Zavádzanie príkrmov

Zavádzanie príkrmov. Prvé príkrmy od 4. mesiaca – recepty

Bábätká sú v prvé dni, týždne a mesiace odkázané na jedinú formu potravy, a to materské, resp. umelé mlieko. Práve táto surovina pre ne poskytuje všetky potrebné živiny pre zdravý rast a vývoj. Avšak po istej dobe sa dieťa dostáva do vývinovej fázy, v ktorej na rad prichádza neprebádaný svet nových potravín a z nich vytvorených prvých príkrmov. Toto obdobie je tiež charakterizované ako príprava na postupné odstavenie dieťaťa od materského mlieka.

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

V našom článku prinášame najdôležitejšie informácie týkajúce sa etapovitého zavádzania príkrmov pre bábätká, pričom sa venujeme najmä časovému horizontu nastoľovania nového menu a spôsobom, ako zavádzať príkrmy do jedálnička dieťaťa. Tiež si upresníme, koľko príkrmov má jesť 5-mesačné či 7-mesačné dieťa v priebehu dňa. Ako bonus tiež pridávame zopár praktických receptov obľúbených a zdravých prvých príkrmov.

Kedy začať s príkrmami?

Nad touto otázkou sa pozastavujú mnohé prvorodičky, ktoré sa ocitajú vo veľmi hektickom, neistom a trpezlivosť vyžadujúcom období svojho života. Kedy je teda potrebné začať so zavádzaním príkrmov? Popri plnom dojčení materským mliekom stačí začať s prípravou prvých príkrmov u dojčených detí, keď bábätko dosiahne celých šesť mesiacov. V tomto období sa končí prvá, výhradne mliečna etapa, kedy si novorodenec zvyká na život mimo tela matky, a nastupuje tzv. prechodné štádium vývoja, v ktorom sa do menu dieťaťa zaraďujú nové zložky. Dôležité je dieťa stále chrániť pred prísunom bielkovín vo forme kravského mlieka.

Ak však ide o dieťa skôr prijímajúce umelú výživu, a teda nie je už od prvých mesiacov odkázané len na materské mlieko, je vhodné začať prikrmovať už po ukončení štvrtého až piateho mesiaca veku dieťaťa. Odôvodnenie možno hľadať v nedostatočnom množstve živín obsiahnutých v umelom mlieku v porovnaní s materským, čo spôsobuje, že si dieťa musí na novú stravu začať zvykať skôr, aby dochádzalo k jeho správnemu a zdravému vývinu.

Najvhodnejšou chvíľou, ktorú treba pre zavádzanie prvých príkrmov stopercentne využiť, nastáva vo väčšine prípadov u polročných bábätiek. Je to obdobie života, keď sa začínajú čoraz senzitívnejším spôsobom zaujímať o okolitý svet, pričom si extrémne všímajú matku v čase jedenia, čím nadobúdajú chuť na rovnaké jedlo, ktoré ona prijíma. Práve toto obdobie teda otvára príležitosť pre zaradenie príkrmov do jedálnička dieťaťa.

Po prvých „prikrmovacích sedeniach“ môže byť bábätko ešte stále hladné, čiže sa bude dožadovať mlieka, čo mu treba, samozrejme, dopriať bez akýchkoľvek obáv o tráviace ťažkosti. Veľmi dôležitým faktorom v zaradení príkrmov do jedálnička bábätka je jeho schopnosť jednotlivé kúsky jedla posúvať v ústach, ale aj prežúvať a prehĺtať, čiže musí mať rozvinuté svalstvo úst a jazyka. Taktiež je podstatné, aby vedelo sedieť (hoci aj s oporou) a kontrolovať pohyby hlavy. Ak týmito schopnosťami dieťa neoplýva, nie je úplne bezpečné zavádzať prvé príkrmy. Vždy je teda potrebné stravu prispôsobiť stupňu vývinu dieťaťa.

Kedy začať s príkrmami?

Ako začať s príkrmami?

Správne zavádzanie prvých príkrmov má svoje pravidlá, ktoré môžu vo veľkej miere ovplyvniť postoj bábätka k strave nezahrňujúcej materské či umelé mlieko. Prvé príkrmy je vhodné a ideálne zavádzať do jedálnička miesto obeda vo forme príkrmu zo zeleniny. Postupne však možno nahradiť večerné kojenie mliečnou, prípadne nemliečnou kašou, ktorá dieťa primerane zasýti, a koniec koncov i uspí.

Aby si dieťa v budúcnosti nevytvorilo averziu voči podávanému jedlu, nikdy ho do jedenia netreba nútiťPostupným a nesileným núkaním je možné dosiahnuť oveľa lepšie výsledky. Ďalším dôležitým pravidlom súvisiacim so začiatkami prikrmovania je použitie detskej lyžičky, ktorú však počas kŕmenia neoblizujte, aby nedošlo k nechcenému prenosu baktérií a vírusov na dieťa z našej ústnej dutiny.

Prvý príkrm zo zeleniny je vhodné pripraviť vo forme pyré bez hrudiek, aby si práve pre hrudkovitú konzistenciu jedla dieťa nevytvorilo voči nemu odpor. Je veľmi podstatné, aby na počiatku zavádzania príkrmov pozostávalo toto jedlo len z jedného druhu zeleniny. Môže to byť napríklad mrkva, ktorá sa používa najčastejšie, ale aj petržlen, tekvica, cukina, brokolica, karfiol, baklažán, kaleráb, hrášok, paštrnák, fenikel a zemiaky. Malo by sa však vyvarovať dusičnanov, ktoré sú pre bábätká možným zdrojom otravy. Tie sa nachádzajú v hlúboch brokolice, ale aj v nezrelých, zelených zemiakoch, pričom si treba dávať pozor aj na reguláciu množstva špenátu podávaného malému dieťaťu.

Ako začať s príkrmami?

Zavádzanie príkrmov trojstupňovým systémom

Existuje tzv. trojstupňový systém, na základe ktorého je umožnené jednoduchšie navyknutie dieťaťa na novú stravu. Zavádzanie príkrmov teda spočíva v troch krokoch, ktoré u každého bábätka môžu trvať rôzne dlhú dobu.

Prvý stupeň tohto systému pozostáva z jednozložkového príkrmu, čo znamená, že dojčenie v čase obeda sa postupne vymieňa za menu v podobe príkrmu zhotoveného z jedného druhu zeleniny. Môže to byť napríklad mrkvové pyré. Takéto prikrmovanie funguje na princípe etapovitého každodenného zvyšovania množstva podávanej stravy s cieľom úplného nahradenia obedného dojčenia príkrmom. Počas celého procesu je potrebné zotrvať pri jednej sorte zeleniny, pričom v prípade alergickej alebo inej reakcie dieťaťa na zvolenú zeleninu, je potrebné ju, samozrejme, zameniť za inú, aby sa tráviacemu systému bábätka uľavilo. Takýto problém však možno riešiť aj presunutím plánu zavádzania prvých príkrmov na neskoršie obdobie.

V prípade, že si dieťa zvyklo na jednozložkové obedné menu v podobe príkrmu zo zeleniny, možno po nejakom čase pridať k primárne zvolenej zelenine ďalší druh. Ide teda o druhý krok, a teda zavedenie dvojzložkového príkrmu, pričom aj tento návyk je potrebné opäť upevňovať po dobu niekoľkých dní, keďže celý princíp trojstupňového systému spočíva v konštantnosti a vytrvalosti.

V tretej systémovej etape sa do pyré zhotoveného z dvoch zvolených druhov zeleniny pridáva ďalšia nová ingrediencia. Tou môže byť ďalšia sorta zeleniny, prípadne mäso, ale aj varené vajce, pričom sa z dôvodu vysokého obsahu alergénov v bielku používa len žĺtok. V súvislosti s mäsom je vhodné voliť z chudého hovädzieho či teľacieho mäsa, hoci zdravé živiny dodá dieťaťu aj kuracie, morčacie či králičie mäso.

Pri všetkých systémových stupňoch je veľmi podstatným faktorom trpezlivosť a vytrvalosť, keďže spočiatku sa za veľmi pozitívny výsledok považuje, ak vôbec dieťa prijme jednu až dve lyžičky pripraveného príkrmu. Z hľadiska prípravy jedla je nutné podotknúť, že zeleninu, ale i mäso, by malo dieťa prijímať v nekorenistej a nesolenej forme.

Zavádzanie príkrmov trojstupňovým systémom

Počet príkrmov by sa mal postupne zvyšovať

V začiatkoch zavádzania príkrmov ostáva plán dojčenia či podávania umelého mlieka v pôvodnom stave, pričom príkrmy je potrebné nastoľovať dieťaťu postupne. Spočiatku by teda jedálniček dieťaťa mal pozostávať z jedného príkrmu, pričom zvyšné jedlá dňa tvorí pôvodný dojčenský plán. Je to najmä z toho dôvodu, že plná dávka riadneho príkrmu predstavuje 150 gramov, čo dieťa sprvu rozhodne nezje, a teda treba potrebnú dávku doplniť materským či umelým mliekom.

Pre prvotné prikrmovanie je najideálnejším jedlom práve obed, pričom postupne je možné nahrádzať večerné dojčenie mliečnymi kašičkami vo forme ľahko stráviteľných a sýtych alternatív, ako je bezlepková ryžová či kukuričná kaša. K niektorým druhom káš je potrebné samotné mlieko pridať. Výhodou mliečnych i nemliečnych káš je ich schopnosť zasýtenia dieťatka natoľko, že ho pocit plného žalúdka udrží v ríši snov podstatne dlhšie, čo aj matke dopraje potrebný čas na spánok. Pri kúpe káš je potrebné si dávať pozor na zloženie, pretože nadmerný obsah cukru, čokolády či ovocia môže spôsobiť pravý opak, čo znamená, že dieťaťu takto nechtiac dodáte viac energie ako ste pôvodne plánovali.

Ak už dieťa zvládne na posedenie bez akýchkoľvek problémov a namietania zjesť aspoň 50 gramov pripraveného príkrmu, môže sa do jeho jedálnička pridať ďalší chod, pričom postup zavádzania tohto príkrmu je rovnaký ako pri prvom. Dôležité je však zachovať aspoň trojhodinový rozostup medzi dvomi jedlami. Dieťaťu, ktoré je pravidelne kojené a tiež prijíma stravu formou príkrmov aspoň dvakrát denne, nie je nutné podávať vodu alebo čaj, keďže aj samotné materské mlieko pokrýva potrebnú dávku tekutín.

Podľa ideálneho plánu prikrmovania by teda štvormesačné až šesťmesačné deti mali dostávať aspoň jeden príkrm denne, pričom po dosiahnutí pol roka prijímajú bábätká v priebehu dňa dve až tri jedlá vo forme príkrmu. Môže to byť napríklad obed a desiata, zatiaľ čo ostatné jedlá tvorí mlieko vo forme, akou matka disponuje. Tretie obdobie z hľadiska časového horizontu zavádzania prvých príkrmov započína štvrť roka pred dosiahnutím prvého roku života. Táto fáza je charakteristická postupným navykaním dieťaťa na riadnu stravu dospelých, no tá je v tomto štádiu ešte stále špeciálne upravená pre potreby vyvíjajúceho sa dieťaťa.

Počet príkrmov by sa mal postupne zvyšovať

Výhody a nevýhody prvých príkrmov

Ako sme si už vyššie uviedli, medzi prvé príkrmy zavádzané do jedálnička dieťaťa patria zeleninové a mliečne, resp. nemliečne kaše. Obidve tieto alternatívy majú svoje výhody i nevýhody, no poďme si to rozviesť trochu obšírnejšie. Príkrmy zo zeleniny sú, pravdaže, veľmi zdravé a bohaté na živiny, no taktiež sú vhodnými kandidátmi na počiatočné zavádzanie príkrmov, pretože sa dieťa takýmto spôsobom zoznámi najprv s menej výraznými chuťami bez sladidiel a až potom s tými zaujímavejšími chuťami, z ktorých by sa k zelenine ťažko dostávalo v prípade, že by mamička zvolila opačný prístup.

Nevýhodou zeleniny a príkrmov zhotovených z nej je chuťová odlišnosť od mlieka, ktoré spočiatku dieťa prijíma ako jedinú formu potravy. Práve tento fakt často spôsobuje problémy pri zavádzaní prvých príkrmov do jedálnička bábätka. Na rozdiel od zeleninových príkrmov majú mliečne, resp. nemliečne kaše chuťovo bližšie k materskému mlieku, čo uľahčuje prechod dieťaťa na novú stravu. Avšak takéto kaše disponujú značným sladkastým nádychom, čo môže neskôr skomplikovať postupné navykanie dieťaťa na rôzne druhy zeleniny a iných chuťovo nesympatických potravín.

Kedy do jedálnička zaradiť ovocný príkrm?

V prípade, že si už dieťa zvyklo na mliečne, resp. nemliečne kaše, zeleninové príkrmy, prípadne kombinácie zeleniny s mäsom, postupne môžete pristúpiť k zavádzaniu jednodruhových alternatív ovocných príkrmov. Princíp postupného zavádzania nového menu je vo svojej podstate rovnaký ako v prípade prvých príkrmov zo zeleniny. Najprv teda začínajte jedným druhom a postupne pridávajte do pripravovaných príkrmov ďalšie. Spočiatku je dôležité držať sa klasických a najmä ľahko stráviteľných druhov ovocia, ako je banán či jablko.

Na kyslé a exotické ovocné varianty si bábätká zvykajú ťažšie, a teda o zavádzanie príkrmov zhotovených z menej typického ovocia sa pokúšajte až potom, čo dieťa oslávi prvý rok života. Tak ako v dennom jedálničku dospelých figuruje ovocie na pozícii dopoludňajšej desiaty či olovrantu, aj bábätkám by sa mali ovocné príkrmy podávať práve v tom čase.

Kedy do jedálnička zaradiť ovocný príkrm?

Problémy pri zavádzaní detských príkrmov

Obdobie zavádzania prvých príkrmov môže byť veľmi komplikované a náročné. Samozrejme, závisí to od samotného bábätka, keďže aj v tomto prípade platí, že každý prípad je individuálny. Príjem novej stravy môže v prvom rade spôsobiť komplikácie súvisiace s tráviacou sústavou dieťaťa, ktorá je veľmi citlivá, a to najmä vo forme zápchy. Nie je teda nič neobvyklé, ak vaše bábätko v začiatkoch procesu zavádzania príkrmov nevyprodukuje pevnú stolicuTento aspekt, ako aj akékoľvek iné reakcie detského organizmu na podávanú stravu, si treba dôkladne všímať.

Najčastejším problémom je odmietanie príkrmov, na ktoré chcete dieťatko navyknúť. Proces zavádzania prvých príkrmov v takomto prípade odložte hoc aj o mesiac, aby sa dieťaťu takáto strava nechtiac nesprotivila skôr ako ju riadne ochutnalo.

Opačným prípadom sú deti, ktoré si na nové chute prvých príkrmov zo zeleniny natoľko zvyknú, že začnú odmietať kojenie. Ako sme si už však spomenuli, materské, resp. umelé mlieko ostáva aj v období postupného zavádzania príkrmov veľmi podstatným zdrojom živín. V prípade odmietania mlieka pristúpte k dojčeniu ráno alebo večer, keď sa dieťa nachádza v stave únavy, a teda nemá možnosť vyprodukovať dostatok energie na namietanie.

Niektoré deti sú už v počiatkoch zoznamovania sa s novou stravou vo forme príkrmov vyberavé, a teda môžu prejaviť nechuť voči hrudkovitej konzistencii zmixovaného zeleninového pyré a káš. Aj v tomto prípade teda platí, že by ste mali zavádzanie prikrmovania vo svojom časovom pláne presunúť na neskoršie obdobie v blízkej budúcnosti. Je potrebné si zapamätať, že práve trpezlivosť je gro v období zavádzania prvých príkrmov.

Prvé príkrmy a recepty na ich prípravu

V obchodoch dnes možno nájsť široký výber rozličných druhov detskej výživy, no podomácky pripravená strava je ako pre dospelého, tak i pre bábätko vhodnejšou, a z istých aspektov nenahraditeľnou alternatívou. Ak sa chcú mamičky vyhnúť zbytočnému stresu z každodennej prípravy čerstvých príkrmov zo zeleniny, môžu si ich pripraviť vo väčšej dávke aj niekoľko mesiacov vopred, pričom ich stačí uskladniť rovnakým princípom ako zaváraniny. Takto si vopred pripravený pokrm zachová svoju pôvodnú čerstvosť.

Prvé príkrmy recepty

Príprava príkrmu s hovädzím (alebo iným) mäsom

Všeobecný návod na prípravu príkrmu s mäsom spočíva v riadnom umytí, očistení a nakrájaní zvoleného druhu mäsa na drobné kocky. Na pár minút je tieto mäsové kúsky potrebné povariť v dojčenskej vode, pričom je potom dobré ho podusiť na olivovom oleji. S množstvom dojčenskej vody ani olivového oleja to netreba preháňať. Rovnako je potrebné poznamenať, že koreniny, soľ a podobné, pre dospelých lákavé ochucovadlá na mäso pripravované pre dojčenské príkrmy zo zdravotného hľadiska rozhodne nepatria.

Po dokončení tepelnej úpravy mäsa ho stačí už len popučiť rovnakým spôsobom ako uvarenú zeleninu, ku ktorej sa mäsový mix primieša. Pre dodanie potrebných živín je vhodné raz týždenne do zeleninového mixu pridať aj natvrdo uvarený vaječný žĺtok, pričom je dôležité spomenúť, že vaječnému bielku by ste sa z dôvodu vysokého obsahu alergénov mali vyhýbať pri príprave príkrmov pre dieťa, až kým nedosiahne prvý rok života.

Baklažánový príkrm

Baklažán je potrebné poriadne umyť, očistiť a nakrájať, pričom pre zachovanie čo najväčšej miery živín a vitamínov sa odporúča tepelná príprava nad parou. Následne stačí uvarený baklažán popučiť a rozmixovať, aby príkrm z baklažánu nabral formu pyré. V prípade, že sa vám pyré zdá príliš husté, možno ho zriediť dojčenskou vodou, v ktorej sa zelenina varila. Tento návod na prípravu jednoduchého baklažánového pyré je možné použiť pri príprave akéhokoľvek iného zeleninového príkrmu podľa vlastného výberu a uváženia.

Recepty na príkrmy od 4. mesiaca

Ako sme si vyššie spomenuli, od štvrtého mesiaca by mali deti prijímať svoj prvý príkrm zložený aspoň z jednej zeleniny, pričom niektoré, rýchlejšie si zvykajúce bábätká privítajú už aj dvojzložkové pokrmy.

Tekvicový príkrm

Príkrm z tekvice so sladkými zemiakmi

Rovnako ako vyššie spomenutá baklažánová alternatíva aj tekvicový príkrm so sladkými zemiakmi spočíva v tepelnej príprave zeleniny na pare. Na jednu dávku postačí za hrsť tekvicových kociek a polovička sladkého zemiaku. Zemiak je dobré tiež nakrájať, aby sa urýchlil proces jeho uvarenia. Zeleninu už len stačí roztlačiť v 125 mililitroch prevarenej dojčenskej vody a pridať k nej kvapku olivového oleja.

Prvý príkrm z cukety a mrkvy

Rovnako na pare povarte 1 mrkvu a hrsť kociek cukety, pričom k tomuto zeleninovému mixu môžete na základe štádia zavádzania príkrmov, v ktorom sa vaše dieťa nachádza, pridať aj cca 20 gramov duseného kuracieho mäsa. Všetky ingrediencie roztlačte s prevarenou dojčenskou vodou a pridajte kvapku olivového oleja do pripraveného pyré.

Recepty na príkrmy od 6. mesiaca

Niektoré bábätká už od šiesteho mesiaca úplne bežne prijímajú špeciálne upravené napodobeniny stravy pre dospelých. V najbližších odsekoch nájdete niekoľko praktických receptov, ktorými ozvláštnite jedálniček svojho dieťaťa.

Príkrm vo forme paradajkovej kaše

V prvom rade je potrebné uvariť a olúpať aspoň 2 až 3 obyčajné paradajky. Ich rozpučením pripravíte pyré, do ktorého stačí už len pridať približne 2 lyžice ryžovej kaše. Na zjemnenie pridajte 1 až 2 lyžice bieleho jogurtu. V najlepšom prípade by to mal byť bio jogurt, resp. biely jogurt bez obsahu kravského mlieka.

Príkrmy od 6. mesiaca

Zeleninové rizoto

Tak ako pri príprave alternatívy pre dospelých, aj rizoto pre bábätká je potrebné započať uvarením hŕstky ryže. Zatiaľ čo sa varí ryža, pripravte si zeleninu podľa vlastného výberu, najvhodnejšie mrkvu, hrášok, kukuricu a jednu brokolicovú ružičku. Všetku zeleninu stačí roztlačiť, pokvapkať olivovým olejom a pomiešať s dovarenou ryžou.

Polievkový príkrm z brokolice

Dojčenskú vodu s kukuričnou múkou zmiešajte, aby z nich vznikla riedka kaša, ktorú následne prilievajte do polievky, v ktorej sa vám domäkka varí 100 gramov brokolice. Päť minút ich spolu povarte, následne nechajte trochu vychladnúť a rozmixujte za použitia kúska masla alebo trošky mlieka.

Príkrm z červenej šošovice

Olúpte si 2 lyžice červenej šošovice, nastrúhajte za 1 šálku mrkvy, nakrájajte za 1 šálku póru, pričom všetky ingrediencie následne vložte do vody. Pridajte 1 lyžičku rastlinného oleja a varte aspoň 20 minút. Dovarené jedlo rozmixujte a podávajte detskou lyžičkou. Podstatné je nikdy neprekročiť množstvo šošovice, pretože bábätká ešte nedokážu bezproblémovo stráviť v šošovici obsiahnutú vlákninu. Ak po prvom pokuse dôjde k nafukovaniu bruška, príkrm je potrebné v časovom pláne presunúť na neskôr.

Skúsenosti

Zelenina (mrkva, zemiak, cuketa), mäso, vločky, smotanové jogurty, kaše odporúčajú mamičky na prikrmovanie najčastejšie. Najideálnejšie je začínať zeleninou, ako prvá sa osvedčila mrkva, potom zemiak a postupne pridávali rôzne druhy zeleniny. Z ovocia sú obľúbené jablká, banány či mango. Mäso je podľa mamičiek vhodné pridávať po pár týždňoch zeleninových príkrmov, potom by mal nasledovať lepok (vločky). Niektoré mamičky, naopak, začali s ryžovou kašou a až potom pridali zeleninu, mäso a ovocie.

Zavádzanie príkrmov diskusia Modrykonik

Zavádzanie príkrmov skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete vedieť iné zaujímavosti vzťahujúce sa na problematiku príkrmov a ich postupného zavádzania? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť na ne odpovedať čo najskôr.

Rozhodne nie. Tak ako sa neodporúča soliť a dochucovať príkrmy obsahujúce mäso, tak je aj cukor v ovocných príkrmoch vylúčený. Je to tak z jednoduchého dôvodu. A to pre zachovanie pravej chuti ovocia a zeleniny, ktorú by mali deti spoznať už v skorom štádiu života.

Solenie sa odporúča oddialiť čo najviac, avšak zásada nesolenia sa viaže hlavne na prvý rok života dieťaťa. Zamedzením soli sa úspešne vyhýbate prípadným problémom s rozvojom obezity či srdcových ochorení, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom živote dieťaťa.

Najdôležitejšie je príkrmy podávať lyžičkou, ktorú počas kŕmenia za žiadnych okolností neoblizujte, aby ste nechtiac nepreniesli na dieťa nejaké vírusy a baktérie z vlastnej ústnej dutiny. Príkrm stačí spočiatku zohrievať v menších dávkach, keďže bábätká sa zväčša odhodlajú na najviac 2 lyžičky na jedno posedenie. Veľmi podstatným pravidlom je vyhýbať sa opätovnému zohrievaniu či skladovaniu už raz ohriateho príkrmu. Taktiež je ideálne prikrmovanie nenaťahovať nad 30 minút.

Kŕmenie popri sledovaní televízie, prípadne na nočníku, síce zjednoduší rodičovi proces presviedčania, no u dieťaťa sa tak vytvorí veľmi silný zlozvyk, ktorý môže kŕmenie v iných podmienkach (bez televízora/nočníka) v budúcnosti skomplikovať a znepríjemniť pre obe strany. Neodporúča sa ani behať za dieťaťom s každou jednou lyžičkou, jeho nútenie, pričom už vôbec by ste nemali svoje dieťa trestať za neporiadok či nedojedenie pripraveného príkrmu. Postupné zavádzanie príkrmov by rozhodne nemalo zahŕňať sladké, korenené či vyprážané ingrediencie.


Komentáre
Simona 04.Jul.2023
Možno by som ešte odporučila, že sú vhodné aj rôzne kombinácie príkrmov. Netreba sa fixovať len na nejaké pyré z jedného druhu suroviny. Pri oboch deťoch mám odskúšanú kombináciu varené batáty + hrášok alebo dyňa + brokolica + batáty. Nemohli sa toho dojesť. Dokonca doteraz robím brokolicovo - batátové pyré a šmakuje to obom. Pri brokolici fakt pozor, svoju arómu nezaprie. :) A veľmi dobrá je aj kombinácia rozmixovať vývar + varená mrkva + špenát. Na počudovanie mojím viac šmakovali zeleninové príkrmy ako ovocné. Tam som väčšinou vsadila na jabblko a banán alebo jablko + mrkva.

Odpovedať

Veve 18.Jul.2023
Ja som začala s mrkvovým pyré. Rozmixovala mrkvu s materským mliekom. Už od 3,5 mesiaca. Malá mi začala veľmi dobre priberať. Ale zasa ja som mala pocit, že mlieka si ťahá menej dlhodobo, priberala veľmi pomaly. Neskôr to už boli kombinácie príkrmov banán - mrkva - jablko, jablko - mrkva. A možno ma niekto bude preklínať že jahoda ako silný alergén je vražda, ale môžem povedať že do roka skúsila aj arašidové maslo, mandle aj ryby, má 8 rokov a žiadne alergie ako jej rovesníci. :))

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91%)