Môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná?

Môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná?

Publikované: 10.11.2023
Aktualizované: 10.11.2023

Napriek tomu, že v súčasnosti sú tehotenské testy veľmi citlivé a dokážu pomerne krátko po oplodnení zistiť, či je žena tehotná, môžu sa v niektorých prípadoch mýliť. A to najmä vtedy, ak ste si tehotenský test urobili priskoro po predpokladanom oplodnení. Tehotenské testy identifikujú ľudský hCG hormón, ktorý ženské telo produkuje počas tehotenstva, a ak si ich vykonáte správne, je ich úspešnosť až 99 %. Množstvo hCG hormónu sa zvyšuje každým dňom tehotenstva, preto sa odporúča urobiť test opakovane, aby ste si jeho výsledok potvrdili.

Nesprávne pozitívny výsledok je v prípade tehotenských testov veľmi zriedkavý, ak však k tomu dôjde, dôvodov môže byť viacero. Najnepravdepodobnejšou a najmenej „dobrou“ možnosťou je nádorové ochorenie (rakovina), pri ktorom sa produkuje hormón beta hCG. Falošný výsledok môže byť výsledkom nedávneho tehotenstva (po potrate alebo prerušení tehotenstva), cýst na vaječníkoch, ochorenia obličiek alebo liekov obsahujúcich hormón hCG (na plodnosť). Pozitívny výsledok na tehotenskom teste môže spôsobiť aj molárne, biochemické alebo mimomaternicové tehotenstvo. Jedným z dôvodov môže byť taktiež zle uskladnený tehotenský test, ak totiž navlhne, môže byť falošne pozitívny.

Pri testovaní je najvhodnejšie použiť prvý ranný moč (koncentrácia hCG v moči je ráno vyššia), ak použijete starší moč alebo moč počas dňa, výsledok môže byť falošný. Najskôr by ste si test mali urobiť až v prvý deň vynechanej menštruácie, pred vykonaním testu sa odporúča nepiť veľa tekutín. Na každom teste je návod, ako ho použiť. Hoci je manipulácia s testom jednoduchá a intuitívna, treba sa návodu držať, môžu sa totiž mierne líšiť, čo sa týka ponorenia do moču a časového okna, kedy odčítať výsledok. V niektorých prípadoch sa môže na teste objaviť len veľmi bledá druhá čiarka, napriek tomu možno test označiť ako pozitívny. Test treba zopakovať o 1-2 dni, aby bol výsledok jednoznačnejší.

Otázkou „môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná“ sa zaoberá množstvo žien v diskusiách a fórach. S falošne pozitívnym tehotenským testom majú ženy skúsenosti. Avšak podľa nich sa častejšie stáva, že tehotenský test je negatívny, napriek tomu, že už je žena tehotná, prípady, keď bol test pozitívny a tehotenstvo sa nepotvrdilo, je menej. V prípade, že je negatívny a máte podozrenie na tehotenstvo, treba ho po pár dňoch zopakovať. V opačnom prípade treba prísť na príčinu, prečo je test pozitívny, hoci realita je iná. Pokiaľ bol tehotenský test pozitívny a potom negatívny, išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o potrat. V každom prípade ženy v diskusiách radia kontaktovať svojho lekára.

Môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná skúsenosti Modrykonik

Môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná skúsenosti Modrykonik

Môže vyjsť pozitívny tehotenský test, aj keď nie som tehotná diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.4%)