Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Tvrdnutie brucha v tehotenstve. Kedy je nebezpečné? Čo znamená tvrdnutie brucha pred pôrodom?

Telo mamičky si v tehotenstve prechádza mnohými zmenami. Priebeh tehotenstva sa prípad od prípadu líši a každá prvorodička alebo budúca mamička ho prežíva inak. Jedným zo sprievodných javov je aj tvrdnutie brucha v tehotenstve. Netreba mať z tohto javu nutne obavy, tvrdnutie bruška v tehotenstve je často úplne prirodzené. Vzhľadom na množstvo možných príčin tvrdnutia brucha v tehotenstve vám v našom článku predstavíme najčastejšie dôvody tohto javu a vysvetlíme, prečo sa to deje. Čo znamená tvrdnutie brucha v tehotenstve? Kedy je tvrdnutie brucha v tehotenstve nebezpečné? Ako rozpoznať tvrdnutie brucha?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 22.11.2023
Obsah článku:

Tvrdnutie bruška je častým a prirodzeným príznakom tehotenstva. Zhodujú sa na tom aj gynekológovia a odborníci z tejto oblasti. Často sa o ňom hovorí ako o probléme, pretože predovšetkým budúce mamičky prvorodičky dokáže tento pocit veľmi vystrašiť. Je dôležité vedieť, ako spoznať tvrdnutie brucha v tehotenstve. To, čo spôsobuje tvrdnutie bruška a aké sú príčiny, závisí od štádia tehotenstva (trimestra) i celkového priebehu. V každom prípade, ak máte ako budúca mamička obavy alebo pozorujete určité abnormálne prejavy, urobíte najlepšie, ak navštívite svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vylúči prípadné riziká. Tvrdnutie celého brucha v tehotenstve nikdy nepodceňujte. Ako vyzerá tvrdnutie brucha v tehotenstve a čo znamená?

Čo znamená tvrdnutie brucha v tehotenstve – príznaky

Napnuté brucho v tehotenstve nie je ničím nezvyčajným. Všeobecne možno tvrdnutie bruška v tehotenstve charakterizovať z pohľadu tehotnej ženy ako určitý pocit nepohodlia v oblasti bruška a podbruška. Takéto tvrdnutie brucha je bez bolesti alebo sprevádzané len minimálnymi signálmi bolesti. Prejavuje sa občasnými a nekontrolovateľnými sťahmi svalov maternice a brušnej svaloviny. Takéto sťahy sa označujú ako kontrakcie. Ide o relatívne bežnú činnosť maternice počas celého priebehu tehotenstva a objavuje sa už v ranej fáze od prvého trimestra. Spočiatku býva tvrdnutie krátkodobé a mnoho žien si na tento stav zvykne.

Intenzívnejšie je tvrdnutie brucha v 6. mesiaci tehotenstva (resp. od 24. tt.) a najintenzívnejšie tvrdnutie brucha je okolo 34. – 40. tt., teda v pokročilom štádiu tehotenstva. Čo znamená tvrdnutie brucha v tehotenstve do veľkej miery definuje práve to, v akej fáze sa tehotná žena nachádza. Ku koncu tehotenstva totiž tieto sťahy môžu byť tiež prejavom predčasného pôrodu. Zvlášť, ak sa sťahy v istom časovom horizonte opakujú pravidelne. O tvrdnutí brucha upovedomte svojho gynekológa. Predovšetkým pre prvorodičky je veľmi náročné rozlíšiť kontrakcie pôrodu od tvrdnutia bruška v tehotenstve a svalových sťahov maternice či falošných kontrakcií. Ako sa prejavuje tvrdnutie brucha v tehotenstve, však závisí aj od jeho priebehu.

Tvrdnutie brucha v tehotenstve príznaky

Ako spoznať tvrdnutie brucha v tehotenstve?

Jednotlivé dôvody, prečo je brucho v tehotenstve tvrdé, úzko súvisia s fázou tehotenstva a tiež aktivitami, ktoré tehotná žena vykonáva. Častou kombináciou je stres a tvrdnutie brucha, typické je taktiež tvrdnutie brucha pred pôrodom, ktoré treba starostlivo sledovať, či náhodou nejde o pôrodné kontrakcie a predčasný pôrod. Veľmi často sa tvrdnutie brucha objavuje po námahe alebo zdvíhaní ťažších bremien, alebo pokojne pri dlhšom upratovaní. Pomerne bežné je tiež tvrdnutie brucha pri chôdzi alebo tvrdnutie brucha pri zmene pohybu (pozor na prudké pohyby). Stačí nasadiť pokojový režim, relax, aplikovať teplú sprchu a tvrdnutie či sťahy by mali ustúpiť. V pokoji by sa malo tvrdé bruško zakrátko uvoľniť. Ak ptretrváva trvdnutie brucha v pokoji, skúste zmeniť polohu. Veľmi často súvisí tvrdnutie aj so zažívaním a tráviacimi zmenami. Ako rozpoznať tvrdnutie brucha, si vysvetlíme na základe charakteristík v priebehu tehotenstva.

Tvrdnutie brucha v prvom trimestri – prvé prejavy a rast maternice

Tvrdnutie brucha v prvom trimestri je najčastejšie spôsobené rastom maternice, resp. predlžovaním svalov maternice, ktorá sa prispôsobuje plodu. Maternica sa v priebehu tehotenstva zväčšuje až niekoľkonásobne. Rozťahovanie maternice môže vyvolať občasnú bolesť. Zhusťuje sa prietok krvi, zväčšuje sa objem výstelky a takisto sa rozširujú cievy. V tomto procese sa môže objaviť aj občasná ostrá bolesť po stranách bruška, ktoré je tvrdé, pretože maternica prirodzene zväčšuje svoj objem. Bolesti brucha na začiatku tehotenstva tak nemusia znamenať nič tragické.

Týmto procesom spolu so zmenou hormónov sa mení tráviaci proces, ktorý sa spomaľuje a môže zapríčiniť nafukovanie. S trávením súvisí zápcha a tvrdnutie brucha. Maternica pri zväčšení totiž tlačí na črevá. Relatívne časté je tvrdnutie brucha v tehotenstve v noci alebo podvečer. Zvýšenú pozornosť treba venovať stavu, ak je tvrdnutie sprevádzané pravidelnou bolesťou, pretože môže ísť o zápal v tráviacej sústave.

Tvrdnutie brucha v prvom trimestri

Kedy je tvrdnutie brucha nebezpečné – riziko potratu

Bohužiaľ, tvrdnutie brucha v 24. tt., resp. do 6. mesiaca netreba opomínať. V tejto fáze môže byť tvrdnutie bruška v tehotenstve takisto príznakom potratu. Najväčšie percento potratov sa deje do 12. týždňa tehotenstva. V takomto prípade však bolestivé tvrdnutie brucha v tehotenstve nie je jediným príznakom. Objavujú sa tiež bolesti chrbtice, bolestivé kŕče v podbrušku a typický je hlavne jasnočervený, prípadne hnedý vaginálny výtok s kúskami zrazenej krviTvrdnutie brucha a bolesť v krížoch nemusia byť nutne príznakom potratu, často môže ísť len o tvrdnutie brucha po námahe. Tieto príznaky sa v prípade potratu nemusia objaviť všetky. Ak pociťujete v tomto období nižšiu citlivosť prsníkov alebo absentuje ranná nevoľnosť, urgentne navštívte svojho gynekológa.

Tvrdnutie brucha v druhom trimestri – fyzická námaha

Aj v tomto období maternica naďalej zväčšuje svoj objem a tvrdnutie bruška spôsobené napätím svalov je teda úplne normálne. Intenzívnejšie tvrdnutie môže nastúpiť práve v tomto období okolo 6. mesiaca. Najčastejšie sa tvrdnutie objavuje počas chôdze alebo pri námahe. Niekedy aj pri zmene polohy pri ležaní, preto sa objavuje tvrdnutie brucha v tehotenstvo v noci.

Ženám sa neodporúča cvičenie, behanie a ani dvíhanie ťažších predmetov. Po fyzickej námahe sa tvrdnutie brucha takmer zaručene objaví. Lekári už v tomto období zakazujú tehotným ženám namáhavejšie aktivity. Intenzívnejšie môžu sťahy podporiť aj sex – pohlavný styk s partnerom, orgazmus, nedostatočný pitný režim alebo tiež pohyby bábätka.

Objaviť sa už tu môžu falošné kontrakcie, tzv. poslíčkovia – Braxton-Hicksove kontrakcie. Tie sa zvyknú objavovať až v treťom trimestri, avšak sú prípady, keď ich tehotné ženy registrovali už okolo 20. týždňa. Bližšie si ich charakterizujeme v samostatnom odseku v súvislosti s tvrdnutím bruška v treťom trimestri.

Obozretnosť je na mieste, pretože aj v tomto štádiu tehotenstva môže dôjsť k potratu, a to pred 24. týždňom tehotenstva. Žena môže pociťovať príznaky, ktoré uvádzame vyššie – kŕče, vaginálny výtok, krvácanie so zrazenými kusmi krvi, bolesť chrbta. Všetky tieto symptómy môže sprevádzať tvrdnutie bruška. V takomto prípade vždy kontaktujte lekára. Príčinu potratu nie je vždy možné určiť, pretože môže ísť často o genetické problémy samotného plodu.

Tvrdnutie brucha v druhom trimestri

Tvrdnutie brucha v treťom trimestri – poslíčkovia a pôrodné kontrakcie

Kontrakcie a tvrdnutie brucha? S pokročilým štádiom tehotenstva sa stupňuje aj pocit stvrdnutého bruška. To je spôsobené sťahmi maternice a veľmi často aj falošnými kontrakciami, ktoré sú pre toto obdobie tehotenstva typické. Tvrdnutie brucha v 38. tt je často vyvolané práve spomínanými Braxton-Hicksovými kontrakciami (poslíčkovia). Tvrdnutie brucha v 36. tt je z hľadiska štádia tehotenstva takisto bežné a u niektorých žien sa tvrdnutie brucha môže objaviť aj v tomto období. Vzhľadom na pokročilé štádium tehotenstva je potrebné vedieť rozlíšiť tieto falošné kontrakcie od kontrakcií, ktoré by mohli znamenať predčasný alebo riadny pôrod. Objaviť sa môže aj tvrdnutie brucha pri pohyboch plodu alebo tvrdnutie brucha na jednej strane. O tvrdnutí bruška a ich frekvencii vždy informujte na kontrole svojho gynekológa.

Braxton-Hicksove kontrakcie vs pôrodné kontrakcie

Ide o falošné kontrakcie, ktoré sa najčastejšie objavujú po 37. týždni tehotenstva. Sú to intenzívne maternicové sťahy, ktoré sa prejavujú nepravidelnou aktivitou. Trvajú napríklad 30 až 40 minút, pričom nastupujú v určitom intervale po 3 až 5 minútach a interval sa neskracuje. Pravé pôrodné kontrakcie neustupujú, postupne sa interval medzi sťahmi skracuje. Falošné kontrakcie sú nebolestivé alebo len mierne bolestivé, skôr sú nekomfortné. Po teplej sprche, kúpeľom alebo relaxáciou ustúpia.

Naopak, pravé kontrakcie bolestivosť stupňujú a neustupujú. Pri pravých kontrakciách navyše žena môže pozorovať ďalšie symptómy – uvoľnenie hlienovej zátky, vaginálny výtok či v poslednej fáze odtečenie plodovej vody. Zároveň sa krčok maternice otvára, čo je možné pozorovať aj vizuálne. Tvrdnutie brucha a predčasný pôrod tak môžu v tejto fáze tehotenstva úzko súvisieť. Neskôr, tvrdnutie brucha v tehotenstve 9. mesiac, je úplne prirodzené, keďže ide o finálnu fázu tehotenstva a netreba sa takéhoto stavu obávať. Rovnako tak ak žena preťahuje, tvrdnutie brucha po termíne je úplne bežné.

Braxton-Hicksove kontrakcie

Časté tvrdnutie brucha v tehotenstve

Veľmi individuálny je počet sťahov pri tvrdnutí bruška. Budúce mamičky sa často zľaknú intenzity tvrdnutia brucha v tehotenstve. Mnohé ženy si všímajú tvrdnutie brucha na začiatku tehotenstva a následne až po 34. týždni tehotenstva, vtedy je normovaná frekvencia v priemere do 30 tvrdnutí brucha za deň. Do tohto obdobia je v norme okolo 20 tvrdnutí.

Toto číslo nie je exaktne stanovené, ide len o určitý priemer, ktorý sa v prípade konkrétneho tehotenstva a zdravotného stavu tehotnej ženy môže líšiť. Nie je zriedkavé tvrdnutie brucha celý deň, celodenné tvrdnutie brucha je charakteristické pre niektoré fázy tehotenstva. Dôležitý je pokojový režim a dostatočná hydratácia. Iba lekár dokáže v prípade sťahov a tvrdnutia bruška vylúčiť prípadný problém alebo predčasný pôrod.

Tvrdnutie bruška a infekcie

Jednou z príčin tvrdnutia brucha v tehotenstve môžu byť aj zápalové procesy v tele tehotnej ženy. Môže ísť o patogény (baktérie), ktoré môžu spôsobovať zmeny na maternici a jej krčku. Nutná je diagnostika u lekára. Ak sa po odbere krvi potvrdí zvýšený zápalový faktor, je potrebné nastaviť vhodnú liečbu. Niekedy je nevyhnutná terapia lokálnymi antibiotikami (vaginálny gél alebo tablety). Za tvrdnutím brucha môže byť aj zápal močových ciest.

Tvrdnutie bruška a infekcie

Čo pomáha na tvrdnutie brucha v tehotenstve a ako ho zastaviť?

Opäť môže ísť len o veľmi všeobecné rady vzhľadom na rôznu príčinu tvrdnutia brucha v tehotenstve. Ako zastaviť tvrdnutie brucha závisí aj od konkrétneho stavu. Niektoré dokážu tvrdnutie brucha zmierniť, iné zastaviť. Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu zmierniť tvrdnutie brucha.

  • Teplá sprcha, relaxačný kúpeľ, termofor alebo hrejivá deka dokážu tvrdnutie brucha zmierniť až zastaviť.
  • Vyhýbajte sa fyzickej námahe, zdvíhaniu predmetov a dlhému upratovaniu v domácnosti. Takisto nevykonávajte príliš dynamické pohyby, ktoré by vyvolávali svalové sťahy maternice.
  • V spánku môže pomôcť zmena polohy. Ľahnite si na bok a brucho si podložte vankúšom alebo paplónom.
  • Hydratácia a pitný režim sú kľúčové, dbajte na pravidelný prísun tekutín.

O ďalších odporúčaniach s riešením tvrdého brucha v tehotenstve sa môžete poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. To, ako zmierniť tvrdnutie brucha, závisí aj od štádia, v ktorom sa budúca mamička nachádza. V určitej fáze tehotenstva môžu uľaviť niektoré špecifické pohyby alebo masáž.

Skúsenosti

Mamičky sa zhodujú v tom, že tvrdnutie brucha v tehotenstve je normálne. Záleží na tom, ako dlho je stvrdnuté a kedy k tvrdnutiu dochádza. Pokiaľ tvrdne brucho v poslednom mesiaci tehotenstva, ide o normálny jav, brucho môže tvrdnúť aj počas ťarchavosti, napr. po námahe. Ak sa žena nezačne otvárať, nemusí ísť o problém, pričasté tvrdnutie brucha môže totiž oslabiť krčok maternice a vyvolať pôrod.

Tvrdnutie brucha v tehotenstve diskusia Modrykonik

Tvrdnutie brucha v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Objavuje sa tvrdnutie brucha aj počas vášho tehotenstva? Chcete vedieť, čo znamená tvrdnutie brucha v tehotenstve a či nie je nebezpečné? Hľadáte príčiny tohto javu vo vašom prípade? Veríme, že vďaka nášmu článku zistíte, prečo sa tvrdnutie brucha objavuje aj u vás. Budeme tiež veľmi radi, ak sa ostatné mamičky podelia o svoje skúsenosti a zapoja do diskusie pod článkom. Napriek tomu, že každá mamička prežíva tehotenstvo inak, praktické rady môžu byť pre budúce mamičky veľmi nápomocné.

Na začiatku tehotenstva je to predovšetkým rast maternice, ktorá zväčšuje svoj objem. Takisto môže ísť o tráviace ťažkosti alebo stres. Tvrdnutie brucha býva spôsobené aj zvýšenou fyzickou námahou, zdvíhaním ťažších bremien a v neskoršej fáze takisto falošnými kontrakciami.

Nebezpečné je tvrdnutie brucha v tehotenstve, ak je sprevádzané výraznejšou bolesťou. Do 24. týždňa tehotenstva takisto hrozí riziko potratu. Okrem tvrdnutia brucha sa môžu objaviť typické symptómy – bolestivé kŕče v podbrušku, vaginálny výtok, svetločervený alebo hnedý výtok s krvnými zrazeninami alebo výrazná bolesť chrbtice.

Zmierniť alebo zastaviť tvrdnutie brucha v tehotenstve pomáha teplá sprcha alebo horúci kúpeľ. Nápomocná môže byť aj hrejivá deka. Dôležitý je pitný režim a pokoj, vyhýbanie sa prehnanej fyzickej námahe. Nápomocná môže byť zmena polohy pri ležaní na bok a podloženie si brucha vankúšom.

Najčastejšie je dôvodom prehnaná fyzická námaha. Tvrdnutie brucha môže byť takisto spôsobené tráviacimi ťažkosťami alebo rastom maternice. V počiatkoch je často prítomné aj nafúknuté brucho v tehotenstve. Frekvenciu tvrdnutia brucha je dobré sledovať a informovať o tom svojho ošetrujúceho lekára, ktorý dokáže najlepšie posúdiť, čím môže byť tvrdnutie brucha spôsobené. Do 34. tt. je v norme 20 tvrdnutí do dňa, po 34. tt. je v norme 30 tvrdnutí za deň. Ide však len o priemer a vyššie a nižšie hodnoty nemusia značiť problém.

Bolesť v podbrušku pri tvrdnutí brucha môže mať pôvod vo zväčšovaní sa maternice a naťahovaní maternicových svalov a zväčšovaní výstelky. Takáto ostrejšia bolesť sa zvyčajne objavuje po stranách brucha. Ak je však prítomné tvrdnutie brucha a bolesť až kŕče v podbrušku, dôležitá je urgentná návšteva nemocnice, pretože môže ísť o potrat. Sledujte, či sa neobjavujú aj ďalšie symptómy potratu.


Komentáre
Kika 07.Jul.2023
Ja som mala tvrdnutie brucha takmer celý 32,33,34,35, 36tt lebo malý asi nacvičoval kotrmelce. Lekár sám vravel, že na to, že nemá v tom brušku už toľko miesta, tak je pomerne aktívny, ale všetko bolo v poriadku tak som bola spoko. Potom sa mi to síce pomiešalo s falošnými kontrakciami, to ma trocha vystrašilo, lebo som pociťovala bolesti v podbrušku, tvrdé brucho, no mala som obavy, ale nebolo to v pravidelných intervaloch takže predtermín z toho nebol a mám už 3 ročného futbalistu. Netreba sa vždy prehnane báť všetkého.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(89.4%)