Cena potratu. Koľko stojí potrat (interrupcia)?

Cena potratu. Koľko stojí potrat (interrupcia)?

Publikované: 02.11.2023
Aktualizované: 02.11.2023

Cena za vykonanie umelého prerušenia tehotenstva je pohyblivá v závislosti od zariadenia, ktoré interrupciu vykonáva. Za každých okolností sa však cena pohybuje v stovkách eur. Cena za takýto zákrok nie je nijakým spôsobom stanovená, a to ani legislatívne. Vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne nepovažujú potrat na žiadosť ženy za zdravotný výkon, hradí sa suma v plnej výške. Cenu potratu si stanovuje konkrétna klinika. V priemere sa suma za vykonanie interrupcie pohybuje na úrovni 300 až 400 eur. V prípade súkromných kliník sa môže cena za potrat vyšplhať aj na viac ako 500 eur.

Samotný zákrok trvá približne do 10 až 15 minút. Legálne je možné podstúpiť potrat do 12. týždňa tehotenstva, ak je ohrozené zdravie ženy alebo plod nie je schopný života. Do 24. týždňa je možné vykonať interrupciu v prípade, ak sa medicínsky preukáže genetická porucha plodu. Zákonný zástupca môže požiadať o vykonanie interrupcie v prípade, ak vek ženy nepresiahol 16 rokov. Tieto prípad ustanovuje legislatíva Slovenskej republiky. V prípade, že je potrat vykonaný mimo regúl zákona, zodpovedná osoba je podozrivá zo spáchania trestného činu s následkom usmrtenia.

Potrat môže v prípade raných štádií tehotenstva do 8., maximálne 10. týždňa tehotenstva prebehnúť odsatím plodu z maternice za pomoci vákuumexhauscie alebo následne štandardnou revíziou dutiny maternice výškrabom – kyretážou. Domáce chemické potraty za pomoci využitia potratovej tabletky sú zakázané a aj k pôvodnému dátumu publikovania článku v rámci slovenskej legislatívy sú považované za nelegálne.

Dôležité je, aby bola žena pred vykonaním zákroku oboznámená so všetkými bezprostrednými, skorými i neskorými rizikami, ktoré interrupcia prináša. Zároveň musí žena počítať s psychickou ujmou a musí poznať vlastné mechanizmy, ktorými sa dokáže s takýmto rozhodnutím vyrovnať. Jednou z možností je vyhľadať odbornú pomoc alebo bezplatné psychologické poradenstvo.

Cena potratu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Lenka 08.May.2024
Potrat sa platí hneď alebo potom a kedy sa uskutoční potrat

Odpovedať

Lenka 08.May.2024

Potrat sa platí hneď alebo potom a kedy sa uskutoční potrat alebo lekár určí lebo je v 6 tyzdni tehotná

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)