Ako vyzerá plodová voda?

Ako vyzerá plodová voda?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 29.11.2023

Ak všetko prebieha tak ako má, plodová voda je pre bábätko 9 mesiacov prostredie, v ktorom sa bezpečne pohybuje. Plodová voda však nie je ani náhodou len taká obyčajná. Bábätko chráni pred nárazmi, zároveň zabezpečuje termoreguláciu plodu. Pre vývoj plodu je dostatok plodovej vody kľúčový. Vďaka jej prítomnosti sa rozvíja svalstvo, ako aj pľúcne vaky bábätka. Zaujímavé je, že dieťa od 12. týždňa vylučuje do plodovej vody moč a od približne 3. mesiaca ju začína prehĺtať.

V brušku mamičky sa nachádza približne 800 až 1 000 ml plodovej vody. Množstvo sa však mení v závislosti od štádia tehotenstva. Počas tehotenstva sa plodová voda neustále vytvára. Plodová voda je číra a bezfarebná tekutina, ktorá nemá výraznejší pach. Plodová voda obsahuje až 99 % vody, no taktiež obsahuje glukózu (mierne sladkastá vôňa a chuť), bielkoviny, minerály, kreatín, čiastočky odlúpenej kože, drobné chĺpky a močovinu, ktorá sa do nej dostáva močením bábätka.

Pred pôrodom hladina vody klesá a mierne sa zakalí. Plodová voda môže odtekať náhle prúdom, ale taktiež môže unikať v malom množstve. Dôležité je všímať si tento signál, aby pri pomalom odtoku nedošlo k príliš nízkej hladine plodovej vody.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)