Kedy sa ukáže hCG v krvi?

Kedy sa ukáže hCG v krvi?

Publikované: 20.11.2023
Aktualizované: 05.03.2024

Keďže tehotenský hormón začne ženské telo tvoriť automaticky po uhniezdení vajíčka a v zvýšenej koncentrácii sa objaví najprv v krvi, odber krvi je najrýchlejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako odhaliť skoré štádium tehotenstva. Hladina ľudského choriogonadotropínu v krvi stúpa už 10 dní po oplodnení, v moči sa začne objavovať až 6 dní po uhniezdení.

Hladina hCG v tehotenstve stúpa v prvom trimestri veľmi rýchlo a každých 48 až 72 hodín sa jeho hodnota zdvojnásobuje. Zatiaľ čo prvý týždeň je to 5,00 – 50,00 mIU/ml, druhý 50,00 – 500,00 mIU/ml, od 9. týždňa hladina dosahuje hodnotu 10 000,00 – 100 000,00 mIU/ml. Najvyššie čísla dosahuje v 12. týždni tehotenstva, potom hodnota klesá a ustáli sa až do konca tehotenstva.

Kedy sa ukáže hCG v krvi?

Koncentrácia hormónu hCG menej ako 5 mIU/ml zodpovedá stavu mimo tehotenstva, hodnota 6 – 24 mIU/ml spadá do tzv. šedej zóny, ide síce o zvýšenú hladinu, ale nemusí značiť tehotenstvo. Krvný test sa považuje za pozitívny v prípade, že ide o koncentráciu 25 mIU/ml.

Ženy v diskusiách pomerne často riešia, kedy po ovulácii (oplodnení) sa ukáže hCG v krvi. Z ich skúseností je zrejmé, že každý gynekológ to má inak, zvyčajne sa krvný test vykonáva 10 dní po, vtedy totiž začína hladina tehotenského hormónu v tele stúpať. Upozorňujú na to, že ak sa snažíte o dieťa, pokiaľ je hCG v krvi negatívne, tehotná nie ste. Test k krvi považujú za spoľahlivý, ale väčšina žien ho odporúča zvoliť až po potvrdení tehotenstva domácim testom.

Kedy sa ukáže hCG v krvi skúsenosti Modrykonik

Kedy sa ukáže hCG v krvi skúsenosti Modrykonik

Kedy sa ukáže hCG v krvi diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)