Bolesť hrdla v tehotenstve

Bolesť hrdla v tehotenstve. Čo pomáha na silnú bolesť pri prehĺtaní?

Tehotenstvo je jedinečným obdobím v živote ženy, no aj napriek množstvu benefitov, s ktorými prichádza, súčasťou tejto životnej fázy sú aj isté výzvy, často vo forme infekcií bakteriálneho pôvodu. Gravidita nedokáže ženu pred nimi ochrániť, čo znamená, že taká obyčajná bolesť hrdla sa stáva neodlúčiteľnou súčasťou tehotenstva.

Publikované: 24.01.2024
Aktualizované: 25.01.2024
Obsah článku:

V článku sme zhrnuli najvhodnejšie formy liečby tehotenskej bolesti hrdla, pričom sme sa zamerali najmä na klasickú liečbu, ktorú môže žena vykonávať i svojpomocne v domácom prostredí, a to bez zaťažovania organizmu zbytočnými klinickými liekmi.

Zapálené hrdlo alebo zapálené mandle

Symptómy zapáleného hrdla sú známe snáď každému smrteľníkovi. Toto otravné ochorenie sa prejavuje najmä škriabaním a pocitom suchosti v hrdle, problémami s prehĺtaním, únavou a malátnosťou, čo sa síce dá bežne „predýchať“, no to nemusí nutne znamenať, že nás tento stav neobťažuje. V tehotenstve je však žena pre hormonálne zmeny oslabujúce imunitu náchylnejšia na rozličné druhy infekcií a podráždení v oblasti hrdla, čo môže viesť k vážnejším zápalom hltana.

Kým zapálené hrdlo je v mnohých prípadoch možné liečiť domácimi liečebnými metódami, zapálené mandle často signalizujú omnoho vážnejší problém, ktorý je potrebné riešiť návštevou lekára. Zapálené mandle sa prejavujú viditeľným povlakom na tejto oblasti ľudského tela, pričom hlieny, ktoré človek vplyvom zápalu mandlí vykašliava, majú zväčša ružovkasté sfarbenie. Sťažené môže byť aj dýchanie či prehĺtanie.

Faktom ostáva, že ak si nie ste na sto percent istá, či trpíte bežným zápalom hrdla, alebo vám infekcia prešla aj na mandle, odporúčame návštevu lekára, ktorý vám určí presnú príčinu vašich príznakov, a tak vám môžu nastaviť potrebnú liečbu.

Zapálené hrdlo v tehotenstve

Preventívne opatrenia proti bolestiam hrdla

Z hľadiska prevencie rozhodne vo veľkej miere zaváži zdravý životný štýl v podobe dodržiavania pitného režimu a dostatočného príjmu ovocia, pričom toto preventívne opatrenie ovplyvňuje najmä hydratáciu organizmu. Práve tento aspekt rozhoduje o úrovni rizika infekcií, ktorému je vystavené telo tehotnej ženy.

Čo sa týka stravy, v priebehu tehotenstva by ste mali do svojho jedálnička zaradiť potraviny s vysokým obsahom potrebných vitamínov a minerálov, ale i bielkovín a vlákninVyvážená strava totiž neovplyvňuje len náchylnosť organizmu tehotnej ženy na ochorenie a vírusy, no tiež zdravý vývoj plodu.

Čo zaberá na bolesť hrdla v tehotenstve?

Ako to už s chorobami býva, najlepším liekom je spánok a dostatok oddychu. Čo však robiť vo chvíli, keď oddych, pravidelné vetranie miestností ani tekutiny nepomáhajú? Ak sa bolesti hrdla stanú u tehotnej ženy realitou, existuje niekoľko domácich liečebných metód, ktoré možno aplikovať v momente, ako škriabanie v hrdle zacítite. Hovoríme o svojpomocnom liečení, pretože antibiotiká, a teda lekárom predpísané medikamenty, môžu mať škodlivé účinky ako pre matku, tak i pre nenarodené dieťatko. Tejto forme liečby sa preto odporúča vyhýbať tak dlho, ako to zdravotný stav tehotnej ženy umožňuje.

Kloktanie hrdla teplou slanou vodou

Základnou prvou pomocou na podráždené a zapálené hrdlo je kloktanie, pričom najlepšie je na tento úkon použiť teplú slanú vodu. Prípravok si môžete namiešať jednak za pomoci obyčajnej alebo morskej soli. Táto liečebná metóda pomáha s vyplavením baktérií a zárodkov v hrdle, ale i v zmierňovaní symptómov zapáleného hrdla, čo môže v kombinácii s ďalšími spôsobmi liečenia viesť k podstatnému zlepšeniu zdravotného stavu.

Na kloktanie je možné okrem teplej vody použiť i rozličné druhy čajov. Pripraviť si môžete taktiež domáci odvar na kloktanie, a to vylúhovaním materinej dúšky a repíka vo vriacej vode. Tento čaj nechajte následne vychladnúť, kým nebude vlažný. Práve takáto teplota je totiž najvhodnejšia na kloktanie.

Kloktanie slanou vodou

Príjem tekutín a zdravej stravy

Zápal hrdla sa nesie v znamení suchosti v hrdle, čo môže vo veľkej miere zmeniť práve dostatočný príjem tekutín. Najvhodnejšou hydratáciou organizmu v čase zápalu hrdla je buď čistá voda, alebo potom rôzne liečivé čaje, medzi ktorými, samozrejme, nesmie chýbať repíkový či skorocelový. Tieto liečivé rastliny sú príznačné svojimi protizápalovými schopnosťami, pričom na rozdiel od kloktania prenikajú v podobe čaju celým hrdlom, a teda dokážu eliminovať väčšie množstvo choroboplodných zárodkov. V čase choroby by ste rozhodne mali obmedziť prísun kofeínu a sladených nápojov.

Z hľadiska stravovacích návykov by vo vašom jedálničku mali prevládať najmä potraviny v podobe čerstvej zeleniny a ovocia, pričom najlepším liekom je slepačí vývar. Polievka zo sliepky zvyšuje úroveň zinku a látok s antibakteriálnymi účinkami v organizme tehotnej ženy. Účinok slepačieho vývaru sa rapídne zvýši, ak doň pred jedením nadrobno nakrájate strúčik cesnaku.

Cesnak môžete použiť aj samostatne v podobe dvoch až troch strúčikov. Slúži ako prírodné antibiotikum na likvidáciu baktérií a vírusov, pričom organizmus tehotnej ženy obohatí nielen o vitamín B, ale aj o rôzne minerály, ako kremík či jód. Počas tehotenstva funguje cesnak aj ako prevencia pred tvorbou trombóz, no tiež má pozitívne účinky na krvný tlak a črevnú mikroflóru.

Med a jeho funkcia všelieku

Med je populárny nielen vďaka úžasnej sladkastej chuti, ale i vďaka liečebným a protizápalovým účinkom. Príjem medu tiež zvyšuje hladinu vitamínov a minerálov, ako je napríklad železo, v dôsledku čoho sa zlepšuje imunita tehotnej ženy. Najobľúbenejšou formou požitia tohto sladkého všelieku je v podobe sladidla v zohriatom mlieku či horúcom bylinkovom čaji. Pozitívny vplyv má med taktiež na spánok, pričom tento aspekt ocenia najmä tie ženy, ktorým zapálené hrdlo v tehotenstve nedá spať, a to aj napriek veľkej únave a pocitu vyčerpania, ktoré im spôsobuje nielen samotná choroba, ale i tehotenstvo.

Med na bolesť hrdla v tehotenstve

Teplý obklad a jeho účinky na bolesti v hrdle

Teplo je odjakživa najlepším liekom na zápaly hrdla. Ak udržiavanie celého tela v teple prostredníctvom hrubej deky nezaberá, aplikujte na oblasť hrdla, resp. krku obklad vo forme tkaninového uteráčika namočeného v studenej vode. Je dôležité, aby tento obklad nevytváral v oblasti krku žiadne vzduchové priestory. Následne je potrebné tkaninový obklad preložiť igelitom a túto vrstvu zakryť suchou látkou.

Túto metódu netreba pre využitie studenej vody vôbec spochybňovať. Spočiatku bude možno váš krk pociťovať chlad, no postupne sa natuho zakrytá oblasť krku zahreje, čím sa rozšíria cievy, a tak sa urýchli proces liečenia. Takúto liečebnú metódu zaberajúcu na zápaly poznáme aj ako „Priessnitzov obklad“.

Pripravte si domáci cibuľový sirup

Aj napriek pachu, ktorý dokáže cibuľa v domácnosti narobiť, čo nemusí každej tehotnej žene a jej chutiam zapasovať, táto potravina má výrazne pozitívne účinky na zdravie človeka. Vo veľkej miere dopĺňa telesné zásoby zinku, no tiež vitamínu C a vitamínov B. Najlepšia forma, v ktorej toto liečivo môžete na zápal hrdla aplikovať, je cibuľový sirup. Ten si môžete pripraviť jednoducho a rýchlo. Príprava hojivého sirupu spočíva v nakrájaní cibule na drobné kúsky, ktoré je následne potrebné osladiť cukrom a medom. Túto sladkasto-štipľavú kombináciu nechajte ideálne odstáť celú noc. Sirup je vhodné aplikovať perorálne, a teda priamo do úst, každé dve hodiny v dávkach limitovaných na jednu až dve lyžičky.

Cibuľový sirup na bolesť hrdla v tehotenstve

Pastilky na hrdlo ako podporný doplnok pre tehotné ženy

Cukríky na hrdlo, tiež známe ako pastilky, sú vhodnou alternatívou na zjemňovanie bolestí a škriabania v hrdle, a to najmä pre ich naturálny pôvod a prirodzené, rýchle pôsobenie. Pastilky na cmúľanie patria k bežne dostupným liekom v lekárňach, pričom v porovnaní so štipľavými cukríkmi predávanými v potravinových reťazcoch majú oveľa silnejšie a intenzívnejšie účinky.

Bolesť hrdla v tehotenstve – skúsenosti

Internetové fóra sú aj v prípade liečenia bolestí hrdla v tehotenstve plné praktických rád a skúseností. Kloktanie slanou vodou označili mnohé diskutujúce za overenú a účinnú liečebnú metódu, pričom do liečebného postupu zaradili aj ingrediencie, ako citrón, mlieko s medom či prírodné antibiotikum, a teda cesnak.

Ďalším z overených babských receptov na liečbu boľavého hrdla počas tehotenstva je vraj kombinácia prevarenej vody s medom a citrónom. Čo však rozhodne mamičky neodporúčajú, sú rôzne bylinné zmesi vo forme lokálnych sprejov na hrdlo a iných liečiv dostupných v lekárňach. Dodali tiež, že je v čase tehotenstva potrebné zvýšiť opatrnosť pri voľbe liekov na bolesť hrdla, pretože mnohé obsahujú bylinky a rastlinné výťažky škodlivé ako pre ženu, tak i pre vyvíjajúci sa plod.

Bolesť hrdla v tehotenstve diskusia Modrykonik

Bolesť hrdla v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás aj iné informácie súvisiace s bolesťou hrdla v tehotenstve a jej liečením? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.

Samozrejme, sóda bikarbóna je aj z hľadiska liečby rôznych zdravotných ťažkostí veľmi účinným prostriedkom. Pri zápale hrdla môžete túto všestrannú zložku použiť na kloktanie, pričom v tomto prípade je namiesto soli potrebné do pohára primiešať lyžičku jedlej sódy. Tento prípravok v hrdle následne vytvorí zásadité prostredie, ktoré je pre baktérie priam odpudzujúce.

Nie, šalvia je v období tehotenstva prijateľná len formou vonkajšieho použitia. Inak patrí medzi bylinky, ktorým by sa mali tehotné ženy rozhodne vyhýbať. Medzi tie patria aj palina, rozmarín, rebríček či aloe. Väčšina z týchto bylín totiž spôsobuje u tehotných žien komplikácie v podobe vyvolania predčasných kontrakcií či potratu.

Ak u vás neprevláda nejaká alergia na med, včelí vosk či iné produkty včiel, propolis užívať môžete. Potrebné je poznamenať, že účinky propolisu v tehotenstve nie sú ešte dostatočne prebádané, a preto by sa mali najmä ženy alergické na spomenuté včelie výtvory tohto liečiva rozhodne strániť. Každopádne však možno konštatovať, že propolis má veľmi pozitívny vplyv na imunitný systém a ochraňuje voči infekciám a baktériám.


Komentáre
Jarmila Pišková 19.Jul.2023
Slaná voda je super, zázvorový čaj alebo harmančekový určite pomôžu alebo také tie propolisové pastilky. Určite nie šalviu. Tá môže uškodiť. Prípadne ja som mala po ruke pár cukríkov hašleriek, nie sú tak extrémne tuhé ako napríklad Anticol, neobsahujú nejaké škodlivé látky a tiež to uľavilo. A tie pastilky opatrne. Myslím, že niektoré sú ale vhodné.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.4%)