Najlepší sprej do nosa

Najlepší sprej do nosa proti nádche nielen pre deti

Sprej do nosa mám po ruke po celý rok. Považujem ho za účinného pomocníka nielen pri nádche a upchatom nose, ale aj pri suchej nosovej sliznici. Deti ho potrebujú skôr či neskôr po každom nástupe do školy či škôlky, nezriedka nakazia aj mňa, prípadne nás potrápi alergia alebo suchá sliznica nosa. Používam rôzne spreje do nosa, pretože niektoré sú vhodnejšie na nádchu, niektoré na alergiu a niektoré na zvlhčenie sliznice nosa. Skúsenosti mám s Muconasalom, vyskúšala som Physiomer, Olynth a Nasivin, ale aj Vincentku a Quixx.

Publikované: 12.03.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

Niektoré sú vhodné vyslovene pre deti, niektoré odporúčam dospelým a niektoré môžu používať deti aj dospelí. Pre mňa ide o prvú pomoc pri rôznych ochoreniach a sprej na upchatý nos mi vždy prináša prirodzené uvoľnenie a vyčistenie nosa. Vyskúšali ste niektorý z nich aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Top 6 sprejov do nosa

Názov Hodnotenie Detail
Vincentka Standard   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Muconasal Plus   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Physiomer5*Zobraziť produkt
Quixx   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Olynth   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Nasivin5*Zobraziť produkt

Vincentka Standard

V prechodných obdobiach a pri problémoch s nádchou často siaham po 100 % prírodnom hypotonickom nosovom spreji Vincentka Standard. Obsahuje len minerálnu vodu Vincentku a nie je návykový. Je vhodný na dlhodobé používanie a slúži aj ako prevencia pred nachladnutím a chrípkou. Vždy mi zvlhčí sliznicu nosa, počas vykurovacieho obdobia používam tento sprej bežne. Ľahšie sa mi vďaka nemu dýcha, mám pocit, že ak už sa nádcha prejaví, nikdy nie je taká výrazná. Nos krásne uvoľní, jednoducho sa používa, stačia 1 – 2 vstreknutia do každej nosnej dierky a dýchá sa potom bezproblémovo.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Vincentka Standard recenzia

Muconasal

V prípade vážnejších opuchov sliznice používam Muconasal plus, a to u mňa i u detí (vhodný je od 6 rokov). Upchatý nos uvoľní do pár minút a účinkuje niekoľko hodín. Stačí ho používať 4x denne. Príjemná vôňa mäty a eukalyptu zanecháva vždy osviežujúci pocit. Sprej obsahuje účinnú látku tramazolínium-chlorid (1,18 mg na 1 ml) a pomocnú látku benzalkónium-chlorid (0,202 mg na 1 ml roztoku). Muconasal má dekongestívny účinok, teda znižuje opuch nosovej sliznice zúžením ciev. Účinok považujem za rýchly a aj dlhodobý, hoci to nie je sľubovaných 8 hodín, ale len 4-5. Deťom zvyknem tento sprej kombinovať so sirupom Mucosolvan, ak je upchatý nos spojený s kašľom.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Muconasal Plus recenzia

Physiomer

Od kamarátky som dostala odporúčanie na nosový sprej Physiomer. Ide o podobný produkt ako Vincentka, teda je vhodný na regeneráciu nosnej sliznice a pomáha i pri nádche a prechladnutí. Physiomer sa vyrába zo 100 % morskej vody a má optimálne pH, takže je vhodný pre deti od 2 rokov i pre tehotné a dojčiace ženy. Vzhľadom na prírodné zloženie je možné dlhodobé používanie. U mňa sa osvedčil nielen ako prevencia, ale aj pri liečbe chrípky. Voda v nose však nevyhovuje každému, preto s týmto sprejom môžu mať deti problém. Za mňa je naozaj dobrý a nos čistí výborne. Strieka naozaj intenzívne, preto je často mokrá aj fľaštička a treba ju utierať.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Physiomer recenzia

Olynth

Na zvlhčenie nosa a liečbu nádchy môžem odporučiť taktiež Olynth, konkrétne HA 0,1 %. Obsahuje liečivo xylometazolíniumchlorid a pomocnú látku kyselinu hyalurónovú, teda sťahuje cievy, znižuje opuch sliznice a uľahčuje dýchanie a zároveň bráni vysušovaniu nosovej sliznice. Páči sa mi, že Olynt HA neobsahuje žiadne konzervačné látky, sprej pritom po otvorení vydrží až 1 rok. Vhodný je pre dospelých a deti od 6 rokov. Chválim, že neštípe v nose a zaberá rýchlo, do niekoľkých minút som sa mohla normálne nadýchnuť a po viacerých použitiach mi nos uvoľnil úplne. Pôsobí dlhodobo, dýchacie cesty uvoľní na niekoľko hodín.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Olynth recenzia

Nasivin

Nosový sprej s účinnou látkou oxymetazolín-hydrochlorid (0,5 mg v 1 ml) je vhodný pri akútnej i alergickej nádche. Znižuje opuch nosovej sliznice, vďaka čomu uľahčuje dýchanie a zlepšuje uvoľňovanie hlienov. Ide o vskutku rýchle uvoľnenie upchatého nosa (do 1 min.) s dlhotrvajúcim účinkom až 12 hodín. Nasivin je silný sprej s protivírusovým účinkom vhodný pre deti od 6 rokov a dospelých. Nemá sa používať dlhšie ako 5 – 7 dní, čo je škoda, pretože nápomocný je aj pri alergickej nádche. Napriek svojej sile nedráždi sliznicu a je jemný.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Nasivin Soft recenzia

Quixx

Hypertonický nosový sprej do nosa Quixx obsahuje morskú vodu z Atlantického oceánu (koncentrácia soli 2,6 %). Vhodný je pri uvoľňovaní upchatého hosa a dutín, môže sa používať dlhodobo, avšak neodporúčam ho používať dlhšie ako 14 dní. Ide o vhodný sprej do nosa pre deti (od 6 mesiacov) aj pre tehotné a dojčiace ženy. Je nenávykový a môže sa kombinovať s inými liekmi aplikovanými do nosa počas nádchy. Radím ho používať na prečistenie nosa, zároveň ho zvlhčí a uvoľní. Ide o prírodný produkt, preto treba rátať s tým, že účinky sú pomalšie ako napr. v prípade Olynthu alebo Musonasalu. Funguje skôr pri začínajúcej nádche, potom ho už treba kombinovať s ďalšími produktami. Osvedčil sa aj ako prevencia.

Zobraziť viac info o spreji do nosa alebo aktivuj akciovú cenu.

Quixx recenzia

Cena

Priemerná cena spreja do nosa je cca 5-6 eur. Či už si zvolíte produkt Vincentka Standard, Muconasal Plus, Olynth HA 0,1 %, Nasivin alebo Quixx, zvyčajne viac ako 6 eur nezaplatíte. Dôležité je však balenie, zatiaľ čo Quixx má 30 ml, Mucosolvan, Olynt a Nasivin len 10 ml. Vincentka sa predáva v 25 ml balení. Najdrahší zo skúšaných produktov je Physiomer, 20 ml ktorý stojí okolo 6-7 eur. Vo svojej podstate však žiaden z nich nie je pridrahý, keďže pri jednom vstreku aplikujete približne 0,1 ml látky. (03/2024)

Najlepší sprej do nosa proti nádche

Na nádchu sa u mňa najviac osvedčil Muconasal Plus. Pozdáva sa mi príjemná vôňa i pretrvávajúci pocit sviežosti v nosovej dutine, rýchly, ale aj dlhodobý účinok a prijateľná cena. Od bežnej nádchy prináša úľavu do pár minút a dýchanie uľahčí na niekoľko hodín. Je vhodný pre dospelých i pre deti, takže vždy pomôže celej rodine. Nesmie sa používať dlhšie ako 5 – 7 dní, avšak vzhľadom na jeho rýchly účinok to väčšinou ani nie je potrebné. Pri začínajúcej nádche a ako prevencia najviac odporúčam sprej do nosa Vincentka.

Fyziologický roztok morskej soli v spreji do nosa

Spreje do nosa sa rozdeľujú podľa toho, aký fyziologický roztok morskej soli obsahujú. Samozrejme, môžu obsahovať minerálnu alebo morskú vodu, liečivé látky, ale aj prírodné látky, mentol či silice z bylín. Podľa toho, načo sprej do nosa potrebujete, si môžete vybrať:

  • Hypotonický sprej do nosa: Ide o spreje s obsahom koncentrácie soli nižšej, ako sa nachádza v našich bunkách, teda menej ako 0,9 %. Vhodné sú pre ľudí, ktorí majú problém so suchou sliznicou nosa. Môžete ich používať pri nádche i infekciách horných dýchacích ciest. Sú vhodné na dlhodobé používanie pre novorodencov i pre tehotné a dojčiace ženy.
  • Izotonický sprej do nosa: Obsahuje rovnaké množstvo soli, aké sa nachádza v nosovej sliznici, teda 0,9 %. Takéto spreje slúžia na zvlhčenie sliznice, pomáhajú pri liečbe nádchy, zápale nosohltana, infekcii horných dýchacích ciest či alergickej nádche. Môžu sa používať dlhodobo aj u novorodencov a dojčiat.
  • Hypertonický sprej do nosa: Spreje s vyššou koncentráciou soli ako v ľudských bunkách (viac ako 0,9 %). Sú veľmi účinné na uvoľnenie upchatého nosa, slaný roztok prináša úľavu opuchnutej nosovej sliznici a zlepšuje dýchanie. Maximálna doba používania je 14 dní.

Najčastejšie otázky – FAQ

Takýto sprej (napr. Nasometin) sa používa pri nosovej nádche a pri nosových polypoch. Kortikosteroidy sú jedny z najúčinnejších hormónov, ktoré sa používajú pri liečbe alergií. Nástup účinku je v ich prípade pozvoľný a až pri dlhodobom používaní spreja sa prejavia jeho účinky.

V prípade, že používate spreje do nosa podľa návodu, nič také vám nehrozí. Niektoré sú dokonca vhodné na dlhodobé používanie a sú nenávykové. Pri tých, ktoré môžete používať iba obmedzene, neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Áno, napr. Otrivin Menthol s chladivým mentolom a eukalyptolom prináša rýchle uvoľnenie upchatého nosa. Liečivom je xylometazolínium-chlorid, takže uvoľňuje tlak v dutinách a znižuje nadmerné prekrvenie nosovej sliznice.


Komentáre
Mirka 13.Mar.2024
Ja používam len Olynth a účinkuje, vždy mi pekne uvoľní dutiny a môžem dýchať :)

Odpovedať

Anna Vicenová 14.Mar.2024
Súhlasím, tiež ho mám vždy doma, človek nikdy nevie, kedy bude sprej do nosa potrebovať :) Mne sa osvedčil Muconasal, pripadá mi osviežujúci, vždy mi pekne roztiahne nos a účinkuje dlho

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(92.4%)