Ako držať novorodenca?

Ako držať novorodenca?

Publikované: 14.09.2023
Aktualizované: 14.09.2023

Obavy každej budúcej mamičky i otecka. Držanie novorodenca a manipulácia s ním je pre mnohých budúcich rodičov veľmi stresujúcim faktorom. Obavy z toho, či držíte dieťatko správne, sú prirodzené a existuje niekoľko spôsobov, ako s malým novorodencom bezpečne zaobchádzať.

Predovšetkým je dôležité jemné a šetrné zaobchádzanie. Žiadne prehnané prudké pohyby, záklony, trasenie, dynamické kolísanie či pohupovanie. Pri nosení a manipulácii dieťaťa sa vytvára určitá väzba medzi rodičom a dieťaťom. Aj preto sa začína s bondingom bezprostredne po pôrode. To, ako držíte dieťatko v náručí, nie je úplne jedno. Viacero odborníkov sa však zhoduje v tom, že rodičia z držania novorodenca robia príliš veľkú vedu, čo u nich vyvoláva obavy. Správne držanie je dôležité z hľadiska bezpečia dieťatka, ale takisto správne držanie vplýva na jeho motorický vývoj. Ako držať novorodenca správne a bez obáv?

  • Keď novorodenca beriete na ruky, je dôležité, aby ste jednou rukou pridržiavali hlavičku a krk, pretože pohyby hlavy ešte nevie dieťatko kontrolovať. Druhou rukou pridŕžate zadoček – chrbátik bábätka. Pohyby musia byť jemné, citlivé a plynulé.
  • Pri nosení hlavičku pridŕžate po celý čas. Vhodná je poloha nosenia v klbku (horizontálne).
  • Pozor, dieťa nikdy nezdvíhajte širokým úchopom tak, že ho chytáte pod podpazušie. Hrozí nevhodný záklon hlavičky.
  • Pri pokladaní je technika totožná, keď dieťa pokladáte, odoberáte ruku najskôr spod zadočka a až následne pokladáte hlavičku.

Mnoho rodičov robí chybu, že dieťa, ktoré ešte nedokáže sedieť, berie na ruky do vertikálnej polohy (zvislo). Novorodenec do tejto polohy nepatrí, rovnako ako nie je vhodné držanie novorodenca na predlaktí. V tejto polohe aj napriek držaniu oboma rukami nie je bábätko dobre fixované a chrbtica nemá potrebnú oporu.

Vhodná je poloha bočného klbka. V tejto polohe je vhodné napríklad aj dojčenie. Takáto poloha je pre novorodenca najbezpečnejšia. Ak máta obavy, dieťatko môžete najskôr v tejto polohe nosiť v perinke. Postupne perinku vynechajte a v bočnom klbku mu lakťom podpierajte hlavičku. Druhou rukou zadoček.

Vhodné je aj držanie novorodenca v polohe tigrík – dieťa je položené na jednej ruke na brušku. Ruka smeruje popred bábätko a obopína jeho hrudník (pomedzi ruky), pás a zadoček. Druhou rukou dieťa pridŕžate zhora. Takáto pozícia je vhodná pred deti do približne 3. mesiaca. Je skvelá na odgrgnutie po kŕmení.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)