Najlepšie tehotenské testy

Najlepšie tehotenské testy podľa recenzií. Ktorý je nejcitlivejší a najspoľahlivejší?

Či už tehotenstvo plánujete a na rolu mamičky sa tešíte, alebo ide o neplánované tehotenstvo, ktoré je výsledkom nechráneného sexuálneho styku, graviditu si môžete potvrdiť v pohodlí domova pomocou tehotenského testu. Ešte predtým, ako sa vyberiete za gynekológom, aby vám tehotenstvo potvrdil z krvi, by ste ho mali potvrdiť doma v súkromí. Dostupných je množstvo tehotenských testov, preto sa môžete v ponuke trochu strácať.

Publikované: 12.04.2024
Aktualizované: 12.04.2024
Obsah článku:

Pripravili sme pre vás výber najlepších a najcitlivejších testov na trhu, ale aj návod, ako si vybrať najlepší tehotenský test. Viete, ako tehotenský test funguje? Prečo vám test môže ukázať falošný výsledok? Tehotenské testy sa líšia, preto by ste mali mať aspoň základné informácie o tom, na akom princípe táto zdravotnícka pomôcka funguje.

Nejpredávanejšie tehotenské testy

Názov Hodnotenie Detail
Dr. Max Comfort5*Zobraziť produkt
GS Mamatest 105*Zobraziť produkt
ClearBlue Digital5*Zobraziť produkt
SeeNow tehotenský test hCG5*Zobraziť produkt
Clearblue Ultra5*Zobraziť produkt
ADEXUSDx tehotenský krvný test hCG5*Zobraziť produkt
Clearblue Plus5*Zobraziť produkt

Najlepší tehotenský test – recenzie

Máte podozrenie, že ste tehotná a chcete si to overiť čo naskôr? Domáci tehotenský test je najlepším riešením. Ešte predtým, ako sa vyberiete k lekárovi, by ste si mali graviditu overiť ppomocou tehotenského testu, najlepšie 2x. Na výber je množstvo citlivých a spoľahlivých tehotenských testov, vybrali sme pre vás tie najpopulárnejšie z nich.

Tehotenský test Dr. Max dokáže detegovať tehotenstvo už 5 až 6 dní pred vynechaním menštruácie. Ide o vysoko citlivý test (10 mlU/ml), ktorý určí výsledok do 5 minút od použitia. Dve výrazne ružovo sfarbené čiarky značia pozitívny výsledok, len jedna čiarka značí negatívny výsledok.

Jednoduchý test na zistenie hCG z moču vyznačujúci sa vysokou citlivosťou 10 mlU/ml, použiť ho môžete už v prvý deň očakávanej menštruácie. V balení sa nachádzajú 2 testy, preto si ho môžete urobiť opakovane, aby ste mali istotu. Výsledok sa dozviete už do 1 minúty. Ide o jeden z najpredávanejších produktov, čo svedčí o jeho dlhodobej popularite.

Digitálny tehotenský test vám prezradí nielen to, či ste tehotná, ale aj to, v ktorom týždni tehotenstva ste. Ide o presný test (viac ako 99 % úspešnosť), ktorý môžete použiť v ktorúkoľvek dennú hodinu. Test sa robí buď ponorením konca prúžku do nádobky s močom, alebo ponorením absorbujúceho konca prúžku do prúdu moču. Ide o vysoko citlivý test, ktorý si môžete urobiť už o 4 dni skôr ako je bežné, teda ešte pred očakávanou menštruáciou.

Jednorazový tehotenský test meria prítomnosť ľudského hormónu (choriogonadotropínu) v moči. Odporúča sa vykonávať test z ranného moču. Moč treba odobrať do nádobky, ponoriť do nej prúžok podľa pokynov a na pozitívny výsledok počkať 40 sekúnd. Na potvrdenie pozitívneho či negatívneho výsledku treba počkať necelých 5 minút, aby ste mali 100-percentnú istotu. V balení sa nachádza 5 ks testovacích prúžkov.

Spoľahlivý tehotenský test Clearblue Plus môžete použiť kedykoľvek od prvého dňa očakávanej menštruácie. Aj v tomto prípade je úspešnosť viac ako 99 %. Na výsledok si budete musieť počkať 3 až 10 minút, po tomto čase už netreba brať ohľad na žiadnu zmenu výsledku. Tehotenský test je spotrebiteľkami považovaný za pohodlný, praktický a detekciu označujú sa rýchlu.

Jednokrokový kazetový tehotenský test s vysokou citlivosťou 10 mlU/ml je vhodný na určenie včasnej gravidity. V balení sa nachádzajú 2 testovacie prúžky, vďaka čomu si môžete výsledok o pár dní overiť.

Jednokrokový HCG tehotenský test s citlivosťou 10 mlU/ml je určený na skoré zisťovanie gravidity. Použiť ho môžete už 5 – 7 dní od počatia, a to v priebehu celého dňa, avšak navhodnejšie je jeho použitie ráno. V balení nájdete 2 testovacie prúžky.

Na rýchle a jednoduché zistenie tehotenstva slúži aj GS Mamatest Comfort 10. Od 1. dňa očakávanej menštruácie si môžete tehotenstvo overiť aplikáciou prúžku priamo do prúdu moču. Plusom je vysoká citlivosť 10 mIU/ml a rýchlosť – pozitívny výsledok do 1 minúty kedykoľvek počas dňa.

Tehotenský krvný test vám pomôže zistiť tehotenstva už 8-9 dní od oplodnenia. Použitie je veľmi jednoduché, lancetu na získanie kvapky krvi a test nájdete v balení. Na výsledok si stačí počkať 10 minút. Testovanie pomocou krvi je považované za spoľahlivejšie, avšak podľa mnohých žien, ktoré test vyskúšali, sa krv odoberá pomerne ťažko, pretože ihla je veľmi malá. Test však považujú za spoľahlivý.

Ako tehotenský test funguje?

Všetky z dostupných tehotenských testov funguje na rovnakom princípe – zo vzorky moču alebo krvi zisťujú prítomnosť hormónu hCG, ktorý sa v ženskom tele začne produkovať po uhniezdení vajíčka. Prítomnosť choriogonadotropínu testy bežne dostupné v lekárňach a obchodoch zisťujú zo vzorky moču alebo z kvapky krvi.

Prúžkový, kazetový či digitálny tehotenský test?

Existuje niekoľko základných typov tehotenských testov. Treba podotknúť, že ich podoba nič nevypovedá o ich kvalite. Pozitívny či negatívny výsledok vám spoľahlivo ukáže prúžkový, digitálny i kazetový tehotenský text. V čom spočívajú rozdiely medzi nimi?

  • Prúžkové a tyčinkové tehotenské testy: Ide o najvyhľadávanejšie tehotenské testy, dôvodom je nielen ich spoľahlivosť, ale aj dostupná cena. V tomto prípade prebieha testovanie zo vzorky moču. Podľa typu testu buď zachytíte moč do čistej a suchej nádoby zo skla alebo plastu a reakčný prúžok doň ponoríte po určenú hranicu na stanovený počet sekúnd, alebo ho vložíte na istú dobu priamo do prúdu moču. Výsledky testu uvidíte zvyčajne do 1 až 3 minút. Pozitívny výsledok ohlasujú dva zreteľné prúžky.
  • Kazetové tehotenské testy: Princíp testovania je podobný ako pri predchádzajúcom type, avšak z odobratej vzorky moču treba pomocou pipety nakvapkať na určené miesto presný počet kvapiek. Výsledok aj v tomto prípade oznamujú dva zreteľné prúžky, ak je len jeden, test je negatívny.
  • Digitálne tehotenské testy: Ide o najdrahšiu voľbu spomedzi tehotenských testov na detekciu hCG z moču, avšak ide o testy s vysokou presnosťou, dvojnásobným potvrdením výsledku a určením týždňa tehotenstva. Niektoré fungujú tak, že absorpčnú časť prúžka treba vystaviť prúdu moču, pri niektorých treba do určeného okienka nakvapkať niekoľko kvapiek moču. Na digitálnom displeji sa zobrazí buď pozitívny výsledok – znamienko + a údaj o počte týždňov tehotenstva –, alebo znamienko –, ktoré značí negatívny výsledok. Na takomto princípe funguje napr. digitálny test Clearblue.
  • Krvný tehotenský test: Balenie obsahuje lancetu na odobratie krvi a test, ktorý zo vzorky krvi rozpozná, či je v tele prítomný hCG hormón. Výsledok je známy do 10 minút.

Ako vybrať tehotenský test?

Citlivosť tehotenského testu

Často sa pýtate „ktorý tehotenský test je najcitlivejší?“ či „ktorý je najlepší tehotenský test?“. Odpoveď nie je jednoduchá. V prvom prípade možno za najcitlivejší test označiť taký, ktorý dokáže zachytiť čo najnižšiu hladinu hormónu hCG, v druhom prípade je najlepší tehotenský test taký, ktorý vyhovuje vám.

Citlivosť tehotenského testu sa udáva v mlU/ml a v lekárňach a e-shopoch sú dostupné tehotenské testy s citlivosťou 10 mlU/ml, ale aj s citlivosťou 25 mlU/ml. Nižšie číslo značí, že test dokáže odhaliť menšie množstvo hormónu hCG v moči alebo krvi.

Testy s citlivosťou 10 mIU/ml tak môžete použiť ešte pred prvým dňom očakávanej menštruácie, približne 7 až 10 dní od ovulácie. Sú totiž natoľko citlivé, že zachytia aj nižšiu hladinu hCG. Pokiaľ sa očakávana menštruácia nedostavila, na overenie tehotenstva vám postačí aj test s citlivosťou 25 mlU/ml. Hodnota hCG sa v tele po uhniezdení vajíčka do istého času výrazne zvyšuje, preto vám cca 14 dní po oplodnení postačí na zistenie tehotenstva aj test s nižšou citlivosťou 25 mIU/ml.

Kedy si robiť tehotenský test?

Závisí to od vybraného typu testu a jeho citlivosti, ale najvhodnejšie je test vykonať 2 až 3 týždne po nechránenom pohlavnom styku, resp. vtedy, keď mala nastať očakávaná menštruácia. Pokiaľ si test urobíte priskoro, hladina hormónu hCG nemusí byť dostatočne vysoká, aby ju test detegoval a môže vám vyjsť falošne negatívny alebo falošne pozitívny test. Vždy si preto overte, čo odporúča výrobca.

Niektoré testy si môžete vykonať počas celého dňa, niektoré len z ranného moču. Keďže hladina hCG je vtedy zvyčajne najvyššia, odporúčame v ranej fáze tehotenstva vykonávať test vždy z ranného moču. V prípade, že ste nedočkavá, test vykonáte v inú dennú dobu a vyjde vám negatívny výsledok, odporúčame pre potvrdenie výsledku test zopakovať o niekoľko dní, najlepšie v ranných hodinách.

Aká je cena za spoľahlivý tehotensky test?

Najlacnejšie sú spravidla prúžkové testy (reakčné prúžky), cena sa začína už na 1 eure za kus. V balení sa často nachádza viac prúžkov, preto je cena za balenie vyššia, celkovo však ide o skutočne lacné tehotenské testy. Tyčinkové a kazetové tehotenské testy sú o pár eur drahšie, avšak stále nejde o horibilnú sumu. Spoľahlivý tehotenský test získate už za sumu 3 až 5 eur. Digitálne tehotenské testy sú o niečo drahšie, zaplatíte za ne 7 až 10 eur. Najdrahšie bývajú krvné testy, ktorých cena sa pohybuje okolo 10 eur.

Pozitívny tehotenský test

Najlepšie značky tehotenských testov: Clearblue, GC Mamatest alebo Woman Secret?

O tom, či je test dostatočne kvalitný, vám veľa napovedia informácie o presnosti testu, recenzie, či je test označený ako zdravotnícky prostriedok a dostupnosť. K veľmi dobre hodnoteným tehotenským testom s množstvom pozitívnych recenzií sa radia tie od značky GC Mamatest. Pomerom cena/kvalita nezaostávajú ani testy Clearblue, ktoré sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou. Pre vysokú citlivosť a možnosť skorého použitia sú vyhľadávané tehotenské testy Woman Secret. Vo veľmi ranom štádiu tehotenstva môžete použiť aj testy Pepino Dipstrip, obľúbené sú i testy Adiel, Innova Pharma, Livsane, MedPharma či Baby Top.

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber tehotenského testu nie je, a to aj napriek širokej ponuke, náročný. V článku sme vám predstavili niekoľko najobľúbenejších testov a pripravili pre vás návod, ako si tehotenský test vybrať. Na záver sme zhrnuli informácie, na ktoré sa najčastejšie v súvislosti s tehotenskými testami pýtate. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti s jednotlivými testami a pomôžete váhajúcim ženám vybrať ten najlepší tehotenský test. Ak vás na túto tému ešte niečo zaujíma, svoje otázky môžete položiť v komentári.

Najcitlivejší tehotenský test je ten, ktorý dokáže v tele odhaliť už veľmi nízku hladinu hCG hormónu. Dostupné sú testy s citlivosťou 10 mlU/ml, ktoré môžete použiť už pár dní po oplodnení. K najvyhľadávanejším sa radia GS Mamatest Comfort 10Clearblue digitálny test či Baby Top Test.

Taký, ktorý vám bude vyhovovať najviac. Niekto za najlepšie považuje prúžkové testy, niekomu viac vyhovujú tyčinkové alebo kazetové testy, niekto dáva prednosť digitálnym testom. Za najlepší a najspoľahlivejší možno považovať v očiach kupujúcich najpredávanejší model, v tomto prípade ide o GS Mamatest 10.

Vždy sa pri tom riaďte informáciami od výrobcu. Testy sa líšia – niektoré vyžadujú použitie ranného moču, niektoré môžete použiť kedykoľvek počas dňa, niektoré sú vhodné na použitie ešte pred očakávanou menštruáciou, iné zas až min. v prvý deň očakávanej menštruácie.

Áno, tento typ testu je spoľahlivý. Dokonca ho mnohí považujú za lepšiu voľbu ako test vykonávaný z moču, pretože koncentrácia hCG je v krvi vyššia ako v moči. Ak test vykonáte správne, je jeho spoľahlivosť takmer 100-percentná.

Americká vynálezkyňou tehotenského testu je Margaret Crane, ktorá prvý domáci tehotenský test vytvorila už v roku 1967. Predaj sa spustil v Amerike až v roku 1977.

Prvým z príznakov je chýbajúca menštruácia, ktorá je jasným signálom, že sa v tele niečo deje. Už po 1 až 2 týždňoch od oplodnenia dochádza k zmene hladiny ženských hormónov, ženy môžu mať citlivejšie prsia, pociťovať únavu až vyčerpanosť, objaviť sa môže citlivosť na chute a vône. Častým príznakom sú kŕče ako pred menštruáciou, avšak tá neprichádza. Po 6 až 8 týždňoch sa môže dostaviť typické ranné nevoľnosti.

Napriek tomu, že hCG hormón sa v tele vytvára po uhniezdení vajíčka, nemusí jeho zvýšená prítomnosť vždy značiť tehotenstvo. Test môže byť falošne pozitívny, hoci tehotná nie ste, ale aj negatívny, hoci tehotná ste. Hladinu hCG hormónu zvyšujú lieky užívané na vyvolanie ovulácie, ide tiež o jeden z príznakov ochorení, ako cysty na vaječníkoch či nádorové ochorenia pohlavných orgánov. Dôvodom zvýšenej hladiny môže byť i samovoľný skorý potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo. V prípade, že je test negatívny a myslíte si, že ste tehotná, pravdepodobne ešte nebol schopný zachytiť hladinu HCG hormónu. V takom prípade je vhodné test o niekoľko dní zopakovať. Vyhnite sa používaniu testov po exspirácii, presnosť výsledkov je totiž v ich prípade diskutabilná.


Komentáre
Nika S. 30.Apr.2024
som ani nevedela, ze je to tolko testov, dakujem za prehlad, prestala som brat tabletky a ideme sa snazit, uz viem, tkore kupit :)

Odpovedať

Lucia Šimková 03.May.2024
Nie je to jedno? Mám pocit, že v súčasnosti sú už všetky dosť citlivé a potom, čo sa nedostavila menštruácia sa dá každým jedným zistiť, či je žena tehotná alebo nie.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(90.6%)