Kedy začínajú bolieť prsníky v tehotenstve?

Kedy začínajú bolieť prsníky v tehotenstve?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

V okamihu, ako dôjde po oplodnení vajíčka k jeho úspešnému uhniezdeniu v maternici, začínajú sa v tele ženy odohrávať hormonálne zmeny, ktoré sa prejavujú v ženskom organizme rôzne. Tieto hormonálne zmeny sa týkajú aj prsníkov a nejde len o vizuálne zmeny, ako sa možno mnohé budúce mamičky domnievajú.

Zmeny prsníkov sa odohrávajú už v prvom trimestri tehotenstva. Organizmus každej ženy je iný, zatiaľ čo niektoré ženy v súvislosti s prsníkmi vnímajú a cítia zmeny veľmi intenzívne, iné ich postrehnú veľmi prirodzene. Prvé indikácie môže žena pozorovať na prsiach už zhruba 2 až 4 týždne od začiatku tehotenstva. Zmeny v štruktúre prsníkov môžu spôsobiť  bolestivosť pŕs a citlivosť bradaviek. Táto citlivosť u mnohých žien trvá do konca prvého trimestra alebo pretrváva až do obdobia pôrodu. Prsníky sa následne menia počas celého priebehu tehotenstva

Prvý nárast prsníkov sa objavuje okolo 6. – 8. týždňa a postupne sa zväčšujú až do pôrodu, čo je však taktiež veľmi individuálne. V prípade úspešnej laktácie sa zväčšujú aj po pôrode. Všeobecne sa prsia ženy zväčšia v tehotenstve až 1,5-násobne. Pri náhlom zväčšení pŕs sa môžu objaviť strie a pocit svrbenia. V druhom trimestri taktiež dochádza k zväčšovaniu bradaviek a kruhy okolo nich (dvorce) mierne tmavnú a začínajú sa na nich tvoriť tzv. Montgomeryho žľazy, ktoré produkujú olejovú zložku. Tá bráni prehnanej citlivosti a zabraňuje neskôr infekcii pri dojčení. Riešením bolestivosti a citlivosti je materská podprsenka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)