Menštruácia počas tehotenstva

Menštruácia počas tehotenstva. Krvácanie a špinenie v tehotenstve

Menštruácia a tehotenstvo. Dve prevratné zmeny v ženskom živote, ktoré ovplyvnia nielen jej fyzický, ale mnohokrát i mentálny stav. No môžu tieto dva odlišné, no na seba nadväzujúce cykly prebiehať v ženskom organizme súčasne? Odpoveďou je stručné a jednoznačné „nie“, no otázka, ktorá naďalej zaťažuje mnohé ženy ocitajúce sa v druhom stave, znie, čo teda zapríčiňuje krvácanie v prvom trimestri tehotenstva?

Publikované: 12.05.2023
Aktualizované: 21.11.2023
Obsah článku:

Túto problematiku sa pokúsime rozobrať v nasledujúcich odsekoch zahŕňajúcich nielen najčastejšie príčiny krvácania na začiatku tehotenstva, ale aj zriedkavé, no seriózne diagnózy žien, ktoré trpia silnou „menštruáciou“ počas tehotenstva. Ozrejmíme si teda situácie, kedy nie je nutné panikáriť, ale aj tie, ktoré potrebujú nutný lekársky zásah, a teda je ich potrebné riešiť čo najrýchlejšie.

Menzes v tehotenstve to rozhodne nie je

Normálna menštruácia, ako ju poznáme, je na začiatku tehotenstva priam nemožná. Z biologickej teórie vyplýva, že sa tieto dva javy kompletne vylučujú. Menzes je totiž možný len v prípade, že žena neotehotnela. Každý mesiac totiž v tele ženy prebieha proces, pri ktorom sliznica maternice zhrubne, aby sa vajíčko mohlo v týchto miestach uhniezdiť. Ak však úspešné oplodnenie neprebehne, tkanivo je vyplavené z tela.

V prípade, že dôjde k oplodneniu a vajíčko sa v sliznici maternice predsa len uhniezdi, hormóny sa postarajú o to, aby tkanivo ostalo na svojom mieste a podporovalo vyvíjajúci sa plod. Je veľmi dôležité mať na pamäti jedno. Kým menštruácia počas tehotenstva je nemožná, pravdepodobnosť, že žena otehotnie v priebehu menštruačného cyklu, rozhodne nie je nulová. Ženský cyklus je v neskorších dňoch premenlivý, a preto sa pravdepodobnosť úspešného oplodnenia s pribúdajúcimi dňami menštruácie čoraz viac zvyšuje.

Menzes v tehotenstve

Možné príčiny krvácania na začiatku tehotenstva

Ako sme si vyššie spomenuli, menštruácia je v prvom trimestri tehotenstva nemožná, avšak je úplne bežné, že dochádza v prvotných fázach tehotenstva ku krvácaniu, a to hneď z niekoľkých príčin, ktoré sa líšia mierou závažnosti.

Implantačné špinenie ako najčastejšia príčina

Menštruácia počas tehotenstva sa objaviť nemôže, no implantačné krvácanie počas prvého trimestra je bežnejšie, ako by človek čakal. Špinenie je v prvom štádiu tehotenstva úplne normálne a vyznačuje sa svetloružovou alebo tmavohnedou farbou, ktorá môže mnohým ženám pripomínať práve menštruačnú krv v prvých alebo posledných dňoch cyklu.

K takémuto krvácaniu môže dôjsť prvých 5 až 11 dní po oplodnení, kedy prebieha proces implantovania vajíčka do tehotenskej sliznice v maternicovej dutine, pričom krvácanie vo väčšine prípadov spôsobuje poranenie výstelky maternice uhniezďujúcim sa oplodneným vajíčkom. Špinenie na začiatku tehotenstva je mierne a jeho trvanie je pre každú ženu individuálne. Kým u niektorých môže trvať len zopár hodín, iné krvácajú aj niekoľko dní. Kvôli špineniu nie je dôvod na obavy, avšak niekedy môže výtok na začiatku tehotenstva značiť oveľa závažnejší problém, čiže je lepšie sa s možnými príčinami oboznámiť, a prípadne sa nechať vyšetriť lekárom.

Krvná zrazenina spôsobujúca menštruáciu v tehotenstve

Subchorionický hematóm, tiež známy ako krvavý výron alebo krvná zrazenina, u prevahy žien neznačí závažnú súčasť tehotenstva. Ide o vytvorenie hematómu medzi maternicovou stenou a vajíčkovým vakom, a prejavuje sa vaginálnym, jasne červeným krvácaním. Jeho najčastejší výskyt je v 10. až 20. týždni tehotenstva, pričom sa môže veľmi ľahko zmenšiť alebo zmiznúť z „vlastnej vôle“, a teda bez liečebného zásahu. Táto diagnóza je realitou pri takmer 10 % všetkých vaginálnych krvácaní počas tehotenstva. Subchorionický hematóm je možné diagnostikovať prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia.

Príčiny krvácania v tehotenstve

Menštruácia v tehotenstve vplyvom lézií krčka maternice

Ako v priebehu menštruačného cyklu, tak i počas tehotenstva je pohlavné ústrojenstvo ženy veľmi citlivé. V tehotenstve sa však táto citlivosť extrémne zvyšuje, a to pre nadmerný výskyt krvi v krčku maternice. Mierne krvácanie v prvom trimestri je teda veľmi obvyklým javom u množstva žien. Dochádza k nemu najmä v prípade lekárskeho vyšetrenia panvy alebo v čase pohlavného styku. Ani v tomto prípade teda netreba panikáriť.

Mimomaternicové tehotenstvo

Táto príčina je už vážnejšieho charakteru. K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza v prvom trimestri tehotenstva vtedy, keď sa úspešne oplodnené vajíčko usadí mimo maternice, najčastejšie vo vajcovode ženy. Jasnočervená, silná menštruácia počas tehotenstva je teda zapríčinená ďalším rastom embrya v mieste, kde nepatrí, pričom môže spôsobiť života ohrozujúce poškodenie pohlavných orgánov ženy. Ďalšími sprievodnými príznakmi, ktoré si treba odsledovať, sú závraty, krvné zrazeniny, bolesti brucha a intenzívne kŕče.

Bolestivé a silné krvácanie vplyvom potratu

Jednou z najcitlivejších tém súvisiacich s tehotenstvom sú práve ich hrozivé, nechcené ukončenia, ktoré sú sprevádzané práve silným krvácaním počas tehotenstva. Potrat patrí k najväčším obavám spojených s krvácaním v prvom trimestri. Najčastejšie k nemu dochádza v prvých 12 týždňoch tehotenstva. Vyznačuje sa silným vaginálnym krvácaním, ktoré sprevádzajú extrémne bolesti v podbruší, krížoch a silné kŕče. V momente, ako ktorékoľvek z vymenovaných symptómov žena zaregistruje, je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

V súvislosti s touto príčinou krvácania počas tehotenstva je vhodné spomenúť aj tzv. syndróm miznúceho dvojčaťa, kedy dochádza k redukcii tehotenstva z viacplodového na jednoplodové. Prežije teda len jeden plod, pričom druhý je buď vyplavený zo ženského tela pri miernom krvácaní v prvom trimestri tehotenstva, alebo je v priebehu niekoľkých týždňov pohltený placentou či druhým plodom ostávajúcim vo vývine.

Bolestivé a silné krvácanie vplyvom potratu

Aj molárne tehotenstvo môže byť príčinou

Veľmi zaujímavým a dostatočne nepreberaným javom je tzv. molárne tehotenstvo. Hovoríme o ňom vtedy, keď dochádza k nekontrolovateľnému rastu trofoblastu, čo je štrukturálne tkanivo podieľajúce sa na tvorbe placenty, pričom sa toto zárodočné tkanivo postupne mení na cystický útvarExistujú tri typy moly spôsobujúce komplikácie a krvácanie počas tehotenstva.

Zatiaľ čo pri čiastočnej mole ide o nemožnosť ďalšieho vývoja zárodku v dôsledku oplodnenia vajíčka dvomi spermiami, alebo prípadne jednou vo dvoje rozdelenou spermiou, čo spôsobuje, že vajíčko obsahuje len 69 chromozómov, kompletná mola sa vyskytuje v dôsledku oplodnenia prázdneho vajíčka jednou či dvomi spermiami, čoho výsledkom je vajíčko nadobúdajúce len 46 chromozómov pochádzajúcich z mužského zdroja.

V prvom prípade plod zaniká do 10. týždňa tehotenstva, pričom kompletná mola je odstraňovaná zákrokom ukončujúcim tehotenstvo, tzv. vyčistením dutiny maternice. Kým po čiastočnej mole sa môže žena pokúsiť otehotnieť už po pol roku, kompletnú molu a jej možné následky je potrebné sledovať, pričom odporúčaná doba na čakanie pred ďalším otehotnením je jeden rok.

Existuje však aj zriedkavá, malígna forma moly, a to intenzívna, pri ktorej sa trofoblast nezastaviteľne šíri aj do pľúc, vaječníkov či orgánov brušnej dutiny tehotnej ženy. Takýto jav sa tiež prejavuje krvácaním počas tehotenstva, ale aj rýchlym rastom maternice. Vyžaduje si operačnú liečbu a následnú chemoterapiu. Desivou zaujímavosťou je, že k tejto intenzívnej mole môže dôjsť nielen v skorom štádiu tehotenstva, ale aj viac ako 10 rokov po otehotnení alebo až po výskyte menopauzy.

Zmena placenty spôsobujúce krvácanie počas tehotenstva

K „menštruácii“ v pokročilom tehotenstve, a teda najmä v druhom trimestri, môže dochádzať aj vplyvom zmeny placenty. Tento stav je z dôvodu možného predčasného odlúčenia placenty nutné konzultovať s gynekológom, aby sa zamedzilo prípadným rizikám. Abrupcia placenty totiž vážne ohrozuje život ženy i dieťaťa. K odlúčeniu placenty by malo pôvodne dochádzať až po pôrode.

Zmena placenty počas tehotenstva

Predčasný pôrod ako odôvodnenie krvácania počas tehotenstva

Predčasný pôrod, v akomkoľvek pokročilom štádiu tehotenstva sa vyskytne, je sprevádzaný silným krvácaním v kombinácii so zvláštnymi tlakmi v panve a regulárnymi kontrakciami, ktorých frekvencia spolu s úrovňou bolesti sa zvyšujú pri zmene polohy tehotnej ženy. Takýto stav si vyžaduje urgentnú lekársku pomoc. O predčasnom pôrode sa hovorí vtedy, keď sa spustí vplyvom rozličných faktorov medzi 24. až 37. týždňom tehotenstva.

Ďalšie možné príčiny špinenia v tehotenstve

Odhliadnuc od vyššie spomenutých príčin krvácania počas prebiehajúceho tehotenstva, k vaginálnemu výtoku vo forme krvi bežne dochádza aj vplyvom hormonálnych výkyvov ženského organizmu. Práve takouto formou sa môže ženské telo prispôsobovať nastávajúcej zmene. Za jasnočerveným krvácaním v tehotenstve však možno hľadať i uviaznutie placenty na nesprávnom mieste. To je vážny problém, ktorý takisto vyžaduje nutnú lekársku prehliadku.

„Menštruácia“ v tehotenstve však môže byť zapríčinená aj rozličnými infekciami zasahujúcimi pohlavné orgány ženy, ako krček maternice alebo vagínu ako takú. Zdrojom infekčných ochorení spôsobujúcich krvácanie v tehotenstve však môžu byť aj pohlavne prenosné choroby, ako sú chlamýdie, kvapavka alebo herpes.

Špinenie v tehotenstve

Kedy je potrebná konzultácia s gynekológom?

Už je teda asi všetkým jasné, že tehotenstvo je obdobie, kedy by mala žena klásť obzvlášť veľký dôraz na akékoľvek zmeny vo svojom zdravotnom stave. Práve krvácanie v tehotenstve patrí k symptómom, ktoré by rozhodne nemala žiadna tehotná žena ignorovať. Hoci je pravda, že slabé, krátkodobé krvácanie bez iných sprievodných príznakov, spôsobené buď uhniezďovaním oplodneného vajíčka, alebo fyzickým podráždením zmenami prechádzajúceho krčka maternice v čase pohlavného styku či v priebehu lekárskej prehliadky, neznačí nič závažného, existujú aj prípady, kedy by žena nemala nad „menštruáciou“ počas tehotenstva mávnuť rukou.

Silné, dlhodobé krvácanie, ktoré sprevádzajú iné bolestivé symptómy, ako migrény, závraty, kŕče, zvracanie, bolesti chrbta a krížov, je potrebné ihneď konzultovať s lekárom. Najlepšie je však navštíviť svojho gynekológa bez ohľadu na to, aká je frekvencia či sila krvácania. Každé ľudské telo je totiž iné, a teda aj rozlične reaguje na vnútorné biologické zmeny. Preto sa odporúča v prípade krvavého vaginálneho výtoku v ktoromkoľvek trimestri tehotenstva vyhľadať lekársku pomoc. Aj keby to bolo len pre uistenie sa o pravej príčine prostredníctvom ultrazvuku, palpačného vyšetrenia, alebo krvných odberov.

Skúsenosti

So špinením a krvácaním počas tehotenstva má skúsenosti množstvo žien. Napriek tomu, že budúce mamičky hovoria o  „normálnej“ menštruácii, nejde o bežný jav. Viacero žien potvrdilo, že menštruácia u nich trvala niekoľko mesiacov, hoci už boli tehotné, u väčšiny bolo krvácanie mierne, prípadne sa stretli so slabším špinením.

Skúsenosti s menzesom v tehotenstve Modrykonik.sk

Skúsenosti s menštruáciou v tehotenstve Modrykonik.sk
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás aj iné aspekty súvisiace s témou krvácania počas tehotenstva? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť na ne odpovedať čo najskôr.

Nie, z biologického hľadiska sa totiž tieto dva stavy navzájom vylučujú. Ku krvácaniu podobnému tomu, ktoré ženy zažívajú každý mesiac počas menštruačného cyklu, môže dochádzať aj počas tehotenstva, avšak jeho príčiny sa rôznia. Taktiež je vhodné upozorniť na fakt, že kým počas tehotenstva k menštruácii nemôže dôjsť, opačný sled udalostí, a teda oplodnenie v priebehu menzesu, je stále v hre. Pravdepodobnosť je síce nízka, no stále existuje.

Nie, špinenie, čiže slabé krvácanie s tmavohnedým zafarbením sprevádza prvý trimester tehotenstva 25 až 40 % ženskej populácie.

Spôsobiť to môže najmä nepravidelná alebo minimálna menštruácia, na ktorú si už žena natoľko zvykla, že na svojom menštruačnom cykle nebadá nič podozrivé spôsobené prebiehajúcim tehotenstvom. V takýchto výnimočných prípadoch si žena nemusí všimnúť tehotenstvo z dôvodu chýbajúcich iných sprievodných javov, ako napríklad pribúdanie na váhe, pálenie záhy, opúchanie nôh či citeľnosť pohybov vyvíjajúceho sa embrya. Takéto nespozorované tehotenstvá sú síce zriedkavé, no nie nemožné.


Komentáre
Marika Gašparíková 10.Jul.2023
Poznám prípady, kedy známa mala krvácanie ešte 2 mesiace počas tehotenstva. Nie tak intenzívne ako počas menzesu, ale mala a dnes má krásneho syna. V mojom prípade menštruácia meškala asi 10 dní, na teste som mala 2 čiarky, potom prišla klasická menštruácia. Lekár mi potvrdil, že všetko nasvedčuje tomu, že to bolo biochemické tehotenstvo, bohužiaľ dnes už mám za sebou druhé. Ale skúšame ďalej. :-)

Odpovedať

Stana 20.Jul.2023
Ahojte mamičky. Je možné, že by som mohla byť tehotná, ak som dostala menštruáciu o 3 dni neskôr, potom silnejšie menštruačné bolesti, trocha viac som krvácala, a potom nič len mierne slabý výtok? Teraz ako by som ju mala nejakú zastavenú. V poslednom období som pila dosť vody s citrónom, vraj to dokáže rozhodiť cyklus. Je to možné? Test som si nerobila, neviem či by to malo zmysel, keď som mala náznaky menštruácie. Vďaka za rady.

Odpovedať

Ruzena 04.Aug.2023
Ahojte baby baby .Ja mam dve slecny pri prvej som nekrvacala len tam bol naznak kapka krvi a cele 9 mesiace nic.
Pri druhej vobec nic cele tehotenstvo. A teraz cakame tretie a krvacam taky hnedasty jasnoruvovym odtienom som 9 tyzny na pohotovost mi predpisali antibiotika lebo mam infekciu v moci a uz ich beriem aj pomaly tyzden a krvacanie este sa neskoncilo samozrejme slabe. Chcem sa spytat babenky kolko to spine krvacanie moze treat?Dakujem u mna to je uz7 den.

Odpovedať

Alexandra 06.Aug.2023
Dobri den som tehotna 2 mesiace a od vcera spinim este som nebola stim k lekarovi a bojim sa abisom oto neprisla po 8 rokach as teras som otehotnela ????????????

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(88.4%)