Kúpanie bábätka

Kúpanie bábätka. Ako kúpať novorodenca vo vaničke – ako často, teplota vody a správne držanie

Kúpanie novorodenca je pre mnohých rodičov v počiatkoch pomerne stresujúcim zadaním. Hlavne, ak sa v role rodičov ocitajú po prvý raz. Je prirodzené, že rodičia pociťujú pred kúpaním bábätka nervozitu a majú isté obavy a otázky. Všetko si však vyžaduje prax. Postupne sa kúpanie stane rituálom, ktorý bude pre rodiča i bábätko čoraz väčšou rutinou. Pri procese kúpania je dôležité dodržiavať určité zásady, ktoré sú nemenné. Ich podstatou je, aby bolo kúpanie účinné a zároveň bolo príjemným zážitkom pre obe zúčastnené strany. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o kúpaní bábätka. Ako správne kúpať bábätko? Aká je ideálna teplota vody? Je vhodné používať kozmetické prípravky na kúpanie novorodenca? Ako správne držať bábätko vo vaničke na kúpanie?

Publikované: 28.02.2024
Aktualizované: 28.02.2024
Obsah článku:

V záujme toho, aby kúpanie prebehlo v poriadku a v pokojnej atmosfére, dôležité je pripraviť si vhodné podmienky. Bábätko pri kúpaní musí mať pocit bezpečia. Koniec koncov, dieťatko bolo v kontakte s vodou 9. mesiacov (pozn. plodová voda v maternici). Voda tak bábätku pripomína prostredie, ktoré malo v brušku. Väčšina detí sa kúpaniu v teplej vode teší alebo na kúpanie reaguje relatívne pokojne, no výnimky sa nájdu vždy a nie je ich málo. Platí, že v pôrodnici vám sestričky ukážu, ako kúpať bábätko správne. Ako dlho kúpať novorodenca? Kedy je ideálny čas na kúpanie? Všetko dôležité o kúpaní sa dozviete v riadkoch nižšie.

Dôležité pomôcky na kúpanie bábätka

Samotné kúpanie nie je potrebné nijak démonizovať a robiť z neho niečo, čo rodič začiatočník nezvládne. V dnešnej dobe internetu si je možné dohľadať maximálne detailný postup, ako na to. Ten vám ponúkame aj my v našom článku. Ide o rutinnú činnosť, ktorá bude po krátkej dobe úplnou samozrejmosťou. Je prirodzené, že dieťa môže na kúpanie reagovať plačom, ocitá sa v novej situácii a nevie, čo môže očakávať. Skôr, ako samotné kúpanie začne, je dôležité si zabezpečiť všetky pomôcky, ktoré pri kúpaní budete potrebovať.

  • Vanička pre bábätko, vedierko na kúpanie alebo umývadlo (dostatočne veľké),
  • lehátko do vaničky alebo podložka na kúpanie bábätka,
  • detská osuška,
  • detská deka,
  • plienka,
  • oblečenie,
  • detský olej či krém na zadoček a proti zapareninám,
  • kozmetika na kúpanie bábätka,
  • handrička alebo hubka na kúpanie,
  • teplomer do vody.

Nie všetky pomôcky na kúpanie sú nevyhnutné. Niektorí rodiča nepreferujú žiadne kozmetické prípravky na umývanie novorodenca, teplotu vody kontrolujú pocitovo a nepoužívajú ani žiadne lehátka, hubky či handričky na umývanie. Prípadne mydlo pri kúpaní využívajú len pri každom druhom či treťom kúpaní. Inak dieťatko oplachujú čistou vodou a umývajú len rukami. Je na vás, ktoré pomôcky pri kúpaní budete preferovať.

Kúpanie bábätka postup

Teplota vody pre novorodenca – príprava kúpeľa

Existujú viaceré spôsoby, ako dieťatku pripraviť ideálne kúpacie podmienky. Najbežnejším spôsobom býva miešanie studenej a teplej vody. Teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 36 – 37 °C. Hladina vody vo vaničke by mala byť primeraná, približne 10 až 15 cm. V prípade, že máte doma termostatickú batériu, teplotu vody nastavte na požadovanú teplotu. Napriek tomu vám odporúčame teplotu vody premerať teplomerom do vody, prípade vyskúšajte vodu na predlaktí. Teplomery síce nemusia teplotu zmerať úplne presne, no približná hodnota teploty vody je dôležitá.

Celý kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 5 až 10 minút. Novorodenci sa kúpu vždy kratšie. Taktiež myslite na to, že kúpeľ by ste mali realizovať v miestnosti, ktorej izbová teplota je minimálne 24 – 25 °C. Okolitá teplota je dôležitá aj v okamihu, kedy bábätko z vody vyberiete. V tom okamihu totiž začína dieťa pociťovať chlad. Je nevyhnutné ho rýchlo osušiť. Ideálne je mať vaničku umiestnenú v blízkosti prebaľovacieho pultu, resp. miesta, kde bábätko položíte a zabalíte do osušky, následne prebalíte a oblečiete. Toto miesto by malo byť, čo najbližšie k vaničke, aby nehrozilo, že by sa bábätko počas prenášania vyšmyklo alebo mu chlad spôsobil šok.

Kúpanie novorodenca s pahýľom pupočníka v pupku prebieha odlišne v tom, že je vhodné, aby hladina vody bola taká, že bude pupočník ponorený. Zároveň nie je vhodné, aby pupočník prichádzal do kontaktu s detským mydlom alebo gélom. Pupočníkový pahýľ môžete opláchnuť čistou vodou alebo namočenou bavlnenou gázou. Na ošetrenie pupočníka je možné používať aj dostupné antiseptické prípravky. Pupočník zvyčajne novorodencom odpadá do 5 až 10 dní, najneskôr do 3 týždňov. V prípade, že sa tak nestane, je vhodné navštíviť pediatra.

Teplota vody pre novorodenca

Ako kúpať novorodenca – krok po kroku

Pomôcky a kúpeľ máte pripravené. Nič vám nebráni v tom, aby ste sa pustili do kúpania novorodenca. Predsa však pre vás ešte máme jednu praktickú radu. V prípade, že bábätko sa pred kúpaním pokakalo, je lepšie opláchnuť zadoček pod tečúcou vodou, napríklad aj s použitím kúpacieho mydla a až následne dieťa umývať v pripravenom kúpeli. Inak by sa voda znečistila výkalmi a kúpanie by nemalo význam. Dôležité je tiež vedieť, že dieťatko nikdy nenechávajte pri kúpaní bez dozoru. Ako správne postupovať pri kúpaní novorodenca – bábätka? Ako držať novorodenca pri kúpaní?

  1. Pri vkladaní bábätka do vaničky je dôležité správne držanie. Z pohľadu praváka platí, že ľavou rukou podložíte bábätku hlavičku tak, aby sa opierala o vaše predlaktie a súčasne ho držíte za rameno. Pravú ruku tak máte voľnú a dieťatko umývate.
  2. Umývanie začínate v postupnosti od hlavičky po nožičky. Kým je voda najčistejšia, oplachujete hlavičku, tvár bradu i priestory za uškami.
  3. Počas kúpania sa bábätku prihovárajte.
  4. Špeciálnu pozornosť venujte oplachovaniu záhybov v oblasti krku i pod pazuchami.
  5. Pri umývaní rúk oplachujte aj priestory medzi prstami. Nezabúdajte na záhyby.
  6. Pri umývaní bruška zohľadnite stav pupočníka. Ak sa ešte v pupku nachádza pahýľa, odporúčame bruško neponárať do vody a radšej pupok opláchnuť vodou a následne po kúpaní ošetriť.
  7. Následne umyte nožičky, záhyby pod kolenami a takisto aj články medzi prstami.
  8. Časti genitálií a análneho otvoru opláchnite nakoniec. Chlapcovi opláchnite penis i miešok. Predkožku zatiaľ nesťahujte! Dôkladne však umyte všetky záhyby v oblasti stehien a bedier. U dievčatka dôkladne opláchnite oblasť pyskov, ktoré môžete mierne oddeliť.
  9. Následne si bábätko otočte dole bruškom tak, aby ste ho rukou držali pod ramienkom a fixovali dlaňou a predlaktím jeho hrudník. Dôkladne tak môžete opláchnuť chrbát a následne aj zadoček.
  10. Po dôkladnom opláchnutí je dôležité bábätko položiť na suchú mäkkú osušku, do ktorej ho zabalíte a jemným prikladaním osušíte. Osuškou pokožku netrite, aby ste ju nepodráždili. Dôkladne osušte všetky záhyby a bábätko preložte z osušky na pripravenú suchú deku.
  11. Zdravému bábätku nie je nutné natierať celé telo olejom, kým ju nemá príliš suchú alebo podráždenú. Vhodné je použiť krém proti zapareninám na oblasť zadočka a v plienkovej oblasti. Dieťatku doprajte jemnú masáž, ktorá ho upokojí a pripraví na spánok. Niektorí rodičia už do kúpeľa pridávajú olejčeky s obsahom parafínu, ktoré pokožku pri kúpaní premastia.
  12. Dieťatku je vhodné vatovými tyčinkami usušiť ušká.
  13. Bábätku dajte čistú plienku a oblečte pyžamko. Celý rituál môže na záver zahŕňať kŕmenie a následný spánok.

Ak bábätku ešte vlasy poriadne nenarástli, nie je potrebné špeciálne umývanie. Hlavičku s vláskami stačí jemne namočiť a opláchnuť čistou vodou, nie je nutné používať žiadnu špeciálnu kozmetiku. Primárne ide o umývanie pokožky na hlave.

Sušenie bábätka po kúpaní

Bábätko nikdy po kúpeli neprenášajte dlhú trasu a nenechávajte ho na podložke dlhú dobu, kým ho začnete sušiť. Dlhší pobyt na studenom vzduchu oproti teplote vody môže u bábätka vyvolať šok. Zároveň je tu riziko, že sa vám môže bábätko pri prenášaní vyšmyknúť. Priamo z vaničky, vedierka či umývadla bábätko zabaľte do osušky a prikladaním osušky pomaly a jemne osušte. Osuškou nikdy netrite pokožku dieťatka ani krúživými pohybmi. Po osušení dieťatko položte na suchú deku, aplikujte krém proti zapareninám, detskú kozmetiku, dajte plienku a dieťa oblečte. Ani po vybratí bábätka z vane ho nikdy nenechávajte bez dozoru.

Ako často kúpať bábätko?

Napriek tomu, že v minulosti bolo pri kúpaní bábätiek zaužívané, že sa kúpali každý deň, dnes je to inak. Odborníci a pediatri odporúčajú, že do 6 mesiacov je vhodné kúpať 2- až 3-krát do týždňa. Niektoré zdroje uvádzajú, že dodržiavať takúto frekvenciu kúpania je vhodné až do 1. roka života.

Záleží to však aj na počasí, spotení bábätka a miere znečistenia. Ak bábätko pri prebaľovaní, hlavne po vykonaní veľkej potreby, umývate detským mydlom a teplou vodou, v takom prípade je kúpanie raz za 2 či 3 dní úplne v poriadku. Po cikaní nie je kúpanie nevyhnutné, stačí inkriminované miesta pretrieť vlhčenými obrúskami. Prehnané časté kúpanie pokožku bábätka vysušuje a môže zbytočne zvyšovať jej citlivosť. Niektoré výskumy dokonca poukazujú na to, že časté kúpanie môže viesť k znižovaniu množstva baktérií, ktoré sú súčasťou prirodzenej imunity bábätka, a to môže zapríčiniť aj vznik atopického ekzému.

Samotné kúpanie má význam aj z hľadiska rozvoja motoriky bábätka. Súčasne je spoločné kúpanie akousi rodinnou udalosťou, na ktorej sa často podieľajú obaja rodičia. Rituálne večerné kúpanie bábätka vytvára väzby medzi dieťaťom i samotnými partnermi.

Ako kúpať novorodenca

Ideálny čas na kúpanie – kúpací rituál

Z kúpania je potrebné pre bábätko vytvoriť rituál. Bábätko pre vytvorenie rutiny nemusíte kúpať každý deň. Niektorí rodičia odporúčajú, že denné kúpanie v prvých týždňoch uňho vytvorí účinnú asociáciu a následne je proces kúpania jednoduchší a jednoduchší. V zásade platí, že večerné kúpanie 2- či 3-krát do týždňa predstavuje najlepšiu frekvenciu. Kúpanie večer či podvečer je ideálne nastaviť tak, že kúpaniu bude predchádzať hra a po kúpaní kŕmenie a spánok. Dieťatko by ste nemali nikdy kúpať bezprostredne po kŕmení, pretože pri manipuláciu môže dôjsť k zvracaniu.

Kúpanie bábätka – skúsenosti

Aké sú skúsenosti mamičiek s kúpaním bábätiek? V rámci diskusných fór mamičky riešia hlavne to, aké pomôcky či techniku pri kúpaní novorodenca iní rodičia využívajú. Hlavnou témou je, či pri kúpaní využívajú výhradne teplú čistú vodu alebo používajú aj detské mydlá či šampóny. Niektoré mamičky zastávajú výhradne názor, že novorodenca je vhodné kúpať len v čistej vode. Iné zasa využívajú neparfumované detské mydlá určené pre bábätká. Mnohé mamičky upokojujú ostatné mamičky, že to, ako správne dieťa kúpať, ich naučia v pôrodnici. V rámci diskusií mamičky riešia aj prípadné nehody, napríklad že dieťa prehltlo trocha vody aj s mydlom a podobne. Väčšina odpovedí však ostatné mamičky upokojuje, pretože malé množstvo takejto vody bábätku nijak neublíži.

Kúpanie bábätka skúsenosti Modrykonik

Kúpanie bábätka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Prvé kúpanie novorodenca je pre rodičov, ktorí ešte nemajú s touto úlohou skúsenosť, často pomerne stresujúca záležitosť. Ide o dôležitý prvok v rámci starostlivosti o bábätko a hygiena je už od začiatku veľmi dôležitá. Patríte k tým mamičkám či oteckom, ktorí sa kúpania bábätka boja, resp. majú z neho rešpekt? V takom prípade vám náš článok môže byť nápomocný. Aké sú vaše skúsenosti s kúpaním bábätka? Ako prebiehalo vaše prvé kúpanie? Používali ste pri kúpaní len čistú vodu alebo aj detskú kozmetiku? Ako ste merali teplotu vody vo vaničke? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje zážitky, príhody a skúsenosti. Viacnásobné mamičky môžu aj ostatným rodičom poradiť, ako kúpanie novorodenca zvládnuť čo najlepšie. Stačí, ak sa komentárom zapojíte do diskusie pod článkom.

Ideálne je kúpať bábätko pred dojčením. Aj preto je veľmi dobré vytvoriť si z kúpania rituál. Pred i po ňom by mali nasledovať aktivity, ktoré u dieťaťu stanovia určitý režim. V začiatkoch je však bežné, že dieťa vykúpete medzi dojčeniami, pretože žiadny režim ešte vytvorený nemá. Hladné bábätko vo vaničke nie je nič, čo by tento proces uľahčilo. Myslite na to, že po dojčení by pred kúpaním mal byť určitý odstup aspoň 30 minút, aby bábätko stihlo potravu stráviť. Najlepší čas na kúpanie je podvečer, ideálne v čase, keď bude nasledovať kúpanie, kŕmenie a spánok. Kúpanie by vždy malo mať svoju pravidelnosť.

Prvý kúpeľ zaručene absolvuje ešte v pôrodnici a niektoré mamičky majú to šťastie, že kúpu za asistencie zdravotných sestričiek. Keď si bábätko prinesiete z pôrodnice, nie je nevyhnutné kúpať ho hneď. Postačí ho jemne poutierať vlhkými vatovými tampónikmi a natrieť detským olejčekom. Samozrejme, pri prebaľovaní, vykonaní veľkej potreby, je potrebné intímne miesta oplachovať čistou vodou. Do 1 roka odporúčajú odborníci kúpať bábätko 2- až 3-krát za týždeň.

Vanička pre bábätká? Umývadlo? Vaňa? Bábätko je najlepšie kúpať v detskej vaničke, ideálne so stojanom. Vanička by mala byť položená na rovnej ploche v takej výške, aby ste sa nemuseli k bábätku príliš skláňať. Ideálne, ak môžete bábätko kúpať v blízkosti prebaľovacieho pultu.

Ideálna teplota na kúpanie novorodenca je 36 – 37 °C. Dôležité je tiež, aby sa teplota v miestnosti, v ktorej bábätko kúpete pohybovala okolo 24 až 25 °C. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 5 až 10 minút.

Pri novorodencoch niektorí rodičia, hlavne v minulosti, zvykli na kúpanie využívať teplú vodu zmiešanú s odvarom z harmančeka alebo repíka. Dnes je kúpanie v harmančekovej vode skôr prežitkom. Odvar z harmančeka či repíka sa môže používať na ošetrovanie pupočníka. Samotný harmanček pri kúpaní pokožku novorodenca vysušuje a súčasne sa považuje za alergén. Niektoré mamičky do vody pri kúpaní priamo pridávajú trocha detského kúpacieho oleja.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(89.4%)