Kontrakcie

Kontrakcie každých 5 minút. Kedy ísť do nemocnice?

Kontrakcie, ich priebeh, frekvencia, trvanie, bolesti a pocity. V súvislosti s príchodom potomka na svet sú kontrakcie rozhodne jedným z najvýraznejších príznakov pôrodu. Kedy ísť vlastne do nemocnice? Ženy prvorodičky sa často zaujímajú o to, ako cítiť kontrakcie alebo ako bolia kontrakcie. Aj v tomto prípade však stále platí, že sto žien a sto rôznych skúseností. Pravé pôrodné kontrakcie si niektoré tehotné ženy môžu dokonca pomýliť. Konkrétne môže ísť o falošné kontrakcie, známe aj ako Braxton-Hicksove kontrakcie. Ako spoznať kontrakcie? Ako zistím, že mám kontrakcie? Čo sú to cvičné – falošné kontrakcie?

Publikované: 30.05.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Hoci by sa mohlo zdať, že spoznať príznaky pôrodu je naozaj jednoduché, pre ženy, ktoré rodia prvýkrát ide o úplne novú situáciu a skúsenosť. Aj napriek príznakom, ktoré sa v praxi objavujú, nemusí mať žena vždy úplne pocit, že dieťa sa pýta na svet. Koniec koncov, každá žena prežíva tehotenstvo, fázu pred pôrodom i samotný pôrod inak. Okrem iných príznakov pôrodu sú to pravé – pôrodné kontrakcie, ktoré sú jasným oznamovateľom. V 3. trimestri sa u mnohých žien zvyknú objavovať aj tzv. poslíčkovia. Ide o falošné kontrakcie, ktoré trénujú svaly maternice a pripravujú ju na pôrod. Často sa stáva, že ženy ich v 3. trimestri mylne považujú za príznak začiatku pôroduAko rozoznať kontrakcie?

Čo sú to kontrakcie?

Kontrakcie sú fyziologicky vlastne svalové sťahy maternice. Maternica je totiž svalový orgán, ktorý je aktívny počas celého tehotenstva. Zväčšuje sa a zväčšujú sa aj jej svalové tkanivá. Sťahovanie a uvoľňovanie maternice je úplne prirodzené a možno ich opísať ako svalové kŕče. K sťahom maternice dochádza počas rôznych fáz tehotenstva, prejaviť sa môžu po fyzickej námahepri upratovaní či zdvíhaní ťažších predmetov, počas chôdze či pri zvýšenej aktivite plodu – pohyboch bábätka v brušku. Častým efektom sťahov maternice je aj pocit tvrdnutia bruška. To, že maternica ako svalový orgán pracuje počas celého tehotenstva si väčšina žien uvedomí až v okamihu, keď nastanú pravé kontrakcie, no ešte skôr sa môžu objaviť falošné kontrakcie.

Kontrakcie v mysliach mnohých mamičiek vyvolávajú strach a predstavujú si ich ako neznesiteľnú bolesť. Opäť platí, že každá žena ich prežíva a vníma veľmi individuálne. K čomu prirovnať pôrodné kontrakcie je preto náročné presne opísať. Je potrebné rozlišovať, v ktorej fáze tehotenstva sa kontrakcie objavujú. U niektorých žien sa falošné kontrakcie neobjavujú napríklad vôbec. Ako rozoznať kontrakcie pôrodné a falošné, sa dočítate nižšie.

Čo sú to kontrakcie?

Pravé kontrakcie – príznaky

Skúsenosti žien s pôrodnými kontrakciami sú veľmi odlišné. Napriek tomu, že väčšina žien sa zhoduje, že ide o bolestivú skúsenosť, niektoré tehotné ženy ich dokážu predýchať lepšie ako iné. Samotný impulz pre vznik kontrakcií ma na svedomí hormón oxytocín. Ten sa uvoľňuje a spôsobuje svalové sťahy maternice a zvyšuje tlak v brušku. Ak sa obávate, že nedokážete pravé a falošné kontrakcie rozoznať, máme pre vás niekoľko jasných signálov, že vaše kontrakcie sú pravé a vašou úlohou je vybrať sa do nemocnice, pretože skôr či neskôr sa dieťa začne pýtať na svet.

Pravé kontrakcie sú navyše často sprevádzané aj ďalšími príznakmi charakteristickými pre pôrod. Skutočné kontrakcie sa spravidla môžu objaviť po 36. – 37. týždni tehotenstva. Ak by prišli skôr, môže ísť o príznaky predčasného pôrodu.

Ako bolia kontrakcie – pocity a symptómy

V porovnaní s falošnými kontrakciami sú pravé kontrakcie intenzívnejšiesilnejšie a bolestivejšie. K čomu prirovnať kontrakcie pred pôrodom? Ženy ich charakterizujú ako veľmi silné menštruačné kŕče. Zároveň sa bolesť objavuje nielen v jednej oblasti podbrušia. Nie je teda lokalizovaná, zasahuje celé podbruško a bolesť vystreľuje do chrbtice, panvy, bokov alebo stehien. Bolesť zvyčajne prichádza nárazovo a postupne odznieva, až kým nepríde ďalšia kontrakcia. To, ako bolia kontrakcie, závisí aj od prahu bolesti. Niektoré rodičky dokážu tieto intenzívne sťahy maternice udýchať lepšie, iné bolesť znášajú horšie. Bližšie k pôrodu sa zvyčajne bolesť zintenzívňuje. Spôsobené je to aj tým, že sa skracuje interval medzi kontrakciami.

Známe sú i patologické kontrakcie maternice, pri ktorých je intenzita nadmerná alebo slabá. V pôrodnici na to upozorní CTG prístroj (monitoruje sťahy maternice). V takom prípade je potrebné konať, aby nedošlo k ohrozeniu plodu. Znakom pravých kontrakcií je aj to, že pri zmene polohy, pri prechádzke alebo pri teplom kúpeli bolesť neustupuje. Tým, že bolestivosť kŕčov naďalej stúpa, pre ženu je náročné hýbať sa či rozprávať. Bolesti spôsobujú zvýšenú dýchavičnosť a žena môže pociťovať pohyby dieťaťa v dôsledku jeho poklesu do pôrodných ciest. Krčok maternice sa postupne otvára. Plne otvorený je na 10 cm.

Ako bolia kontrakcie – pocity a symptómy

Kontrakcie každých 5 minút – interval a trvanie

Ako zistím, že mám kontrakcie? Najlepším poznávacím znakom je interval kontrakcií. Práve na tento príznak poukazujú aj lekári a pôrodní asistenti/asistentky. Práve intenzita a interval pravých kontrakcií ma na svedomí otváranie krčku maternice. Svalové sťahy, nástupy kontrakcií, sa objavujú v pravidelných intervaloch. Napríklad sa objavujú kontrakcie každých 10 minút a interval sa skracuje, kontrakcia každých 7 minút, 5 minút či 3 minúty. Interval každých 10 minút považujú pôrodníci zvyčajne za signál, že je potrebné ísť do nemocnice. Niektorí hovoria o intervale až každých 5 minút.

Doba trvania jednej kontrakcie sa zvyčajne pohybuje od 30 do 90 sekúnd. Taktiež je zvykom, že sa bolesť sťahov smerom k pôrodu zintenzívňuje a trvanie kontrakcie sa predlžuje. V tejto fáze sú kontrakcie zvyčajne najbolestivejšie, pretože nasledujú rýchlo po sebe a trvajú dlho. Celkovo môžu kontrakcie trvať niekoľko hodín. Zvyčajne pravé pôrodné kontrakcie netrvajú viac ako 12 hodín. Samozrejme, výnimky sú relatívne časté a niektoré ženy kontrakcie potrápia aj dlhšie. Pred začiatkom pôrodu sa môžu objaviť cvičné kontrakcie, ktoré môžu byť viac bolestivé, no nemajú žiadny jasný interval a neindikujú priebeh pôrodu.

Ďalšie príznaky pôrodu

K pôrodným príznakom môžeme zaradiť množstvo zrejmých signálov. Práve tie v kombinácii s pôrodnými kontrakciami naznačujú, že čas pôrodu sa blíži. Jednotlivé príznaky majú svoju postupnosť, no nástup uvedených pôrodných signálov nemožno presne časovo zoradiť. Tieto príznaky sa môžu objaviť v rozostupe niekoľkých hodín, ale aj dní. Niektoré indikujú prípravu na pôrod a iné už signalizujú priamo pôrod. Podstatné však je vnímať ich, aby bolo budúcej rodičke zrejmé, že ide o skutočné príznaky pôrodu a cestu do pôrodnice netreba zbytočne odkladať. V prípade výskytu daných príznakov upovedomte svojho gynekológa. Tu sú niektoré najčastejšie príznaky:

  • hnačka pred pôrodom,
  • zvýšenie frekvencie výskytu falošných kontrakcií,
  • posun dieťaťa nižšie do pôrodných ciest,
  • vystreľovanie tupej bolesti do oblasti chrbta,
  • uvoľňovanie hlienovej zátky náhle alebo postupne niekoľko dní pred pôrodom – vaginálny výtok sfarbený do hneda až ružova,
  • objavujú sa intenzívne pravé kontrakcie, ktorých interval sa skracuje, ak sa objavujú postupne každých 5 minút a kontrakcia trvá približne 60 sekúnd, ide o jasný príznak pôrodu,
  • krčok maternice sa skracuje, mäkne, rozširuje a začína sa otvárať,
  • odtok plodovej vody návalom alebo postupne – po prasknutí obalu s plodovou vodou začne pôrod do niekoľkých jednotiek hodín (dieťa by bez plodovej vody nemalo byť príliš dlho).

Príznaky pôrodu

Falošné kontrakcie – príznaky

Tieto tzv. cvičné kontrakcie sú typické pre 2. – 3. trimester tehotenstva. Niektoré ženy ich pociťujú priebežne už od 20. týždňa, iné 2 až 3 týždne pred pôrodom a niektoré ich nezažijú vôbec. Falošných kontrakcií nie je potrebné sa obávať. Mnohé tehotné ženy sa týchto sťahov maternice zľaknú, čo je úplne prirodzené. Netreba však prepadnúť panike. Väčšina žien, ktorá ich zažila, príznaky znášala veľmi dobre. Tvrdnutie bruška a svalové sťahy v určitej časti bruška sú typické práve pre Braxton-Hicksove kontrakcie. Rovnako, ak máte nepravidelné kontrakcie celý deň, vedzte, že si vás zaručene „našli“ poslíčkovia.

Braxton-Hicksove kontrakcie maternice predstavujú proces svalových sťahov maternice, ktoré pripravujú maternicu na pravé kontrakcie. Taktiež pripravujú pôrodné cesty na očakávaný pôrod. V zásade ide o podobný princíp ako u pravých kontrakcií, ibaže neplnia úlohu otvárania krčka maternice, nie sú také intenzívne, bolestivé a majú iné intervalové a časové vlastnosti. Veľmi často nastupujú po zvýšenej fyzickej námahe, zdvíhaní bremien alebo pri zmene polohy – pokojne aj počas spánku. Falošné kontrakcie v noci vás môžu prekvapiť. Ako spoznať falošné kontrakcie?

Ako cítiť falošné kontrakcie – bolesť a pocity

Nepravé kontrakcie sú aj na základe opisov žien omnoho menej intenzívne. Zvyčajne skôr spôsobujú nepohodlie, tvrdnutie bruška a zvýšenie tlaku v ňom. Spravidla sú opisované ako nebolestivé. Ak sa aj objavia pre niektorú ženu bolestivé falošné kontrakcie, zvyčajne je bolesť lokalizovaná na jednom mieste. Bolesť v žiadnom prípade nevystreľuje do chrbtice ani iných častí tela. Ženy, ktoré ich zažili ich opísali, ako pocit pnutia a napätia v prednej časti podbruška alebo ako veľmi slabé menštruačné kŕče.

Vyskytnúť sa môžu kedykoľvek počas dňa, no pomerne často sa objavujú poobede alebo vo večerných hodinách. Oproti pravým kontrakciám môžete skúsiť napríklad teplý kúpeľ, zmenu polohy na ľavý bok, napitie sa vlažnej – studenej vody a tieto pocity falošných kontrakcií odznejú. Naopak, pravé kontrakcie neustupujú. Počas nepravých kontrakcií sa vie žena pohybovať a rozprávať. Falošné kontrakcie nijakým spôsobom nespôsobujú zmeny v organizme, len pripravujú telo na pôrod. Nesprevádzajú ich žiadne ďalšie príznaky indikujúce pôrod.

Ako cítiť falošné kontrakcie

Falošné kontrakcie – interval a doba trvania

Podobne ako pri pravých kontrakciách aj pri falošných je skvelým poznávacím znakom interval a intenzita kontrakcií. Predovšetkým pre ženy prvorodičky, ktoré sa s falošnými kontrakciami nikdy nestretli, môže byť tento pocit mätúci a charakter bolestí nemusí byť určujúci. Je dôležité teda poznamenať, že falošné kontrakcie nemajú svoju pravidelnosť. Ich nástup a intervaly medzi kontrakciami maternice sú odlišné, pričom sa neskracujú.

Často sa môžu objaviť 4-krát za hodinu alebo 2-krát za pol dňa. Nemali by však byť častejšie ako 8-krát do dňa. Ich nástupy sú nepredvídateľné a nepravidelné. Samotná kontrakcia, pocit pnutia alebo mierna bolesť v podbrušku môže trvať 30 sekúnd alebo až 2 minúty. Postupne falošné kontrakcie odznejú a vrátiť sa môžu o niekoľko hodín alebo dní.

Ako vyvolať kontrakcie?

Ak sa nachádzate v termíne pôrodu alebo dokonca prenášate, no kontrakcie stále neprišli, je známych niekoľko postupov, ktorými je možné k vyvolaniu kontrakcií prispieť a započať tak celý proces pôrodu. Odporúčaná je zvýšená fyzická námahachodenie po schodoch (s dozorom), dlhé prechádzky. To, čo ste doteraz museli obmedziť, môže teraz spôsobiť vyvolanie kontrakcií. Doprajte si napríklad mierne pikantné jedlo, ktoré môže podráždiť črevá i maternicu a spôsobiť jej sťahy. Podobný účinok môže mať aj čerstvý zázvor. Na vyvolanie pôrodu môže zaúčinkovať čaj z alchemilky alebo z malinových listov.

Pohlavný styk alebo masáž v spolupráci s partnerom? Hoci je sex zrejme to posledné, na čo myslíte, to čo vás do tejto situácie dostalo, môže napomôcť k tomu, aby sa proces kontrakcií spustil. Takisto masáž bradaviek alebo hrádze (časť medzi konečníkom a zadnou vaginálnou stenou) môžu byť nápomocné.

U niektorých žien sa pristupuje k umelému podaniu oxytocínu, ktorý má za následok vyvolanie kontrakcií. Ženy, ktorým bol podaný umelý oxytocín, často uvádzali, že bolesti boli omnoho silnejšie, intenzívnejšie a nepomáhali ani dýchacie techniky počas pôrodu.

Ako vyvolať kontrakcie?

Pôrodné kontrakcie – skúsenosti

Čo žena, to iná skúsenosť. Viaceré ženy opisujú pôrodné kontrakcie ako tupú až kŕčovitú bolesť. Prirovnávajú k procesu spúšťania silnej menštruácie. Veľmi často ženy uvádzajú, že bolesť z kontrakcií im vystreľovala do oblasti chrbtice. Postupne ich vnímali ako nástup bolestivých vĺn. Miestami bola bolesť ostrá, no ustupovala až do príchodu ďalšej silnej kontrakcie. Mnohé ženy avizujú, že je normálne tvrdnutie brucha a silný tlak na konečník. Niektoré ženy odporúčajú ísť do nemocnie, ak je interval kontrakcií každých 5 minút.

Pôrodné kontrakcie – skúsenosti Modrykonik

Pôrodné kontrakcie – diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Sú pre vás kontrakcie v tehotenstve najväčším strašiakom? Máte problém zvládať bolesť? Prečítajte si, ako spoznať kontrakcie, ako bolia kontrakcie a čo znamená, ak sa objavujú nepravidelné kontrakcie celý deň. Ak máte skúsenosti s falošnými kontrakciami alebo pôrodnými kontrakciami pred pôrodom, budeme radi, ak nám opíšte, akými pocitmi ste si prechádzali. Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Pravé kontrakcie sa zvyknú objavovať od 36. – 37. týždňa. Potrebné je sledovať interval kontrakcií a ich intenzitu. Dajú sa v tomto období zameniť aj s falošnými kontrakciami. Pravé kontrakcie sú bolestivé a vyskytujú sa v pravidelných intervaloch. Najskôr každých 30 minút, 15 minút, 10 minút či 5 minút. Bolesť sa zintenzívňuje, žena sa nedokáže počas kontrakcií hýbať ani rozprávať. Bolesť je lokalizovaná v celom podbruší a vystreľuje najčastejšie do chrbtice.

Vnímanie bolesti kontrakcií je veľmi individuálne a každá žena ich prežíva inak. Všeobecne však možno pôrodné kontrakcie prirovnať k veľmi silným menštruačným kŕčom, ktoré zasahujú celú oblasť podbrušia. Často sa objavuje tupá bolesť v chrbtici, panve alebo vystreľuje do nôh. Od začiatku kontrakcií sa zvyšuje ich intenzita a skracuje interval, čo spôsobuje intenzívnejšiu bolesť. Bolesti spravidla prichádzajú v návale a odznievajú až do príchodu ďalšej kontrakcie. Pravé kontrakcie sú sprevádzané aj ďalšími príznakmi prichádzajúceho pôrodu.

Ak sa nachádzate v termíne pôrodu alebo prenášate, prirodzene môžete pomôcť vyvolať kontrakcie dlhými prechádzkami, chôdzou po schodoch, drepmi s asistenciou alebo niektorými potravinami. Skúste napríklad čerstvý zázvor, čaj z alchemilky alebo pikantné jedlo. Kontrakcie je možné spustiť aj umelo podaním syntetického oxytocínu.

Najjednoduchšie je pravé kontrakcie od nepravých odlíšiť na základe intervalov. V prípade pravých kontrakcií dochádza k skracovaniu intervalu medzi jednotlivými kontrakciami. Bolesť svalových sťahov sa zintenzívňuje a je bolestivejšia. Falošné kontrakcie majú nepravidelné intervaly, sú skôr nebolestivé a nedochádza k zintenzívňovaniu či predlžovaniu trvania jednej kontrakcie.

V prípade kontrakcií je správne ísť do nemocnice, ak sa interval kontrakcií skracuje pod hranicou 10 minút. Kontrakcie každých 5 minút už predstavujú ideálny čas na cestu do nemocnice, aby pôrod prebehol včas. V prípade, že prídete do nemocnice s falošnými kontrakciami alebo je interval pravých kontrakcií príliš dlhý, v nemocnici si vás nenechajú, ak nejde o rizikové tehotenstvo alebo iný špecifický stav, ktorý posúdi lekár.


Komentáre
Nikuška 04.Jul.2023
Ja som šla do nemocnice, keď som mala kontrakcie každé 4-3 minúty. Bolesť to bola riadna, ale mala som pocit, že som čakala v prvom okamihu horšie a asi som to uriekla, pretože potom to aj prišlo. Podotýkam, že som bola prvorodička. Voda mi neodtekala ani pri kontrakciách každé 2 minúty, takže sa o to postaral až lekár na vzdychárni, začala som sa hneď otvárať. No a potom to malo bleskový priebeh. Kŕče som dostala také, že som myslela, že mi odíde chrbtica, ocitla som sa na sále a už som tlačila. Od spustenia plodovej vody až po okamih, kedy som uvidela dcérku to bola asi hodina. Lepší prvý pôrod som si ani nemohla želať. A ako rozoznať kontrakcie, podľa mňa ani nie je možné si pravé a falošné pomýliť. Kým nebolí celé brucho, ale len lokálne cítiť nejaké sťahy, tak nie je dôvod na paniku.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.2%)