Vyvolanie pôrodu

Vyvolanie pôrodu – triky, cviky, skúsenosti. Balónik a tabletka na vyvolanie pôrodu

Tehotenstvo u ženy trvá priemerne 40 týždňov, teda 280 dní. Termín pôrodu určí gynekológ podľa dátumu poslednej menštruácie, prvých pohybov plodu, na základe prvého ultrazvuku, prípadne kombináciou týchto metód. Pokiaľ sa dieťaťko nenarodí ani po 42 týždňoch tehotenstva, ide o prenášanie. K vyvolaniu pôrodu sa pristupuje, aby nedošlo k poškodeniu matky alebo plodu. Rovnako ako predčasný pôrod ani dlhý pobyt v maternici nie je žiaduci.

Publikované: 20.09.2023
Aktualizované: 20.09.2023
Obsah článku:

Pôrod je proces riadený hormónmi, ktorý sa zvyčajne spustí sám, keď je telo ženy aj dieťaťa pripravené. Z dôvodu rôznych zdravotných komplikácií alebo iných okolností môže dôjsť k jeho predčasnému spusteniu, nezriedka je to naopak a pôrod neprichádza v prvý vypočítaný ani ďalšie termíny. Nápomocné sú často prirodzené tipy na vyvolanie pôrodu, ak nezaberú, je potrebné pristúpiť k umelému vyvolaniu pôrodu.

Iba 4 % žien porodia v stanovenom termíne

Predpokladaný dátum pôrodu určí váš gynekológ, avšak orientačne si ho dokážete vypočítať aj vy sama. Určite si dátum 1. dňa poslednej normálnej menštruácie, odpočítajte tri mesiace, pripočítajte 7 dní a upravte údaj o roku (+1). Stanovený termín je len orientačný, celkovo v daný dátum porodí len 4 % žien. Závisí to totiž od dĺžky cyklu, výpočet sa vykonáva podľa pravidelného 28-dňového cyklu. Za pôrod v termíne je označovaný pôrod, ktorý sa uskutoční v rozpätí od ukončeného 38. do ukončeného 42. týždňa gravidity. Pri výpočte termínu je najdôležitejší prvý ultrazvuk, ktorý sa vykonáva medzi 8. až 12. týždňom tehotenstva. Vtedy sa dá dĺžka plodu od vrcholu hlavičky po kostrč zmerať najpresnejšie.

Väčšina žien porodí v 38. – 40. týždni alebo v 41. či 42. týždni, len v 7 až 10 % dochádza k predčasným pôrodom. Pokiaľ tehotenstvo trvá viac ako 42 týždňov, teda viac ako 294 dní, hovoríme o predĺženej tehotnosti, prenášaní. Zvyčajne sa k vyvolaniu pristupuje, ak uplynul viac ako týždeň od očakávaného dátumu pôrodu.

Pôrod v termíne

Dôvody na vyvolanie pôrodu

K vyvolaniu pôrodu sa pristupuje nielen pri prenášaní, ale aj vtedy, ak je ohrozené zdravie matky alebo dieťaťa, alebo oboch. Po 38. tt placenta starne a zhoršuje sa zásobovanie kyslíkom, čo je nebezpečné pre mamičku i dieťa. Dôvodom na vyvolanie pôrodu je i diabetes mellitus. Pri cukrovke je vhodné pristúpiť k indukcii pôrodu v 39. až 40. týždni tehotenstva. Umelé vyvolanie pôrodu sa využíva i v prípade, že dôjde k predčasnému odtoku plodovej vody alebo odtoku plodovej vody v termíne, avšak nedochádza k spontánnemu vzniku pôrodnej činnosti. Dôvodmi na vyvolanie pôrodu sú napr. aj vysoký krvný tlak (preeklampsia), ochorenie obličiek, spomalený rast plodu, otočenie bábätka koncom panvovým alebo mŕtvy plod.

Kedy sa pôrod nevyvoláva?

Pri niektorých stavoch nie je vyvolanie vaginálneho pôrodu žiaduce. Radí sa k nim nepomer medzi objemom hlavičky a panvovým vchodom, akútna hypoxia plodu, abnormality vo veľkosti či štruktúre panvy (napríklad operácia pre močovú inkontinenciu), ale aj vcestná placenta (čiastočne alebo úplne prekrývajúca krčok maternice), akútne pôrodnícke krvácanie, prepadnutý pupočník či predpokladaná nezrelosť plodu.

Pred termínom pôrodu môže lekár tehotenstvo ukončiť indukciou v prípade, že je pre matku alebo plod väčším rizikom ako nezrelosť plodu.

Vyvolanie pôrodu – dôvody

Preindukcia a indukcia pôrodu

Preindukcia pôrodu je súbor metód, ktorých cieľom je budúcu mamičku pripraviť na pôrod. Organizmus matky nie je ešte pripravený k vaginálnemu pôrodu, preto sa preindukciou dosahuje dozrievanie krčka maternice, čím sa zvyšuje jeho citlivosť na pôsobenie prípravku na vyvolanie pôrodu. Ide vlastne o prípravu organizmu na pôrod. Indukcia pôrodu je umelé vyvolanie kontrakčnej činnosti za účelom ukončenia tehotenstva.

Na podporu zrenia krčka maternice sa používa Hamiltonov hmat, hydrofilné tyčinky (Dilapan S), balónikový Foleyov katéter (balónik na vyvolanie pôrodu) alebo podanie prostaglandínov vo forme gélu alebo tabliet.

Čo pomáha na vyvolanie pôrodu

Mnohé budúce mamičky sa chcú umelému vyvolávaniu pôrodu vyhnúť, preto sa o to často pokúšajú v pohodlí domova. Viac či menej úspešne skúšajú rozne triky na vyvolanie pôrodu doma. Na prirodzené vyvolanie pôrodu pomáhajú kolísavé pohyby, niektoré druhy jedál, teplý kúpeľ, ale aj sex. Ktoré domáce triky sú najpoužívanejšie?

  • Kolísavé pohyby: Jemné kolísavé pohyby bruška môžu byť pri vyvolaní pôrodu nápomocné. Žena by si mala kľaknúť na všetky štyri a pomaly sa hojdať dopredu a dozadu. Cvik treba niekoľkokrát zopakovať, potom si oddýchnuť a pohupovanie urobiť znovu. Kolísavé pohyby bruška sa dajú vykonať aj pomocou Rebozo techniky. Pri nej sa kratšou šatkou obalí bruško a jej koncami vykonáva asistent (napr. otecko) kolísavé pohyby bruška. Treťou možnosťou je pohupovanie sa na fitlopte. Jemné nadskakovanie na lopte môže vyvolať pôrod.
  • Cviky na vyvolanie pôrodu: S naštartovaním pôrodu vám môže pomôcť pohyb. Najčastejšie sa odporúčajú chôdza, tanec alebo drepy na vyvolanie pôrodu.
  • Upratovanie: Celkovo upratovanie, resp. fyzická námaha sú vraj pri vyvolávaní pôrodu účinné. Má s tým skúsenosť viacero mamičiek. Platí všetko s mierou, pri upratovaní domácnosti sa radšej vyhnite prácam vo výškach (umývanie okien, utieraniu prachu na vysokých skrinkách a pod.).
  • Sex: Pri kolísavých pohyboch pri sexe dochádza k stimulácii pôrodných ciest a maternice, preto môže po pohlavnom styku dôjsť k spusteniu kontrakcií.
  • Masáž bradaviek: Stimuláciou bradaviek dochádza k vyplavovaniu hormónu oxytocín, ktorý vyvoláva maternicové sťahy. Bradavky je potrebné masírovať medzi palcom a ukazovákom niekoľko minút.
  • Teplý kúpeľ: V termíne i pri prenášaní sa osvedčil na vyvolanie pôrodu teplý kúpeľ. V tehotenstve nie je vhodný práve preto, že by mohol rozbehnúť pôrodnú činnosť. Odporúča sa pridať do vody stimulujúce oleje, napríklad škoricový, zázvorový alebo klinčekový.
  • Bylinky na vyvolanie pôrodu: So spustením pôrodu vám dokážu pomôcť aj dary prírody vo forme čajov alebo masážnych olejov. Sťahy hladkej svaloviny maternice podporí škorica, materina dúška alebo feniklový čaj, s nástupom kontrakcií pomáha čaj z malinových listov a pôrodné cesty otvára čaj z levandule.
  • Jedlo: O naštartovanie pôrodu sa môžu postarať i niektoré potraviny. Odporúčaný je napr. ricínový olej. Dve polievkové lyžice zmiešajte s 3 dcl džúsu a trochou slivovice (alebo koňaku) a nápoj vypite. Vyskúšať môžete aj odvar zo škorice a klinčeka alebo ananás. Niektorým mamičkám sa osvedčil na vyvolanie pôrodu tonic s obsahom chinínu, údajné pomáha aj štipľavé jedlo.
  • Reflexné body na vyvolanie pôrodu: Stimulovaním istých bodov na tele môže dôjsť k spusteniu pôrodu. Minútu si skúste stimulovať napr. malíček na nohe, priehlbinku za palcom na ruke alebo miesto medzi členkom a Achillovou šľachou.
  • Masáž hrádze: Uľahčí priechod hlavičky dieťaťa a zníži riziko nastrihnutia hrádze, niekedy sa uvádza, že môže taktiež vyvolať pôrod.

Teplý kúpeľ na vyvolanie pôrodu

Ako dlho trvá vyvolanie pôrodu

Pred indukciou pôrodu lekár vyšetrením zisťuje zrelosť maternicového hrdla. Ak je hrdlo maternice mäkké, čiastočne spotrebované a začína sa otvárať, je vyvolávanie pôrodu ľahšie. Pokiaľ je hrdlo nezrelé, treba pristúpiť k preindukcii. Lekár vám aplikuje do pošvy tabletku prostaglandínu, použije balónik na vyvolanie pôrodu, hydrofilné tyčinky alebo Hamiltonov hmat na vyvolanie pôrodu. U niektorých žien to na vyvolanie pôrodu stačí a pôrodná činnosť sa rozbehne spontánne, u niektorých je potrebná indukcia pôrodu oxytocínom alebo lekár vyvolá pôrod mechanicky – amniotómiou, teda pretrhnutím/disrupciou vaku blán.

Pustenie plodovej vody je bezbolestné a realizuje sa počas vyšetrenia. K pôrodu by malo dôjsť do dvoch hodín, inak je potrebné aplikovať aj farmakologické metódy. Vyvolanie pravidelných kontrakcií maternice sa dosahuje pomocou oxytocínu (infúzia do žily) alebo prostaglandínov (rovnako ako pri preindukcii), ktoré sa aplikujú do krčka maternice v oblasti vnútornej brány. Syntetický oxytocín sa podáva po kvapkách, kým žena nedostane kontrakcie v krátkych intervaloch, tabletka na vyvolanie pôrodu sa podáva každých 6 až 8 hodín, pričom lekári monitorujú pulz bábätka. Koľko trvá vyvolanie pôrodu, sa nedá povedať presne, avšak po vyvolaní trval podľa mnohých mamičiek od 2-3 hodín do niekoľkých dní (2-3 dni).

Vyvolanie pôrodu – skúsenosti

Ricínový kokteil, akupresúrne body, sex, ale aj fyzická námaha alebo stimulácia bradaviek sú niektoré zo spôsobov, ako mamičky vyvolávali viac či menej úspešne pôrod doma. Skúsenosti majú aj s vyvolaním pôrodu v nemocnici a vo väčšine prípadov potvrdzujú, že sa nie je čoho báť. Dôležité je tešiť sa na bábätko. Len zopár mamičiek uviedlo, že po vyvolávačke prebehol pôrod so silnými bolesťami.

Vyvolanie pôrodu skúsenosti Modrykonik

Vyvolanie pôrodu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

K vyvolávaniu pôrodu sa pristupuje pri prenášaní i v prípade, že by pretrvávajúce tehotenstvo mohlo ohroziť matku alebo plod. Spôsoby vyvolánia pôrodu sú rôzne, niektoré môžu budúce mamičky aplikovať doma, k niektorým pristupuje lekár v nemocnici. V článku sme vám predstavili rôzne možnosti rozbehnutia pôrodu, ktoré môžu byť pri prenášaní nápomocné. Aké sú vaše skúsenosti s vyvolávaním pôrodu? Zabrala niektorá z uvedených babských rád alebo musel byť pôrod vyvolaný v nemocnici? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte sa o svoje rady a tipy.

Ide o indukciu pôrodu v termíne na prianie pacientky. Programované ukončenie tehotenstva sa dá vykonať v termíne pôrodu, keď je poloha plodu pozdĺžne hlavičkou a organizmus matky je pripravený na pôrod (zrelé pôrodné cesty).

Pokiaľ žiaden z prirodzených spôsobov vyvolania pôrodu nepomohol a už týždeň prenášate, prichádza na rad vyvolanie pôrodu lekármi v pôrodnici. Ako príprava na pôrod sa používa Hamiltonov hmat, tabletka alebo gél s obsahom prostaglandínu či Dilapan S, tyčinka zavedená do hrdla maternice. Ak k pôrodu nedôjde týmto spôsobom, pristúpi sa k amniotómii, pretrhnutiu amniového (plodového) vaku a/alebo podávaniu oxytocínu.

Sú štúdie, ktoré tvrdia, že indukcia zvyšuje riziko cisárskeho rezu, ale aj také, ktoré tvrdia, že sa riziko znižuje. Veľa závisí od termínu (týždňa tehotenstva) vyvolania pôrodu a pripravenosti ženy na pôrod. Podľa štúdie z roku 2018 je riziko nižšie ako u žien, ktoré čakajú na prirodzený pôrod pri prenášaní. Hoci ženy s indukciou strávili viac času na pôrodníckom oddelení, šestonedelie trvalo kratšie. Indukcia sa považuje za úspešnú, ak k ukončeniu tehotenstva vaginálnou cestou dôjde do 48 hodín. Pokiaľ sa tak nestane, vyvolávanie sa opakuje.

Vzhľadom na to, že syntetický oxytocín síce vyvoláva kontrakčnú činnosť, ale nemá amneziálny účinok, môžu byť kontrakcie bolestivejšie. Kontrakcie bývajú silnejšie a majú rýchlejší nástup.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91.2%)