Ako prebieha potrat?

Ako prebieha potrat (spontánny)?

Publikované: 30.10.2023
Aktualizované: 30.10.2023

Spontánny potrat je pre každú ženu (partnerov) veľmi citlivá téma, ktorej sa nechce dožiť za žiadnych okolností. Rozlišujeme spontánny potrat, pri ktorom je plod prirodzene vypudený z tela, pričom pri umelom potrate dôjde k umelému prerušeniu tehotenstva. Spontánny potrat je neželané ukončenie tehotenstva prirodzeným vypudením plodu. Spontánna strata tehotenstva je definovaná vtedy, ak tehotenstvo netrvá dlhšie ako 20 týždňov. Prevažná väčšina spontánnych potratov sa udeje v priebehu prvého trimestra, pričom príznaky sú relatívne podobné silnejšej menštruácii. Preto mnoho žien ani nemusí zistiť, že boli tehotné.

Spontánny potrat alebo abort (abortus) a jeho príznaky sa odlišujú na základe toho, v akom štádiu sa tehotenstvo práve nachádza. Viacero žien v praxi uvádza typické príznaky, ktoré sú pre spontánny potrat charakteristické. Hlavným príznakom indikujúcim potrat je silné krvácanie a špinenie. Výtok z pošvy je relatívne intenzívny a hrudkovitý. Typická je silnejúca bolesť brucha alebo silné kŕče. Bolesť zvyčajne vystreľuje do chrbta. Spontánny potrat sa často odohráva mimo menštruačného krvácania a vypudenie sa môže udiať v akejkoľvek fáze menštruačného cyklu. Pri štandardnom prirodzenom potrate dochádza zvyčajne k úplnému potratu, keď je plod úplne vypudený von z tela.

Okrem úplného potratu existuje takisto hroziaci potrat, pri ktorom sa dostavia príznaky potratu, no ak sa krvácanie podarí včas zastaviť, plod má šancu na prežitie. Zvyčajne sa to podarí v 50 % prípadov. Neúplný potrat pre zmenu znamená, že symptómy sa prejavia, no plod je vypudený z tela len čiastočne. Potrebné je navštíviť lekára a zvyšok plodu musí byť odstránený za pomoci kyretáže. Zamlčaný potrat je taký, keď si žena ani nevšimne, že potratila. Absentujú totiž príznaky potratu. Zvyčajne sa na zamlčaný potrat príde počas ultrazvuku a plod musí byť často odstránený kyretážou.

Nie je nezvyčajné, že skôr ako sa žena dozvie o tehotenstve, potratí, pretože príznaky, ktoré zahŕňajú silné krvácanie a kŕče v bruchu nápadne pripomínajú silnejšiu menštruáciu. Rozlíšiť teda potrat a menštruáciu môže byť v niektorých prípadoch náročnejšie, no počas potratu dochádza pri krvácaní aj k vylučovaniu väčších krvných zrazenín. Bolesť vystreľuje do chrbtice alebo brucha, pričom sa zhoršuje. Príznaky potratu takisto zvyčajne trvajú dlhšie. Krvácanie, resp. samočistenie po potrate môže trvať aj niekoĺko týždňov. Zároveň k potratu často dochádza mimo menštruácie v priebehu samotného cyklu, čo je zvyčajne jasným príznakom, že v tele sa odohráva niečo nežiaduce.

Dôvodov potratu je veľké množstvo, pričom existujú rizikové faktory, ako vyšší vek, infekcia (septický potrat – infekcia maternice), sprievodné ochorenia (diabetes, vysoký tlak – preeklampsia), chyby placenty, genetické alebo chromozómové chyby plodu, fajčenie, drogy a alkohol, podváha, obezita, chyby maternice, užívanie liekov, problémy s krčkom maternice a mnohé iné príčiny.

Najdôležitejšie pre ženu je, aby sa dokázala s potratom vyrovnať. Pocity smútku, hnevu, sklamania či bezmocnosti sú prirodzené, pričom u ženy môžu vznikať bloky a traumy, ktoré môžu brániť ďalšiemu otehotneniu. Dôležitá je v tomto prípade partnerská podpora a otvorená komunikácia. Vyrovnanie sa s potratom je veľmi individuálne a každá žena má vlastné mechanizmy na zvládanie takýchto ťažkých situácií. V prípade, že sa partneri budú pokúšať o ďalšie otehotnenie, podľa lekárov by sa mali o počatie snažiť najskôr o 3 mesiace.

Ako prebieha potrat skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)