Skladovanie materského mlieka

Skladovanie materského mlieka v chladničke, v mrazničke aj pri izbovej teplote

Materské mlieko predstavuje pre dieťa z hľadiska výživy ten najlepší zdroj živín. Ak máte to šťastie, že mlieka máte dostatok, mali by ste zvážiť možnosť odkladať si mlieko do zásoby. Skladovanie materského mlieka je možné, a to dokonca hneď niekoľkými metódami. Hoci materské mlieko po určitej dobe skladovania môže stratiť niektoré zo svojich benefitov, stále ide o najlepší zdroj potravy pre bábätko počas dojčenia. Úplne bežné je mrazenie materského mlieka do zásoby alebo skladovanie materského mlieka v chladničke. Je vhodné opätovné ohrievanie materského mlieka? Je možné ohrievanie materského mlieka v mikrovlnke? Ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Možno by ste si ako prvé mali položiť otázku, prečo je vlastne skladovanie materského mlieka užitočné. V niektorých prípadoch si ženy odsávajú mlieko do zásoby, aby mohli dieťa kŕmiť z fľašky a nie priamo z prsníka. Praktické je toto riešenie aj počas cestovania alebo na miestach, kde nechcete kojiť na verejnosti. Ak máte mlieko uskladnené, môže dieťa nakŕmiť aj váš partner, stačí ak mlieko správne ohreje. Stať sa môže, že v určitom okamihu nebudete môcť dojčiť (ochorenie, infekcia, zranenie, užívanie liekov), uskladnené materské mlieko je v takom prípade veľkou pomocou. Materské mlieko tiež môžete používať na výrobu príkrmov, pyré alebo kašičiek. Skladovanie mlieka má teda v určitých prípadoch význam a pamätajte, že mať v mrazničke pár sáčkov či fľašiek s materským mliekom určite nie je na škodu.

Skladovanie materského mlieka a bezpečnosť

O blahodarných účinkoch materského mlieka informuje aj samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá materské mlieko považuje za najlepší a prirodzený zdroj kŕmenia dojčiat, ktorý nie je možné plnohodnotne nahradiť žiadnou umelou formulou. Napriek tomu, že oproti čerstvo odstriekanému mlieku z prsníka sa skladovaním z mlieka vytratia určité živé kultúry, uskladnenie materského mlieka je bezpečné a úplne normálne. Dôležité však je, aby boli dodržané určité zásady správneho skladovania a procesu ohrievania. Celý proces sa začína už pri odsávaní mlieka z prsníkov. Prísne dodržiavanie hygieny je alfou a omegou, predsa sa neoplatí riskovať, že dieťaťu dáte pokazené materské mlieko.

Skladovanie materského mlieka a bezpečnosť

Odsávanie dojčenského mlieka

Samotné odsávanie materského mlieka je možné realizovať viacerými spôsobmi. K dispozícii sú ručné odsávačky mlieka, no omnoho obľúbenejšie a efektívnejšie sú elektrické odsávačky mlieka. Vďaka nim je proces rýchlejší a pre mnohé mamičky aj príjemnejší. Skúsiť si môžete i vlastnoručné odsávanie. V každom prípade je potrebné dodržiavať zásady sterility a maximálnej čistoty. Nezabúdajte na umývanie rúk či pŕs. Odsaté mlieko sa následne uskladňuje v špeciálnych fľaškách alebo v sáčkoch na materské mlieko. Odsávačka i nádoby na uskladnenie musia byť sterilné.

Niektorí odborníci odporúčajú pri odstriekavaní a následnom skladovaní prvých 5 až 10 ml odstreknúť mimo nádobu z dôvodu prípadnej bakteriálnej kontaminácie. Nádoby ani vrecká nikdy neplňte na maximum. Pri skladovaní v mrazničke dochádza k rozpínaniu mlieka, preto je vhodné v nádobe ponechať hladinu aspoň 2 až 3 cm pod maximálnou mierkou. Niektoré sáčky a nádoby na materské mlieko s týmto faktom pri plnení počítajú.

K odsávaniu pristúpte, ak cítite, že vaše prsia sú naliate a aktuálne dieťatko nepotrebujete dojčiť. Takisto je odsávanie vhodné v prípade, ak chcete podporiť stimuláciu tvorby mlieka alebo jednoducho máte mlieko nazvyš a chcete ho mať v zásobe v prípade, že vás pri kŕmení niekto bude musieť zastúpiť.

Odsávanie dojčenského mlieka

Fľašky a sáčky na materské mlieko

Odsaté mlieko je potrebné skladovať v uzatvorených nádobách bez obsahu škodlivých látok, aby mlieko nenabralo pachy či chute z okolitého prostredia. Vrecká na materské mlieko sú vhodné na uskladnenie do chladničky i mrazničky. Existujú viaceré druhy od viacerých výrobcov, pričom sa môžu líšiť tvaromdizajnom a predovšetkým objemom. Na trhu nájdete sáčky na materské mlieko s objemom napríklad 150 ml, 180 ml, 200 ml alebo 250 ml. Vyrábané sú zo špeciálnych materiálov (najčastejšie polypropylén) bez obsahu škodlivých BPA látok. Vrecká sú určené len na jednorazové použitie.

Z trvácnejšieho hľadiska je vhodné na skladovanie materského mlieka v mrazničke či chladničke používať fľaše, resp. nádoby na materské mlieko. Výhodou nádob a dóz je, že ich môžete používať na opätovné uskladnenie. Dokonca sú niektoré nádoby vďaka adaptérom kompatibilné s odsávačkami materského mlieka a ohrievačmi dojčenských fliaš. Ak vás teda nelimituje kapacita mrazničky, nádoby na uskladnenie materského mlieka v mrazničke sú veľmi vhodnou voľbou. Takisto sú dostupné v rôznych objemoch od 60 ml až po 250 ml. Pri skladovaní je vždy dobré si napísať na nádobu dátum, kedy bolo mlieko odsaté a uskladnené.

Skladovanie materského mlieka v chladničke

Vedeli ste, že je možné istú dobu skladovať materské mlieko aj v chladničke? Mnoho mamičiek má obavy z toho, že skladovať mlieko v chladničke je nevhodné a jeho následné zahrievanie má na svedomí rapídne zhoršenie kvality materského mlieka. Ako dlho skladovať materské mlieko v chladničke, aby sa nepokazilo? Všeobecne platí, že ak je teplota v chladničke do +5 °C, materské mlieko môžete uskladniť po dobu 24 hodín. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že čerstvo odstriekané mlieko môžete pri teplote do +4 °C skladovať až 3 dni. Zaujímavé sú tiež výskumné závery vedcov z holandskej Universiteit Leiden, ktoré preukázali, že pri teplote do +4°C materské mlieko môže vydržať a nepokaziť sa až 29 dní. Všeobecne sa však odporúča držať bezpečnej hranice maximálne 3 dní a pre dlhodobejšie uskladnenie využiť mrazničku.

Rolu tiež môže hrať to, aké miesto v chladničke nádobe s mliekom nájdete. Mlieko neumiestňujte do dverí chladničky a vyhýbajte sa tiež zbytočnému umiestňovaniu do blízkosti iných potravín. Najlepšie urobíte, ak nádobu alebo vrecko s mliekom položíte k zadnej stene chladničky, kde je najnižšia teplota. Ak naplníte pri odsávaní polovicu nádoby, pri ďalšom odsávaní môžete odsaté mlieko miešať s novo odstriekaným mliekoma následne opätovne uskladniť. Odporúča sa však aj novo odstriekané mlieko vložiť do chladničky a zachladiť. A až následne je vhodné odsaté mlieka zmiešať. Niektorí odborníci neodporúčajú miešať chladené materské mlieko a mlieko telesnej teploty.

Skladovanie materského mlieka v chladničke

Skladovanie materského mlieka v mrazničke

Odporúča sa skladovať materské mlieko v takých dávkach, ktoré dieťa aj skonzumuje. Nemusíte tak rozmrazovať nadbytočné množstvo mlieka zo zásoby. Pri zmiešavaní platí tiež, že ak chcete už k mrazenému mlieku priliať čerstvo odsaté mlieko, najskôr ho schlaďte v chladničke, aby sa mrazené mlieko nemiešalo s materským mliekom telesnej teploty. Nádoby či sáčky na materské mlieko plňte maximálne do troch štvrtín, aby pri rozpínaní nedošlo k poškodeniu obalu. Potešujúce je, že skladovanie materského mlieka v mrazničke je možné až po dobu niekoľkých mesiacov. Pri teplote mrazničky okolo -15 °C môžete materské mlieko skladovať 3 až 6 mesiacov. Pri ešte nižšej teplote -20 °C až okolo 6 – 12 mesiacov. Moderné chladničky – mrazničky dnes disponujú termostatmi. Teplotu však môžete skontrolovať aj teplomerom.

Ak sa chystáte materské mlieko uskladniť v mrazničke, urobte tak okamžite po odsatí. Nie je nutné nádobu najskôr schladiť v chladničke. Nádobu môžete okamžite vložiť do mrazničky. Na skladovanie fliaš, sáčkov či nádob s materským mliekom si vyčleňte samostatnú zásuvku alebo priestor v mrazničke, kde nebudú nádoby s mliekom v kontakte s inými mrazenými potravinami. Mrazenie materského mlieka a následná konzumácia sú úplne bezpečné.

Skladovanie materského mlieka

Rozmrazovanie a ohrievanie materského mlieka

Ideálnym spôsobom, ako materské mlieko rozmraziť je postupne v chladničke. Nádobu s mliekom z mrazničky preložíte do chladničky, kde sa materské mlieko pri teplote +4 °C rozmrazí v priebehu 12 až 24 hodín. Ak je potrebné mlieko rozmraziť rýchlejšie, môžete použiť elektrický ohrievač materského mlieka s funkciou rozmrazovania alebo do nádoby napustite teplú vodu s teplotou do 40 °C a postupne v nej mlieko rozmrazte. Možné je aj rozmrazovanie pri izbovej teplote po dobu 2 až 3 hodín. Niektorí odborníci rozmrazovanie pri izbovej teplote neodporúčajú. Úplne rozmrazené mlieko je možné skladovať v chladničke maximálne 24 hodín po rozmrazení. Čo sa týka materského mlieka z mrazničky, ak raz bolo rozmrazené, nikdy nie je vhodné ho opätovne zmrazovať.

Na ohrievanie mlieka pred konzumáciou môžete využiť elektrický ohrievač, vďaka ktorému materské mlieko zahrejete na požadovanú teplotu a nebude hroziť jeho prehriatie. Prehrievaním mlieka totiž dochádza k ničeniu cenných živín a vitamínov. Druhou možnosťou je tiež vodný kúpeľ s teplotou vody maximálne 40 °C, je dôležité teplotu vody sledovať teplomerom. Voda nesmie nikdy vrieť a nemala by pri ohrievaní presiahnuť spomínanú hodnotu 40 °C.

Platí tiež, že ak vyberiete materské mlieko z chladničky alebo ho rozmrazíte, potom zohrejete a dieťa nevypije všetko, nedopité mlieko nevylievajte, max. do 4 hodín ho môžete použiť pri ďalšom kŕmení bez ohrievania. Nechajte ho pri izbovej teplote. Opätovné ohrievanie už zohriateho mlieka sa neodporúča. Neodporúča sa ohrievanie materského mlieka v mikrovlnke alebo v elektrickej rúre z dôvodu rizika prehrievania.

Rozmrazovanie materského mlieka

Po rozmrazení môžu byť textúra a vôňa materského mlieka odlišné. Dôvodom je, že aj materské mlieko obsahuje tukovú zložku a jednotlivé vrstvy sa po rozmrazení oddeľujú. Enzýmy totiž rozkladajú tuky a uskladnené mlieko je preto svojimi vlastnosťami mierne odlišné. To však neznamená, že materské mlieko stratilo svoju výživovú hodnotu alebo by bolo pokazené. Mamičky uvádzajú, že mlieko má miestami kovovú alebo mydlovú arómu. Pred kŕmením materské mlieko premiešajte krúživými pohybmi bez trepania, aby sa jednotlivé zložky spojili.

Materské mlieko pri izbovej teplote – pozor na čas

Skladovanie materského mlieka pri izbovej teplote rozhodne nepatrí z dlhodobého hľadiska k metódam, ktoré odporúčame. Predovšetkým ide o zodpovedanie otázky, ako dlho vydrží materské mlieko pri izbovej teplote. Pravdou je, že čerstvo odsaté mlieko alebo ohriate mlieko by malo byť zužitkované do 4 až 6 hodín, ak sa izbová teplota pohybuje v rozmedzí od 16 do 25 °C. Ak je miestnosť zahriata na vyššiu teplotu, nepodceňujte to a radšej bábätku doprajte čerstvú dávku priamo z pŕs alebo odstáte mlieko vylejte a pripravte mu novú dávku.

Skúsenosti

Skladovať môžete materské mlieko v chladničke a istý čas i pri izbovej teplote, avšak najvhodnejšou voľbou je podľa mamičiek skladovanie v mrazničke. Mlieko treba zmrazovať v na to určených fľašiach, prípadne vo vreckách, a rozmrazovať ho pri izbovej teplote alebo vo vodnom kúpeli.

Skladovanie materského mlieka skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás dôležité uskladňovať si materské mlieko do zásoby? Chcete vedieť, ako odsaté materské mlieko skladovať? Zaujíma vás, či je mrazenie materského mlieka bezpečné? V našom článku vám odpovedáme na všetky dôležité otázky. Ak sa však chcete poradiť, zapojte sa do diskusie. Radi vám pomôžeme. Takisto budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti, tipy alebo rady, ktoré môžu pomôcť ostatným rodičom.

Materské mlieko môžete v chladničke skladovať pri teplote do +5 °C približne 24 hodín. Niektoré výskumy uvádzajú až 3 dni pri teplote do +4 °C. Materské mlieko v nádobe alebo vrecku umiestňujte do zadnej časti chladničky, kde je vzduch najchladnejší.

Ideálne je mlieko rozmrazovať v chladničke. Nádobu s mrazeným mliekom z mrazničky preložíte do chladničky a necháte postupne rozmraziť približne 24 hodín. Ak potrebujete materské mlieko použiť na kŕmenie okamžite, najlepšie je mlieko rozmraziť pod teplou tečúcou vodou alebo za pomoci elektrického ohrievača materského mlieka s funkciou rozmrazovania. Použiť môžete aj vodný kúpeľ, avšak pozor na prehrievanie mlieka. Dbajte na to, aby teplota nebola viac ako 40 °C.

Pri izbovej teplote od 16 do 25 °C vydrží materské mlieko od 4 do 6 hodín.

Nie, opätovné ohrievanie materského mlieka sa neodporúča. Aby ste neohrievali zbytočne veľké dávky, ktoré po zohriatí nespotrebujete, odporúčame rozdeliť pri skladovaní materské mlieko na menšie dávky.

Prenosná elektrická termoska je svojím spôsobom prenosný ohrievač dojčenských fliaš. Taktiež môže termoska na materské mlieko fungovať ako rýchlovarná kanvica, ktorá vám umožní vďaka svojej funkcii ohrevu vody zohriať mlieko na požadovanú teplotu alebo môžete vďaka nej pripraviť umelé mlieko pre vaše bábätko. Dokáže stabilne držať teplotu a napájaná môže byť cez powerbanku alebo nabíjačku na telefón cez USB vstup.

Áno, môžete. Mlieko odstriekajte do polovice fľaše a uložte ju do chladničky pri teplote +4 až +5 °C. Po ďalšom odsávaní mlieka, ktorým chcete nádobu doplniť, vložte pred zmiešaním čerstvú dávku do chladničky, schlaďte a následne zmiešajte obe vychladené dávky. Ak mlieko budete používať v krátkom čase, uskladnite mlieko opätovne do chladničky. V prípade, že chcete materské mlieko uskladniť do zásoby, uskladnite ho do mrazničky pri teplote -18 °C.


Komentáre
Sofia 06.Jul.2023
Rada nad zlato. Neskladujte mliečko v sklenených fľašiach v mrazničke. Mne poradila jedna nemenovaná pani poradkyňa, že vrecká na mlieko a fľaše na odsaté mlieko sú len marketing. Mliečko som dala do sklenených fľašiek, poriadne zatvorila, po 2 mesiacoch som chcela, že vezmem na výlet, keby náhodou. Zvnútra sklenenej fľaše sa vytvorila námraza, doslova sneh. To mlieko bolo nepoužiteľné, úplne. A nie v jednej fľaške ale rovno vo všetkých troch. Proste asi by som to musela dať do zaváraninových pohárov a uzavrieť zatváračom, ale tu sa vo vnútri normálne spravil sneh (mraznička bola na -16). Takže túto chybu nikdy nerobte, ušetríte si nervy.

Odpovedať

Terézia 20.Jul.2023
To fakt by sa mohlo skladovať materské mlieko v chladničke až 29 dní - mesiac? Neverím, že sa nepokazí alebo teda, že sa nejak rapídne nezhorší tá kvalita. Skôr by som verila tej tabuľka, že tie 3 dni. Skôr som zástancom, čím česrtvejšie, tým lepšie.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(92.4%)