Na čo si dávať pozor v prvom trimestri?

Na čo si dávať pozor v prvom trimestri?

Publikované: 30.08.2023
Aktualizované: 30.08.2023

Obdobie tehotenstva je pre ženu krásnou životnou etapou, ktorá však so sebou prináša zmeny. Všeobecne tehotenstvo predstavuje v živote ženy stav, v ktorom je potrebné myslieť nielen na seba, ale aj na svoje dieťa, ktoré nosí pod srdcom. Z toho vyplývajú aj špecifiká, ktoré je nutné brať do úvahy. Už od začiatku tehotenstva je potrebné dávať si pozor na niektoré potraviny, situácie či aktivity. Tehotenstvo so sebou prináša aj určité zmeny životného štýlu. Čo najstručnejšie vám odpovieme na otázku, na čo si dávať pozor v prvom trimestri tehotenstva?

V prvom rade počas prvého trimestra väčšina tehotných žien musí počítať s tým, že tehotenské príznaky sú v tomto období najsilnejšie. Prvý trimester je najcitlivejšie obdobie gravidity. V tele sa totiž odohrávajú hormonálne zmeny, objavuje sa tehotenská nevoľnosť, zvracanie, bolesť prsníkov, bolesť hlavy, závraty, zvýšená únava, problémy so spánkom (nespavosť v 1. trimestri), častejšie močenie, kolísanie krvného tlaku a aj náhle zmeny nálad. Pozor by si ženy mali začať dávať na nadmernú fyzickú aktivitu a nepreťažovať sa príliš. Ak je žena zvyknutá na pohyb a športové aktivity, nemusí sa výrazne obmedzovať, no lepšie je, ak sa rozhodne pre menej dynamické pohybové aktivity – plávanie, chôdza, joga. Cvičenie v tehotenstve je veľmi prospešné.

Nezabúdajte, že v prvom trimestri musíte absolvovať prvé vyšetrenie u gynekológa. Obvykle sa prvá návšteva realizuje okolo 8. až 12. týždňa, vtedy je možné s určitosťou potvrdiť tehotenstvo, ale v niektorých prípadoch je návšteva u gynekológa možná aj skôr.

V súvislosti so zmenami životného štýlu je podmienkou, aby ste v prvom trimestri a celé nasledujúce obdobie tehotenstva úplne obmedzili fajčenie a pitie alkoholu. V oboch týchto prípadoch žena ohrozuje svoje zdravie, ale aj život dieťaťa. Pozor si dávajte na liečivá, ktoré ste doteraz užívali. Užívať môžete niektoré bežné medikamenty na bolesť hlavyobsahom paracetamolu. Pozor však na cukríky na bolesť hrdla. Mnohé z nich nie sú pre tehotné ženy vhodné. Užívanie liekov v tehotenstve vždy konzultujte so svojím lekárom.

Upraviť je potrebné stravovacie návyky a pitný režim. V prvom rade je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Ideálne čistej vody, prípadne ovocných a zeleninových štiav bohatých na vitamíny. Pozor si treba dávať na príjem kofeínu. Minimálne počas prvého trimestra sa odporúča úplne vynechať pitie kávy. Neskôr jedna káva denne v tehotenstve neuškodí. Pozor na surové mäso (pozn. riziko nákazy listériou), ryby (sushi), morské plody, nepasterizované mliečne výrobky, plesňové syry, vysmážané jedlá, údené potraviny, polotovary alebo paštéty. Taktiež sú nevhodné umelé sladidlá, ktoré sú napríklad súčasťou sladkostí. Týmto potravinám sa vyhýbajte počas celého tehotenstva. Takisto pozor na niektoré bylinky, ako šalvia, rozmarín, materina dúška alebo gaštan.

V prvom trimestri by ste sa mali úplne vyhýbať saunovaniu. Napriek niektorým radám odborníkov, že saunovanie v tehotenstve nie je vhodné vôbec ani v neskorších štádiách, druhý tábor lekárov a výskumníkov hovorí o pozitívnych účinkoch na zdravie a psychickú pohodu ženy. Dôležité je však neprekračovať čas pobytu v saune, a to maximálne 2x po 10 minút. Vyhýbajte sa tiež prudkému schladzovaniu po saune, ovlažte sa vlažnou vodou alebo na vzduchu. Ak môžete, uprednostnite biosaunu s nižšou teplotou. Úplne sa vyhýbajte horúcim termálnym prameňom a horúcim vírivkám, a to platí pre celé obdobie tehotenstva. Solárium si od prvého trimestra takisto radšej odpustite a pozor aj na dlhý pobyt na priamom slnku.

A čo lietanie v prvom trimestri tehotenstva? Vzhľadom na predpoklad výskytu prvých príznakov tehotenstva sa neodporúča ženám v prvom trimestri lietať. Sú tehotné ženy, ktoré príznaky tehotenstva nepociťujú tak intenzívne a cestovanie lietadlom pre ne nemusí znamenať žiadny problém. Je však vhodné lietanie v tehotenstve konzultovať s lekárom. Ak nemusíte, je lepšie, ak si termín letu presuniete na obdobie druhého trimestra, ktoré je na príznaky menej náchylné.

Podľa niektorých zdrojov by ste si v prvom trimestri mali odpustiť aj farbenie vlasov alebo melír z dôvodu neznámeho pôsobenia chemikálií z farieb, ktoré prenikajú do pokožky. Odporúča sa počkať s farbením vlasov aspoň do 12. týždňa.

Pozor na domácich miláčikov? Mýtus o tom, že domáce zvieratá sú pre ženu v tehotenstve postrachom bol už dávno vyvrátený. Dokonca aj ten, že mačka musí tehotnú ženu zákonite nakaziť toxoplazmózou. Žena v tehotenstve musí prísnejšie dodržiavať hygienické zásady, no rozhodne prítomnosť psa či mačky nepredstavuje zásadné zvýšenie rizika.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)