v krvi ženy, pričom do moču sa dostáva až neskôr vplyvom prirodzených funkcií organizmu. Práve z tohto dôvodu je lekárom vykonaný odber krvi najrýchlejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako odhaliť skoré štádium tehotenstva. Pre zdravie a správny vývoj plodu je veľmi dôležité, aby sa tehotenstvo zachytilo včas, pretože len tak sa môže žena pustiť do riadnej prenatálnej starostlivosti spočívajúcej v dostatočnom množstve odpočinku a príjme potrebných látok.

Prvé príznaky tehotenstva – skúsenosti

S prvými príznakmi tehotenstva po niekoľkých dňoch až týždňoch od otehotnenia má skúsenosti množstvo mamičiek. Najčastejšie sa tehotenstvo prejavilo výtokom, bolesťou brucha, hnačkou, miernym špinením, bolesťou pŕs či krížov. Niektoré ženy sa v začiatkoch tehotenstva potýkali s únavou, avšak viacero budúcich mamičiek v diskusiách uviedlo, že nemali žiadne príznaky a o tehotenstve netušili, až kým si neurobili test. Ide o veľmi individuálnu záležitosť, niekedy sa príznaky objavia a sú iné ako u 90 % žien vo vašom okolí, nezriedka sa neobjavia príznaky až do prvých mesiacov.

Prvé príznaky tehotenstva diskusia Modrykonik

Úplne prvé príznaky tehotenstva skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás aj iné aspekty súvisiace s témou prvotných tehotenských príznakov? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.

Áno, aby ste sa ubezpečili, že ozaj ide o tehotenstvo, je lepšie tento predpoklad overiť prostredníctvom viacerých tehotenských testov. Jeden test môže byť presnejší a spoľahlivejší ako druhý, a preto je odporúčané si zaobstarať rôzne typy. Ani tento spôsob vám však nemusí dať stopercentne správnu odpoveď. Ak teda naozaj máte podozrenie a prejavujú sa u vás viaceré zo spomínaných príznakov, navštívte svojho gynekológa, ktorý je spoľahlivou a povolanou osobou na potvrdenie alebo vyvrátenie vášho podozrenia.

Ideálna doba je približne týždeň po zistenom omeškaní menštruačného cyklu. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie s prvým overením vášho podozrenia počkáte, tým presnejší výsledok sa vám na tehotenskom teste zobrazí.

Falošne pozitívny test môže spôsobiť dlhý rad faktorov, a to napríklad niektoré nádorové ochorenia, cysty na vaječníkoch, tiež niektoré druhy hormonálnych liečiv či stav, v ktorom je žena ihneď po pôrode alebo potrate. Naopak, falošne negatívny test môže vyjsť ženám užívajúcim diuretiká, čo sú lieky podporujúce vylučovanie moču, či antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu. Taktiež sa pod príčinu falošne negatívneho výsledku môže podpísať príliš riedky moč.

Do každodenných návykov sa odporúča zaradiť pravidelný pohyb, ktorý rozhýbe tráviaci trakt, pričom pomôže i úprava jedálnička. Tam je potrebné pridať potraviny bohaté na vlákninu, ale i kyslomliečne výrobky. Problémy so zápchou uľahčí príjem dostatočného množstva tekutín. Ak zápcha neustupuje, je vhodné siahnuť po liečivách, ako čapíky a probiotiká. No k tejto forme liečby smie žena pristúpiť až po poradení sa so svojím lekárom.


Komentáre
Romana Ledecká 04.Jul.2023
Ja som mala napríklad extrémny problém s nízkym tlakom. V článku sa síce nízky tlak spomína, ale možno by to chcelo zdôrazniť. Mňa to pomerne vystrašilo napríklad a nevedela som, že sa to môže diať. Mala som závraty, čierne pred očami vždy keď som sa postavila tak sa mi točila hlava že som sa len zvalila do postele a kričala na manžela že odpadnem. Na kontrole mi dvakrát po sebe namerali tlak 90/50. Pila som potom magnesiu a brala nejaký komplex minerálov. Potom v priebehu 2 trimestra sa to vytratilo a bolo dobre.

Odpovedať

Klaudia T. S. 18.Jul.2023
Ja som prvé týždne tehotenstva doslova prezvracala. Potom som hnačkovala, naoapk mala zápchy, potom problémy s vysokým tlakom. V 11. týždni som mala problém s nízkym tlakom. Otras, všetkých svätých som vymenovala aj s prívlastkom :D No a potom? Snové tehotenstvo, od 14. týždňa vlastne od druhého trimestra som okrem občasnej únavy a tvrdnutia bruška nemala žiadne komplikácie. Len trocha stresy, keďže som prenášala. Ale to je malá daň :-D

Odpovedať

Vlasta 20.Jul.2023
No pozor, ja som teda mala problém s častým močením aj počas druhého trimestra, vravela som si, že ok, kamošky všetky, že to je ok. Vraj počas celého tehotensta. A na kontrole mi v moči našli nejaké baktérie a mala som zápal močového mechúra. Takže hneď antibiotiká na 10 dní. Pritom nemala som žiadne príznaky, že pálenie pri močení alebo podobne.

Odpovedať

Eva 29.Feb.2024
Ja som prvé týždne nemohla ani dýchať. Každá vôňa celý deň ma zdúvala a vracala som ako drak. Na to som ale bola ako tak prekvapená, ale to čo ma brutálne prekvapilo bolo akné. Vôbec som ho nevedela zmierniť a potom mi baba na MK poradila AbiCare Acne so živicou a super to zmiernilo akné :)

Odpovedať

Klára Kohútova 03.Mar.2024
Chcela by som sa spýtať že som mala z parnérom pred dvoma dňami pohlavný styk môžem otehotnieť

Odpovedať

Petra 06.Mar.2024
Môžem sa dpitať mňe meška 4 tiždňe robila som si test a bol negatívny ale bolia ma zubi prsia aj po bruškom tak neviem čo si mám myslieť cítim že som v tom

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.2%)