Ako zistiť tehotenstvo bez testu?

Ako zistiť tehotenstvo bez testu?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Voľnopredajné tehotenské testy dokážu identifikovať graviditu od 5. až 7. dňa od počatia. Výsledok vyhodnocujú na základe prítomnosti hormónu hCG, jeho hodnota stúpa v prvých týždňoch po otehotnení denne. Ak ich nechcete používať, prípadne ich nemáte k dispozícii, môžete na sebe sledovať príznaky tehotenstva.

Prvé príznaky tehotenstva sa môžu prejaviť už po týždni od oplodnenia vajíčka, zväčša to je až pol mesiaca od úspešnej ovulácie. Najdôležitejším príznakom raného tehotenstva je meškajúca menštruácia, objaviť sa môže jemné špinenie, bolesti v podbrušku, citlivé a zväčšené prsia, únava, žalúdočné problémy. K prvým príznakom patrí zvýšená citlivosť na určité pachy, zmenená chuť do jedla, ale aj častejšia frekvencia močenia alebo kovová pachuť v ústach.

Primárnymi symptómami tehotenstva sú okrem meškajúcej menštruácie zápcha alebo nadúvanie. Vplyvom zvýšenej produkcie progesterónu dochádza k spomaleniu trávenia a zníženiu peristaltických pohybov čriev. Hormonálne zmeny po počatí pripomínajú príchod normálnej menštruácie. Môže ísť o bolesť v podbrušku i boľavé kríže.

Po mesiaci, v 4. týždni tehotenstva sa môže objaviť emocionálna citlivosť, zmeny nálad a podráždenosť. Skoré tehotenstvo ohlasuje citlivosť na vône a pachy, ale aj zmena chutí či averzia voči jedlu.

Začínajúce tehotenstvo si môžete overiť aj pomocou niekoľkých babských rád. Jedným z nich je test s cukrom. Budete naň potrebovať 1/2 lyžičky kryštálového cukru, čistý pohár a vzorku ranného moču. Ak ste tehotná, cukor sa v moči bude rozpúšťať veľmi ťažko, ľahké rozpúšťanie svedčí o negatívnom výsledku.

Namiesto cukru môžete použiť kuchynskú soľ. Rozmiešajte ju vo vzorke moču a počkajte 2 minúty. Ak nastane reakcia, zmes reaguje a vytvoria sa biele zhluky, môže ísť o tehotenstvo. Vyskúšať môžete taktiež test so sódou bikarbónou. Pokiaľ vzorka moču zreaguje so sódou bikarbónou, môže to byť znakom tehotenstva.

Tehotenstvo dokáže gynekológ zistiť bez testu hmatom. Maternica stvrdne a dá sa nahmatať. Ako potvrdilo viacero budúcich mamičiek, u gynekológa stačilo vyšetrenie hmatom a tehotenstvo dokázal potvrdiť aj bez testu.

Ako zistiť tehotenstvo bez testu? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Viktoria gaborova 16.Nov.2023
Neviem ze ci tehotestvi

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)