Nevoľnosť v tehotenstve

Nevoľnosť v tehotenstve. Točenie hlavy, pocit na zvracanie a grganie. Poradíme, čo pomáha

Pocit nevoľnosti je jedným z najfrekventovanejších príznakov tehotenstva. Ranné zvracanie, točenie hlavy alebo podráždený čuch. Často môže byť ranná nevoľnosť signálom, ktorý dá žene najavo, že s jej telom sa niečo deje. Na základe posledných výskumov sa s tehotenskou nevoľnosťou v prvých týždňoch gravidity stretáva takmer 80 % žien. Príznaky nevoľnosti sú individuálne a u každej tehotnej ženy sa môžu objaviť iné a v odlišnej intenzite. Príčiny vzniku tehotenskej nevoľnosti sú tak trochu neurčité, no priebeh tehotenstva dokážu budúcej mamičke poriadne znepríjemniť. Čo pomáha pri zvládaní nevoľností v tehotenstve? Máme pre vás rady, ktoré možno zaberú práve vo vašom prípade.

Publikované: 02.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Hoci sa v spojitosti s nevoľnosťou u tehotných žien najčastejšie skloňuje ranná nevoľnosť, faktom je, že nevoľnosť môže trvať počas dňa alebo sa objaví večer či v noci. Pocity nevoľnosti sú typické predovšetkým pre prvý trimester tehotenstva. Patrí tak k začiatkom gravidity, no sú prípady žien, ktoré pociťujú nevoľnosť počas celého priebehu tehotenstva. Naopak, sú ženy, ktoré nevoľnosť nepociťujú, čo nie je žiadnym negatívnym javom a môžu sa považovať za tehotné a šťastné.

Čo je tehotenská nevoľnosť?

Tento stav možno u tehotnej ženy charakterizovať ako istý druh nepohodlia, ktoré je sprevádzané určitými typickými symptómami. Príznaky tehotenskej nevoľnosti sa vyskytujú u viac ako 80 % tehotných žien, ale len zriedkavo si vyžaduje medicínsku terapiu. Každá žena v tehotenstve prežíva nevoľnosť inak, pričom i samotné príznaky a ich intenzita sa môžu v konkrétnych prípadoch líšiť. Rovnako tak môže byť odlišná doba trvania. Z tohto stavu však netreba mať obavy. Ide o veľmi prirodzený proces, ktorý je typický pre prvý trimester tehotenstva a spravidla v priebehu druhého trimestra ustúpi. U niektorých žien sa však nevoľnosti v tehotenstve či ranná nevoľnosť môžu objavovať dlhšie a priebežne.

Čo je tehotenská nevoľnosť?

Nevoľnosť v tehotenstve a jej príznaky

Príznaky nevoľnosti sú pomerne dobre známe. Nemusia sa objavovať všetky súčasne. U každej ženy sa môžu vyskytnúť iné kombinácie príznakov, ktoré môžu mať odlišnú intenzitu a závažnosť. Medzi najčastejšie identifikované príznaky patria:

  • nevoľnosť a pocit na zvracanie bezprostredne po jedle,
  • silná ranná nevoľnosť a zvracanie,
  • pocit kolísania žalúdka, ženy ho často prirovnávajú k nevoľnosti počas cestovania alebo k morskej chorobe,
  • točenie hlavy v tehotenstve a nižší krvný tlak,
  • podráždený čuch a averzia voči niektorým pachom a jedlám, čo môže spôsobiť podráždenie žalúdka a vyvolať pocit zvracania,
  • neovládateľné návaly hladu a, naopak, nechutenstvo či znížená chuť do jedla.

Tehotné ženy sa v počiatkoch tehotenstva z dôvodov pravidelnejšej nevoľnosti obávajú o bábätko. Samotná nevoľnosť, ktorú budúca mamička prežíva, bábätku neubližuje. Zhoršený príjem potravy, nechutenstvo, zvracanie alebo averzia voči určitým jedlám nie sú pre dieťa rizikové vzhľadom na vyživovacie nároky, ktoré plod má v tomto štádiu tehotenstva. Spozornieť treba, ak sa stavy nevoľnosti zhoršujú, dochádza k rapídnemu poklesu hmotnosti alebo máte problém s príjmom tekutín. Môže ísť o závažnú formu nevoľnosti v tehotenstve (Hyperemesis gravidarum), ktorá sa týka zhruba 2 až 3 % žien počas gravidity a môže skomplikovať výživu plodu.

Kedy začína nevoľnosť v tehotenstve?

Prvé príznaky sa objavujú zhruba v 6. týždni gravidity. Ide teda o počiatočnú fázu tehotenstva a aj preto sa ranné nevoľnosti považujú za prvé oznamovacie signály. Hladina hormónov je už v tejto fáze na úrovni, že tehotenský test jasne ukáže pozitívny výsledok. Je úplne normálne, ak sa pocity nevoľnosti a jej príznaky objavia o pár týždňov neskôr alebo vôbec. Najintenzívnejšie symptómy tehotné ženy uvádzajú v období medzi 10. až 16. tt. Hladina hormónov hCG vrcholí spravidla okolo 10. až 12. týždňa tehotenstva.

Kedy začína nevoľnosť v tehotenstve?

Kedy ustúpia tehotenské nevoľnosti?

Pozitívom pre tehotné ženy je, že v mnohých prípadoch príznaky nevoľnosti postupne ustupujú. Dokedy nevoľnosť v tehotenstve pretrváva? Podobne ako jej začiatok, tak i doba trvania sa môže u žien v tehotenstve rôzniť. Zvyčajne príznaky tehotenskej nevoľnosti ustupujú od 12. týždňa a do začiatku druhého trimestra alebo cca do 16. týždňa by mali úplne odznieť. Niektoré ženy občasná nevoľnosť sprevádza celým tehotenstvom.

Pozor na príznaky toxémie

Spozornieť treba v prípade, ak nevoľnosti pretrvávajú po 22. týždni tehotenstva, prípadne sa príznaky nevoľnosti zhoršujú. Pokojne môže ísť nevoľnosti spôsobené ďalším rastom plodu a tlakom na orgány. Ak sa však objavujú časté a silné bolesti hlavy, vysoký krvný tlak (eklampsia), opuchy (edémy) dolných končatín, poruchy videnia, únavné zvracanie a dráždivé napínanie na vracanie viackrát do dňa, tmavý moč alebo bielkovina v moči, tieto príznaky môžu byť znakom toxémietzvpreeklampsie. Potrebná je okamžitá návšteva lekára, pretože v dôsledku únavy organizmu a neschopnosti vyživovať telo i plod môže dôjsť k závažným rizikám v tehotenstve.

Príčiny vzniku nevoľnosti v tehotenstve

Dodnes sa odborníci presne nezhodli na tom, aké príčiny stoja za vznikom nevoľnosti v tehotenstve u žien. Existujú určité indikátory a signály, ktoré môžu spôsobovať stavy nevoľnosti a nechutenstva. Primárne ide o fyziologické a hormonálne zmeny, ktoré nevoľnosť zapríčiňujú.

Jednou z najpravdepodobnejších príčin vzniku tehotenskej nevoľnosti je zvýšenie hladiny hormónu hCG, ktorý produkuje telo tehotnej ženy po počatí vo zvýšenej miere, pričom množstvo tohto hormónu v tele je v 12. týždni tehotenstva viac ako desaťtisícnásobne vyššie oproti prvým dňom. Zvýšenie hladiny tohto hormónu prispieva k nevoľnosti a zvracaniu v tehotenstve.

Stúpajú takisto hladiny progesterónu, tyroxínu a estrogénu, ktoré ovplyvňujú trávenie a ovplyvňujú činnosť gastrointestinálneho traktu. Po väčšinu času tehotenstva tiež budúcu rodičku sprevádza nižší krvný tlak, ktorý môže zapríčiňovať nevoľnosť, točenie hlavy a pocit na zvracanie. Príčinou vzniku nevoľnosti je tiež citlivosť na arómy a pachy. Tehotné ženy majú citlivejší čuch a podráždenie môže vyvolať reflux – dávenie. V súvislosti so zmenami, nevoľnosť v tehotenstve spôsobuje aj nerovnováha živín v organizme, vitamínov (pokles vitamínu B6), minerálov (draslík, horčík) a nižšia hladina cukru v krvi.

Vyššiu náchylnosť k nevoľnosti v tehotenstve majú ženy prvorodičky alebo ženy čakajúce dvojičky, ktoré môžu mať intenzívnejšie príznaky, pocit nevoľnosti môže spôsobovať stres v tehotenstve, únava, horúce počasie, náchylnosť na morskú chorobu alebo migrény. Taktiež u žien s nízkou počiatočnou telesnou hmotnosťou.

Príčiny vzniku nevoľnosti v tehotenstve

Večerná alebo celodenná nevoľnosť v tehotenstve

Pod nevoľnosťou si väčšina budúcich rodičiek predstaví ranné zvracanie v tehotenstve. Je pravda, že ranné nevoľnosti sú najtypickejšie, no faktom ostáva, že tehotenská nevoľnosť sa neviaže len na jednu časť dňa. Nevoľnosť v tehotenstve celý deň? Áno, bohužiaľ rôzne príznaky nevoľnosti sa môžu objavovať počas celého dňa. Čo taká nevoľnosť v tehotenstve večer a zriedkavá nie je ani nevoľnosť v noci. Zmeny v organizme a hladiny hormónov sa totiž nemenia len ráno, preto sa tehotné ženy stretávajú v období od 6. do zhruba 12. týždňa s rôznymi príznakmi celodennej nevoľnosti v tehotenstve.

Grganie v tehotenstve

Niektoré mamičky sa často obracajú na lekárov s otázkou, že sa u nich objavuje v tehotenstve časté grganie bezprostredne po jedle a nevedia, čím je to spôsobené, pretože doteraz nič také neindikovali. Tehotná žena má pocit, že žalúdočné šťavy a vzduch sa vracajú hore, a to aj pri pokojovej polohe či ležaní. Niekedy môže impulzívne vyvolať pocit na zvracanie. Zvyčajne sa tento jav objavuje v začiatkoch druhého trimestra tehotenstva. Dôvodom je zväčšovanie maternice a maternicových svalov, rozširovanie výstelky a fakt, že samotný plod – bábätko rastie a tlačí na vnútorné orgány matky. To môže ovplyvňovať činnosť žalúdka. Niektorým ženám je prvou pomocou perlivá minerálka, pohár Coca-coly alebo mlieka. Budúca mamička má plné právo uvoľniť nevoľnosť týmto spôsobom.

Čo pomáha na nevoľnosť v tehotenstve – rady a odporúčania

Želaním každej tehotnej ženy je zbaviť sa nevoľnosti v tehotenstve. Ak sa žena v tehotenstve šťastlivo nevyhne príznakom nevoľnosti, je potrebné dať ich ústupu čas. Rozhodne však existujú možnosti a účinné spôsoby, ktorými si v tomto období môže žena uľaviť. Tu je niekoľko rád, ktoré budú zaručene fungovať.

Oddych a pokoj bez námahy

Kľúčový je oddych, relaxácia a minimalizovanie námahy. Vyhýbajte sa stresu a zhonu. Nájdite si miesto, kde sa cítite dobre, zaujmite relaxačnú polohu na gauči alebo v hojdacom kreslepustite si hudbu alebo si prečítajte obľúbenú knihu. Prenechajte chod domácnosti na partnera alebo sa zapájajte, ak sa cítite lepšie. Predovšetkým pri zoznamovaní sa s príznakmi nevoľnosti si dajte na pár dní „offline“ režim a doprajte relax.

Niektorí odborníci uvádzajú, že je vhodné skúsiť jogu alebo meditáciu, ktoré vám umožnia objaviť vnútorný pokoj. Pokiaľ máte možnosť, posaďte sa na čerstvý vzduch na terasu alebo balkón. Prospieť vám môže v rámci možností aj prechádzka.

Oddych na nevoľnosť v tehotenstve

Malé dávky vhodného jedla a pitný režim

Žalúdok ako na vode, napínanie či pocit zvracania. Ak pociťujete takéto stavy a máte problém do seba dostať čo i len raňajky, skúste jesť v malých porciách, povedzme každé 2 až 3 hodiny. Nelimitujte sa tým, kedy jete, malú porciu si môžete dopriať pred spánkom a zaručene je lepšie, ak sa nebudíte hladná a s prázdnym žalúdkom. Nie je nutné, aby ste jedli plné porcie, pokojne si jedlo rozdeľte na časti dňa. Voľte radšej ľahšie stráviteľné potraviny, vyhýbajte sa mastným, ťažkým, koreneným a aromatickým jedlám. Pri ranných nevoľnostiach skúste napríklad mandľové mlieko, ovocné pyré alebo čerstvé ovocie a zeleninu. Ak chcete doplniť cukor, vsaďte namiesto čokolády na sušené ovocie.

Hoci sa to niekedy zdá ako nemožné, zvýšenie príjmu tekutín je skvelou prevenciou. Hydratované telo a správny pitný režim dokážu niekedy zázraky. Nedostatok tekutín totiž spôsobuje samotnú nevoľnosť. Skúste napríklad zázvorový čaj proti nevoľnosti v tehotenstve s trochou medu, ktorý na nevoľnosť v tehotenstve odporúčajú i samotní lekári.

Sýtené nápoje a Coca cola v tehotenstve

Prax preukázala, že sýtené nápoje, perlivé minerálky alebo Coca-cola dokážu uľaviť od nevoľnosti. Bublinky (oxid uhličitý) dokážu vyvolať úľavu tým, že spôsobia grganie. Ide o akúsi rýchlu pomoc, ktorá dokáže niektorým tehotným ženám uľaviť od nevoľnosti veľmi rýchlo. O tom, že pár dúškov Coca-coly môže pomôcť hovoria aj mamičky na rôznych fórach.

Coca-Cola v tehotenstve

Eliminujte dráždivé pachy

Citlivý čuch je u niektorých tehotných žien veľmi častým spúšťačom nevoľnosti. Neraz nevhodná vôňa či aróma spôsobí točenie hlavy alebo vyvolá pocit zvracania. Pokojne môže ísť o koreniny, parfumy, esencie alebo bežné pachy ako dym, pripáleniny alebo určité suroviny, ktorým sa na jedálničku vyvarujte. Naopak, niektoré kvety a bylinky ako eukalyptus či rozmarín dokážu pôsobiť pozitívne a upokojujúco. Veľmi pozitívne na budúce mamičky pôsobí vôňa citrusov.

Vitamíny proti nevoľnosti

Výživové doplnky, vitamíny a minerály v tele znamenajú, že organizmus má z čoho čerpať. Skúste pravidelne dopĺňať B vitamíny B1, B6 a nezabúdajte na dopĺňanie kyseliny listovej (B9), ktorá je dôležitá aj pre bábätko. Tú obsahujú napríklad strukoviny, listová zelenina, kvasnice alebo vajíčka. Naopak, ako tehotné sa vyhýbajte nadmernému príjmu železa. Jeho príjem je dôležitý, no snažte sa ho čo najviac prijímať z prirodzenej stravy. Dávka železa by nemala v tehotenstve prekročiť 27 mg za deň. Poradiť sa môžete o doplnkoch výživy s vaším gynekológom. Na základe diagnostiky môže lekár presne určiť, ktoré vitamíny vášmu telu chýbajú.

Vitamíny proti nevoľnosti

Zaujímavé tipy

Medzi ďalšie zaujímavé tipy sme zaradili niektoré rady, ktoré vychádzajú z praktických skúseností mamičiek. Niektoré mamičky uviedli, že na ráno im účinkoval pohár teplej vody a postrúhaný zázvor s citrónom. V boji s nevoľnosťou inej mamičke pomohli sladké žuvačky a žuvacie cukríky s obsahom zázvoru a vitamínov. Z ďalších skúseností je tiež vhodné skúsiť nosenie voľného oblečenia, v ktorom vám je pohodlne. Terajšie mamičky tiež avizujú, že je dôležité po zobudení neostať s prázdnym žalúdkom, hoci pôjde len o suchý chlieb, krekery alebo ovocie, živiny v tele dokážu nevoľnosť zmierniť.

Nevoľnosť v tehotenstve – chlapec alebo dievča?

Je možné na základe nevoľnosti v tehotenstve predpovedať, či čakáte dievča alebo chlapca? Jednoznačne to určiť nemožno. Medzi mamičkami sa však tradujú určité charakteristické znaky, ktoré sú v období tehotenstva typické pre jedno alebo druhé pohlavie. Ak máte väčšiu chuť na slané a kyslé, priberáte menej kíl a máte peknú pleť, údajne je na ceste chlapec. Naopak, ak sa vám pleť zhorší, máte viac chuť na sladké a priberáte viac kíl, bude to dievčatko. V súvislosti s nevoľnosťou sa v prvom trimestri môže objaviť zvracanie, ktoré je typické, ak čakáte dievčatko. S chlapcom by príznaky nevoľnosti mali byť menej badateľné.

Skúsenosti

Nevoľnosti v tehotenstve sú, žiaľ, normálne, niekedy sa prejavujú ráno, niekedy v noci a občas aj celý deň. Tehotenstvo bez nevoľnosti je skôr výnimkou. Zvracanie bolo u mnohých žien častým príznakom, zvyčajne sa nevoľnosť prejavovala citlivosť na pachy. Mnoho žien odporúča čerstvý vzduch, ak nie prechádzky, tak aspoň otvorené okno počas celého dňa.

Skpsenosti s nevoľnosťou v tehotenstve Modrykonik

Nevoľnosť v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Stretli ste sa s nevoľnosťou v tehotenstve aj vy? Hľadáte spôsob, akým príznaky tehotenskej nevoľnosti zmierniť? Veríme, že v našom článku nájdete všetky potrebné informácie a rady. Taktiež budeme vďační, ak svojím názorom a vlastnými radami a skúsenosťami prispejte do diskusie pod článkom. Ako ste nevoľnosť v tehotenstve riešili vy? Pomohol vám napríklad čaj, Coca-cola alebo lieky na nevoľnosť?

Prvé príznaky nevoľnosti v tehotenstve sa objavujú od 6. týždňa. V tomto období začína stúpať hladina hCG hormónov, ktoré majú vplyv na vznik nevoľnosti u tehotných žien. Je úplne normálne, ak sa nevoľnosť objaví aj o pár týždňov neskôr alebo sa u ženy neobjaví vôbec.

Ústup nevoľností v tehotenstve nastáva približne od 12. do 16. týždňa tehotenstva, resp. zhruba do začiatku druhého trimestra. Je potrebné sledovať samotné príznaky nevoľnosti a v prípade zhoršujúcich sa symptómov je vhodné kontaktovať ošetrujúceho lekára. Niektoré ženy občasná nevoľnosť sprevádza počas celého tehotenstva.

Lieky na nevoľnosť lekári podávajú až v prípade, ak ide o závažnú formu nevoľností alebo toxémiu. V takom prípade je možné nastaviť medikamentóznu liečbu. Bežne sa však odporúča tehotným ženám s nevoľnosťou len zvýšený príjem vitamínov a minerálov v podobe cukríkov, pastiliek alebo čajov s obsahom vitamínu C, vápnika, horčíka a extraktom zázvoru či mäty.

Nie, nevoľnosť v tehotenstve ako taká bábätku neubližuje. Prísun menšieho množstva živín v prvom trimestri nie je takým závažným problémom. Plod ešte v tomto období nemá také vysoké požiadavky na výživu. Ak však máte problém s celodennou nevoľnosťou aj dlhšie po prvom trimestri tehotenstva, pretrváva nechutenstvo, časté zvracanie a máte problém s príjmom tekutín, navštívte svojho lekára, ktorý stanoví spôsob terapie.


Komentáre
Silvia Gubovská 07.Jul.2023
Pozdravujem. Mala by som otázku drahé mamičky. Ako dlho vám trvali ranné nevoľnosti? Ja som na začiatku 15 tt a pravidelne každý druhý deň ma napína, alebo zvraciam, pociťujem mierne bolesti v podbrušku. Čo poznám kamarátky väčšine to po pár týždňoch ustúpilo. Niekedy to na mňa príde aj počas dňa alebo v noci. Na stravu si dávam naozaj pozor, nič čo by mi prekážalo alebo ma dráždilo. Párkrát som si namerala nízky tlak, ale vraj je kolísanie normálne. Prejde to alebo to mám riešiť?

Odpovedať

Ľubka 19.Jul.2023
Silvuš, v tvojom prípade by som určite konzultovala ten tlak s lekárom. S tlakom nie sú v tehotenstve žarty, aj keď kolísanie je normálne. Ak si to mala častejšie a opakovalo sa to, na kontrole to spomeň. No a nevoľnosti. Neviem či si prvorodička, druhorodička, ale nevoľnosti môžeš mať pokojne aj celé tehotenstvo. Ja som mala pri prvom extrémne, pri druhom minimálne. Nie je nevídane, že zvracať budeš v druhom aj treťom trimestri. Niektoré mamičky majú to šťastie, že nevoľnosti nemajú alebo len minimálne, iným odznejú po 12. týždňoch a niektoré majú intenzívne príznaky priebežne. Neboj sa nič. Určite budete obaja zdraví. Netreba panikáriť.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)