Ako bolia kontrakcie?

Ako bolia kontrakcie?

Publikované: 30.05.2023
Aktualizované: 30.05.2023

Pri kontrakciách sa v mozgu vylučuje oxytocín, ktorý vedie ku sťahu maternice. Ide o hormón, ktorý sa vytvára v hypotalame a uvoľňuje sa do krvi. Posilňuje kontrakcie maternice a zároveň pobáda k činnosti endorfíny, vďaka čomu sa u ženy zvyšuje odolnosť proti bolesti. Preto ich žena vníma menej intenzívne. U niektorých žien sa na vyvolanie pôrodu používa umelý oxytocín, syntetický hormón nemá také silné účinky, preto sú kontrakcie po ňom silnejšie a bolestivejšie.

Bolesti pri kontrakciách sa nedajú prirovnať k žiadnej známej bolesti, ako napr. zlomenina či menštruačné bolesti, hoci ženy tieto bolesti často k silnej menštruačnej bolesti prirovnávajú. Menštruačná krv odteká z maternice cez krčok maternice, ktorý je u ženy, ktorá ešte nerodila, pomerne tesne uzavretý. Niektoré ženy menštruáciu, zbavovanie sa nepotrebnej časti výstelky z maternice, pociťujú veľmi nepríjemne. Postupné otváranie krčka maternice a zvyšujúca sa únava u rodiacej matky bolesť zvyšujú. Bolesť sa objavuje v podbruší a nie je lokalizovaná na jedno miesto. Vystreľuje do chrbtice, panvy, bokov alebo stehien. Zvyčajne je bolesť nárazová a postupne odznieva ža do príchodu ďalšej kontrakcie. Bolesť je u každej ženy iná, súvisí s prahom bolesti. Čím je pôrod bližšie, tým sa bolesť zvyšuje.

Najbolestivejšie sú kontrakcie vo fáze, keď sa hlavička a pliecka musia pretlačiť cez pôrodné cesty von. Intervaly medzi kontrakciami sú krátke a striedajú sa rýchlo. Zmierniť bolesti z kontrakcií pomáha správne dýchanie. Vďaka nemu sa kontrakcie rozdelia na viacero menších častí a rodička nadobudne pocit, že sú zvládnutejšie a menej intenzívne.

V prvej fáze pôrodu sa intervaly kontrakcií skracujú (5 min. a menej) a kontrakcie samotné sa predlžujú (45+ s). Sú silné a dlhé, idú rýchlo za sebou. V druhej fáze kontrakcie pomáhajú vstupovať bábätku do pôrodných ciest, nakoniec pomáhajú odlúčiť placentu od stien maternice.

Mamičky v diskusiách popisujú kontrakcie ako pravidelné kŕče v bruchu a krížoch ako pri silnej menštruacii. Bolesť je taká silná, až môže napínať na zvracanie. Vhodné je sa hýbať, pomôže teplo, termofor alebo sprcha.

Ako bolia kontrakcie?
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)