Kedy cítiť prvé pohyby v tehotenstve?

Kedy cítiť prvé pohyby v tehotenstve?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Tehotné ženy – budúce mamičky sa počas tehotenstva stretávajú s rôznymi príznakmi, radosťami i starosťami. Prvé pohyby bábätka v brušku však rozhodne patria k tým pozitívnym okamihom. Vo chvíli, keď žena cíti, že v nej rastie nový život, je prepojenie s bábätkom ešte silnejšie.

Prvé pohyby bábätka v brušku môžu mamičky vidieť okolo 7. – 8. týždňa už na ultrazvuku počas kontroly u gynekológa. Vnímať však pohyby v brušku začínajú prvorodičky približne v 20. – 22. týždni. Druhorodičky alebo viacnásobné mamičky dokážu pohyby v tehotenstve vnímať skôr okolo 16. – 18. týždňa. To, aké je bábätko v brušku aktívne, je veľmi individuálne. Najintenzívnejšie pohyby sa v brušku odohrávajú v 24. – 28. týždni, no aktivita bábätka je veľmi individuálna v závislosti od štádia tehotenstva i ďalších faktorov.

V prípade, že prvé pohyby bábätka neregistrujete od 20. do 24. týždňa, je vhodné navštíviť gynekológa, aby vyšetrenie na ultrazvuku potvrdilo, že je bábätko v brušku v poriadku. Pohyby bábätka môžete podporiť aj niektorými podnetmi – ľahnite si na ľavý bok, napite sa studenej vody, komunikujte s bábätkom, hladkajte bruško a stimulujte ho miernou masážou, skúste na bruško svietiť z blízka baterkou alebo sa napite sladkého nápoja, alebo si doprajte sladké ovocie. Cukor v krvi zvyčajne vyzve bábätko k aktivite.

Mamičky v diskusiách potvrdili, že prvé pohyby bábätka pocítili približne v 22. týždni, avšak je to individuálne. Závisí to taktiež od toho, či ide o prvé alebo druhé tehotenstvo, pri ďalšom tehotenstve totiž mamičky dokážu lepšie rozoznať, či ide o pohyby bábätka alebo nie. Bublinky a šteklenie sa môžu objaviť už v 18. týždni.

Kedy cítiť prvé pohyby v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89%)