Stolica novorodenca

Stolica novorodenca – zelená, čierna alebo tekutá po umelom mlieku?

Prebaľovanie je každodennou rutinu každého rodiča malého dieťaťa. Nie je to prvá vec, ktorá vám napadne pri pomyslení na obdobie po narodení dieťaťa, avšak ide o veľmi dôležitú súčasť starostlivosti o bábätko.

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 22.11.2023
Obsah článku:

Skúmanie farby a konzistencie stolice, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku, bude pre vás pravidlom. S tým sa objavia otázky, ako má vyzerať normálna stolica u novorodencov, aká je správna farba a konzistencia stolice, ideálne množstvo či frekvencia stolice. Zmena konzistencie, farby alebo frekvencie vyprázdňovania môže znamenať nejakú diétnu chybu, ale taktiež môže ísť o príznak ochorenia.

Stolica u novorodenca

Farba stolice novorodenca môže byť rôznorodá, preto by ste mali vedieť, čo jednotlivé farby znamenajú. Dôležitá je však nielen farba stolice, ale aj konzistencia, množstvo, vôňa a frekvencia. Zmenu stolice môže spôsobiť vek dieťaťa, postupne sa mu totiž vyvíja trávenie a mení sa strava. Počas prvého pol roka novorodenec konzumuje len materské mlieko, potom sa začína s prikrmovaním, to môže mať vplyv na farbu, konzistenciu aj vôňu stolice. Tieto zmeny sú normálne. Avšak obsah plienky treba kontrolovať aj preto, že zmena stolice môže poukazovať na rôzne ochorenia.

Ako vyzerá stolica novorodenca

Farba stolice u detí

Čierna, zelená, žltá? Niektoré farby sú pri stolici bežné, niektoré indikujú problém. Neobvyklá farba stolice nemusí byť vždy dôvodom na stres, môže ísť o prirodzený proces, dôsledok zmeny stravy. Pokiaľ je bábätko spokojné a priberá, farba stolice nie je dôležitá, ak sa spolu s farbou stolice zmení aj jeho správanie, treba konať.

Čierna stolica u novorodenca

Úplne prvá stolica sa nazýva mekónium, známa je aj ako smolka. S čiernou farbou stolice sa stretnete maximálne počas prvých štyroch dní novorodenca. Začne odchádzať prvý deň a končí po 4. dni. Výrazná čierna či zeleno-čierna je tvorená vylučovaným hlienom plodovej vody, žlčou, odlúpenými bunkami tráviacej sústavy a kože, taktiež vodou a tekutinou, nachádzajúcou sa v čreve. Konzistencia je dechtová, lepkavá, ťažko sa zotiera zo zadočka bábätka.

Žltá stolica u novorodenca

Po čiernej najčastejšie prichádza žltá stolica s krémovou textúrou (môže byť zelenožltá i do hneda). Farba je typická pre dojčené bábätká, ovplyvňuje ju materské mlieko. Ak ho dieťa spapá viac, môže byť stolica redšia. V prvých 6 mesiacoch je horčicovo žltá normálnou farbou a značí zdravú stolicu.

Žltá stolica u novorodenca

Hnedá stolica u novorodenca

Svetlohnedá alebo hnedastá (oranžová či dožlta) farba stolice je typická u detí kŕmených dojčenským mliekom. Konzistencia je pevnejšia, pripomína arašidové maslo alebo tvaroh. Dieťa kaká menej často, zvyčajne raz alebo niekoľkokrát denne. Presná farba závisí od druhu náhradného mlieka, tie so špeciálnou receptúrou môžu mať za následok zelenú stolicu bábätka.

Zelená stolica u bábätka

Pri zelenej stolici si treba všímať konzistenciu, pretože môže ísť o normálnu, ale aj nezdravú farbu stolice. Zelená farba môže mať veľa príčin, dôvodom môže byť relatívne neškodná príčina, taktiež sa za ňou môže skrývať vážny problém.

Môže ísť o výsledok užívania umelého mlieka s obsahom železa, a teda normálny stav. Stolica by mala byť riedka až kašovitá s malými hrudkami, pripomínať horčicu. V období prikrmovania sa môže objaviť tmavozelená stolica u bábätka. Signalizuje, že dieťa skonzumovalo špenát alebo šťavel. Farbu ovplyvňuje aj priveľa zeleného hrášku. Zelená farba môže byť taktiež výsledkom oxidácie pri dlhšom státí v plienke.

Farbu môže ovplyvňovať nevhodná technika dojčenia. Počas dojčenia dieťa konzumuje predovšetkým predné mlieko s vysokým obsahom mliečneho cukru, potom sa dostáva k materskému mlieku, ktoré je bohatšie na živiny a tuky. Ak dieťa pije len predné mlieko, mliečny cukor v črevách kvasí a stolica má zelené zafarbenie. Zvyčajne sa to stáva, ak dieťa konzumuje z oboch prsníkov iba predné mlieko, ku ktorému sa dostáva ľahšie. Riešením je priloženie k druhému prsníku až vtedy, keď je prvý prsník úplne vyprázdnený a dieťa skonzumovalo aj výživnejšie materské mlieko.

Dôvodom zelenej farby môže byť i prílišná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, užívanie liekov a vitamínov, prípadne zelenej potravy s obsahom železa v prípade matky.

Pokiaľ stojí za zelenou stolicou potravinová alergia, zmenená bude nielen farba, ale aj konzistencia a vôňa stolice. Bude lepkavejšia alebo penivejšia a smradľavejšia. Zelenú stolicu môže spôsobiť taktiež črevná infekcia bábätka. Prítomnosť vírusu alebo kvasiniek signalizuje zelená stolica s prímesou hlienu.

Zelená stolica u novorodenca

Červená stolica u novorodenca

Dôvodom červenej farby môže byť konzumácia prípravkov na náhradu železa či konzumácia červenej repy, vtedy nie je dôvod na obavy. Pôkiaľ je pôvodcom červenej stolice krv, treba sa obrátiť na pediatra. Je dôležité, či je krv čerstvá alebo zrazená (má až čiernu farbu). Čerstvá krv v stolici môže poukazovať na prasknutý konečník, zrazená na tráviace ťažkosti. Ani v jednom prípade nie je krvavá stolica u novorodenca dobrým znamením.

Biela stolica u novorodenca

Ani v tomto prípade nejde o zdravú farbu stolice. Pokiaľ sú výkaly biele, krémové alebo obsahujú biele kúsky, ide o výsledok nadmerného množstva tukov, ktoré sa nemohli vstrebať v črevách. Ide o problémy s pečeňou, nedostatočnú funkciu žlče. Vzorku stolice by ste mali uchovať, kontaktovať pediatra a ukázať mu ju.

„Vôňa“ stolice novorodenca

Ovoniavaniu sa, žiaľ, nevyhnete. Stolica prirodzene páchne, takže vždy zaznamenáte, či ide o „dobrú“ alebo „zlú“ arómu. Pokiaľ páchne viac ako obvykle, môže ísť o problém. Zápach je miernejší, ak stolica zostáva v črevách kratšie. Kyslý a smradľavý zápach napr. značí potravinovú alergiu. Stolica dojčeného bábätka vonia menej intenzívne ako stolica bábätka kŕmeného náhradným mliekom. Pokiaľ narazíte na stolicu, ktorá vonia viac ako zvyčajne, pre istotu oslovte pediatra, či nejde o nejaký zdravotný problém.

„Vôňa“ stolice novorodenca

Frekvencia stolice u novorodenca

Na častosť výskytu stolice má výrazný vplyv, či je dieťatko kŕmené materským mliekom alebo je na umelom mlieku. Bábätká kŕmené náhradným mliekom by mali kakať minimálne raz denne, nezriedka je frekvencia vyššia – niekoľkokrát denne. Dojčené deti môžu v prvých pár týždňoch kakať niekoľkokrát denne, avšak je tiež normálne, ak nekakajú aj niekoľko dní. Pokiaľ sa dieťa cíti dobre, je pokojné a neodmieta mlieko, nemusí kakať 7 až 10 dní.

U prikrmovaných drobcov býva stolica tuhšia (nie tuhá, vo forme guliek či vodnatá) a menej častá, zvyčajne je to raz za deň.

Riedka alebo tvrdá – konzistencia stolice u novorodenca

Krémová stolica, konzistencia praženice, tvarohu alebo pudingu – tak by mala prvých 6 mesiacov vyzerať stolica zdravého dieťaťa. Ako zistiť, že už nejde o krémovú, ale riedku stolicu a čo v prípade, že je stolica tvrdá?

Riedka stolica u novorodenca

Riedka stolica niekoľkokrát denne a ani pretečená stolica neznamená automaticky hnačku. Treba však vedieť, že bábätká sú na ňu náchylné. Pokiaľ je stolica tekutejšia ako zvyčajne, môže ísť o hnačku. Zdravá stolica má krémovú konzistenciu, riedka sa vsakuje do plienky, nezostáva na jej povrchu. Príčin riedkej stolice u novorodenca môže byť viacero. Môže ísť o potravinové alergie, neznášanlivosť laktózy, gastrointestinálnu infekciu, vedľajšie účinky liekov, konzumáciu veľkého množstva ovocia alebo ovocného džúsu a taktiež o prerezávanie zúbkov. V prípade, že riedka stolica pretrváva u bábätka dlhšie ako 24 hodín, navštívte pediatra, aby odhalil presný dôvod problému.

Riedka stolica u novorodenca

Tvrdá stolica u novorodenca

Ak sa konzistencia zmení z krémovej na guľky či tuhšie podlhovasté výkaly, ide o tvrdú stolicu, ktorá signalizuje nejaký problém s črevami. Dieťa má často problém sa vykakať, tvrdá stolica súvisí s dojčenskou zápchou. Pôvodcami môžu byž potravinové alergie, anatomické problémy, dehydratáciaúzkosť i dysfunkcia štítnej žľazy. Pri kakaní možno na tvári dieťaťa vidieť námahu, má problém stolicu vytlačiť. Často sa v nej môže objaviť krv, ako dôsledok popraskaných cievok.

Hlien a spenená stolica u novorodenca

Ani hlien, ani spenená stolica nemusia signalizovať problém. Hlien v stolici sa vyskytuje aj u zdravých detí. Bábätko môže viac slintať, prehĺtať hlieny z kašľa či nádchy. Pri nadmernom slintaní môže dochádzať k speneniu stolice.

Skúsenosti

Riedka a žltá, zelená alebo žltá, tmavšia hnedšia – skúsenosti so stolicou novorodenca sú rôzne. Závisí to od toho, či je dieťa dojčené alebo je dokrmované umelým mliekom, aké mlieko je používané a pod. U novorodencov by mala byť stolica najprv tmavá až čierna (smolka) a skôr lepkavá, neskôr skôr vodnatá žltá (dojčené deti) alebo hnedá až zelená (dokrmované bábätká).

Stolica novorodenca diskusia Modrykonik

Stolica novorodenca skúsenosti Modrykonik.sk
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastešie otázky – FAQ

Farba stolice novorodenca je dôležitá, rovnako ako konzistencia a jej frekvencia. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s touto problematikou. Pomôžete tak nádejným rodičom i tým, ktorí si nevedia s farbou stolice svojho bábätka poradiť.

Dôvodov zelenej stolice môže byť viacero. Jednou z príčin je vypitie priveľa predného mlieka s obsahom mliečneho cukru. Ten pri trávení kvasí a zafarbuje stolicu nazeleno. Môže ísť i o zoxidovanú stolicu, ak v plienke zostala dlhšie, mohla zmeniť farbu po kontakte s kyslíkom. Častým dôvodom výskytu zelenej stolice je hypoalergénne mlieko, novorodenecká žltačka i obsah železa v strave. Všímajte si taktiež, čo dieťa zjedlo, zelena stolica môže byť výsledkom veľkého množstva hrášku, špenátu či potravinového farbiva (želatína, cukrovinky).

Bežná je žltá či hnedá farba. V prípade dojčených detí má najčastejšie žltú farbu, niekedy sa môže sfarbiť dozelena, hneda alebo oranžova. U detí na umelom mlieku je bežná hnedá, stretnúť sa môžete i so zafarbením dožlta, zelena alebo oranžova.

Zdravá stolica bábätka by mala mať krémovú konzistenciu. V prípade hnačky ide o riedku stolicu, ktorá sa vpíja do plienky.

Deti kŕmené umelou výživou kakajú raz alebo viackrát (3-4) denne, dojčené deti kakajú častejšie. Zvyčajne niekoľkokrát denne, väčšinou po jedle alebo dojčení. Nezriedka však nekakajú aj niekoľko dní.

Sivá stolica, podobne ako biela, značí, že dieťa netrávi jedlo správne. Pokiaľ je stolica sivá alebo má kriedovú konzistenciu, mali by ste kontaktovať detského lekára.


Komentáre
Denisa 11.Jul.2023
U nás bol problém v kojení. Malý pil síce z oboch prsníkov, ale len predné mliečko. Vraj to obsahuje veľa cukru a môže to spôsobiť zafarbenie stolice. Tak som potom robila tak, že pri každom dojčení som používala jeden prsník a dve hodiny druhý prsník. Mala som pocit, že aj laktácii to pomohlo. Prsia som mala naliatejšie.

Odpovedať

Dorota 18.Jul.2023
U nás riedku stolicu spôsobilo umelé mlieko. Malý kakal aj 3-4 do dňa. Museli sme meniť za inú značku, potom sa to zlepšilo. Ale všetko sa napravilo, keď nastúpili príkrmy.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(89%)