Šiesta choroba

Šiesta choroba u detí. Ako dlho trvá? Vyrážky ako príznaky

Ochorenie nazývanie šiesta choroba je pomerne časté detské ochorenie. Najčastejšie postihuje deti do 3 rokov v období prerezávania zúbkov. K prejavom patria zvýšená teplota, vyrážky a nezriedka zvýšená sekrécia z nosa. Deti sú na chorobu náchylnejšie v čase zníženia imunity, ako to býva práve pri prerezávaní zúbkov. Výnimočne sa môže šiesta choroba objaviť u starších detí alebo dokonca u dospelých.

Publikované: 05.04.2024
Aktualizované: 05.04.2024
Obsah článku:

Ide o vírusové ochorenie, preto sa v detskom kolektíve ľahko prenáša. Čo to je šiesta choroba a aké sú jej najčastejšie príznaky? Ako sa môže dieťa 6. chorobou nakaziť? V článku objasňujeme príčiny a priebeh tejto choroby, v čom spočíva liečba a prevencia, ale aj to, kedy sa môže chorobou nakaziť staršie dieťa či dospelý človek.

Čo je šiesta choroba?

Šiesta choroba je známa taktiež pod pomenovaním roseola infantum alebo výrazom exanthema subitum. Ide o vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva DNA vírus, konkrétne ľudský herpetický vírus (Human Herpes Virus) – HHV-6 alebo HHV-7. Herpes vírus postihuje predovšetkým deti vo veku 3 až 36 mesiacov. Radí sa do rovnakej skupiny ako vírusy herpes simplex alebo herpes zoster, ktoré sú pôvodcami oparov na pere alebo pásového oparu.

Roseola nie je považovaná za nebezpečnú chorobu, ale je nákazlivá a u detí sa najčastejšie objavuje v čase prerezávania zúbkov. Deti majú vtedy oslabenú imunitu, sú mrzuté, nepokojné a často majú zvýšenú teplotu. Šiesta choroba sa prenáša kvapôčkovým spôsobom a neexistuje proti nej očkovanie. Našťastie sa po prekonaní choroby dieťa stáva proti nej imúnne a opakované nakazenie sa nehrozí. Herpetický vírus však zostáva v tele prítomný doživotne. Hoci ide primárne o detskú chorobu, nakaziť sa môžu aj dospelí ľudia, a to najmä tí so slabou imunitou.

Čo je šiesta choroba?

6. choroba u detí príznaky

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u detí vo veku 6 až 8 mesiacov pri prerezávaní prvých zúbkov. Dieťa trápia opuchnuté ďasná, ktoré svrbia a sú bolestivé, ale aj vyššie teploty, čo vedie k mrzutosti. Počas tohto obdobia sú deti náchylnejšie na rôzne ochorenia, nielen na 6. chorobu, pretože majú nižšiu imunitu. Najčastejšie sa choroba prejaví vystúpením teploty (až 40 °C), pričom počas virózy horúčka kolíše. Trvá to 3 až 5 dní. Po odoznení teplôt sa zvyčajne choroba prejaví výsevom (exantém) na hrudníku a trupe a postupuje na končatiny. Na tvári sa obvykle nevyskytuje. Vyrážky pretrvávajú v rozpätí niekoľkých hodín až 2 dní. Počas 6. choroby u detí majú vyrážky ružovú až červenú farbu, sú plošné, nebolestivé a nesvrbia.

Dieťa môže byť počas choroby podráždené a uplakané, tento stav sa strieda s vyčerpaním a spavosťou, ktoré sú dôsledkom horúčok. Reakciou na vysoké teploty môže byť potenie a triaška, objavujú sa respiračné ťažkosti (kašeľ, zápal hrtana a zvýšená sekrécia z nosa), nezriedka je dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín. V súvislosti s tým sa vyskytuje nechuť do jedla a zriedkavo mierne hnačky. Komplikovaný priebeh sprevádzajú febrilné kŕče.

Príčiny vzniku 6. choroby

Kvapôčková infekcia, sliny, sekrét z nosa a priamy kontakt – to sú spôsoby, ktorými sa herpes vírusy HHV-6 a HHV-7 môžu prenášať. Najviac je ochorenie rozšírené v jarných mesiacoch. Veľmi rýchlo sa dokáže šíriť v kolektívoch, pri kýchaní, kašľaní, ale aj smiechu a rozprávaní sa dostáva vírus „do obehu“. Ide predovšetkým o ochorenie detí, ale pokiaľ dospelý človek neprekonal chorobu v detstve, môže sa ňou nakaziť v prípade oslabenej imunity aj v dospelosti. Možný je aj prenos z matky (cez mlieko), resp. z dospelého na dieťa. Keďže až 90 % dospelých má protilátky proti tomuto ochoreniu, nakazenie sa v dospelosti je veľmi ojedinelé. Rovnako ako pri ovčích kiahňach sa v organizme po prekonaní choroby vytvoria protilátky a jedinec má doživotnú imunitu.

Šiesta choroba príznaky

Priebeh šiestej choroby u detí

Inkubačná doba je v prípade šiestej choroby od 5 do 12 dní. Ako prvá sa objaví horúčka (okolo 39 – 40 °C), pri jej ústupe sa na trupe, prípadne aj končatinách objavia nebolestivé vyrážky bez prítomnosti pľuzgierov. Horúčky trvajú 3 až 5 dní, počas toho nie sú prítomné iné príznaky. Napriek horúčkam je zvyčajne stav dieťaťa dobrý a dokáže sa hrať, napiť aj najesť, hoci môže byť mrzuté. Po ústupe teplôt sa objavuje výsev s veľkosťou 2 – 5 mm, ktorý samovoľne odoznie do 1 až 2 dní. Celkovo tak ochorenie pretrváva 2-3 dni až 1 týždeň.

Stav môžu skomplikovať febrilné kŕče, ktoré sú dôsledkom vysokých teplôt (môžu sprevádzať 1. fázu ochorenia), ojedinele môže vírusová infekcia napadnúť mozog a dôjsť k zápalu mozgu a mozgových blán. V takom prípade je choroba sprevádzaná bolesťami hlavy, nevoľnosťou a zvracaním, chorobu môže skomplikovať aj hepatitída. V týchto prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia. Takýto komplikovaný priebeh je však výnimočný, chorobu zvyčajne pacienti znášajú dobre a nezanecháva žiadne následky. Šiesta choroba sa rýchlo objaví a spontánne v pomerne krátkom čase odíde.

U dospelých je priebeh ochorenia podobný ako u detí, zvyčajne sa k nemu pridruží bolesť v krku, zdurené uzliny, výrazná únava a nechuť k jedlu, preto priebehom pripomína chrípku.

Počas choroby je vhodné dieťa izolovať od kolektívu, aby sa predišlo nakazeniu ostatných detí, zároveň si liečba vírusových ochorení vyžaduje pokoj. Platí to, samozrejme, aj pre dospelých.

Liečba je symptomatická

Roseola patrí medzi časté detské choroby a očkovanie proti nej nie je dostupné. Vo svojej podstate ani nie je potrebné, pretože zvyčajne ide o ochorenie s rýchlym priebehom. Jeho ústup je možné dosiahnuť najmä symptomatickou liečbou, a teda zameraním sa na liečenie jednotlivých príznakov. Veľmi podstatná je správna diagnostika, aby nedochádzalo k liečbe antibiotikami, ktoré sú pri vírusovom ochorení neúčinné.

V prvom rade treba znížiť teplotu, u detí aj dospelých môže pretrvávajúca teplota viesť k nervozite, vyčerpaniu i problémom so spánkom. Na zníženie horúčky sú vhodné produkty s obsahom účinnej látky paracetamol, takým antipyretikom je napr. Paralen. Dobre poslúžia i studené obklady. Dodržiavať treba pitný režim, dopriať si pokoj a izolovať sa od kolektívu, čim sa zaistí obmedzenie prenosu infekcie na ďalšie osoby. Jedinec je totiž infekčný od nástupu teplôt až do vymiznutia vyrážok.

Na prísun tekutín treba dohliadať v prípade, že má dieťa problémy s prehĺtaním. Najlepšie je voliť vodu, prípadne čaj, ktoré nedráždia hrdlo a tráviaci trakt. Pokiaľ je to nutné, dieťaťu môžete tekutiny podávať pomocou lyžičky alebo striekačky.

Roseola šiesta choroba

Prevencia vzniku 6. choroby

Vzhľadom na to, že sa choroba prenáša kvapôčkovým spôsobom, nutné je dodržiavať hygienu – predovšetkým rúk. Tváre by ste sa nemali dotýkať neumytými rukami. Pri kýchaní a kašľaní je vždy nutné použiť na zakrytie nosa a úst vreckovku. Nápomocné je i zvyšovanie imunity, u detí predovšetkým pomocou prísunu vitamínov vo forme zeleniny a ovocia, u dospelých sú povolené aj vitamínové doplnky. Odporúčaná je pestrá strava a, samozrejme, pravidelný pohyb. Keďže šiestou chorobou sa človek môže nakaziť len raz, aj napriek zníženej imunite v dospelosti mu už nákaza nehrozí.

Šiesta choroba – skúsenosti

So šiestou chorobou sa u svojich ratolestí stretlo množstvo mamičiek. V rôznych diskúsiach sa podelili o svoje skúsenosti s touto chorobou. Ako potvrdili, 6. choroba prebehla v krátkom čase a po horúčkach sa deti vyhádzali na trupe, končatinách a zriedkavejšie na tvári. Podľa niektorých mamičiek sa choroba môže objaviť u detí aj viackrát, podľa iných zas išlo v takom prípade o nesprávnu diagnózu, pretože po prekonaní choroby má dieťa doživotnú imunitu, čo potvrdzujú aj lekári.

Šiesta choroba skúsenosti Modrykonik

Šiesta choroba skúsenosti

Šiesta choroba diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Šiesta choroba je u detí pomerne bežným javom. Jej nástup je rýchly a rovnako rýchlo ako prišla, choroba aj odoznie. Stretli ste sa už so šiestou chorobu? Aký bol priebeh a ako prebehla liečba? Vaše skúsenosti zaujímajú nielen nás, ale aj ostatné mamičky, ktoré so 6. chorobou ešte nemajú skúsenosti. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Inkubačná doba 6. choroby sa pohybuje od 5 do 12 dní, ochorenie zvyčajne trvá 2-3 dni až 1 týždeň.

Áno, vyskytnúť sa môže aj u starších detí. Najčastejšie sa s ňou rodičia stretávajú od 6. do 36. mesiaca, v období prerezávania zúbkov. Objaviť sa však môže aj neskôr, predovšetkým vtedy, ak má dieťa oslabenú imunitu.

Prvým príznakom je horúčka (39 – 40 °C), po jej odoznení sa objavuje exantém, teda väčšie vyrážky ružovej až červenej farby, ktoré sú nebolestivé a nesvrbia. Sprievodnými príznakmi sú nervozita, podráždenosť a plač (súvisia s horúčkou), potenie, triaška, respiračné ťažkosti, zväčšenie uzlín a febrilné kŕče.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(94%)