Ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici?

Ako dlho trvá uhniezdenie vajíčka v maternici?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Proces uhniezďovania vajíčka v maternici je relatívne komplikovaná a komplexná záležitosťUhniezdenie vajíčka v maternici je veľmi dôležité, pretože iba v prípade, že k uhniezdeniu dôjde, je možné považovať oplodnenie vajíčka ženy spermiou muža za začiatok tehotenstva. Tento proces má svoje zákonitosti.

Mnoho budúcich rodičov sa domnieva, že v okamihu, ako dôjde k nechránenému pohlavnému styku, stačí len čakať, kedy sa dominantné vajíčko ženy stretne s najrýchlejšou a dominantou spermiou muža. A to značí začiatok tehotenstva. Nie je to však pravda, aby žena bola naozaj tehotná a potvrdil to tehotenský test alebo vyšetrenie u lekára, oplodnené vajíčko ešte čaká cesta k maternici, kde sa musí úspešne uhniezdiť.

Potom, čo splynú vajíčko a spermia, vzniká bunka – zygota, ktorá putuje cez vajcovody do maternice. Počas migrácie sa bunka viackrát delí. Po prvom delení vzniká tzv. morula (blastomér), ktorá obsahuje 8 buniek a zachováva 23 chromozómov matky a 23 chromozómov otca. Ďalším delením už vajíčko obsahuje 16 buniek, počas migrácie sa oddeľuje trofoblast (z neho sa následne tvorí placenta) a postupne sa vo vajíčku vytvára jadro – blastula. Vajíčko sa už v tomto štádiu prichýta na maternicu a mení sa na blastocystu, ktorá sa delí na vonkajšiu a vnútornú časť. Blastocysta sa zrastá s maternicou. Tento proces trvá zhruba 7 dní, kým sa začne vajíčko stabilne uhniezďovať. Dochádza k procesu nidácie.

V tomto štádiu je stále otázne, či sa vajíčko stabilne uhniezdi. Ak sa začne produkovať hCG hormón, je zrejmé, že oplodnené vajíčko sa v maternici úspešne uhniezdilo. Celý proces uhniezďovania vajíčka, vrátane migrácie a nidácia, trvá približne 13 – 14 dní. Pri uhniezdení sa môžu objaviť bolesti v podbrušku alebo slabé krvácanie trvajúce 1 až 2 dni.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)