Ako vyzerá hnačka u novorodenca?

Ako vyzerá hnačka u novorodenca?

Publikované: 09.05.2023
Aktualizované: 11.07.2023

Pod hnačkou rozumieme časté vylučovanie vodnatých stolíc. To značí, že stolica má riedku konzistenciu a u dojčiat sa vstrebáva do plienky. Zvyčajne dieťa kaká viac ako trikrát denne. V stolici môžu byť pri hnačke prítomné hlieny i krv, môže mať zeleno-hnedú farbu a výrazne zapáchať. U novorodencov treba rozlišovať, kedy ide o hnačku a kedy o normálnu stolicu. Novorodenci totiž kakajú pomerne často (najmä dojčené deti), môže ísť o 8 až 10 stolíc denne (avšak nezriedka sa stane, že dieťa nekaká aj pár dní). U detí na umelej výžive je časté kakanie typické pre prvý týždeň (8- až 10-krát denne), potom sa obmedzí na 1- až 4-krát denne. Normálna stolica má krémovitú konzistenciu, u dojčených detí je redšia s kúskami, pôsobí ako praženica, u detí na umelej výžive je hustejšia, podobá sa na puding alebo tvaroh. Preto je niekedy ťažké rozoznať, či ide o normálnu stolicu, alebo už môžete hovoriť o hnačke.

Najčastejšími príčinami hnačky sú infekcie – vírusy (rotavírusy, adenovírusy a enterovírusy) alebo baktérie (E.coli, kampylobaktérie, salmonely a šigely), zriedka parazity (lamblie a kryptosporidy). Dôvodom môžu byť taktiež potravinové alergie, neznášanlivosť laktózy, ochorenia tráviaceho traktu či reakcia na antibiotiká, vtedy hovoríme o neinfekčnej hnačke.

Ak je pôvodcom hnačky vírus, môže začínať teplotou a vracaním, hnačka sa pridáva potom. Zvyčajne ustúpi do týždňa. Výraznú vodnatú hnačku spôsobujú rotavírusy, často je sprevádzaná teplotou, pri ťažkom priebehu môže byť sprevádzaná vracaním a dehydratáciou. Pokiaľ má hnačka bakteriálny pôvod, prítomné je taktiež vracanie. Hnačky môžu trvať dlhšie ako týždeň, často má dieťa horúčku, bolesti brucha a v stolici sa môže častejšie vyskytovať krv.

Hnačka môže byť mierna, stredne závažná a závažná. Pri miernej hnačke ide o 3 až 5 vodnatých stolíc denne, pri stredne závažnej dieťa kaká 6- až 9-krát denne a pri závažnej sa objavuje viac ako 10 vodnatých stolíc za deň. Pri vodnatej stolici môže dochádzať k dehydratácii. Je potrebné podávať dostatok tekutín.

Dojčené deti určite počas hnačky neodstavujte od dojčenia, v ťažkých prípadoch môžete dojčenie prerušiť na max. 12 hod. Pred aj pomedzi dojčenie podávajte dieťaťu 50 až 100 ml ryžového odvaru, resp. 10 ml/kg na každú stolicu. Deťom na umelej výžive môžete podávať prvých 12 – 24 hodín čistý ryžový odvar, pri pretrvávajúcej hnačke začnite 1. deň 1/4 mlieka + 3/4 ryžový odvar, 2. deň 1/3 mlieka + 2/3 ryžový odvar, 3. deň 1/2 mlieka + 1/2 ryžový odvar, 4. deň 2/3 mlieka + 1/3 ryžový odvar, 5. deň 3/4 mlieka + 1/4 ryžový odvar, dávky meňte až vtedy, ak je stolica dobrá.

Tekutiny dopĺňajte často a v malých množstvách. Začnite 1-2 čajovými lyžičkami každých 10-15 minút a množstvo zvýšte o 1-2 lyžičky najskôr po hodine.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)