Ako vyzerá pozitívny tehotenský test?

Ako vyzerá pozitívny tehotenský test?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 27.11.2023

V prípade, že vám mešká menštruácia, prípadne ste spozorovali prvé príznaky tehotenstva a chcete zistiť, či ste skutočne tehotná, je vhodné si urobiť tehotenský test. Zachovať si chladnú hlavu pri takom vzrušujúcom okamihu nie je vždy jednoduché. Návod vás môže zaskočiť a prichádza otázka, či dokážete použiť test správne.

Návod na použitie si treba prečítať vopred a podrobne, pretože testy sa mierne líšia. Každý potrebuje dostatočné množstvo vzorky moču, aby fungoval správne, líšia sa v tom, ktorú časť testu treba ponárať a na ako dlho. V prípade, že ho budete ponárať prikrátko alebo pridlho, môže vám vyjsť falošne negatívny tehotenský test, falošne pozitívny test nie je bežný.

Tehotenský test meria prítomnosť hCG (ľudského hormónu choriogonadotropínu) v moči. Pre presnosť výsledku je kľúčový čas prevedenia tehotenského testu. Hladina HCG alebo tehotenského hormónu sa v tele začne zvyšovať počas uhniezdenia vajíčka. Placenta ho totiž začne produkovať až vo chvíli, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici. Dochádza k tomu 6 až 12 dní od pohlavného styku.

To, koľko dní po počatí môžete tehotenský test na určenie gravidity použiť, určí jeho citlivosť. Najcitlivejšie testy dokážu odhaliť tehotenstvo cca 4 dni pred očakávanou menštruáciou, v tom čase je koncentrácia hCG ešte veľmi nízka, preto treba robiť test z ranného moču. Napriek tomu môže stále vyjsť falošne negatívny test, preto je najvhodnejšie urobiť test z ranného moču v deň vynechania menštruácie. Pokiaľ použijete menej citlivý test priskoro, môžete dostať negatívny výsledok aj napriek tomu, že ste gravidná, keďže hladina hormónu hCG ešte nedosiahla hodnotu, pri ktorej test dokáže určiť tehotenstvo. Citlivosť testu si vyberajte podľa toho, v ktorej fáze tehotenstva ho chcete použiť.

Tradičné tehotenské testy výsledok naznačujú čiarkami – kontrolná čiarka ukazuje, či test funguje správne a testovacia čiarka potvrdzuje graviditu. Na pozitívnom teste sa okrem kontrolnej čiarky objaví aj testovacia čiarka, teda dve čiarky. Existujú aj tehotenské testy, ktoré graviditu ukazujú znamienkom + (v prípade pozitívneho výsledku) alebo známienkom - (v prípade negatívneho výsledku).


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.2%)