Piata choroba

Piata choroba u detí. Červené fľaky ako príznaky

Piata choroba patrí medzi vírusové ochorenia, ktoré sa okrem klasických príznakov prejavujú aj kožnými zmenami. Erythema infectiosum, hovorovo nazývana tiež choroba tváre, sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku 5 (niektoré zdroje uvádzajú vek 3 roky) až 15 rokov, ale vylúčená nie je ani v prípade dospelých. Choroba má väčšinou mierny priebeh, nebezpečenstvo predstavuje predovšetkým pre osoby s oslabenou imunitou a tehotné ženy.

Publikované: 08.04.2024
Aktualizované: 08.04.2024
Obsah článku:

Vzhľadom na to, že ide o časté vírusové ochorenie, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa s ním už stretli. U detí je okrem ľahšieho priebehu veľkým plusom i to, že dieťa automaticky získava protilátku proti vírusu, ktorý chorobu spôsobuje, a má doživotnú imunitu.

Čo je to piata choroba?

Piata choroba, známa i pod pomenovaním choroba tváre, je najmä u detí veľmi častým vírusovým ochorením. Vyvoláva ju ľudský typ parvovírusu B19 a prebieha ako bežné vírusové ochorenie, ktoré môže byť u detí sprevádzané kožnými vyrážkami. Piata choroba je nebezpečná predovšetkým pre oslabených jedincov, riziko predstavuje najmä pre tehotné ženy a deti trpiace inou chorobou, ktoré im znižujú imunitu. U nich môže znížiť tvorbu červených krviniek, teda spôsobiť anémiu. Keďže vírus dokáže prejsť cez placentu, spôsobiť ťažkú anémiu môže taktiež u tehotných žien ešte nenarodenému dieťaťu. Väčšina dospelých žien piatu chorobu prekonala v detstve, preto je voči chorobe imúnna. Ak však príde do styku s osobou, ktorá má piatu chorobu, mala by o tom informovať svojho lekára.

Pre toto ochorenie je charakteristické obdobie výskytu od jari (koniec zimy) do začiatku jesene, má teda sezónny charakter. Najohrozenejšie sú deti vo veku 5 až 15 rokov, rýchlo sa šíri v detských kolektívoch. Dôvodom je nielen znížená imunita, ktorá sa u detí stále vyvíja, ale aj neustály osobný styk s inými deťmi a infikovanými predmetmi. Dbať preto treba na dôkladnú hygienu rúk.

Čo je to piata choroba?

Piata choroba príznaky

Piata detská choroba je infekčné ochorenie s netypickým predchorobným štádiom. Žiadne špecifické príznaky ohlasujúce príchod tejto choroby sa totiž nevyskytujú. Kým sa neobjaví typický výsev, teda červené fľaky na lícach, ani nemusíte tušiť, že dieťa či dospelý bojuje s piatou chorobou. Napriek tomu sa považuje choroba až do objavenia sa vyrážky za vysoko infekčnú.

Symptómy môžu byť neurčité a len naznačia, že organizmus bojuje s nejakým ochorením. K príznakom sa radia zvýšená teplota, upchatý nos a výtok z nosa, škriabanie v krku, bolesti hlavy a kĺbov (častejšie sú u dospelých – okolo 80 %, u detí sa prejavia len cca v 10 % prípadov) či únava, ktoré pripomínajú príznaky chrípky.  U menších detí sa nezriedka objavujú bolesti brucha, hnačka a nechutenstvo.

Posledným z príznakov choroby je výsev vyrážok motýľového tvaru na tvári, vyrážky sa po pár dňoch objavujú aj na tele a končatinách. Infekcia však v mnohých prípadoch (cca 25 %) prebieha takmer bez príznakov. Najmä u dospelých a starších detí sa ani nemusia prejaviť kožné zmeny.

Ako sa 5. choroba prenáša?

Rovnako ako v prípade šiestej choroby ide o exantémové vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovým spôsobom (kýchanie, rozprávanie, sliny). Nakaziť sa možno i kontaktnou cestou, a to infikovanými predmetmi, napr. uterák, šálka či kľučky. Ochorenie sa môže prenášať transfúziou krvi i prechodom cez placentu z matky na dieťa. Pravdepodobnosť nákazy pri kontakte s chorým človekom alebo infikovaným predmetom sa odhaduje na 50 – 60 %. Nákazu môže človek prenášať počas inkubačnej doby ešte pred objavením príznakov. Keď sa objaví vyrážka, prestáva byť nakazený človek infekčný.

Piata choroba príznaky

Priebeh piatej choroby u detí

Hoci ide o nákazlivé ochorenie, nepovažuje sa za závažné, keďže priebeh je zväčša mierny. Inkubačná doba piatej choroby sa odhaduje na 4 až 21 dní, teda po infikovaní sa trvá približne 2 až 3 týždne, kým sa objavia červené fľaky. Ochorenie má 3 štádiá, prvým je inkubačná doba, počas ktorej sa môže objaviť zvýšená teplota, mierne bolesti hlavy, bolesť hrdla a výtok z nosa, únava a bolesti kĺbov, to najmä u starších detí a žien. Cca 2 až 3 týždne po nakazení dochádza k druhej fáze, ktorá sa prejavuje červenými vyrážkami na tvári pripomínajúcimi motýľa, ktoré pôsobia, akoby niekto dieťa prepleskol dlaňou (angl. slapped cheek). Vyrážky pretrvávajú 5 – 10 dní. V tretej fáze, ktorá môže trvať 1 až 3 týždne, sa rozširuje exantém na hrudník, ruky a stehná. Môže svrbieť, ale výsev je bezbolestný. Ložiská môžu po tele putovať a meniť svoju intenzitu, zvýrazňujú sa najmä pri fyzickej námahe, vyvoláva ich slnečné žiarenie, extrémne teplo alebo zima, ale aj stres.

Keďže po prekonanom ochorení má dieťa oslabenú imunitu, odporúča sa vyhýbať kolektívu ešte aspoň 1-2 týždne po odoznení choroby. Obranyschopnosť jeho organizmu nie je dostatočná, preto by sa mohlo nakaziť ďalšou chorobu.

U dospelých často exantém na tvári chýba, preto si môžu piatu chorobu pomýliť najčastejšie s chrípkou. Typická je totiž u nich bolesť kĺbov rúk, zápästí, kolien a lakťov, čo spolu s ďalšími príznakmi môže pripomínať chrípku. Ak sa u nich objaví vyrážka, môže svrbieť.

Piata choroba vyrážky

Piata choroba a tehotenstvo

Piata choroba, erythema infectiosum či choroba tváre predstavuje riziko najmä pre tehotné ženy. Dôvodom je, že ak žena neprekonala chorobu v detstve, môže vírus prejsť cez placentu až na plod. Riziko je malé, závažné problémy sa vyskytujú u menej ako 5 % nakazených tehotných žien a plod je ohrozený len u približne každej štvrtej nakazenej budúcej mamičky. V prípade infikovania plodu môže dôjsť ku chudokrvnosti (anémii) plodu, potratu a ochoreniu hydrops fetalis, ktoré vzniká z dôvodu opuchu mäkkých tkanív a nahromadenia tekutín). Pri kontakte s osobou nakazenou piatou chorobu by tehotná žena o tom mala informovať svojho gynekológa, a to najmä v prvom trimestri tehotenstva. Vtedy je totiž imunitný systém plodu ešte natoľko nezrelý, že infekcia môže vyvolať prudký vznik a vývoj červených krviniek z kmeňových buniek.

Najefektívnejšia je symptomatická liečba

Vzhľadom na to, že pôvodcom choroby je vírus, sú antibiotiká v boji s piatou chorobu neúčinné. Zamerať sa preto treba na zmiernenie príznakov a liečiť symptómy jednotlivo. Potrebný je dostatočný oddych a pitný režim, a to najmä v prípade zvýšenej teploty. Účinnou voľbou je taktiež antipyretikum, napr. Paralen, v prípade detí sa na tlmenie horúčky môže použiť liek s paracetamolom alebo ibuprofénom (detský Panadol či Nurofen). Pokiaľ vyrážky svrbia, nápomocné môžu byť antihistaminiká.

Diagnózu je jednoduché stanoviť v prípade kožných zmien, inak sa zisťuje odberom krvi a vyšetrením protilátok proti vírusu. U detí zvyčajne nie je nutná návšteva pediatra, ale o podaní vhodných liekov by ste sa s ním mali poradiť.

Parovírus B19

Prevencia vzniku piatej choroby

Očkovanie ani špecifická liečba na toto ochorenie neboli zatiaľ vynájdené, preto je forma prevencie rovnaká ako u iných ochorení. Spočíva predovšetkým v posilnení imunity, a to v podávaní vitamínov vo forme zeleniny a ovocia alebo vitamínových doplnkov. Dôležitý je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a fyzická aktivita. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny rúk, zakrývanie si úst a nosa pri kašľaní a kýchaní (najvhodnejšie sú papierové vreckovky, ktoré môžete po jednom použití vyhodiť). Pri hroziacej nákaze sa treba taktiež vyhnúť dotýkaniu sa úst alebo nosa.

Piata choroba – skúsenosti

Mamičky riešia v diskusiách ochorenia detí i dospelých často, piata choroba nie je výnimkou. Mnohé z vlastnej skúsenosti potvrdili, že príznaky sú podobné ako pri chrípke a až keď dieťa pôsobí zdravé, objaví sa výsev na tvári. Uviedli tiež, že ak má choroba normálny priebeh (je bez komplikácií), treba liečiť symptómy, a teda podávať lieky proti horúčke, antihistaminiká či kúpeľ v hypermangáne, keď vyrážky svrbia, a oddychový režim.

Piata choroba skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Napriek tomu, že detské choroby sú často rozoberanou témou, a to nielen v odborných kruhoch, ale aj u laikov, stále existujú ochorenia, o ktoré nemá množstvo ľudí povedomie. Ak ste o piatej chorobe ešte nepočuli, mali by ste vedieť, že príznaky sú skôr nenápadné a pripomínajú vírusové ochorenie (nádcha či chrípka) a pominú rýchlo. Chorobu vyvoláva parvovírus B19 a objavuje sa zvyčajne v závere zimy/na jar až do začiatku jesene. Veríme, že náš článok vám poslúži ako dostačujúci zdroj potrebných informácií. Ďalším zaujímavým informáciám súvisiacim s 5. chorobou sme venovali priestor v sekcii otázok a odpovedí. Dodatočné informácie, svoje skúsenosti či otázky súvisiace s chorobou tváre nám môžete zanechať v komentároch pod článkom.

Infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou boli začiatkom 20. storočia zoradené za sebou v nasledovnom poradí: 1. osýpky, 2. šarlach, 3. rubeola, 4. rubeola scarlatinosa, 5. erythema infectiosum, 6. exanthema subitum a 7. choroba ruky, nohy, ústa. Názov piata choroba plynie z toho poradia.

Najčastejšie sa dá identifikovať podľa červenej vyrážky na lícach, začervenanie býva v tvare motýľa. Samozrejme, pri podozrení na túto chorobu (viete, že ste vy alebo dieťa prišli do kontaktu s chorobu), môže diagnostiku vykonať lekár a odberom krvi zistiť protilátky proti vírusu.

Inkubačná doba je 4 – 21 dní. Od nakazenia sa až po výskyt červenej vyrážky na tvári prejdú 2 až 3 týždne.

Ide o typický prejav tejto choroby, avšak u malého percenta pacientov nemusí ku kožným zmenám dochádzať vôbec. Týka sa to starších detí a dospelých.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91%)