Tabletka po styku

Tabletka po styku – potratová tabletka na prerušenie tehotenstva

Tehotenstvo je síce v spoločnosti považované za akési nádherné obdobie, na ktoré každá žena spomína s nadšením a radosťou v srdci, avšak stále existujú situácie, keď príchod potomstva nie je pre ženu práve neprijateľnejšie. Väčšinou za to môžu okolnosti finančného, vekového či vzťahového charakteru, no veľkou, mnohokrát pre spoločnosť nestráviteľnou pravdou tiež je, že nie každá žena túži po dieťatku. Na takéto účely slúži tabletka po styku.

Publikované: 19.07.2023
Aktualizované: 26.10.2023
Obsah článku:

Keď sa už tehotenstvo naozaj ohlási, žena by mala mať vzhľadom na svoju aktuálnu situáciu možnosť rozhodnúť sa, či chce, aby tento stav pokračoval. Zatiaľ čo lekármi vykonávané potraty sú na Slovensku legálne, naša legislatíva sa ešte neprepracovala do takého štádia, aby ženám uľahčila prístup k takémuto zákroku formou tabletiek na potrat.

Tabletka na potrat a slovenská legislatíva

Potratové tabletky sú kontroverznou témou rovnako ako vo všeobecnosti samotné potraty. Zatiaľ čo slovenské zákony chemický potrat neumožňujú, v Európskej únii je až 22 krajín, ktoré túto šancu ženám ponúkajú. Medzi tieto štáty patria aj susediace Rakúsko či Česká republika.

Zákony na Slovensku totiž neobsahujú úpravu ohľadom tabletiek na prerušenie tehotenstva, čo znamená, že je takáto forma ukončenia gravidity ilegálna. Aj napriek tomu však existujú nezákonné spôsoby, ako sa k takýmto liekom dá dostať, no je potrebné si uvedomiť, že požitie neoverených liekov môže prichádzať aj s fatálnymi následkami. Ak teda žena naozaj túži po takomto potrate, odporúča sa radšej vycestovať do zahraničia, kde je takáto možnosť uzákonená.

Slovenská realita je totiž v legislatívnom zmysle taká, že sa zlegalizovanie chemických potratov, resp. potratových tabletiek ani v budúcnosti nechystá, pretože vedenie zdravotníctva síce istým spôsobom toleruje slobodnú voľbu žien v tejto veci, no potraty podporuje len v prípade, že má žena zlé ekonomické či sociálne zázemie.

Tabletka na potrat

Proces ukončenia tehotenstva pomocou potratovej tabletky

Hoci ide v prípade chemického potratu o „obyčajné“ požitie tabletiek, čo otvára dvere možnosti, ako prerušiť tehotenstvo doma, a teda v úplnom pohodlí, aj v zahraničných krajinách je odporúčané, aby bol tento proces vykonávaný pod prísnym dohľadom lekára.

Ide totiž o veľmi bolestivý proces, ktorý sprevádzajú rozličné symptómy podobné menštruácii, ako silné krvácanie, bolesti hlavy a podbrušia, ale tiež kŕčovité stavy, pocity nevoľnosti či zvracanie. Tieto príznaky sú však omnoho intenzívnejšie.

Tabletka by sa mala užiť do troch mesiacov, presnejšie do 49. až 63. dňa tehotenstva, pričom prerušenie gravidity je po tomto fixne stanovenom intervale možné už len chirurgicky. Chemický potrat sa skladá z troch krokov, o ktorých by mala byť pacientka detailne informovaná zdravotným odborníkom poskytujúcim túto starostlivosť.

V prvom rade je potrebné tehotnej žene podať prvú potratovú tabletku vo forme mifepristonu, ktorý slúži na zastavenie tvorby progesterónu, a teda hormónu, ktorý podmieňuje priebeh tehotenstva. Po požití prvej tabletky na prerušenie tehotenstva by mala žena ostať v nemocnici pod lekárskym dohľadom aspoň hodinu, a to pre potenciálne komplikácie, ktoré môže medikament spôsobovať.

V priebehu najbližších 48 hodín by sa mala nutne užiť druhá tabletka, a to misoprostol, ktorý vyvoláva sťahy a kŕče maternice, čo vedie k postupnému vyplaveniu plodu z tela ženy. V niektorých krajinách sa tieto tabletky môžu požiť aj v domácom prostredí po dôsledných lekárskych inštrukciách, no v Českej republike je väčšinou súčasťou potratu prostredníctvom medikamentov aj hospitalizácia v nemocnici, kde majú lekári pacientku pod drobnohľadom.

Je potrebné spomenúť, že takýto chemický potrat neprebehne lusknutím prstov, a žena sa musí pripraviť na dvoj- až trojtýždňové intenzívne krvácanie. Po uplynutí tejto doby prichádza na rad tretí krok v procese užitia potratovej tabletky, a to návšteva lekára z dôvodu nutnej zdravotnej kontroly, na základe ktorej dokáže lekár posúdiť, či došlo k úspešnej interrupcii.

Ukončenie tehotenstva pomocou potratovej tabletky

Riziká tabletky na prerušenie tehotenstva

Tabletka na potratenie nemusí mať v prípade každej ženy stopercentnú účinnosť. Dokonca sa potvrdilo, že až u 7,5 % žien gravidita aj napriek požitiu týchto medikamentov pokračuje ďalej, čo vedie ženy k nutnému chirurgickému zákroku.

Okrem tohto rizika neúplnej funkčnosti tabletiek na potrat treba rátať aj s komplikáciami v podobe zápalov a alergických reakcií. Ide totiž o tabletky, ktoré nemusia sadnúť každej žene. Aj preto sa ich užitie odporúča absolvovať pod lekárskym dohľadom.

Komplikácie spočívajú aj v symptómoch, ktoré sa objavujú vplyvom umelého prerušenia tehotenstva. Dlhodobé krvácanie, ktoré je súčasťou tohto procesu, môže totiž spôsobovať ťažkosti v každodennom živote ženy, a to v podobe únavy, nadmerného vyčerpania, nevoľnosti, závratov či bolestí hlavy.

Treba si totiž uvedomiť, že aj keď sú tieto príznaky podobné tým menštruačným, na ktoré je žena bežne zvyknutá, ide o ich intenzívnejšiu a extrémnejšiu podobu. Ak je teda žena zamestnaná alebo má iné povinnosti, ktorých sa nemôže na dlhšiu dobu zrieknuť, je nutné, aby dohliadala na svoj zdravotný stav a šetrila sa v takej miere, ako jej to každodenný život umožňuje. Navyše po požití potratovej tabletky prichádza ďalšie tehotenstvo do úvahy až o tri mesiace.

Tabletka na vyvolanie potratu nie je pre každého

Potratovú tabletku do 9. týždňa nemôže užiť len tak hocikto. Okrem toho, že je nutné, aby žena spadala v rámci dĺžky gravidity do odporúčaného časového intervalu, je potrebné zohľadniť aj jej zdravotný stav. Ak žena v minulosti absolvovala pôrod cisárskym rezom alebo sa na jej maternici našiel myóm väčšieho charakteru, potratovú tabletku lekári rozhodne neodporúčajú.

Okrem týchto aspektov je nutné vziať do úvahy, či žena fajčí, ale aj srdcové a obličkové ochorenia, cukrovku, anémiu či aktuálnu mieru cholesterolu. Umelé vyvolávanie potratu prostredníctvom tabletky môže byť dokonca rizikové aj v prípade žien starších ako 35 rokov.

Je preto veľmi dôležité, aby žena s konkrétnym lekárom prediskutovala celú svoju zdravotnú anamnézu, na základe ktorej dokáže odborník určiť, či je tehotná žena vhodnou adeptkou na vykonanie chemického potratu.

Tabletka na vyvolanie potratu

Tabletka po styku a jej účinky

Ak sa chce žena vyhnúť neželanému tehotenstvu alebo prípadnému prerušeniu tohto stavu chirurgickým potratom či formou potratovej tabletky, je vhodné myslieť na antikoncepciu. V prípade, že zlyhajú všetky formy ochrany, napr. prezervatív, nepravidelné používanie hormonálnej antikoncepcie, existuje tzv. núdzová antikoncepcia.

Tabletka proti otehotneniu po nechránenom styku sa síce dá zaobstarať v akejkoľvek lekárni bez lekárskeho predpisu, no z finančného hľadiska nepatrí medzi najlacnejšie lieky. Napríklad za takú tabletku „po“ Escapelle zaplatí žena približne 17 eur, pričom balenie obsahuje len jednu tabletku.

Na trhu je však možné nájsť aj iné lieky, ako NavelaellaOne či Apreg, ktoré sa v porovnaní s núdzovou antikoncepciou Escapelle pohybujú v nižšej i vyššej cenovej hladine. Účinnosť ktorejkoľvek z týchto tabletiek po styku vo veľkej miere závisí od fázy cyklu, v ktorom sa žena aktuálne nachádza.

Kým pred ovuláciou zabraňuje núdzová antikoncepcia samotnému ovulačnému procesu, po uvoľnení vajíčka z vaječníka vytvára užitá tabletka po styku zo sliznice maternice akúsi „nepriateľskú zónu“ pre uchytenie dozrievajúceho vajíčka. Samozrejme, ak sa vajíčko v maternici ujme, núdzová antikoncepcia nemá šancu tento stav akokoľvek narušiť.

Je preto potrebné, aby žena tabletku „po“ užila včas, a to do 72 hodín po styku. Účinok tabletky je možné spozorovať vďaka krvácaniu, ktoré by sa malo spustiť do 5 až 14 dní od jej požitia. V prípade, že sa tak nestane, je vhodné si urobiť tehotenský test.

Vedľajšie účinky sú tiež prirodzenou súčasťou takéhoto radikálneho hormonálneho zásahu do ženského tela. Jedna tabletka po styku totiž obsahuje také množstvo hormónu gestagénu ako desať tabletiek hormonálnej antikoncepcie. Jej požitie tak môže byť sprevádzané závratmi, bolesťami hlavy a v podbruší, nadmernou únavou, kŕčmi a s najvyššou pravdepodobnosťou i kompletne rozhádzaným menštruačným cyklom.

V súvislosti s tabletkou po styku je potrebné poznamenať, že nie vždy má stopercentný efekt. Ak ju žena užije v prvých 24 hodinách po styku, je možné, že sa šance jej účinku zvýšia až na 95 %. Tabletku po styku by za žiadnych okolností nemali užívať dievčatá do 16 rokov, no ani ženy s rakovinou prsníka či maternice, pričom sa neodporúča ani v prípade porúch pečeňových funkcií a vysokého rizika zrážanlivosti krvi.

Potratová tabletka – skúsenosti

Akokoľvek jednoducho znie proces chemického potratu vo forme tabletky na prerušenie tehotenstva, mnohé ženy, ktoré majú s touto formou vyvolania potratu skúsenosť, by ho neželali nikomu. Zatiaľ čo niektoré ženy boli nútené užiť potratovú tabletku kvôli problémovú popôrodnému vyčisteniu tela, iné takto ukončovali tehotenstvá s komplikáciami.

Všetky sa však zhodli na tom, že účinky a sprievodné príznaky tabletky na vyvolanie potratu sú nanajvýš otrasné a nepríjemné, pričom môžu mnohokrát viesť k hospitalizácii v nemocnici. Bez ohľadu na to, v akej situácii sa žena nachádza, je nutné zhodnotiť všetky svoje možnosti, pretože žiadna forma prerušenia gravidity neprichádza bez extrémneho zásahu do ženského tela.

Potratová tabletka – skúsenosti Modrykonik

Potratová tabletka – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Dočítali ste náš článok, no máte pocit, že v ňom chýbajú informácie, ktoré vás v súvislosti s potratovou tabletkou naozaj zaujímajú? Nenachádzate ich ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Na všetky vaše pripomienky sa pokúsime odpovedať v čo najkratšom možnom čase.

Aj keď na Slovensku potratové tabletky uzákonené nie sú, môžete sa k tejto forme potratu dostať u susedných Čechov, a to už od roku 2014. Z finančného aspektu sa chemické potraty u našich hraničných susedov vykonávajú za približne 310 eur, pričom je do tejto čiastky zahrnutá jednak hospitalizácia pacientky, ale aj samotné potratové tabletky. V porovnaní s chirurgickým potratom, ktorého cena sa líši v závislosti od vybranej nemocnice, ide o podstatne nižšiu sumu, avšak v prípade slovenských žien je nutné rátať aj s financiami na dopravu do zahraničia a inými vedľajšími výdavkami.

Potratové tabletky je možné užiť dvakrát ročne, no vzhľadom na to, akou záťažou pôsobia na ženské telo, je v rámci možností dôležité zvážiť všetky spôsoby, ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom. Napríklad núdzovú antikoncepciu je možné užiť do troch dní po nechránenom styku, avšak ani na túto formu prevencie sa netreba stopercentne spoliehať, a to už vôbec nie v pravidelných intervaloch.

Ako slovenská občianka musíte v Českej republike (alebo v inej krajine) najprv predložiť doklad o totožnosti a zdravotnú kartičku poistenca, čo vám umožní požiadať o predpísanie potratovej tabletky. Následne budete podrobená gynekologickému vyšetreniu, na základe ktorého sa lekár rozhodne, či vás v nemocnici hospitalizuje. Upozorňujeme, že výdavky na chemický potrat za žiadnych okolností zdravotná poisťovňa nepokrýva, takže je nutné, aby ste mali k dispozícii potrebné financie na uhradenie zákroku.

Sprievodným znakom neúčinnosti núdzovej antikoncepcie je zvracanie do troch hodín po užití tohto lieku. V prípade, že tento symptóm zaregistrujete, je vhodné si po nejakom čase zakúpiť tehotenský test alebo navštíviť svojho gynekológa.


Komentáre
Hana 20.Jul.2023
Slovensko 100 rokov za opicami. Potratová tabletka bude v zákone skôr ako zbraň, než aby sa to schválilo ako legálna forma ukončenia tehotenstva.

Odpovedať

Katarina 16.Oct.2023
Dobrý vecer

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.2%)