Čo nejesť v tehotenstve

Čo nejesť v tehotenstve. Zakázané potraviny pre tehotné – surové mäso a alkohol vynechajte

Jedálniček v tehotenstve si vyžaduje určité zmeny. Na internete nájdete množstvo článkov o tom, aké sú nevhodné potraviny v tehotenstve, čo nemôže jesť tehotná žena a paradoxne, nájdete aj protichodné informácie. Je pravda, že chute žien v tehotenstve sú rôznorodé. Čo jednej žene počas tehotenstva neuškodí, druhej môže spôsobiť tráviace problémy alebo dokonca iné zdravotné ťažkosti. Alkohol v tehotenstve je prísne zakázaný, čo však také orechy, hríby alebo bryndza v tehotenstve? Ktoré potraviny sú v poriadku a čomu sa, naopak, vyhnúť v tehotenstve?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Na internete toho človek „vygoogli“ naozaj veľa, niekedy až toľko, že vlastne nevie, čo si z toho vziať. Správna životospráva počas tehotenstva nie je dôležitá len pre bábätko, ale aj pre samotnú budúcu mamičku. Hoci skôr počúvajú tehotné ženy o tom, čo nejesť v tehotenstve, podstatou je, že nevhodné potraviny v tehotenstve sú obmedzené preto, aby nespôsobili zbytočné komplikácie počas gravidity. Dočítate sa aj to, na čo si dať pozor v prvom trimestri. Čím je strava v tehotenstve špecifická? Ktoré potraviny sú nevhodné a prečo opatrne s vitamínmi pre tehotné?

Strava v tehotenstve – 1. trimester

Napriek istým obmedzeniam je dôležité, aby bol jedálniček v tehotenstve pestrý a vyvážený. Rovnako ako pred tehotenstvom, žena musí prijímať dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny vitamínov. Vzhľadom na častejšie stavy nevoľnosti a nechutenstvo, hlavne v 1. trimestri tehotenstva, je dobré si zvyknúť jesť v malých množstvách, povedzme 5 – 6 porcií jedla denne. Tehotenstvo nie je choroba a myslite na to, že ak aj niečo z vašej stravy budete musieť vynechať, ide o zdravie bábätka alebo vašu pohodu.

Najcitlivejším obdobím v tehotenstve je z tohto pohľadu 1. trimester. Na čo si dať pozor v prvom trimestri? Okrem toho, že obmedzíte fyzickú námahu, vynechajte už v prvých troch mesiacoch tehotenstva niektoré potraviny. Úplne sa rozlúčte s alkoholom a cigaretami. V oboch prípadoch ide o škodlivé látky, ktoré prechádzajú cez placentu, ktorá vyživuje dieťa. Takéto látky môžu byť toxické a pre vývoj dieťaťa veľmi nebezpečné, keďže v 1. trimestri sa dieťaťu vyvíjajú dôležité orgány vrátane mozgu. V prvom trimestri úplne obmedzte aj príjem kofeínu a niektoré bylinky a koreniny, ako šafran, majorán, škorica, ligurček, chilli alebo zeler. Obávať sa nemusíte medovky, harmančeku (ak nemáte alergiu), žihľavy alebo nechtíka. Mäta na upokojenie žalúdka je v poriadku, no pravidelnej konzumácii sa vyhnite. To isté platí aj pre zázvor.

Strava v tehotenstve – 1. trimester

Čo nerobiť počas tehotenstva – žiadne diéty ani hody

Od druhého trimestra ide ručička na váhe smerom nahor a vám sa zdá, že by ste mali v príjme potravy zvoľniť, pretože inak budete ako balón? Mýtus o tom, že máte jesť za dvoch nie je úplne pravdivý, no rozhodne neskúšajte žiadne redukčné diéty, ktoré vás zázračne udržia vo forme. Tehotná žena si musí uvedomiť, že malý človiečik v brušku znamená, že telesná hmotnosť bude prirodzene stúpať. U niektorých žien je to viac u iných menej kilogramov. Prírastok kilogramov na váhe úzko súvisí aj s tým, s akou hmotnosťou v tehotenstve začínate. Ženám s nadváhou napríklad zvyčajne pribudne menej kilogramov, ako ženám s podváhou. Toto je však veľmi individuálne.

Tehotná žena i bábätko v brušku potrebujú bohatú stravu v dostatočnom množstve. Diéty na udržanie štíhlej línie počas tehotenstva nemajú význam, preto ich na minimálne 9 mesiacov vypustite z hlavy. Na druhej strane, ani druhý pól v zmysle prejedania sa nie je správnou stratégiou. Môže u vás prepuknúť obezita (choroba), problémy s vysokým krvným tlakom alebo tehotenská cukrovka. Všetkého teda s mierou, žiadne redukčné diéty ani bezhlavé prejedanie.

Príjem tekutín v tehotenstve

Pitný režim v tehotenstve je ešte dôležitejší než za normálnych okolností. Orientujte sa predovšetkým na príjem nesladených nápojov. Telo tehotnej ženy zadržiava viac vody, no napriek tomu, že sa vám zdá, že zavodnenie vám nesvedčí, vedzte, že pre organizmus je dostatočná hydratácia veľmi dôležitá. V súvislosti s nechutenstvom sa stáva, že budúce mamičky nemajú chuť nielen jesť, ale ani piť. Skúste jemne perlivú vodu, čaje alebo čistú vodu s plátkom citróna. Pohár Coca coly nie je takisto hriech, určite ňou však nenahraďte pitný režim. Navyše obsahuje kofeín, ktorého príjem je potrebné v tehotenstve obmedziť. Súčasťou pitného režimu by nemal byť ani žiadny alkohol (víno, pivo) a energetické nápoje. Denný príjem tekutín by mal byť minimálne na úrovni 2 litrov.

Príjem tekutín v tehotenstve

Čaj, kofeín a káva

Čajová kultúra v tehotenstve je pomerne zaužívaná. Pitie čajov v tehotenstve je dobré, pretože čistá voda mamičkám často nejde „dolu krkom“. Čaje majú aspoň nejakú chuť a preto mamičkám chutia viac. Ideálne je piť čaje nesladené. Je dôležité mať aj v tomto smere zdravú mieru. Aj čaje a čajové zmesi totiž môžu obsahovať kofeín, ktorého vysoký príjem počas tehotenstva môže zvýšiť riziko potratu, spôsobiť búšenie srdca alebo zvýšiť krvný tlak. Predovšetkým zelený a čierny čaj v tehotenstve je z tohto pohľadu nenápadný, pritom zelené a čierne čajové lístky obsahujú teín, čo je vlastne iný názov pre kofeín v čaji.

Uprednostnite preto radšej čisté bylinné čajeLipový čaj v tehotenstve je skvelý pri prechladnutí, rovnako ako medovka. Žihľava v tehotenstve uľaví od tráviacich ťažkostí, podobne ako fenikel. Veľmi vhodné sú tiež čaje z rakytníka, púpavy a raz za čas neuškodí ani zázvorový alebo mätový čaj. Primárnym zdrojom tekutín by však stále mala byť hlavne voda.

Na základe rôznych výskumov sa odporúča neprekročiť maximálne 200 – 300 mg kofeínu na deň. Je pomerne náročné určiť, či ide o 1, 2 alebo 3 šálky kávy denne, vzhľadom na rôzne druhy káv, kde obsah kofeínu môže byť veľmi rôzny. Ak si teda bez kofeínu neviete predstaviť deň, skúste si robiť slabšiu kávu a pokojne si dopraje jednu či dve šálky denne. Vyskúšajte bezkofeínovú kávu, ktorá obsahuje len stopové hodnoty kofeínu. Ak pijete čaje aj kávu, pozor, aby ste množstvo kofeínu nepodcenili. Negatívny vplyv na spánok je v tomto prípade veľmi častým javom.

Čo nejesť v tehotenstve?

Príjem vyváženej stravy v tehotenstve zahŕňa všetky dôležité zložky potravy. Bohužiaľ, jedálniček pre tehotné má aj svoje obmedzenia. Zároveň je veľmi náročné exaktne stanoviť, čo nejesť v tehotenstve, prípadne nepiť, pretože každý organizmus tehotnej ženy reaguje na konkrétne potraviny inak. Z hľadiska odborného i praktického existujú určité nevhodné potraviny v tehotenstve, ktorým by ste sa mali zaručene vyhýbať a radšej ich zo stravovacieho plánu vylúčiť alebo minimálne obmedziť. Dôvodom nie je len fakt, že vám dané jedlo môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ide takisto o to, aby ste neohrozili vývoj plodu a zdravie vášho bábätka. My si teraz predstavíme potraviny, ktorých sa vyvarovať, no zároveň vám poradíme, ktoré druhy potravín sú počas tehotenstva vhodné.

  • Surové alebo tepelne neupravené mäsové výrobky, údené potraviny, paštéty, pečeň alebo surové vajíčka.
  • Morské plody, surové ryby, sushi alebo konzervované rybacie produkty.
  • Nepasterizované mliečne výrobky, plesňové syry, rokfort, brie alebo nepasterizovaná bryndza.
  • Neumytá zelenina alebo ovocie.
  • Sladkosti a cukrovinky s vysokým obsahom rafinovaného cukru, farbív a konzervačných látok.
  • Určité druhy byliniek a korenín (šalvia, aloe, rozmarín, gaštan, jalovec, materina dúška...).
  • Instantné pokrmy, polotovary a fastfood.
  • Alkohol či miešané alkoholické nápoje.

Ryby v tehotenstve

Vhodné a nevhodné ovocie a zelenina

Pri ovocí aj zelenine platí dvojnásobne, že netreba opomínať dôkladnú hygienu, a to aj v prípade balených potravín. Výskyt parazitov a baktérií môže byť živnou pôdou pre šírenie toxoplazmózy, listérie alebo iných patogénov. Ovocie aj zelenina sú zdrojom bohatým na vitamíny, minerály a vlákninu, jednoznačne by teda v rámci jedálnička tehotnej ženy nemali absentovať. Z ovocia sa nevyhýbajte jablkám, čučoriedkam (antioxidanty), slivkám či banánom (fruktóza – sacharidy).

Vitamín C získavajte pokojne z citrusových plodov. Pomaranč alebo grep v tehotenstve nepredstavujú komplikáciu, dôležité je však sledovať vašu prípadnú reakciu na ich konzumáciu. Avokádo v tehotenstve je považované odborníkmi za skvelú voľbu, pretože obsahuje zdravé tuky, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny B, K, E. Báť sa nemusíte ani sušeného ovocia. Čo sa týka ananásu alebo kiwi, vnímajú sa často ako alergény, no ak problém s alergiou na tieto potraviny nemáte, všetko by malo byť v poriadku. Skúste menšie dávky, ak vám neuškodia, pokojne si ich doprajte – sú skvelým zdrojom draslíka, železa a horčíka.

Sladké zemiaky, klasické zemiaky, tekvica, cukety, špenát, alebo melón v tehotenstve sú perfektným zdrojom vitamínov a vlákniny. Nebojte sa ani listovej zeleniny, ako kel, brokolicakapusta, rukola či spomenutý špenát. Mrkva či kaleráb v tehotenstve môžu byť takisto vhodnou pochúťkou. Dopriať si môžete aj zeleninové alebo ovocné výživy, ktoré si pripravíte v domácich podmienkach.

Koreniny a bylinky

Za vhodné bylinky môžeme považovať medovkužihľavupúpavufenikel či rakytník. Na prechladnutie je skvelý lipový čajmedovka upokojuje a pomáha na lepší spánok. Fenikel zasa výrazne pomôže pri žalúdočných ťažkostiach. Zázvor tehotným ženám neškodí, no nie je ideálnou potravinou na pravidelnú konzumáciu, vzhľadom na štipľavú chuť a silnú arómu. Ako pomoc pri prechladnutí nie je zlý zázvorový čaj, nadmernej konzumácii sa vyhnite. To isté platí aj pre mätu. Škorica v tehotenstve v menšom množstve neprekáža, u niektorých tehotných žien však jej silná aróma môže napínať na zvracanie. Pikantné v tehotenstve alebo prehnane aromatické jedlá sa neodporúčajú, preto pozor na karichilli alebo rôzne aromatické zmesi korenín.

Taká šalvia v tehotenstve je vhodná len na vonkajšie použitie. Vyhnite sa aj bylinkám, ako aloe, rozmarín, bazalka, ligurček, šafran, ľubovník, zeler, myší chvost (rebríček), klinček, gaštan, jalovec alebo materina dúška. Všetky majú na organizmus tehotnej ženy určitý vplyv, pričom niektoré dokážu vyvolať ľahkú otravu, spustiť kontrakcie, zvýšiť krvný tlak, dráždiť obličky alebo spôsobiť nepríjemné zažívacie ťažkosti. Ak si aj budete kupovať bylinné čaje – zmesi, vždy si preštudujte, čo daná zmes obsahuje, prípadne sa poraďte so svojím lekárom.

Bylinky v tehotenstve

Hríby v tehotenstve

Čo sa týka šampiňónov alebo hlivy v tehotenstve, ale takisto iných húb a hríbov, ich veľkou nevýhodou je, že sú mnohé z nich ako „špongie“. Môžu na seba naviazať toxické látky a okrem toho sú veľmi ťažké na strávenie a môžu spôsobovať ťažobu. V prípade šampiňónov a hlivy ustricovej ide o relatívne bezpečné huby, ktoré nepatria medzi rizikové. Stále však platí, že ich konzumácia by mala byť vždy s mierou. Potrebná je precízna hygiena a bezpodmienečná tepelná úprava. Huby v tehotenstve nekonzumujte v prípade, že pred tehotenstvom sa u vás objavili alergie alebo tráviace ťažkosti po ich konzumácii.

Nepasterizované mlieko a mliečne výrobky

Nepasterizované mlieko, môže zvýšiť riziko nákazy patogénmi alebo vírusmi v tehotenstve, ale aj mimo neho. Najčastejšie sa môže takýmto spôsobom šíriť toxoplazmóza alebo listéria. Vedzte, že v 1. trimestri môže takáto infekcia zapríčiniť vážne poškodenie plodu až potrat. Vyhýbajte sa preto nepasterizovaným mliečnym výrobkom, teda takým, na ktorých výrobu bolo použité mlieko bez tepelnej úpravy. Nevhodné sú napríklad mäkké a plesňové syry, ako brie, gorgonzola, rokfort, camembert alebo nepasterizovaná bryndza.

Mliečne výrobky sú perfektným zdrojom vápnika a bielkovín. Pokojne si doprajte syry, ako mozzarellacheddarparmezán, cottage cheese alebo kozie, kravské a ovčie syry z pasterizovaného mlieka. Takisto biele jogurty, tvaroh alebo nízkotučné mlieko, podstatou je, aby prešli tepelnou úpravou.

Mliečne výrobky v tehotenstve

Mäso, pečeň a vajíčka počas tehotenstva

Najlepšie je konzumovať chudé biele mäso – kuracie, morčacie či králičie. Pokojne si doprajte aj bravčové či hovädzie, no podstatné je, aby každé mäso a mäsové výrobky prešli riadnou tepelnou úpravou. Surové mäso predstavuje najväčšie riziko nákazy toxoplazmózou a prenášať sa môžu aj ďalšie nebezpečné parazity a baktérie. Tatarák alebo krvavý steak si budete musieť odpustiť. Z jedálnička vypustite radšej údené mäsové výrobky.

Špekáčiky či párky v tehotenstve nepredstavujú problém, pokým prejdú riadnou tepelnou úpravou. Rizikovým mäsovým výrobkom sú paštéty a iné mäsové nátierky, kde je dôležité, aby mäsové zložky prešli riadnou tepelnou úpravou. Paštétam a lančmítom sa všeobecne odporúča v tehotenstve vyhýbať. To isté platí aj pre vnútornosti a pokrmy z nich, pečienka v tehotenstve (pozn. vnútornosť pečeň) musí prejsť procesom tepelnej úpravy. Úplne vynechať by ste mali surové vajcia, vajcia namäkko alebo majonézu, ktoré môžu byť zdrojom salmonelózy.

Ryby a morské plody

Rizikom niektorých morských rýb môže byť prítomnosť ortuti v ich organizme. Sú skvelým zdrojom jódu, železa a vápnika. Zamerajte sa na ryby, ako losostuniak či pstruh. Ryba nemusí byť na dennom poriadku, stačí, ak nimi stravu len obohatíte. Vyhnite sa konzumácii žraločieho mäsa. Sushi si budete musieť odoprieť, surové ryby zo zásady nekonzumujte. Morským plodom (krevety, ustrice, mušle...) sa radšej vyhýbajte úplne v akejkoľvek podobe. Majú vysoký obsah proteínov, no sú silným alergénom.

Ryby a morské plody v tehotenstve

Orechy v tehotenstve a strukoviny

Orechov sa určite nebojte. Ak nie ste alergická na konkrétne orechy či semienka, určite sa im v tehotenstve nemusíte oblúkom vyhýbať. Je pravda, že ide o významné alergény, pokiaľ však nepociťujete po ich konzumácii zažívacie ťažkosti ani nemáte iné príznaky alergie, nemajte obavy. Pistáciekešulieskové orechymandle alebo chia semienka sú skvelým zdrojom omega-3, zdravých tukov, vlákniny, ale aj železa, horčíka alebo kyseliny listovej.

Hoci sa všeobecne arašidy považujú za orechy v skutočnosti patria do skupiny strukovín. Sem patria aj šošovicacícerfazuľahrach alebo sója. Strukoviny sú skvelým zdrojom kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Z jedálnička ich počas tehotenstva nevynechávajte, no opatrne s množstvom. Spôsobujú totiž nafukovanie a plynatosť, čo nie je pre tehotné ženy veľmi príjemné. Ak by vám niektoré z orechov alebo strukovín vyvolali určité alergické reakcie či ťažkosti, vysaďte ich z jedálnička, pretože podobné reakcie môžu vyvolať aj u bábätka.

Fajčenie a alkohol v tehotenstve

S fajčením je potrebné skoncovať u tehotnej ženy okamžite, ako sa dozvie, že je tehotná. Nikotín je veľmi nebezpečná látka, ktorá sa dokáže dostať až k plodu priamo cez placentu. Vyhýbajte sa tiež prostrediu, kde hrozí inhalácia nikotínových výrobkov. Nie, ani elektrické cigarety nie sú počas tehotenstva vhodné. Rovnako prísne by ste mali vnímať zákaz pitia alkoholu v tehotenstve. Vedecké štúdie sa vplyvom alkoholu na plod zaoberali, pričom však nemožno určiť, aká hladina alkoholu je neškodná, aká naopak nie. Škodlivé látky z alkoholu však prechádzajú cez placentu a môžu sa dostať k plodu. To môže mať za následok poruchu vývoja orgánov alebo môžu neskôr spôsobiť metabolické poruchy organizmu.

Alkohol v tehotenstve

Bolesť a medikamenty v tehotenstve

Užívanie medikamentov v tehotenstve je vždy vhodné konzultovať s vaším gynekológom. Rôzne druhy liečiv totiž môžu mať vplyv aj na samotné tehotenstvo či plod. Ak ste brali určité preparáty ešte pred tehotenstvom, je potrebné s lekárom konzultovať či je vhodné v ich užívaní pokračovať alebo je nutné hľadať alternatívu. Medikamenty ako Paralen či Novalgin, ktoré uľavujú od bolesti, nevykázali v praxi žiadne vplyvy na tehotenstvo alebo zdravie bábätka. V každom prípade užívanie takýchto liečiv vždy konzultuje s lekárom. Aj v prípade, ak ide o voľnopredajné preparáty, bylinné prípravky alebo doplnky stravy.

Kyselina listová a vitamíny pre tehotné

Príjem vitamínov v tehotenstve je veľmi dôležitý. Ideálne je prijímať ich z bežnej stravy. Nie vždy je však možné vitamíny či minerály získať pre telo prirodzenou cestou. Preto sú dostupné rôzne vitamínové doplnky pre tehotné, ktoré obsahujú buď to komplexné spektrá vitamínov a minerálov, alebo umožňujú doplniť konkrétny vitamín či minerál, ktorého má žena nedostatok. Výber vitamínov takisto konzultuje s vaším lekárom. V prípade, že vám chýbajú určité vitamíny alebo zložky, lekár vám odporučí, ktoré vitamínové doplnky sú overené a vhodné aj pre tehotné.

Jedným z najrozšírenejších vitamínov je kyselina listová pre tehotné, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na plod i organizmus ženy v tehotenstve. Predovšetkým v 1. trimestri optimálna hladina vitamínu B9 (kyselina listová) prispieva k predchádzaniu porúch vo vývoji plodu (zabraňuje rázštepu chrbtice či podnebia alebo defektom neurálnej trubice). Bežná dávka je okolo 200 až 400 mikrogramov, počas tehotenstva sa odporúča dávkovanie zvýšiť na 600 až 800 mikrogramov.

Ďalším vhodným doplnkom sú napríklad probiotiká v tehotenstve, ktoré preukázateľne znižujú riziko vzniku alergií u detí po narodení. Probiotiká obsahujú živé kultúry baktérií, ktoré zvyšujú imunitu a uľahčujú trávenie.

Žiadne experimenty

V tehotenstve neodporúčame budúcim mamičkám experimentovať. Ak viete, že na niektoré potraviny ste zle reagovali ešte pred tehotenstvom, z jedálnička ich jednoducho vynechajte a neskúšajte ich ani počas tehotenstva. Je dobré počúvať svoj organizmus a ak sa objavia nevhodné reakcie vášho tela, zápcha, hnačka, alergická reakcie, nepokúšajte svoje telo ďalej. Uškodíte tým len sebe a bábätku. Takisto nie je nutnosťou zaradiť do jedálnička všetko, čo sa odporúča tehotným ženám jesť. Držte sa zásady, všetko s mierou, jedzte častejšie v malých dávkach a nedržte sa mýtu, že musíte jesť za dvoch. Skúste sa stravovať zdravo, neprejedať sa a dodržiavať určitý stravovací režim. Hoci je to niekedy ťažké, ide o vaše dobro a dobro vášho bábätka.

Skúsenosti

Všetko s mierou – zhodne sa väčšina mamičiek. Okrem surového mäsa, nepasterizovaných mliečnych výrobkov, plesnivých syrov a alkoholu je povolené všetko, samozrejme, len v prípade, že vám to neškodí. Je veľmi individuálne, čo žena počas tehotenstva môže jesť a čo nie. Niektorým škodia hríby, iným nerobí počas tehotenstva dobre mäso. Treba vždy s mierou skúšať, čo vám vyhovuje.

Čo nejesť v tehotenstve diskusia Modrykonik

Čo nejesť v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Čo nejesť a nepiť v tehotenstve? Aké ovocie v tehotenstve je vhodné? Môžu mi šampiňóny či hliva v tehotenstve uškodiť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku. Ak však máte ďalšie otázky, pokojne sa spýtajte v diskusii pod článkom. Budeme veľmi radi, ak sa so svojimi skúsenosťami, radami a postrehmi so stravovaním počas tehotenstva podelíte v komentároch a možno tak poradíte ostatným budúcim mamičkám, ktoré táto téma zaujíma.

Prísne zakázané sú surové mäso alebo ryby, nepasterizované mliečne výrobky, neumytá zelenina či ovocie, určité druhy byliniek a korenín, väčšie množstvo kofeínu, sladkosti s obsahom rafinovaného cukru, polotovary alebo alkohol.

Hríby v tehotenstve nemusia byť nutne nebezpečné. Rizikom je, že niektoré hríby na seba viažu toxické látky z prostredia. Dôležitá je riadna tepelná úprava. Hríby sú pomerne ťažké na trávenie a môžu spôsobovať ťažobu na žalúdku, preto sa odporúča konzumovať ich v primeranom množstve.

Áno, olivy sú považované za ovocie s vysokým obsahom vitamínu B, ktoré navyše obsahuje zdravé tuky. Na priebeh tehotenstva či zdravie bábätka nemá ich konzumácia žiadny negatívny vplyv.

Nie, alkohol v tehotenstve je zakázaný a odborníci ho všeobecne neodporúčajú ani v malých dávkach. Do skupiny alkoholov patrí nielen víno, ale aj pivo, tvrdý alkohol či alkoholické ochutené cidery. Dopriať si výnimočne môžete nealkoholické pivo, no také, ktoré neobsahuje ani 0,5 % alkoholu.

Áno, mak môžu tehotné ženy konzumovať. Mak je veľmi bohatý na vápnik. Podobne ako v prípade iných potravín, ako arašidy, citrusové plody alebo orechy, ak na dané potraviny nemá tehotná žena alergiu a nepozoruje žiadne reakcie, môže ich počas tehotenstva konzumovať.


Komentáre
Petra 03.Jun.2023
Mne lekár povedal nech vynechám plesnivé syry

Odpovedať

Ľubica 10.Jul.2023
Petruš, mne všeličo zakázali a jedla som v tehotenstve nivu, mak aj arašidy. Mne nebolo nič, dieťatku nebolo nič. Čo ti neškodí, toho sa neboj. Samozrejme, alkohol, surové mäso, sushi a nejaké domáce klobásky, a pod by som neriskovala, ale inak sa nemusíš ničoho obmedzovať. Ja osobne som ešte vynechala radšej aj hríby, ktoré milujem. Max si spomínam na guláš z hlivy ustricovej. Nakoniec, ak si aj prečítaš článok, niečo je prísne zakázané kvôli zdraviu plodu, ale zvyšok je naozaj na tom, je to zdôraznené, aby si ty zvážila či ti to nerobí zle.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)