Strach z pôrodu

Strach z pôrodu. Ako ho prekonať?

Len ťažko by ste medzi tehotnými ženami našli osobu, ktorá by pred pôrodom nepociťovala obavy, stres, nervozitu či nemala rešpekt. A reč nie je len o prvorodičkách, ale aj o ženách, ktoré už majú jeden či viac pôrodov za sebou. Strach z pôrodu je veľmi prirodzená vec a je úplne v poriadku. Sú však prípady, keď možno hovoriť až o chorobnom strachu z pôrodu a tehotenstva. Dokonca pre takýto strach existuje názov fóbie, tzv. tokofóbia (psychická porucha). Ide o stav, pri ktorom je strach z tejto životnej udalosti taký extrémny, že môže ohroziť zdravie ženy i plodu. Strach z pôrodu môže mať rôzne príčiny a takisto sa rôzne prejavuje. V závislosti od toho, aké je štádium tohto strachu, čo je spúšťačom, je možné využívať rôzne možnosti na jeho odstránenie či zmiernenie prejavov. V niektorých prípadoch je nevyhnutná psychologická podpora.

Publikované: 10.07.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Strach z pôrodu môže spúšťať na prvé počutie banálna obava z toho, že žena nestihne prísť na čas do pôrodnice až po strach z enormných pôrodných bolestí. Aby žena dokázala so svojím strachom pracovať, je nevyhnutné strach identifikovať. Mnohé ženy sa boja pôrodu potom, čo ich prvotná skúsenosť bola negatívna – pôrod trval dlho, nutný bol cisársky rez, kontrakcie boli pre ženu neznesiteľné alebo došlo k natrhnutiu hrádze. Každý pôrod je veľkou neznámou, psychika tehotnej ženy pracuje a v hlave prebiehajú rôzne scenáre, vrátane tých najhorších. Ako sa vyrovnať so strachom z pôrodu? Prečo strach z pôrodu u žien vzniká? Čo je to tokofóbia?

Tokofóbia – chorobný strach z pôrodu

Ženy, ktoré sa túžia stať matkami, prirodzene v období tehotenstva pociťujú určitý tlak a s blížiacim sa termínom pôrodu sa tento tlak stupňuje. Takéto pocity sú úplne prirodzené, veď každá tehotná žena chce donosiť zdravé dieťa a túži po bezproblémovom priebehu pôrodu. Celosvetové štatistiky však poukazujú na fakt, že až 10 % žien v tehotenstve pociťuje taký intenzívny strach z pôrodu, že jeho negatívne prejavy môžu mať vplyv na priebeh tehotenstva, samotný pôrod i popôrodný stav. Prejavy úzkosti, búšenie srdca, závraty, dýchavičnosť alebo problém prepojenia so svojím dieťaťom. To je len zlomok negatív, ktoré strach z pôrodu prináša.

Extrémny strach z pôrodu sa odborne nazýva tokofóbia. Ide o psychickú – duševnú poruchu, ktorá sa vyznačuje chorobným strachom z konkrétnej situácie. V tomto prípade ide o extrémny strach z pôrodu. Tento strach môže prameniť z rôznych skutočností. Štandardne sa rozpoznáva:

  • Primárna tokofóbia – ide o strach z pôrodu, ktorý sa rozvíja u žien bez skúseností s pôrodom. Môže ísť teda o strach budúcej prvorodičky, pričom vzniká už počas dospievania alebo v dospelosti. Napríklad v dôsledku nedostatočnej edukácie o pôrode, negatívnych príbehov o pôrode, traumy zo znásilnenia alebo zneužívania, depresívnych stavov (iné duševné poruchy). Práve u žien, ktoré ešte nemajú s rodením skúsenosť, sa tokofóbia vyskytuje častejšie.
  • Sekundárna tokofóbia – tento strach pramení z predchádzajúcej traumatickej skúsenosti s tehotenstvom alebo pôrodom. Tento chorobný strach môže vychádzať z negatívnej skúsenosti – potrat, pôrod mŕtveho dieťaťa, stav popôrodnej depresie, extrémne bolestivý pôrod a iné. Príčin vzniku tohto druhu tokofóbie je veľké množstvo a môže viesť až k obavám z ďalšieho možného otehotnenia.

Podľa štúdie z roku 2008 publikovanej v časopise Obgyn Bjog je výskyt tokofóbie pravdepodobnejší u žien, ktoré trpeli už v minulosti depresiami, úzkosťami, pocitom nízkej sebaúcty a sebadôvery.

Tokofóbia – chorobný strach z pôrodu

Prejavy tokofóbie

Samotná fóbia ovplyvňuje správanie ženy a jej vnímanie reality, svojho partnera i okolia. U žien trpiacich tokofóbiou sa zvyčajne objavujú depresia a stavy úzkosti. Okrem toho sa ženy v snahe vyhnúť otehotneniu vyhýbajú aj pohlavnému styku s partnerom. Týmto spôsobom narúšajú intímny rozmer svojho partnerského vzťahu. V prípade otehotnenia necítia prepojenie s dieťaťom a neprejavujú žiadne nadšenie.

Často sa dokonca tému tehotenstva snažia opomínať. Známe sú tiež prejavy, keď žena pre chorobný strach a obavy odmieta prirodzený vaginálny pôrod a dožaduje sa pôrodu sekciou – cisárskym rezom. Takéto chorobné stavy a duševná nerovnováha môžu prispieť k vyššiemu riziku predčasného pôrodu alebo potratu. Psychické ťažkosti dokonca môžu viesť k samovražedným sklonom, čo je už fatálnym následkom. Ochorenie je možné odhaliť pri pravidelných návštevách ošetrujúceho lekára. V prípade vzniku fóbie je potrebný zásah terapeuta.

Príčiny strachu z pôrodu

Nie je žiadnym pravidlom, že strach, obavy z pôrodu či prirodzený rešpekt musia prerásť v duševné ochorenie (tokofóbia). Prvé, druhé, tretie aj ďalšie tehotenstvá sú vždy špecifickým a neopakovateľným okamihom v živote ženy. Okrem množstva hormonálnych a fyziologických zmien má tehotenstvo vplyv aj na psychiku ženy a očakávanie bábätka so sebou prináša množstvo skutočností, ktoré žena vníma.

Najčastejšími príčinami vzniku strachu z pôrodu sú buď to obavy z niečoho neznámeho, alebo naopak ide o strach z niečoho konkrétneho, čo si žena s pôrodom asociuje. Žena môže mať strach z toho, že nevie, čo má od pôrodu čakať, aké bolesti ju čakajú alebo ako spozná prichádzajúci pôrod. Iné ženy môžu mať strach z kontrakcií, ktoré už zažili, boja sa komunikácie s lekárskym personálom, majú strach z natrhnutia alebo prirodzene z toho, že dôjde ku komplikáciám počas alebo po pôrode. Množstvo zlých scenárov môže vyvolať práve extrémny strach. Tu je niekoľko najbežnejších príčin, pre ktoré majú ženy strach z pôrodu.

  • Strach z toho, že tehotná žena nepríde do pôrodnice včas,
  • obavy z dôvodu následkov prípadného podania epidúrálnej injekcie,
  • strach z nutnosti umelého vyvolania pôrodu oxytocínom,
  • obavy z uvoľnenia análneho zvierača počas tlačenia,
  • strach z natrhnutia hrádze alebo nutnosti jej nastrihnutia (epiziotómia),
  • obavy z pôrodných bolestí a neschopnosti vyrovnať sa s nimi,
  • strach v prípade pôrodu cisárskym rezom,
  • obavy zo vzniku popôrodnej depresie,
  • strach z narodenia dieťaťa s vrodenou chybou,
  • obavy o vlastný zdravotný stav – hlavne v prípade rizikového tehotenstva, keď žena trpí určitým typom ochorenia,
  • strach z lekárskeho personálu – nedostatočná komunikácia, nepochopenie, neempatickosť.

Príčiny strachu z pôrodu

Ako prekonať obavy z pôrodu

Všetky tieto procesy sa odohrávajú intenzívne v podvedomí ženy, rodičky, budúcej mamičky. Je dôležité, aby žena chápala, že strach v tejto situácii nie je niečo zlé, ale naopak – je to úplne normálne si takýto strach pripustiť. To, že sa žena bojí bolesti alebo toho, že nedokáže rozpoznať začínajúci pôrod, je v poriadku a celých 9 mesiacov má na to, aby sa s takýmito pocitmi dokázala vyrovnať a pracovať s nimi. Je tiež vhodné myslieť na to, že v tejto situácii nie je žena sama a podobnými stavmi si prechádza nejedna budúca rodička alebo viacnásobná mamička. Existuje množstvo metód, techník, spôsobov a možností, ako prekonať strach z pôrodu či zmierniť jeho prejavy. Čo robiť, keď má žena z pôrodu strach? Kedy je čas vyhľadať pomoc odborníka?

Vzdelávajte sa v oblasti tehotenstva

K prekonaniu strachu dokážu výrazne napomôcť vedomosti. Mnohé nadšené mamičky sa v tehotenstve pustia do čítania kníh o výchove detí a o tom, čoho sa vyvarovať. Zamerajte sa však najskôr na faktickú, možno trocha nudnejšiu literatúru o tehotenstve a pôrode. Naopak, vyvarujte sa divokých internetových diskusií, ktoré pojednávajú o všetkom možnom a často sa v spleti informácií od diskutujúcich stratíte a možno si z fór a diskusií odnesiete výhradne negatívne názory.

Obohaťte svoje vedomosti týkajúce sa objektívnych informácií od oplodnenia, uhniezdenia vajíčka až po pôrod samotný. Prečítajte si, čo so sebou prináša šestonedelie či dojčenie po pôrode. Čerpajte výlučne z overených zdrojov. Nadobudnuté vedomosti vám pomôžu pochopiť mnohé neznáme procesy. S informáciami vám môže pomôcť aj váš ošetrujúci lekár.

Hovorte o svojom strachu a identifikujte ho

Najhoršie, čo môžete urobiť, je uzavrieť sa do seba a vyrovnávať sa so strachom spôsobom, že vo vás ostane. Po svojom boku máte partnera, dobrú kamarátku, mamu, svokru a ak vás niečo trápi, hovorte o tom. Obyčajný rozhovor s partnerom alebo blízkymi vám môže výrazne pomôcť uľaviť na dušivysporiadať sa s možno banálnou obavou.

V neposlednom rade, svoje obavy otvorene konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom. Je dôležité, aby ste si ujasnili, čo vo vás strach vyvoláva, kde je jeho pôvod. Ak máte obavy, snažte sa ich riešiť v okamihu, keď ich pocítite. Nečakajte do termínu pôrodu. Mnohé strachy sú v človeku hlboko zakorenené a môže trvať, kým sa nám podarí ich vyriešiť. Ignorancia však môže viesť k rýchlejšiemu rozvoju týchto problémov.

Ako prekonať obavy z pôrodu

Dôvera v lekára a nemocničný personál

Je veľmi dôležité, aby žena pri odbúravaní strachu verila, že nech sa bojí pri pôrode čohokoľvek, vzťah s lekárom a pôrodníckym personálom by mal byť založený na dôvere a ochote. Tehotná žena musí vnímať nielen odbornosť pôrodníka, ale takisto jeho ľudskosť, zodpovednosťempatiu. V takomto vzťahu je pre lekára či personál omnoho jednoduchšie komunikovať a upokojovať rodičku. Lekár či personál je tu od toho, aby odpovedal na všetky potrebné otázky a zároveň bol nielen garantom odbornosti, ale tiež ľudskosti a pochopenia.

Pôrodný kurz – profylaktická príprava

Takéto kurzy sú spravidla vedené skúsenými odborníkmi z odboru, pôrodnými asistentkami, psychológmi, dulami alebo lekármi. Bežne sa na nich zúčastňujú samotné páry. Cieľom je pripraviť primárne ženu na priebeh pôrodu, prípadné situácie, ktoré môžu nastať, ženu učia, ako správne dýchať, čo ju čaká po pôrode, čím všetkým si bude – môže prechádzať v šestonedelí a mnoho iného. Pomáhajú s tým, ako čo najlepšie zvládať pôrodné bolesti.

Budúci rodičia sa naučia zvládať mnohé situácie a veľkou výhodou je práve interaktivita – rodič sa dozvie všetko, čo v danom okamihu potrebuje vedieť. Podporu počas tehotenstva vám môže poskytnúť aj súkromná dula, ktorá dokáže plnohodnotne dokonca zastúpiť vášho partnera napríklad pri pôrode. Zároveň vám dokáže okamžite poskytnúť cenné rady, takže priestor na dôvodné obavy u vás ani nevznikne. Ide o skvelú prevenciu.

Aktívny pohyb, pitný režim, strava a spánok

Poraďte sa s lekárom o možnostiach pohybu počas gravidity. Správne cvičenie počas tehotenstva dokáže udržovať vo forme vás, prospieva dieťaťu a takisto pohyb pomáha odbúravať stres. Nič by správne nefungovalo, ak by ste nedodržiavali správny pitný režim a zásady stravovania v tehotenstve. Príjem tekutín a vyvážená strava sú veľmi dôležité. Veľkým nepriateľom niektorých mamičiek počas tehotenstva je nesprávny spánok alebo nespavosť. Spánok je veľmi dôležitý nielen z dôvodu únavy, ale takisto preto, že zlepšuje náladu a redukuje stresový hormón v tele.

Aktívny pohyb v tehotenstve

Vyhýbajte sa negatívnym príbehom

Ak potrebujete zaručenú informáciu o konkrétnom príznaku tehotenstva alebo ste zvedavá na niektoré medicínske postupy počas pôrodu, snažte sa čerpať z overených zdrojov. Vyhnite sa diskusiám a fóram, kde nájdete spomenuté všetky čierne scenáre a nahnevané, nespokojné mamičky. To isté platí aj o ľuďoch, ak cítite, že niektorí ľudia vám nedávajú dostatočnú podporu a nevnímajú vaše obavy dostatočne vážne, hľadajte podporu inde. Obklopujte sa správnymi ľuďmi a udržujte si dobrú náladu.

Relaxačné aktivity

Viesť si vlastný tehotenský denník vôbec nemusí byť na škodu. Cieľom nie je opisovať všetky svoje zážitky z daného dňa, ale skôr pocity, ktoré súvisia s tehotenstvom samotným. Môžete si do denníka zapisovať, čo vás v daný deň trápilo, naopak, čo vás potešilo, aké príznaky tehotenstva sa objavili, či sa dieťatko hýbalo, kopalo a podobne. Tieto informácie môžete využiť aj pri konzultácii u lekára.

Písanie vás zároveň upokojí, dokážete si veci v hlave analyzovať a utriediť myšlienky. K tomu môžu byť nápomocné dýchacie cvičenie, meditácia, strečing alebo joga. Aj týmito aktivitami sa dokážete náležite upokojiť. Pokojne to však môžu byť osemsmerovky, počúvanie podcastov, prechádzka alebo obľúbená aktivita, ktorá vám pomôže odbúrať stres. Medzi veľmi nápomocné spôsoby relaxácie patrí hypnoterapia – hypnopôrod (nastavenie mysle na príchod dieťaťa na svet a priebeh pôrodu). Využíva sa však hlavne pri panických strachoch (tokofóbia), pričom sú odbúravané negatívne myšlienky v podvedomí.

Tehotenský denník

Vyhľadajte odbornú pomoc

V niektorých fázach už strach prerastie do takej podoby, že odborná pomoc je nevyhnutná. Kedy je čas vyhľadať lekársku pomoc? Ak sa pocit strachu zintenzívňuje, žena je plačlivá, trpí nespavosťou, nedokáže sa sústrediť na iné povinnosti či aktivity. Na úvod je vhodné sa poradiť s gynekológom. Niekedy je stav úzkosti ťažko uchopiteľný a vyžadujte si terapiu. Nápomocné proti strachu môžu byť aj niektoré homeopatiká s bylinnými výťažkami. Poraďte sa však vždy so svojím lekárom.

Vhodné je obrátiť sa na pôrodnú asistentku alebo dulu. V oboch prípadoch dokážu tieto osoby odborne a ľudsky pomôcť s mnohými problémami, ktoré v priebehu tehotenstva, ale aj po pôrode môžu nastať. Takéto konzultácie dokážu prejavy strachu radikálne zmierniť alebo sa ich žena úplne zbaví. Pomenovať strach je niekedy veľmi náročné a ak to nedokáže ani žena samotná, pomoc psychológa či psychoterapeuta je správnou voľbou. V kritických prípadoch sú jedinou možnosťou antidepresíva, ktoré pomôžu s reguláciou nálady. V takom prípade však už nie je reč o strachu z pôrodu, ale o panickom strachu – tokofóbii, a je nutný zásah terapeuta alebo iného odborníka. Záleží tak od rozvinutia štádia strachu.

Strach z pôrodu – skúsenosti

Väčšina žien sa v diskusiách snaží získať rady a odporúčania, ktoré im pomôžu sa strachu z pôrodu zbaviť. V diskusiách skúsené mamičky väčšinou pýtajúce sa ženy upokojujú spôsobom, že to zvládli aj mnohé iné ženy, tak prečo by to nezvládli práve ony. Niektoré ženy odporúčajú v prípade konkrétnych strachov, napríklad z vyvolávačky, poradiť sa s lekárom, aby mali informácie z prvej ruky.

Často ženy diskutovali o účinkoch epidurálky, pričom viaceré z nej mali strach, no napokon za jej účinky boli vďačné. Ďalšie diskutujúce bez problémov odporúčajú návštevu psychológa alebo hypnoterapiu. Viaceré ženy sa obracajú práve na psychologickú pomoc, kde sa naučili aplikovať aktivity na upokojenie a odbúranie stavov úzkosti. Taktiež v komentároch ženy odporúčajú nečítať si hororové príbehy pôrodov a vynechať práve diskusné fóra. Medzi odporúčaniami je tiež využitie služieb duly a dobrá nálada vďaka správnym ľudom vo svojom okolí.

Strach z pôrodu skúsenosti Modrykonik

Strach z pôrodu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte skúsenosť so strachom z pôrodu? Objavil sa u vás patologický strach z pôrodu, ktorý vplýval na vašu psychiku? Strach z pôrodu je veľmi prirodzená vec, no dôležité je, aby neprepukol do extrémneho štádia – vtedy je ohrozením pre matku i dieťa. Budeme radi, ak sa podelíte v komentároch o svoje názory a skúsenosti so strachom z pôrodu. Ako sa prejavoval u vás? Čoho konkrétneho ste sa pred pôrodom báli? Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Tokofóbia je chorobný strach – duševná porucha súvisiaca s obavami z konkrétnej situácie. Žena pri tokofóbii trpí extrémnym strachom z pôrodu, pričom tento panický strach môže byť primárny alebo sekundárny. V prvom prípade ide o strach u žien bez skúseností s pôrodom, ktorý vzniká v priebehu dospievania. Sekundárna tokofóbia vzniká pri traumatickej skúsenosti s pôrodom, čím sa u ženy vytvára negatívna asociácia.

Najčastejšie je strach z pôrodu spôsobovaný v dôsledku obáv z niečoho neznámeho alebo naopak strachom z niečoho konkrétneho. Žena sa môže báť napríklad pôrodu cisárskym rezom alebo toho, že nestihne prísť včas do nemocnice. Príčinami strachu sú často negatívne skúsenosti iných rodičiek alebo nesprávne informácie. Častou príčinou vzniku strachu môžu byť tiež traumy v podobe znásilnenia, zneužívania, potratu alebo skúsenosť s narodením mŕtveho dieťaťa.

Strach z pôrodu u žien vychádza z mnohých skutočností. Veľmi často sa objavuje strach z vyvolávania pôrodu, silných kontrakcií a bolestí pri pôrode, strach z narodenia chybného dieťaťa, obavy z cisárskeho rezu, strach z natrhnutia hrádze alebo jej nastrihnutia, obavy z vylučovania stolice pri tlačení a niektoré mamičky sa tiež boja následkov pôrodu – popôrodná depresia. Existuje však viacero druhov strachu z pôrodu.

Ak ide o náučné video, kde je vysvetlený samotný proces pôrodu a jednotlivé kroky, je to v poriadku. Ak však ide o „domáce“ video z pôrodu vašej kamarátky alebo voľne dostupný video záznam z pôrodu, radšej sa takýmto záberom vyhnite. Koniec koncov, každý pôrod je iný a ako bude pôrod prebiehať, nie je dopredu nikde napísané, a to ani v prípade, ak je určené, či pôjde o pôrod cisárskym rezom.


Komentáre
Sandra Mikúš 12.Jul.2023
Nič v zlom, ale ak sa už žena bojí vôbec otehotnieť, tak načo to vlastne chce? Čo ju partner núti? Nie všetky ženy sú na tejto planéte, aby rodili deti. Potom sa čudujeme, že ženy sú po pôrode v depresiách a sú z nich trosky, čo skončia len ako slúžky v domácnosti. Ak sa bojím výšok, neleziem na hory. Nevravím, dá sa to prekonať, ale tu ide doslova o ľudský život, nie o fóbiu z pavúka. Ja chápem strach z bolestí, že sa roztrhnem, že císársky, že sa niečo môže stať, ale ak sa bojím mať vôbec dieťa tak, potom tú ženu čaká veľa prekvapení.

Odpovedať

Zdenka 17.Jul.2023

Sandra, podľa tvojho názoru súdim, že si si ničím takým neprešla a nepoznáš ani nikoho, kto áno. To nemáš právo súdiť. Netušíš, čím si iná žena v tehotenstve prechádza, aký má životný osud, za akých okolností otehotnela. Áno sú dievčatá a ženy. Niektoré sa boja tehotenstva, pôrodu, ale chcú mať dieťa, chcú potomka. Majú na to právu a musia niesť aj riziká, ale určite nie je dôvod ich považovať za neschopné matky alebo ich odpisovať. strach z pôrodu je je prirodzený, rovnako ako strach z čohokoľvek iného.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91%)