Polohy pri dojčení

Polohy pri dojčení. Je vertikálna tá správna a najlepšia?

Poloha pri kojení ovplyvňuje techniku dojčenia a má vplyv na správne prisatie bábätka. Neexistuje správny a nesprávny spôsob dojčenia, mamička si s dieťaťom musí nájsť polohu, ktorá bude obom vyhovovať. Je dôležité poznať viac pôloh a techník dojčenia, pretože časom môže bábätku prestať pôvodná poloha vyhovovať, prípadne ju budete musieť zmeniť, keď dieťa začne rásť.

Publikované: 12.05.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Dojčenie je prirodzeným spôsobom výživy dojčaťa, ale tiež čas, ktorý strávite s dieťaťom v blízkom kontakte. V týchto chvíľach by ste si mali obaja oddýchnuť a mali by byť pre oboch príjemné.

Ako správne kojiť?

Chvíľu potrvá, kým sa z vás a vášho dieťaťa stane zohraná dvojica, musíte si vyskúšať viacero polôh a dodržiavať niekoľko hlavných zásad, aby ste vedeli, že všetko robíte dobre.

Zásady „správnej“ polohy pri dojčení:

  • V prípade, že dieťa pred dojčením kričí alebo plače, pokúste sa ho najprv upokojiť.
  • Dieťa prikladajte k prsníku, nie naopak.
  • Dieťa k sebe priťahujte rukou za ramená a chrbátik, hlavičky a tváre sa dotýkajte čo najmenej, aby ste nenarúšali sací reflex.
  • Brada, tvár a nos dieťaťa sa počas dojčenia dotýkajú prsníka, nikdy ho od neho násilne neodťahujte. Ak potrebujete prerušiť kojenie, jemne dieťaťu vložte malíček do kútika úst.
  • Medzi vami a dieťaťom by sa nemala nachádzať žiadna prekážka. Vyhnite sa dojčeniu cez vankúš alebo zavinovačku, uprednostnite kojenie telo na telo.

Dieťa by pri dojčení malo byť pokojné, voľne dýchať a sať plnými dúškami. Prsník by sa nemal napínať a dojčenie by vám malo prinášať úľavu, nie bolesť.

Ako správne kojiť?

Poloha v sede

Mamička pri nej sedí na stoličke, v kresle alebo v posteli, má pevne podopretý chrbát, ale je uvoľnená. Dieťatko má hlavu na predlaktí, tvárou je obrátené k matke a ústa má na úrovni bradavky. Ramená, boky aj nohy sa nachádzajú v jednej rovine, dieťa je horizontálne.

Klasická poloha sa nazýva taktiež kolíska alebo madona. Ako podpora dobre poslúži vankúš pre vás a dojčiaci vankúš pre dieťa. Vyhnete sa tak prílišnému namáhaniu chrbta alebo ramien. Prsníky by mali byť v prirodzenej polohe (mamička by sa nemala nakláňať), aby sa vyhla bolesti bradaviek.

Ruky sa dajú vymeniť, teda dieťa bude ležať na opačnom predlaktí a rukou vedľa prsníka mu môže mamička podoprieť hlavu.

Pri priečnej polohe v sede je bábätko položené na ruke mamy a hlavičku má v jej dlani. Vďaka tomu dokáže prisatie dobre regulovať a vidí, či bábätko pije alebo nie.

V polohe v polosede, pri ktorej má mamička podopreté nohy, sa nenapína brušné svalstvo. Dieťa je uložené na predlaktí a netlačí na jazvu po cisárskom reze, preto ide o polohu vhodnú po sekcii.

Poloha v sede

Poloha na boku

Ide o kojenie po ležiačky, pri ktorom sú mamička aj bábätko v polohe na boku. Mamička leží na boku, hlavu má podopretú vankúšom, dieťa má hlavu v ohybe jej ruky a leží na boku. Dieťatko leží pozdĺž matky tvárou k bradavke, bruškom obrátené a prípadne pritisnuté k bruchu matky. Ide o polohu vhodnú pre mamičky po cisárskom reze, obľúbená je i pri nočnom dojčení.

Poloha na boku

Poloha na chrbte

Mamička leží na chrbte, bábätko leží bruškom na matkinom bruchu, pričom mu rukou podopiera chrbát. Ide o jednu z polôh na kojenie po sekcii, vhodná je tiež na dojčenie nedonosených detí a detí, ktoré sa zle prisávajú.

Poloha na chrbte

Vertikálna poloha pri dojčení

Pri tejto polohe, nazýva sa aj koala, mamička sedí, v ideálnom prípade by mala mať podopretý chrbát. Dieťa sedí obkročmo na stehne mamy alebo na boku s chrbtom a hlavou v zvislej polohe. Pri kojení z pravého prsníka dieťa sedí na pravom stehne, pričom ľavá ruka podpiera hlavu, krk a telo, pravá podopiera prsník. Koala je vhodnou polohou dojčenia pri refluxe novorodenca, osvedčila sa aj pri starších deťoch.

Vertikálna poloha pri dojčení

Poloha koala

Futbalová poloha

Dieťa sa nachádza pozdĺžne po boku matky, leží na predlaktí, rukou mu mamička podopiera ramená a hlavu. Hlavička by mala byť mierne zaklonená, dieťa by malo ležať vodorovne. Na podloženie ruky je vhodné použiť vankúš.

Futbalová poloha

Poloha tanečník

Pre deti, ktorým sa nedarí prisať, predčasne narodené deti, bábätká s Downovým syndrómom alebo iným ochorením je vhodná poloha tanečníka. Dieťa leží na matkinom predlaktí podloženom vankúšom, hlavička sa nachádza v dlani. Druhou rukou mamička podopiera svoj prsník.

Poloha tanečník

Poloha v kľaku nad dieťaťom

Dieťatko leží v tejto polohe na chrbte a mamička sa nad ním skláňa na štyroch, pričom mu vloží bradavku do úst. Ide o spôsob vhodný na dojčenie v prípade, že žena neznesie žiaden dotyk ani tlak na prsníky, ale aj vtedy, keď potrebuje odblokovať upchaté mliekovody.

Dojčenie v šatke

Tento spôsob dojčenia je vhodný pre staršie deti. Potrebné je, aby dokázali udržať hlavičku vzpriamene. Poloha je vhodná na dojčenie v rôznych šatkách a nosičoch, vždy je pri nej dôležité, aby matka videla tvár dieťaťa a jeho brada nebola pritlačená k hrudníku.

Dojčenie v šatke

Dojčenie oboma rukami

Spôsob dojčenia vhodný pre mamičky s veľkými prsiami. Nutná je pomoc druhej osoby, ktorá priloží dieťa k prsníku, zatiaľ čo si matka drží obomi rukami prsník – prsty by ho mali podopierať zdola a palce obopínať zhora.

Polohy pri dojčení – skúsenosti

Najčastejšie mamičky v prvých týždňoch odporúčajú dojčenie v sede alebo na boku/poležiačky. Mamičky s väčšími prsiami odporúčajú futbalovú polohu. Viacerým ženám sa osvedčil vankúš na dojčenie, vďaka ktorému sa zbavili bolestí chrbta. Nájsť si tú najvhodnejšiu polohu podľa mamičiek chvíľu trvá, preto treba vyskúšať viacero polôh, kým si dieťa nájde, čo mu najviac vyhovuje.

Polohy pri dojčení skúsenosti Modrykonik

Polohy pri dojčení diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Nájsť polohu, ktorá vyhovuje mamičke aj dieťaťu a v ktorej sa obaja cítia dobre, si vyžaduje čas. Niektoré polohy dokonca pomáhajú pri konkrétnom probléme, napr. pri refluxe alebo po cisárskom reze. Ktoré polohy ste vyskúšali? Ktoré odporúčate ďalším mamičkám? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte sa o svoje skúsenosti.

Ak chcete dojčiť dvojčatá súčasne, vhodné je bočné držanie v polohe v sede (futbalista). Prsníky najprv striedajte, neskôr môže mať každé dieťa svoj prsník, tvorba mlieka sa prispôsobí potrebám jednotlivých detí.

Odporúčaná je poloha v ľahu na boku, v polosede s podloženými nohami aj poloha v ľahu na chrbte. Dôležité je, aby dieťa netlačilo na jazvu a nespôsobovalo mamičke pri dojčení bolesť.

Keďže reflux je spätný návrat potravy do úst, je dôležité, aby počas dojčenia bola hlavička bábätka vyššie ako zvyšok tela. Ideálne je dojčenie v šatke alebo vertikálna poloha pri dojčení.


Komentáre
Dominika 07.Jul.2023
Ja teda kojím výhradne v sede a krátko po cisáraku som kojila na boku. Ani som nevedela, že nejaká poloha tanečník alebo futbalista existuje. :D Možno skúsim experimentovať, ale mám pocit, že malý sa prisaje aj keby je dole hlavou (nie nejdem to skúšať).

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(92.4%)